האם שוק המניות יקר כעת? 5-6 אינדיקטורים שנותנים תשובה חד משמעית

ד"ר ינון אריאלי בוחן האם שוקי המניות יקרים היום, ולכן מסתכל על 5-6 אידיקטורים
 |  (15)
שבירת השיאים במדדי המניות בעולם מעלה את השאלה, האם שוק המניות מתקרב לשיא? ואכן, הראלי הנוכחי, ואני מדבר בעיקר על השוק האמריקני אבל גם שווקים מערביים נוספים (השוק הישראלי דווקא ירד ב-2011), הוא אחד הממושכים ביותר מאז ומעולם. זה אמנם רק נתון סטטיסטי שלא בהכרח אומר שהוא הולך להסתיים בקרוב, אבל בנוסף אליו גם כל האינדיקטורים הפונדמנטליים שתסתכלו עליהם יספרו שהשוק יקר, אולי אפילו יקר מאוד.

לדוגמא, מכפיל הרווח הממוצע ה-10 שנתי של פרופסור שילר (ערך מדד ה-S&P500 מחולק ברווח הנקי השנתי הממוצע, מתואם , של החברות במדד ב-10 השנים האחרונות) מצביע על 25.2 - ערך גבוה ב-53% מהממוצע ההיסטורי שעמד על 16.5. פרופ' שילר אמנם טוען שהמכפיל אינו כלי לתזמון השוק, אך עדיין, בפיק של 2007 המכפיל של שילר עמד על 27 כך שאולי יש לו עדיין מקום לעלות עוד קצת, אבל גם שילר מודה שהשוק יקר. עוד לפניו, גם וורן באפט הצהיר כי הוא מתקשה למצוא מניות זולות בשוק, ומשקיעים מפורסמים נוספים מחזירים לאחרונה כסף ללקוחות המנוהלים שלהם, פשוט כי אין להם במה להשקיע אותו.

אגב, לפי עונת הדוחות הנוכחית, אפשר להתרשם מהיעדר צמיחה אצל מרבית החברות - עיקר הגידול ברווחים מגיע משיפור ברווחיות. הבעיה היא שהרווחיות של החברות הגיעה בעיקר מהתייעלות ומפיטורי עובדים המוניים, והיא נמצאת בשיא היסטורי. מכאן, ובוודאי בשביל לחזור לצמיחה בהכנסות, החברות יצטרכו להגדיל את מצבת כוח האדם ולוותר על חלק מההתייעלות, כך שהרווחיות צפויה לרדת. המשמעות, שמכפיל הרווח האפקטיבי הוא אולי אפילו גבוה מהערך שמראה המכפיל של שילר.

אפשרות נוספת לתמחר את השוק היא להסתכל על היחס בין שווי השוק של כל החברות האמריקניות לתוצר המקומי הגולמי של ארה"ב. ברור שאין היגיון ששווי החברות יגדל מהר מהצמיחה שלהן, המשתקפת בגידול בתמ"ג. לכן במצב נורמלי היחס הזה עומד על 0.9 (פחות מ-1 היות ויש גם חברות פרטיות, ובתמ"ג כלולות גם השקעות ממשלתיות).

היום, היחס בין שווי החברות הציבוריות בארה"ב לתמ"ג של המדינה הוא 1.14 - הרבה מעל השווי ההוגן. זה ערך קרוב מאוד לזה של השיא ב-2007. בישראל אגב, היחס בין שווי החברות לתמ"ג נמוך יותר, סביב 0.67, כמו גם היחס ההוגן הממוצע, סביב 0.8, כך שהשוק הישראלי בוודאי זול יותר מהאמריקני, אבל בבורסה המקומית יש בעיות אחרות (בעיקר נמוכה למדי).

אם נצא מהפונדמנטאלי ונעבור למדדי "תחושת המשקיעים", נגלה כי גם מדד "יועצי ההשקעות" (bearish investment advisors index), אינדיקאטור קונטרריאני פופולרי שבוחן את שיעור כותבי הניוזלטרים הפיננסים שמצדדים בתחזית שלילית לגבי השוק, צלל לרמה של 14.3%, הנמוכה ביותר מזה יותר מ-25 שנים.

תחושת האופטימיות הזו אינה רק נחלת המומחים - גם המשקיעים הפרטיים באופוריה. לפי הנתונים העדכניים של בלומברג, המשקיעים הכניסו השנה כספים לקרנות נאמנות מנייתיות ותעודות סל מנייתיות בהיקף הגדול ביותר מאז בועת הדוט-קום של 2000. שיעור הנכסים בתיק של המשקיע האמריקני הממוצע נמצא בשיא של 57%. שיעור מנייתי כה גבוה נצפה רק פעמיים ב-20 השנים האחרונות: בשיא של בועת הדוט-קום בשנת 2000 ורגע לפני משבר הסאב-פריים ב-2007. אין ספק שהריביות הנמוכות וחוסר האטרקטיביות שהן מייצרות לאפיקים האג"חיים, דוחפות את המשקיעים להגדיל את הסיכון בצורה מופרזת מעל מה שהם צריכים לקחת.

כמובן שיש את אלו שטוענים ש"הפעם זה אחרת". האמירה הזו חוזרת על עצמה בכל סייקל כלכלי, הן בשיא והן בתחתית. אז נכון, הפעם זה באמת אחרת - כלכלות העולם לא צומחות בעצמן, אלא נשענות על סופר-מרחיבה, המתבססת על הדפסת כמויות כסף אינסופיות של הבנקים המרכזיים. כמו גם הריביות נשמרות ברמה אפסית באמצעות רכישות עצומות שנלוות להדפסת הכסף.

מצד שני, חוקי הכלכלה כנראה לא השתנו. לא הגיוני שחברה תהיה שווה יותר מתזרימי המזומנים שהיא מצליחה להכניס לקופתה לאורך שנות פעילותה. לכן, אם זה מגעגע, מריח ונראה כמו ברווז - כנראה שזה ברווז. שוק המניות האמריקני יקר. כאמור, השוק הישראלי זול יחסית לאמריקני, אבל כשירד גשם בוול סטריט, גם מי שישקיע במניות מקומיות יירטב.

אז מה לעשות עכשיו? למכור את כל המניות ולהתבצר במזומנים?
היות ולא ניתן לתזמן את השוק, אם מצאתם מניות מספיק זולות שמציגות יציבות פיננסית, מובן שיש היגיון לקנות אותן גם עכשיו. ולמרות זאת, אם לא מצאתם מניות כאלו, החזיקו את כספכם במזומן. לדעתי, ברמות התמחור הנוכחיות של השוק, לפחות 40%-60% מתיק המניות שלכם צריך להיות במזומן. זה לא יהיה קל מבחינה פסיכולוגית, כי השווקים יכולים להמשיך לטפס בשנה-שנתיים הקרובות. אך אני מאמין שאלוקציה כזו תשתלם מאוד בטווח הארוך.

החזקת מזומנים היא הכלי היעיל ביותר להגן על התיק, בעיקר מפני שאי אפשר לדעת מתי השוק יעצור. ובכל זאת, כלי בעל סיכון גדול יותר להגן על התיק מפני ירידות (אבל מבלי להסתכן בביצוע שורט), הוא רכישת אופציות put על המדדים המרכזיים בארה"ב עם מועד פקיעה רחוק (היום יש כאלו עם מועד פקיעה רחוק אפילו עד 2016). אנא שימו לב יש כאן סיכון - לאופציות האלו יש מועד פקיעה כך שיש סיכון שהן ימכרו בהפסד אם השוק ימשיך לטפס עד אז.

קחו לדוגמא את המשקיע-מהמר המפורסם ג'ורג' סורוס. לסורוס היו הצלחות גדולות בעבר בהשקעות, למשל כשהימר נגד הפאונד הבריטי ב-1992, נגד הדולר האוסטרלי ולאחרונה נגד הין היפני. ברבעון השני של השנה הוא פתח פוזיציה ענקית (או יותר נכון הגדיל פוזיציה קטנה קיימת) נגד השוק האמריקני באמצעות רכישת פוטים בהיקף של 1.25 מיליארד דולר, כ-13% מהתיק שלו. מאז, השוק המשיך לרוץ למעלה, ולפי העדכון האחרון הוא צמצם את ההחזקה ב-2/3 ל-470 מיליון דולר. עדיין מדובר בפוזיציה הגדולה ביותר שלו בתיק, כ-5.2% משווי התיק.

בינתיים הוא הפסיד הרבה כסף על הפוזיציה הזו, מה שמדגיש את הסיכון הטמון בכך. אני באופן אישי לא מצדד בקניית פוטים על השוק, אלא אם התמחור באמת יהיה קיצוני בצורה יוצאת דופן (נגיד, עוד כ-15-20% מעל המחיר הנוכחי של המדדים האמריקנים), אבל אתם יכולים לנהוג כמו סורוס אם יש לכם סיבה להאמין שהירידות יהיו כבר בעתיד הקרוב.

*הכותב, ד"ר ינון אריאלי, מנהל כסף למשקיעים גדולים ומפעיל בלוג השקעות בכתובת http://bursa4u.com . תקנות הייעוץ הכללי של אוסרות עליו להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה. הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, והוא לא מחזיק בניירות שהוזכרו בכתבה.

תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  ניחוש שלי הכותב בשורט
  דוד מירושלים 16/12/2013 14:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לפי הכתוב הניחוש שלי אומר שהכותב נמצא בשורט
  סגור
 • אם היית יודע לקרוא לא היית צריך לנחש
  מישהו 17/12/2013 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ההמלצה היא במפורש על מזומן ולא על שורט.
  סגור
 • תודה למישהו
  דוד מירושלים 18/12/2013 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשמח אם תוכל ללמד אותי לקרוא. לפי תגובתך ונימוסך אכן יש מה ללמוד ממך. מאחל לך שיתנהגו אליך כמו שאתה מתייחס לאחרים.בריאות ואושר
  סגור
 • מתנצל אם נפגעת-באמת לא הגבתי באופן הולם
  מישהו 18/12/2013 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פשוט לפעמים יש רושם שמגיבים לא באמת קוראים את המאמר בעיון אלא מרפרפים וזורקים כמה מלים סתם בכל מקרה זה לא מצדיק גסות רוח. כל טוב....
  סגור
 • 7.
  כמו רבים ולא מוצלחים, גם ינון הבין שיותר ריווחי ללמד
  מאשר להמליץ 16/12/2013 09:18
  הגב לתגובה זו
  4 3
  עדיף לד"ר להישאר באקדמיה או ללמד קורסים איזוטריים מאשר להמליץ ולהיכשל בכל פעם מחדש.
  סגור
 • אתה כנראה לא מכיר את האתר שלו. הוא מנהל שם תיק מצליח
  שוקי כהן 18/12/2013 12:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוקב אחריו הרבה זמן ומרוצה מאוד
  סגור
 • 6.
  הדרך היחידה להרוויח היא ... במדדים כמובן
  סבלנות ... סובלנות 15/12/2013 22:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לקנות בירידות מעל 5 אחוז \ יורד 10 אחוז = לקנות יורד 20 אחוז = לקנות ... 40 אחוז וכן הלאה ולא למכור כשעולה ... הקיצר לקנות במכפלות פי שניים וזה לגביי מפולות
  סגור
 • 5.
  בונוס ביוגרופ
  משקיע מופסד 15/12/2013 19:54
  הגב לתגובה זו
  4 1
  המלצת על המניה ועל האופציות בינתיים מי שהקשיב לך כמוני מופסד לא מעט
  סגור
 • על מה אתה מדבר? האופציות זינקו מעל 50% מאז הטור שלו!
  רונן 15/12/2013 22:36
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לגבי המניה, בו נדבר עוד שנה בערך. קצת פזיז לשפוט המלצה כזו אחרי חודש
  סגור
 • 4.
  כתבה איכותית מאד למרות שאני בפזיציית לונג על השוק.
  משקיע ותיק בשוק ההון 15/12/2013 18:42
  הגב לתגובה זו
  5 4
  ליינון אריאלי יישר כוח - כל הכבוד על חשיבה מחוץ לקופסה.
  סגור
 • 3.
  יינון, מה קורה עם שתי המניות שהמלצת עליהן השנה?
  יריב 15/12/2013 14:44
  הגב לתגובה זו
  13 1
  כל שנה בוחרים מניה, אמרת ובחרת שתיים: סינרג'י (שקעה בכ 70%) ודורי בניה (שקעה בכ 15%)? אני שואל לא במטרה להקניט אלא במטרה להבין ממך מה אתה חושב על ההמלצות שלך שקרסו בזמן שהשוק עלה מאד.
  סגור
 • לא עונה במקום ינון, אבל מההכרות שלי
  מישהו 17/12/2013 16:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עם אסטרטגית ההשקעות שלו, הוא מכוון לטווח של 3-5 שנים לפחות. יחד עם זאת, הוא מדבר על סל של 10-15 מניות, כך שהענין סטטיסטי בסופו של דבר. שיהיה בהצלחה.
  סגור
 • 2.
  כן, היא הוא יודע שהכתבה שלו תפיל את השוק
  נמאס מאנשים משועממים 15/12/2013 13:05
  הגב לתגובה זו
  8 4
  ינון יודע שההסבר שלו בביזפורטל (עם כוח השפעה של מינימום בלומברג) יגרום לקריסה טוטאלית. בקיצור תגובה מטופשת.. ינון הציג כמה שיקולים לעניין - תענה לעניין, לא טוב לך תעבור הלאה..
  סגור
 • 1.
  שכחת לכתוב : ״ הכותב מצוי בפוז׳ שורט על השוק ״ (ל"ת)
  יוני 15/12/2013 11:53
  הגב לתגובה זו
  8 9
  סגור
 • הוא כתב שכדאי להחזיק מזומן , לא המליץ על שורט (ל"ת)
  אורן 16/12/2013 08:44
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור