על 'מלכודות דבש' בביומד, ולצידן המניות האמיתיות

ארז צדוק ועדו אגמון מקרנות אביב מסתכלים על מניות הביומד בת"א ומוצאים הבדלים גדולים (מאוד), בין מניות דוגמת פלוריסטם או קמהדע לבין כאלה דוגמת סלקט
 |  (9)
מדד הביומד בבורסת אחד העם, שהושק לפני מספר שנים, היה בגדר חדשות טובות לתעשיית מדעי החיים בישראל. התחום מרכז יותר ויותר עניין מצד המשקיעים, קיבל את הכבוד הראוי לו - פלטפורמה לגיוס הון גם מחוץ למדדים המובילים. אלא שבעוד עבור רוב ציבור המשקיעים מדד הביומד מהווה מקשה אחת, הרי בפועל המדד מורכב מחברות שונות מהותית אחת מן השניה - ברמות הסיכון, בפוטנציאל המסחרי וכדומה.

קיים חוסר הבנה משווע של המשקיעים, גם המוסדיים, בכל הקשור לתעשיית הביומד והיעדר המחקר המקיף מחלחל בסופו של דבר לכיסי הציבור. על כן, על הבורסה, שייסדה את מדד הביומד, להאיץ בהקדם את תוכניתה לפרסם אנליזות מקצועיות של החברות המרכיבות אותו. על המוסדיים לייחד אנליסטים מקצועיים, כפי שקורה בכל העולם, לסיקור התחום. ידע הוא כוח, או כסף - במקרה של השקעה בחברה עלומה שפוטנציאל הצמיחה שלה אינו ברור עדיין.

על הציבור להיות חכם ולקבל את הכלים הנכונים בכדי לעשות אבחנה בין חברות "אמיתיות", עם מודל עסקי, מוצרים אמיתיים, מכירות ו/או פוטנציאל צמיחה משמעותי, כמו פלוריסטם -2.01% פלוריסטם 409.5 -2.01% פלוריסטם בסיס:417.9 פתיחה:414.7 גבוה:414.7 נמוך:409.5 תמורה:532,640 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , קמהדע -1.01% קמהדע 1,955 -1.01% קמהדע בסיס:1,975 פתיחה:1,974 גבוה:1,974 נמוך:1,955 תמורה:152,719 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , פרוטליקס +2.3% פרוטליקס 159.8 +2.3% פרוטליקס בסיס:156.2 פתיחה:156.2 גבוה:161.8 נמוך:159 תמורה:192,881 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , בריינסטורם 0% בריינסטורם 3.15 0% בריינסטורם סגירה:0 פתיחה:3.15 גבוה:3.24 נמוך:3.13 מחזור:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , איתמר +0.15% איתמר 136.8 +0.15% איתמר בסיס:136.6 פתיחה:136.6 גבוה:136.8 נמוך:135.5 תמורה:5,927 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מדיקל ו אבוג'ן -0.77% אבוג'ן 983.9 -0.77% אבוג'ן בסיס:991.5 פתיחה:971.9 גבוה:983.9 נמוך:955 תמורה:69,516 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , לבין חברות טכנולוגיה "בינאריות" של "הכל או כלום", במידה והמוצר היחיד שלהן נכשל. כזו היא למשה חברת "סלקט ביו", שנכנסה לבורסה בדלת האחורית דרך שלד בורסאי- טי.אר.אף קפיטל (לשעבר טאגור קפיטל), וקיבלה תג מחיר חלומי של כ- 25 מיליון דולר. על מה ולמה?
על כן, יש להפריד גם בין חברות שנמצאות בבורסה כבר שנים רבות, מסוקרות וידועות, לבין חברות צעירות שהוצגו לציבור לפני חודשים בודדים ואיש עוד לא הצליח לעמוד על טיבן האמיתי.
מפעל פלוריסטם; יח"צ
מפעל פלוריסטם; יח"צ

מלכודת הדבש של השלד הבורסאי
חברות רבות, בהן אחוז ניכר של חברות ביומד, הגיעו לבורסה באמצעות איחוד לשלד בורסאי, במנגנון המכונה לפעמים "היפוך שרוול" או "reverse merger". בעוד המנגנון הזה כשלעצמו לגיטימי, ידוע ומקובל בעולם, וגם הוכיח את עצמו בהצלחה כמו במקרה של פלוריסטם למשל. השימוש לטובת חברות טכנולוגיה צעירות מאד, ובפרט חברות ביומד, יוצר אנומליה מסוימת בשוק. כשמדובר בחברות ביומד, אשר חלקן חברות מצוינות להשקעה אך מצריכות לימוד מעמיק ואיכותי של החברה בטרם ההשקעה, הרי שהמצב חמור עוד יותר.

נהוג לחשוב שהשקעה בחברות טכנולוגיה צעירות בכלל, ובביומד בפרט, מעניינת סוג מסוים של משקיעים, בהתאם למומחיותם ורמת הסיכון המועדפת עליהם. בשלבי החיים הראשונים של חברות כאלה, בפורטפוליו המשקיעים שלהן נמצא בדרך כלל רק את היזמים עצמם, "המשוגעים לדבר", בני משפחה ודומיהם.

רק לאחר מכן ישקיעו בחברה אנשים פרטיים בעלי הון (אנג'לים למיניהם) החובבים השקעות מסוכנות. בשלב הבא, החברות ששורדות מוכיחות את עצמן ומתקדמות מעט. הן אמורות להשקיע קרנות הון סיכון. קרנות אלו, בדומה לשמן, אמורות להיות "חובבות סיכון" ולהשקיע במיזמים טכנולוגיים מסוכנים יחסית, מתוך הכרה כי במקומות בהם הסיכון גבוה עשויות להיות גם תשואות נאות.

כשרוב החברות הצעירות כבר כשלו ונסגרו, ורק המוצלחות שבהן בעלות הערך הטכנולוגי והמסחרי המשמעותי שרדו וגדלו - מגיע השלב של ראשונית בבורסה, ושיתוף הציבור והגופים המוסדיים בהשקעה.
אלא שבשנים האחרונות אנו רואים היפוך בסדר הטבעי של הדברים, שאמור להגן על ציבור המשקיעים הרחב וחסר הידע המקצועי, מהשקעות בחברות מסוכנות ו/או לא בשלות.

התוצאה היא, שציבור המשקיעים הרחב מקבל בדלת האחורית של הבורסה שורה של חברות ציבוריות חדשות, שהן במקרה הטוב צעירות, מסוכנות מאד, ובעלות פוטנציאל. במקרה הרע, הן מבוססות טכנולוגיה כושלת, שאף משקיע מתמחה ואינטליגנטי לא הסכים לשים בהן כסף עד שנאלצו לגייס כסף מן הציבור. פעמים רבות לא נעשית כל בדיקה רצינית של הבסיס הטכנולוגי, אופק הצמיחה, ההון הדרוש עד למסחור הטכנולוגיה ועוד.

כשל השוק של הביומד

לא במקרה, רוב החברות שנכנסו לשלדים בורסאיים בשלוש השנים האחרונות הן מסקטור הביומד. מדובר בענף שסובל מכשל שוק שיש לטפל בו ללא ספק. ענף שמתקשה מאוד לגייס כספים למו"פ ארוך, יקר וספקולטיבי. קרנות הון סיכון מעטות משקיעות בו, כי אינו טומן בחובו פוטנציאל לאקזיט מהיר, לכן, בלית ברירה, הן פונות לבורסה - הטכנולוגיה תמיד נשמעת סקסית וחלומית, כולם רוצים לרפא מחלות, ומכאן הדרך לשווי גבוה בתשקיף קצרה מתמיד.

התמזגות עם שלדים קיימים מתאימה כמו כפפה ליד לחברות טכנולוגיה צעירות, רצוי ביומד, ללא וללא הבנה אמיתית של ציבור המשקיעים בפעילות. כל אלה מאפשרים לקבוע שווי חברה גבוה מאד, שלא על בסיס תזרימי מזומנים (DCF), או מכפילי רווח / מכירות ועוד.

יתרה מזאת, בחברות ביומד אין יכולת להעריך תיק נכסים (כמו בחברות נדל"ן למשל), לכן כל שנותר לצורך קביעת השווי הוא בדרך כלל נפנופי הידיים של היזמים והבטחת ה"חלום הטכנולוגי". שוב, קביעת שווי חברה גבוה ככל האפשר, זהו כמובן האינטרס של שני הצדדים החוברים ליצירת החברה הציבורית החדשה, בטרם יגישו , וינסו לגייס את הכסף הדרוש להם מן הציבור.

במקרה כזה, דמיינו לכם את אותה גברת ריקי כהן מחדרה, שיש לה תיק השקעות אבל אינה מומחית גדולה ובוודאי אומרת לעצמה: "אם הרגולטורים הסכימו שהחברה הזו תיכנס לבורסה, היא עונה על כל הדרישות והכללים, ואפילו הגופים המוסדיים האלה והאלה הכניסו לתוכה כספים, הרי שבוודאי מדובר בחברה ראויה". האמנם?

נחזור לסלקט ביו. גם במקרה זה מדובר בחברה צעירה מאד, עם טכנולוגיה מעניינת אמנם, אולם מסוכנת מאד, ללא הכנסות, מודל עסקי ברור, או הוכחות מוצקות דיין לטכנולוגיה שלה. מעבר לרמות הסיכון וחוסר הבשלות של החברה באופן כללי, יהיה מעניין להשוות אותה לחברות מוכרות אחרות בתחום הביומד ותחומים אחרים ולשווי שלהן.

אם נחפש דוגמאות להפרשי שווי לא הגיוניים מול חברות מסקטורים אחרים, יהיה קל למדי למצוא כאלה. כל אלה מלמדים אותנו ששוק הביומד הוא סקטור שצריך לדעת להשקיע בו ובעיקר לדעת לבחור את החברות הנכונות.

*סקירה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. משקיע הקורא את הסקירה אינו יכול להניח כי הסתמכות על הדעות וההמלצות המובאות בה תיצור עבורו רווחים. הכותב סקירה זו או מי מטעמו עשוי לסחור להחזיק למכור את המניות המובאות בסקירה או חלק מהן. סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות או למכור מניות כלשהן. אין הסקירה מתיימרת להיות ניתוח מלא של כל העובדות הנזכרות בה. דעות המובאות בסקירה עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת.
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מה שקובע
  ed10073 02/03/2014 07:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדד לא משקר...
  סגור
 • 8.
  אם כבר מניות ביו...
  liorbalas10 16/12/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם כבר ביומד אז בפורום "ביומד" בפייסבוק תוכל גם אתה לעקוב מקרוב אחר חברות הביומד המובילות בארץ ובעולם... בנוסף,השגנו לחברי הפורום דיל קבוצתי עם עמלות המסחר הזולות בישראל לסוחרים בארץ ובחו"ל !!! ניתוחים טכנים,כתבות ודיון אקטיבי...כל אלו ועוד בפורום "ביומד",הפורום הגדול והמוביל בישראל לעוסקים בתחום!
  סגור
 • 7.
  בריינסטורם ובריינסוויי
  שאלה לארז 16/12/2013 07:39
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שתי חברות בריינסוויי עם אישור FDA ומכשיר מוכח ביעילותו ! צנחה בשבועיים האחרונים ואלו בריינסטורם עם טכנולוגיה יחודית פורצת דרך - שדורכת במקום נא הסברך המלומד לדבר ? דעתי שכמו שאמרת הציבור לא מבין ! וכל אנליסט ש"מפליץ" דעתו (סליחה על המילה) גורם לבהלה
  סגור
 • 6.
  איתמר זה אחד השורטים הכי טובים בבורסה (ל"ת)
  סוחר 15/12/2013 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  בדרך ל5$ רק שזה יקח זמן ללונג (ל"ת)
  פלוריסטם 15/12/2013 18:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תראו מניה חדשה בביומד די רום
  ארז 15/12/2013 14:30
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אשר בקרוב נכנסת לתחום חזק מאוד.לא רשמתי אותה אבל בקרוב אני מעלה ניתוח על החברה
  סגור
 • 3.
  מה לי ולביומד?
  ריקי מחדרה 15/12/2013 13:48
  הגב לתגובה זו
  4 1
  וברצינות - ביומד זה לרוב מניות חלום גם בהקשר של חברות ותיקות יותר. מי שאין לו כסף שהוא יכול להפסיד- לא לגעת!! מי שיש לו, מוזמן לחלום וגם להגשים
  סגור
 • 2.
  את פלוריסטם, יודע דברים
  מי שמכיר 15/12/2013 13:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שכבוד הקורא אולי פחות מכיר. פלוריסטם גם היא מתקדמת מאוד ברמות המחקר והפיתוח. אמנם לא חברה ותיקה כמו קמהדע, אבל לא חברת שלד בורסאי. עושים עבודה מדהימה ומרגשת
  סגור
 • 1.
  מי שמכניס את פלוריסטם וקמהדע לאותו מקום , שלא יתימר
  קורא 15/12/2013 12:56
  הגב לתגובה זו
  10 2
  להבין משהו. קמהדע חברה עם ניסוי בשלבים מתקדמים, (שתיים מתוך שלוש) וכבר חברה רווחית, שמוכרת! פלורסטם חברה נחמדה עם פוטנציאל ומנהל שמספק הודעות כל שלישי ורביעי. שום מוצר ביד. רק אישור לניסוי, וכמה שנתחרבשו בדרך, אבל פוטנציאל יש. אז גם אתה- לא מבין כלום, אדוני היקר.
  סגור