סוגרים שנה: התנהגות השווקים לקראת 2014

דנה אביב-אופיר ואבי שגב, מנכ"לים משותפים, אביב-שגב בוטיק השקעות, מסכמים את השנה החולפת בשוקי העולם ומסתכלים קדימה לקראת 2014
 ודנה אביב| (7)
לכבוד שנת 2014 שבפתח בחרנו להציג את תחזיותנו לגבי הצפוי בשווקים המפותחים, המתפתחים ובישראל.

אפיק האג"ח
אנו לא סבורים כי הריבית בישראל תעלה כל עוד אין שינוי בסביבת האינפלציה הקיימת, הדולר נמצא ברמתו הנוכחית והצמיחה טרם התקרבה לרמה של 3.5%. אם נסתכל על המרווח בין ל-10 שנים בין ארה"ב לישראל נראה שהוא עומד כיום על 0.7%. רק בסוף חודש אוגוסט האחרון התשואות על ארה"ב עמדו על 2.92% ושל ממשלת ישראל על 4.05%, כלומר מרווח של 1.13%.

הפער הקיים כיום אינו מוצדק והוא צפוי לחזור למקומו הטבעי מעל 1% ואף גבוה יותר, שכן המרווח הנוכחי אינו משקף את פערי הדירוג בין ארה"ב וישראל. מתוקף כך, נסיק שמחירי אג"ח ממשלת ישראל גבוהים ומוגזמים והתשואה עשויה להתאים עצמה למרווח הקודם מעל 1%. יש לתת משקל שווה לאפיק השקלי והמדדי בכל הקשור לאג"ח, ולבצע הבחנה באורך המח""מ המומלץ בכל אחד מהאפיקים המוזכרים.

אפיק מנייתי
עיניי העולם יהיו נשואות בתחילת 2014 לעבר ארה"ב אשר עדיין נותנת את הטון לגבי מרבית השווקים המפותחים והמתעוררים. ראינו כבר בעבר כי כאשר בארה"ב יורד גשם גם המשקיעים במרבית המדינות המפותחות והמתפתחות נרטבים....
בהנחה שהאינדיקטורים השונים לגבי הכלכלה האמריקאית ימשיכו להיות חיוביים ובאירופה הבנק המרכזי וראשי האיחוד ישכילו לשמור על היציבות היחסית ששררה באירופה ב 2013, נראה כי מגמת השווקים המפותחים תהיה חיובית. אולם, בדרך ייתכנו מהמורות לאור תהליך הפסקת ההרחבה הכמותית שכבר החל או בשל קשיים במו"מ על תקרת החוב.

לעניות דעתנו, דרך זולה יחסית ומעניינת להיחשף אל מניות הבלו-צ'יפ של המדדים המובילים בארה"ב, היא באמצעות רכישת אופציות CALL על מדדים מובילים, כדוגמת מדד ה-S&P והנאסד"ק, וכן באמצעות רכישת אופציותCALL על מניות מובילות באותם מדדים, שנמצאות בתנופה כדוגמת אפל, פייסבוק ובנק אוף אמריקה. הרעיון הוא לרכוש אופציות מחוץ לכסף ולטווח ארוך של חצי שנה עד שנה. באמצעות השקעה זו אנו מקבלים חשיפה למניות בהשקעה כספית נמוכה.

למרות שחל בארה"ב תהליך צמצום ההרחבה הכמותית, אנו מאמינים כי הבנק המרכזי באירופה יתחיל לנקוט בהרחבה כמותית במהלך השנה הקרובה. אירופה כבר סיפקה סימנים מעודדים, הן מכיוון גרמניה, שם מדד מנהלי הרכש ממשיך להפתיע לטובה, והן מכיוון בריטניה בה גם כן נרשמה הפתעה לטובה באותו מדד. איתותים חיוביים מגיעים גם מכיוונה של אירלנד שהודיעה לאחרונה על צמיחה שנתית של 2% לשנת 2013. הבעיות של אירופה לא הסתיימו, אבל אנו אופטימיים לגביה במהלך 2014. בנוסף, מכפילי הרווח של חברות גלובליות רבות עדיין נמוכים בהשוואה למקבילותיהן בארה"ב.

יש לתת משקל גבוה יותר לשווקים המפותחים במהלך 2014. עם זאת, נראה ששווה לשים לב השנה גם למדד בווספה הברזילאי, שעשוי לפצות השנה על ביצועיו השליליים ב-2013. תביעות הענק מול הבנקים המרכזיים, שהעיבו על שוק המניות, עומדות בפני פשרה וסיום. המונדיאל והמשחקים האולימפיים שיתארחו שם יתנו רוח גבית לכלכלה בברזיל.

בעניין יפן יש לנו שתי מילים להגיד, שינזו-אבה. אנו סבורים כי מאמציו ופעולותיו האחרונות בתחום המוניטרי והפיסקלי יניבו פרי בסופו של דבר. המהלך שלו להחלשת הין היפני מול הדולר הצליח (15% בחודשיים),וגם המהלך של ההרחבה הכמותית שממשלתו עומדת לנקוט בה יניב פירות חיוביים. החל מינואר הקרוב ממשלת יפן מתכננת לרכוש נכסים פיננסים בסך 145 מיליארד דולר בכל חודש. המדינה הניבה נאה השנה ואנו סבורים כי המצב ימשיך כך גם בשנה הבאה.

לקראת סיום - ישראל. למרות העליות המרשימות בחודש הקודם, רמת המכפילים בשוק המקומי עדיין נמוכה ונוחה להשקעה.ניתן להרגיש בנוח להשקיע בשוק המקומי. בניגוד לארה"ב, אנו מעדיפים לקבל חשיפה למדדים מובילים, קרי ת"א 25 ות"א 75, ובכך נקבל חשיפה על מניות מובילות וגם על מניות mid-cup.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  יש אנשים שנותנים להם את הכסף שלהם להשקעה?
  פחד אלוהים 24/12/2013 09:44
  הגב לתגובה זו
  2 3
  איזה חוסר מקצועיות !!!
  סגור
 • קראתי את הכתבה וממש לא מסכים איתך ועם מסקנותיך
  עמיר 24/12/2013 12:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם אתה מקצועי... לך לשוק האג"ח ותראה מה קורה שם עכשיו.....
  סגור
 • 5.
  כתבה מעניינת. (ל"ת)
  לנדריש 23/12/2013 21:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  סוגרים שנה
  bokb 23/12/2013 20:23
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מסכים עם כל מילה , כתבה ברמה
  סגור
 • 3.
  זאת תהיה השנה של אירופה! (ל"ת)
  עידן 23/12/2013 15:35
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 2.
  תל- אביב
  אדי 23/12/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 1
  יפן? מעניין...
  סגור
 • 1.
  מעניין (ל"ת)
  אנונימי 23/12/2013 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור