לכבוד החנוכה: 8 ניסים ושמש אחד שיקרבו אותנו לדירה המיוחלת

אסף אנגל, מנכ"ל גדות נדל"ן, מציג, לכבוד החנוכה, את השינויים הנדרשים כניסים במירוץ לרכישת דירה
 |  (10)
השבוע אנחנו חוגגים את נס חנוכה, פך שמן אחד שהספיק לשמונה ימים. הסופגניות, החנוכיות ויותר מהכל - פקק הפסטיגל הנצחי שמונע ממני לצאת מהמשרד הצמוד להיכל נוקיה. שמונת ימי החג הביאו אותי לחשוב על שמונה ניסים שאמנם דוברו, אך אילו התקיימו, היו יכולים להביא לפתרון אמיתי לבעיית הנדל"ן

נס האמת
כל חבר בממשלת ישראל מבכה את מצוקת הדיור בכל נאום שלו. בפועל, כולנו יודעים שהמרוויחה העיקרית מעליית המחירים המטורפת היא מדינת ישראל, שמרוויחה ארבעים אגורות על כל שקל שמחליף ידיים בשוק. נס האמת יתרחש כשממשלת ישראל תחליט להפסיק את הברברת, ותודה שהיא לא מעוניינת ואף מתנגדת לירידת מחירים בשוק הנדל"ן. היא צד מרוויח בסיפור ומתנהלת כאחרונת החברות המסחריות שמכירות בשורת הרווח וההפסד בלבד. כשזה ייאמר - אפשר יהיה להתחיל על פתרונות אמיתיים.

נס המכרז
כיום, מדינת ישראל מפרסמת מכרזים עם תנאי אחד לזכייה: כל המרבה במחיר. למעשה, אנחנו כרוכשים מממנים את התנאי הזה. נס המכרז יהיה מכרזים שכוללים פרמטרים חברתיים וקהלי מטרה מוגדרים, כגון רוכשי דירות ראשונות, טווחי גילאים שונים וכדומה, שיהוו אפליה מתקנת עבור הרוכשים ויאפשרו לכאלה שנפלטו מהשוק לחזור אליו. כל כך הרבה תלוי באותם מכרזים.

נס ההשקעה
מרוויחה רצינית נוספת בתחום היא המערכת הבנקאית, שבהיעדר אפיקי השקעה סולידיים, נהנית מהכנסות דמיוניות מהלוואות ומשכנתאות. הגיע הזמן שיניבו לאותם משקיעים אפיקים סולידיים השקעה ריאלית וישחררו דירות זולות למחוסרי דיור.

נס הבירוקרטיה
כל יזם יספר לכם כמה משרדי ממשלה, היתרים, ועדות ודיונים עליו לעבור כדי להתחיל בניה. מה שהוא לא מציין, שאנחנו הצרכנים משלמים את המחיר על ההתרוצצויות והעיכובים. נס הבירוקרטיה יהיה ריכוז כל האישורים, הועדות וההיתרים במשרד ממשלתי אחדף ולא במשרד השיכון והבינוי, משרד הפנים, רשות מקרקעי ישראל, ועדות הבינוי, חברת החשמל, הרשויות המקומיות ועוד (אפילו אתם התעייפתם מהרשימה נכון?).

נס היזמים
יזמים רבים מחזיקים בקרקעות לבניה כחלק מאסטרטגיה. הם יודעים, שאם לא יתחילו בבנייה, הם יצליחו לשמר את השוק במחירי שיא על ידי החזקת רמת ביקושים גבוהה. יתר על כן, יזמים רבים מוכרים את הפרויקטים שלהם בשלבים על מנת למצות את פוטנציאל המחירים במהלך תקופת הבניה. לממשלה יש יכולת כפייה באמצעות מיסים, היטלים והוספת תאריכי יעד במכרזי קרקעות, על היזמים. אם תחליט להפעילם, תצמצם את הביקושים והמחירים ליחידת דיור.

נס האינטרנט
תהליך התמחור של דירה יד שניה הוא קצר באופן מפתיע. המוכר נכנס ליד 2, רואה מה המחיר לדירות דומות לשלו, בקרבת מקום, מוסיף עשרים אחוז למחיר המקסימלי ומפרסם אותה, תוך צירוף סופרלטיבים לרוב. ברגע שהמוכרים יחליטו למכור את הדירה שלהם לפי המחיר הריאלי של הדירה ולא לפי ההנחות לפיהן "הכל נמכר", "אני יכול להוריד עשרה אחוזים ועדיין להרוויח" וכולי, רוכשים צעירים נוספים יוכלו לרכוש עבורם דירות יד שניה במחיר סביר.

נס קטן
רבים אינם יודעים, אבל הרשויות המקומיות לא אוהבות דירות קטנות. הן לא מניבות הרבה ארנונה ולא נמכרות למשפחות מבוססות. לכן אין מחשיבים דירות אלה כדירות אטרקטיביות, ולא מעודדים פרויקטים עם דירות שניים ושלושה חדרים במסגרת אישור פרויקטים.

ביום שהרשויות יחליטו שהן מסתכלות על התושבים ולא על ההכנסות מארנונה, ושהן מבינות את החשיבות שבמגורי צעירים בעיר, יקרה נס! הן יאשרו דירות קטנות (ולא רק בקומה ראשונה עם נוף לחניה ולפחי האשפה), ויאפשרו לזוגות צעירים לקנות בית.

נס החלומות
כולנו חולמים לקנות דירה. עדיף את דירת החלומות, שתהא משכננו הקבוע בשני העשורים הבאים. יותר מכך, כשיש לנו דירה אחת אנחנו עוברים לחלום לקנות את הדירה השנייה ולהפוך למשקיעים בנדל"ן. ברגע שנוכל להסתכל על המציאות ועל הצרכים האמיתיים שלנו נגלה, שאופציית הרכישה של דירה גדולה עם תוכניות לצבא לילדים שעוד לא נולדו, אינה תמיד האופציה הטובה ביותר.

שמש אחד
מנהיג שיוביל את המהלך - כנגד תחושת האוצר הדואגת לקופה כאילו , כנגד המערכת הבנקאית, כנגדינו, 70% בעלי נכסים שירידת מחירי הדיור או אפילו עצירתם, לא משרתת אותה.

שאני מסתכל על שמונת הניסים האלה, אני מגלה כמה נקודות משותפות לכולם. מה שהשוק הזה צריך הוא הבנה אמיתית של המציאות, התנהלות ישרה של כל השחקנים בו - מהמדינה ועד לרוכשים, וקצת מחשבה ארוכת טווח. כל אלה יביאו לכך שכולנו נקבל נקודת מבט אמיתית ומציאותית על השוק, ונוכל להתנהל בו בצורה יותר חכמה ושקופה. בסוף כל אלה יביאו לנס האמיתי - יציבות ואפילו אולי ירידה במחירי הדיור. האמת, יספיק לי אם ירדו רק לאלה שאין להם עדיין דירה ומרגישים מחוץ לשוק.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  אין איזה נס לעובדים התאילנדים...? (ל"ת)
  תמיד שוכחים אותם 04/12/2013 15:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  המדינה הזו חייבת להתעורר
  איילה 04/12/2013 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנס הראשון חייב כבר לקרות. המדינה הזו חייבת להתעורר ולעזור לצעירים שלה או שלא נוכל להזדקן כאן, שלא נדבר על להזדקן בכבוד... איך נוכל לרכוש דירה? איך נוכל לעזור לילדים שלנו בדברים הפשוטים כשיגדלו?
  סגור
 • 8.
  שיטילו מיסים על בעלי יותר מדירה אחת והשוק יוצף בדירות
  חנה 03/12/2013 16:06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאאלה שיש כסף לקנות יותר מדירה אחת, הם אלה שמשכירים את הדירות ומעלים את מחיר השכירות וזה הופך את הדירות לשוק חזירי מכל הכיוונים. אלה שלא יכולים לקנות דירה ראשונה וגם חייבים לשרוף את המעט שיש להם על שכירות גבוהה וחזירה.
  סגור
 • 7.
  רק ניסים יצילו את המדינה הזאת. (ל"ת)
  הומלס בדיזינגוף 03/12/2013 14:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  לא צריך ניסים. מישהו צריך להתעורר ולהתחיל להזיז דברים.
  דני 03/12/2013 14:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאן נעלם קול הציבור? מי מייצג אותנו שם ? למה אנחנו מחכים ל"ניסים" ולא לפעולות לגיטמיות של נבחרי העם?
  סגור
 • 5.
  נס גדול (לא) היה פה
  ניסים 03/12/2013 14:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ולא יהיה . תודות לביבי וחבריו.
  סגור
 • 4.
  שרון בשנות ה90
  תמר 03/12/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דווקא ממשלתו של שרון בתחילת שנות התשעים כן פעלה להורדת מחירי הדיור ולהנגשת הדירות לציבור. חוץ מזה כתבה עניינית וכתובה יפה
  סגור
 • 3.
  הכל נכון
  ראוית 03/12/2013 13:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חד וחלק
  סגור
 • 2.
  שמונה נסים לפחות
  ללא קורת גג 03/12/2013 13:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק הזה צריך שמונה נסים לפחות לפני שכל אזרח יצטרך נס פרטני שיוציא אותו מהבור של המשכנתא או השכירות
  סגור
 • 1.
  אם אני רק אתחיל לספור את הניסים החסרים.... (ל"ת)
  אבי סופר 03/12/2013 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור