ביטול העלאת מס הכנסה: האם זהו הצעד היחידי להקלה?

רביב רזניק, מנהל השקעות בכיר בטאלנט בית השקעות, מתייחס לצעדיו האחרונים של שר האוצר לפיד, ותוהה האם זהו הצעד היחידי בו יש לנקוט לטובת הקלה בהוצאות הציבור
 |  (1)
שר האוצר הודיע השבוע כי ביטל את ההעלאה במס ההכנסה שהייתה מתוכננת לתחילת שנת 2014. שיעור מס ההכנסה היה אמור לעלות ב-1%-2%, אך לאור גביית מס גבוהה מהמתוכנן והוצאה ממשלתית נמוכה מהצפי ניתן, כך לדברי לפיד, לסגת מתכניתו המקורית של האוצר לגבי העלאת המס המתוכננת.

על פי לפיד, תחזית האוצר נאמדת על כך שגרעון 2013 יסתכם בפחות מ-3.5% תוצר, בעוד היעד אותו אישרה הממשלה בעת אישור התקציב עמד על 4.65%. בהקשר זה נשאלת השאלה, מדוע תחזיות האוצר, אשר הובאו לאישור הממשלה, צפו גרעון בשיעור כה גבוה, כאשר אנו רואים כעת כי ניתן לעמוד בגרעון נמוך יותר? יעד הגרעון הגבוה הצריך העלאת מיסים, שכעת נראה כי הייתה מיותרת.

שר האוצר וודאי ער לנתונים המצביעים על האטה בצמיחת המשק: המשק הישראלי צמח רק ב-2.2% ברבעון השלישי (קצב שנתי) והייצוא נמצא במגמת ירידה מתמשכת. אומנם נתוני האבטלה מצביעים על שיעור נמוך של בלתי מועסקים, אך כולנו מכירים בבעייתיות שישנה בשיטת המדידה של נתון זה, היות והוא איננו לוקח בחשבון מחפשי עבודה מיואשים או כאלה שאינם מגיעים ללשכות התעסוקה לקבלת דמי אבטלה. ובכל מקרה, התחזית צופה עלייה בשיעור האבטלה בשנה הקרובה.

לאור זאת, ביטול העלאת המס הינו צעד מתבקש לאור הנתונים "החדשים", אך איננו מספיק. ישנם שני מיסים נוספים אשר מכבידים מאוד על קצב צמיחת המשק וטוב יעשה האוצר אם ישקול לטפל גם בהם.
המע"מ
18% מע"מ הינו נתון גבוה בכל קנה מידה. הוא תוצאה של סידרת העלאות מתמשכות. כעת, כשנראה כי הגרעון נמוך מהצפי, ניתן לשקול הפחתה בשיעור המע"מ.

מס הדיור איננו מס רגיל שהממשלה מטילה, אך למעשה הוא מס לכל דבר. מחירי הדיור המשתוללים גורמים לכך ששוכרי הדירות ולוקחי המשכנתאות מפנים חלק גדול יותר מהכנסתם לצורך רכישת שירותי דיור. רכישה זו כמובן מקטינה את ההכנסה הפנויה, ובאה על חשבון רכישת מוצרים ושירותים אחרים. לכן היא פוגעת ישירות בצריכה הפרטית, ובאופן עקיף בצמיחת המשק. הממשלה הנוכחית הבטיחה לטפל בנושא הדיור (כמו גם הממשלה הקודמת - פטיש 5 קילו וסופרטנקר לבירוקרטיה למי ששכח).

עד כה, לא נראה כי נעשו צעדים משמעותיים להגדלת היצע הדירות. אם הממשלה באמת רוצה להקל על האזרחים ולעודד את הצמיחה במשק, זהו המקום הכי משמעותי בו היא צריכה לפעול.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יש להוריד את המס השולי העליון ל40%. לגבות מכולם!
  להוריד מס שולי עליון 27/11/2013 09:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא הגיוני שיותר מ50% לא משלמים מס. יש להוריד את סף המס ולבטל נקודות זיכוי - ובמקביל להוריד את המס השולי העליון. יזמים וכישרונות עוזבים את ישראל (או בוחרים ללכת לים) בשל מדיניות המיסוי הבלתי הוגנת.
  סגור