היום שאחרי תוכנית ההרחבה הכמותית: הנפגעים והמרוויחים

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות, מתייחס להשפעות החלטת הפד מחר בערב (ד') על הסקטורים השונים
 |  (2)
תוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב מתקרבת לסיומה. הוויכוח כיום בין הפעילים הוא רק על העיתוי וקצב צמצום התוכנית. כיצד כל זה ישפיע על המשקיעים ומי בכל זאת יהיו המרוויחים?

תוכנית ההרחבה הכמותית נועדה לעודד צמיחה בכלכלת ארה"ב, על ידי רכישה מאסיבית של אגרות חוב לטווח ארוך ונכסים מגובי משכנתאות. כך הצליח הבנק הפדרלי בארה"ב לשטח את עקום התשואות, כלומר ליצור מצב בו הריבית נמוכה הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. מצב כזה מעודד את הציבור לחזור לשוק הנדל"ן, תוך לקיחת משכנתאות זולות, ואת החברות לקחת הלוואות לצורך התרחבות. יחד עם זאת, ברור לכולם, שמתקרבת השעה בה צריך להפסיק את ההזרמות, שכן תופעות הלוואי שלה עשויות להיות מסוכנות.

המשמעות
הקטנת הביקוש לאגרות חוב ארוכות גורמת כמובן לירידה במחיריהן, וכתוצאה מכך לעליית הריבית - מהלך בעל השפעה שלילית על התמחור של סוגים רבים של נכסים. למרות זאת, לא כל הנכסים צפויים להגיב באותה צורה. חלק מן החדשות כבר מגולמות במחירים, אבל הדרך טרם הסתיימה.

השפעת צמצום התוכנית על מגוון משקיעים וסוגי נכסים
- אגרות חוב . מחזיקי אג"חים הם הנפגעים העיקריים מהפסקת ההזרמה. צמצום הביקוש לאג"ח מביא לירידה במחיריהן ולעלייה בתשואה. ככל שהאיגרת ארוכה יותר, כך ההפסד הפוטנציאלי גדול יותר. המשקיעים באג"ח ארוכות של ממשלת ארה"ב כבר הפסידו למעלה מ-10% מכספם מאז חודש מאי האחרון.

- לווים בבנק ולוקחי משכנתאות . עליית הריבית משפיעה באופן מיידי על כל מי שמבקשים לקחת הלוואות. כבר היום הריבית על משכנתאות בארה"ב עלתה באופן משמעותי ביחס לריבית שהיתה לפני פחות משנה.

- זהב . עליית הריבית כשלעצמה אמורה להחליש את מחיר הזהב. כאשר הריבית היתה אפסית, ההשקעה בזהב לא היתה כרוכה בהפסד של אלטרנטיבית. גם החשש מאינפלציה בעקבות תוכנית ההרחבה תמך במחיר זהב גבוה. לכן, צמצום התוכנית אמור להשפיע לרעה על מחיר הזהב. אך, למרות כך, הזהב מושפע גם מגורמים אחרים. לכן קשה לנבא אילו גורמים יהיו דומיננטיים יותר. התפתחות אינפלציונית, אם תתרחש תתמוך שוב במחיר הזהב.

- מניות . יש סיבה לאופטימיות. לעליית הריבית השפעה שלילית גם על שוק המניות. התשואה שניתן לקבל בנכסים חסרי סיכון עולה. יחד עם זאת, ברננקי הודיע במספר הזדמנויות, שצמצום תוכנית הרכישה מותנה בשיפור בנתונים הכלכליים בארה"ב. שיפור בנתונים הכלכליים, משמעותו פירמות רווחיות יותר - מצויין לשוק המניות.

- מניות הבנקים (בעיקר בארה"ב) . עלייה בריבית לטווח ארוך צפויה להשפיע לחיוב על רווחי הבנקים. הסיבה לכך פשוטה, עיקר הפיקדונות בבנקים מוחזקים לתקופות קצרות יחסית, הבנקים משלמים עליהם ריבית אפסית. מנגד, רוב ההלוואות הן דווקא לטווח ארוך והריביות שהבנקים גובים עליהן הולכות וגדלות ככל שהריבית ארוכת הטווח עולה. רווחי הבנקים עשויים לעלות באופן משמעותי ביותר.

- נדל"ן בארה"ב . שוק הנדל"ן בארה"ב עדיין מתאושש. צמצום תוכנית ההרחבה ממתנת את ההתאוששות, אך לא עוצרת אותה לחלוטין. מחירי הנדל"ן בארה"ב צפויים להמשיך לטפס בקצב מתון יותר. נדל"ן במדינות אחרות בעולם מושפע משלל גורמים, שצריכים להיבדק באופן ספציפי.

- מטבעות . מטבעות מושפעים ממגוון רחב של גורמים ולא ניתן לנבא את כיוונם. יחד עם זאת, ברמה התאורטית, ניתן להניח שצמצום תוכנית הרכישה צפוי לחזק את הדולר בעולם בטווח הארוך. עליית הריבית על הדולר בשילוב שיפור במצב הכלכלה האמריקנית, תומכים בהתחזקותו בטווח הארוך, במיוחד ביחס לאירו, שכן באירופה הריבית צפויה להישאר נמוכה זמן רב יותר.

לסיכום, בין אם הבנק הפדרלי יחל בצמצום תוכנית ההרחבה הכמותית בדצמבר ובין אם בתחילת שנת 2014, התוצאה כנראה לא תשתנה מהותית. המקום שנראה אטרקטיבי ביותר מבחינת יחס סיכוי - סיכון, הוא גם כיום שוק המניות. נכון, שגם תמחור המניות אמור להיפגע מצמצום התוכנית, אבל אם הרקע לצמצומה הוא שיפור בכלכלה, הרי ששוק המניות צפוי להמשיך להיות המקום המועדף על המשקיעים גם בשנה הבאה, ואולי, אף מעבר לכך.

הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות בע"מ, אשר מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני בהוסטינג לקרן נאמנות. למועד זה, ניירות ו/או אסטרטגיות השקעה המוזכרות במאמר מוחזקת בחלק מהתיקים ובקרן. אין לראות באמור משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור ניירות ערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים ו/או מטבעות ו/או מדדים ו/או בכלל. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל משקיע. כל הזכויות שמורות לקבין בית השקעות בע"מ.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ברור שבתי השקעות ימליצו תמיד על מניות... (ל"ת)
  הנשר 18/12/2013 08:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שאלה לרן קבין
  גולשת 17/12/2013 20:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מר קבין, האם תוכל לנקוב במספר מניות או סקטורים בארהב שלדעתך מתאימים להשקעה ב2014?תודה מראש.
  סגור