דולר אינדקס: הימורים על התאוששות ארה"ב באמצעות השקעות

רונן קפלוטו, מנהל קרנות אג"ח במגדל שוקי הון, מתייחס לציפיות השוק באשר להתאוששות הכלכלה הגדולה בעולם
 | 
הדולר אינדקס (DXY) הוא מדד סחיר המבטא את שוויו של הדולר האמריקני כנגד מובילים בעולם. בורסת ICE בארה"ב מלקטת ציטוטי מטבע מ-500 בנקים שונים ברחבי העולם, ומעבירה את סל המטבעות לציבור הסוחרים. קניה של החוזה הינה לקיחת פוזיציה על התחזקות הדולר או לחלופין היחלשות סל המטבעות הנגדי.

החוזים על המדד נהנים מסחירות עצומה. המסחר באופציות על החוזה נעשה במרווחי BID-ASK נמוכים מאוד. המדד עצמו מורכב מ-57.6% מטבע האירו, 13.6% ין יפני, 11.9% פאונד בריטי, 9.1% דולר קנדי, 4.2% קרונה שבדית ו-3.6% פרנק שוויצרי - הרכב שלא השתנה כלל מאז 1973, למעט עדכון אחד ב-1999, עת הוחלפו המטבעות האירופיים במדד במטבע האירו.

מה משפיע על ערך מטבעות?
לפי התאוריות הרווחות, המשתנה המובהק ביותר לערכם של מטבעות והציפיות לשער הריבית הוא מחיר הכסף. לדוגמא, מכירה של 10,000 דולר כנגד השקל שקולה לפעולות הבאות:
1. לקיחת הלוואה של 10000 דולר
2. מכירת הדולרים בסכום ההלוואה - קניית הסכום השקלי שלווינו
3. הפקדת השקלים שנקנו בפיקדון
- בדוגמא זו נשלם על הלוואה ברמה של כ-0.25% על הפיקדון נוקבל ריבית של כ-1%. הרווח ביום ביצוע העסקה הינו 0.75%, לכן היינו מצפים לפיצוי בשער המטבע בגובה זה ולהתחזקות השקל, בדיוק כפי שקרה בשנים האחרונות בפועל.

לסיכום, היכן שהריבית הצפויה גבוהה יותר - שער המטבע אמור להתחזק. בהקבלה לעולמנו, ככל שפער הריביות הצפוי של השקל מול הדולר יישאר חיובי, אין, לפי תיאוריה זו, לצפות להתחזקות הדולר, בו שער הריבית נמוך יותר.

מסביר נוסף לשווי מטבעות הינו תשואת הנכסים הפיננסים הנקובים במטבע הצפויה על ידי השוק .

כלומר, מדינות שהשוק צופה כי שווקי ההון שלהם יניבו תשואות גבוהות יחסית, ייהנו מזרימות הון חיוביות ומרכישות המטבע שלהן, שיגרמו להתחזקותו.

הסתכלות בגרפים של המדד כנגד ה 500S&P תגלה מתאם גבוה מאוד בין הצמד.

תאוריה נוספת המנסה להסביר את שווי המטבעות הינה כוח הקניה של המשק במטבע המקומי, המוכר בראשי התיבות PPP -purchasing power parity . הדרך האינטואיטיבית ביותר להבין את המשמעות של PPP הינו מדד המק'דונלדס המוכר , המשווה את מחירי ארוחת מק'דונלדס סטנדרטית בכל מדינה , במטבע המקומי ומטרתו לייצג את כוח הקניה של המטבע .

לסיכום, ציפיות השוק לעליית ריבית בדולר מדברות על התקופה בטווח שבין אמצע 2015 לתחילת 2017. משקיע הסבור כי הריבית הדולרית תעלה לפני כן, עקב התאוששות המשק האמריקני תוך יצירת לחצים אינפלציוניים שייאלצו את הבנק המרכזי להעלות ריבית , עליו לקנות בלונג את המדד.

באותה המידה, מי שמאמין כי התשואות על הנכסים הפיננסיים בדולר, ובראשם שוקי המניות, עדיין אטרקטיביות יחסית לנכסים מקבילים בעולם על אף מהלך ההתחזקות שעברו השווקים מהשפל של מארס 2009, ובעקבות זאת וצפויים ליהנות מזרימת הון חיובית, יקנה את החוזה גם הוא.

במקביל, משקיע פרטי, שאינו יכול להיחשף למדד דרך חוזים, יכול להיחשף למדד בלונג דרך תעודת הסל UUP או בשורט דרך תעודת הסל UDN - שתיהן של חברת power shares.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה