ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תויגתב יכה
הכי בתגיות

הקשר שבין הדולר לריבית בארץ - לא מה שחשבתם

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, מזרחי טפחות, בוחן את הקשר שבין גובה הריבית במשק הישראלי והאמריקני לצמד המט"ח שקל / דולר
 |  2
Share
התקשורת הכלכלית עוסקת רבות בקשר בין שער החליפין של צמד המט"ח שקל / דולר לבין הפרשי הריביות בין ישראל לארה"ב. הטיעון הוא כי על ידי הקטנת הפער בין
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
בנק ישראל
בנק ישראל
הבנק המרכזי של מדינת ישראל. בנק זה אחראי על הפעילות המוניטרית כגון: הנפקת המטבע הישראלי, פיקוח על המערכת הבנקאית, פיקוח על השימוש במטבע חוץ, וביצוע פעולות בנקאיות של הממשלה
לריבית הפד בארצות הברית, ניתן לתמוך בפיחות שער השקל כנגד הדולר (בהנחה ששאר הגורמים קבועים בטווח הקצר). נציין, כי שער החליפין הנכון "כלכלית" הינו בין השקל לסל המטבעות, אך שער החליפין שקל - דולר מוכר ומתוקשר יותר.


בחנתי האם טענה זו הייתה נכונה בשש שנות המשבר האחרונות. יצוין, כי מאז דצמבר 2008 הריבית בארצות הברית עומדת על רמה של 0% - 0.25%, לכן כל שינוי בפער נגזר משינויים בריבית בנק ישראל. הבדיקה (נכון ל-25.12.2013) מזהה בכלליות שתי תקופות משנה הפוכות בהתנהגותן:

- מתחילת המשבר עד קיץ 2012 הטיעון לעיל הוכיח את עצמו. בנק ישראל הוריד ריבית עד מארס 2009 כדי לרסן את השלכות המשבר העולמי על המשק, ובכך השקל הופחת כנגד הדולר עד לרמה של 4.15 ש'. בעקבות בלימת המפולת בעולם וההשלכות המזעריות על המשק, החלה הריבית לעלות - תהליך שנקטע בקיץ 2011 בעקבות המחאה החברתית. השקל ירד כנגד הדולר עד לרמה של 3.44 ש'. אחר כך ירדה הריבית, בין היתר על רקע סימני האטה חוזרים בעולם, והשקל הגיע לרמה של 4.00 ש'.

- בקיץ 2012 נשבר הקשר. הריבית המשיכה לרדת מ-2.25% ל-1%, אך הפיחות בשקל נבלם והוא אף התווסף במהירות עד לרמה של 3.53. הבחנה זו חשובה, שכן בקיץ 2012 עלתה לכותרות סוגיית העימות בין אירן והמעצמות, על רקע הדיון בעצרת הכללית של האומות המאוחדות בנושא.

מהבדיקה עולות לדעתי שתי מסקנות מיידיות מעניינות:
- מנגנון הקשר הישר בין עליית / ירידת הריבית לתיסוף/
פיחות
פיחות
ירידת ערכו של מטבע לעומת מטבע של מדינה אחרת. לדוגמא: היחלשות ערכו של השקל לעומת הדולר
השקל כנגד הדולר פעל היטב עד קיץ 2012. יש תימוכין סטטיסטיים לפער הריבית כגורם דומיננטי להתנהגות שער החליפין שקל - דולר.- מאז הפסיק המנגנון לפעול והשקל עלה בעקביות כנגד הדולר. על פניו גורמים אחרים הפכו דומיננטיים יותר. מה יכולות להיות הסיבות לכך?
- פיחות הדולר כנגד האירו הסתכם מאז ב-5%, לכן יכול להסביר חלק מפיחות הדולר כנגד השקל ב-14%.

- התבהרות המצב המדיני- בטחוני באזורנו, תוך התבדות החששות ממערכה צבאית וכלכלית כוללת נגד אירן ומהשלכות ההסלמה המדינית - ביטחונית בסוריה. על מנת שהסבר זה ישכנע, יש להעריך שמדובר בירידת מדרגה של ממש במתיחות הביטחונית, שכן נושא זה נוטה להיות בעל השפעה קצרה וזמנית על שערי החליפין ועל שוקי ההון בכלל.

- ירידה באפקטיביות גובה הריבית בארץ (או הפער בינה לבין הריבית בארה"ב) ככל ש:
1. היא נעשית נמוכה יותר.
2. השינויים בה תכופים פחות.
3. השינויים בה מפתיעים פחות.
4. ריבית נמוכה מאוד עשויה להיתפש זמנית ולא מייצגת: תשומת הלב עוברת לתשואות הפדיון על
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
במח"מ בינוני וגבוה יותר, מה שמסביר את תלילותו המתמשכת של עקום איגרות החוב הממשלתיות הלא צמודות.
5. ריבית נמוכה וממושכת עשויה לקרב את ההתאוששות הכלכלית, ותנועות ההון הישירות לתוך המשק משקפות זאת. בנוסף, הציבור מניח כי רמת הפעילות העתידית תגדל ותצריך די מהר ריבית גבוהה יותר.
6. האינפלציה במשק (כ-2% ב-12 החודשים האחרונים) אינה נמוכה וקרובה לאמצע יעד האינפלציה. מבחינה זו ריבית נמוכה חריגה לא נחוצה, ולכן תעלה בקרוב. כל ירידה שלה כעת תיחשב זמנית ובמבט שנה - שנתיים קדימה תילקחנה בחשבון ריביות גבוהות יותר.

אחת השאלות העולות מהנקודות המורכבות שהעלינו, האם דווקא עליית ריבית, בנקודת הזמן הזו, תגרום לפיחות בשער השקל כנגד הדולר? משקיעים רבים שרכשו את איגרות החוב יחששו כי תשואות הפדיון תעלינה, ועקב זאת ימכרו אותן בהיקפים ניכרים, תוך היווצרות היצע שקלים וביקוש למט"ח. עם זאת, הוצאה לפועל של מהלך כזה מסובכת, מאתגרת ומצריכה שכנוע מצד מקבלי ההחלטות.

כך או כך, אני טוען זה זמן כי ריבית בנק ישראל די מיצתה את עצמה ככלי לפיחות השקל כנגד הדולר. יעילותה הכללית לתכלית זו, בתקופות של ריביות גלובליות נמוכות ורגיעה גיאו- פוליטית, תצטרך בתורה להיבחן בקפידה וביסודיות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

2 תגובות ב-2 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
2 אזרח 11/01/2014 23:22 מה עם כמות החוב האדירה בריבית משתנה? משקולת על הציבור (ל"ת)
1 lepxii 09/01/2014 13:16 היה צריך לפקטר במאמר את הQE....
הריבית בארה"ב היא הלכה למעשה מתחת לאפס, וגובהה נקבע על-פי כמות הQE.
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.