באופציות, לא חייבים להיכנס לרכבת ההרים של הספקולציה

יוסי פרניק, סמנכ"ל מיטב דש טרייד, מתייחס לכלי מסחר בשוק ההון, כתיבת אופציות - למי הוא מתאים? כיצד יש לנהוג בו? ולמי כדאי להיזהר?
 |  (7)
חלק מסוחרי האופציות נכנסים לתחום עקב המינוף הרב על הכסף. אחרים נכנסים בגלל היכולת לבנות אסטרטגיות השקעה חכמות, שלא מתאפשרות במסחר בנכס בסיס "סטנדרטי", כמו מניות או תעודות סל. אחת מאסטרטגיות ההשקעה החביבות עליי, שמכילה גם אופציות, היא Covered Call. המטרה של האסטרטגיה היא לייצר חודשי חיובי בתמורה לויתור פוטנציאלי על חלק או רוב שיעור העלייה החודשי. מדובר באסטרטגיה פופולריות בשוק האמריקני אצל משקיעים וסוחרים פרטיים, אבל "משום מה" היא נמצאת פחות בשימוש בביצה הקטנה שלנו.

האסטרטגיה בנויה מקניה של ( או על מדד מניות) ומכירה של על אותו נכס הבסיס בשורט (כתיבה של האופציה). מי שלא מכיר, עשוי להיבהל - שילוב אופציות בשורט?! מדובר במהלך שאינו מיועד למשקיע המתחיל.

זה נכון, פעילות באופציות יותר מסוכנת בשל המינוף הגבוה של המכשיר וחוסר הסלחנות למי שעושה טעויות. מי שמתעמק באסטרטגיות מעו"ף מבין שניתן להיחשף לשוק בצורה חכמה ואפילו סולידית באמצעות אופציות, וספציפית לאסטרטגיית Covered Call - החשיפה היא בעיקר לנכס הבסיס ולא לאופציה. מטרתנו היא להכיר לכל אחד ואחד את קיומה וחשיבותה של האסטרטגיה ולא להעביר קורס באופציות.

כדוגמא, נניח שמדד המעו"ף ב-1350 נקודות ואני מחזיק בתעודת סל על המדד בסכום של 135,000, ובמקביל, מוכר אופציית Call לעוד חודש, בעלת מחיר מימוש של 1360 ש' (קצת יותר גבוה מהמדד). על המכירה קיבלתי 1500 ש' (). נניח לרגע שכל מה שמעניין אותי זה לקבל את אותה פרמיה, ואני אדיש למחיר של מדד המעו"ף (מתוך הנחה שבטווח הארוך הוא לא יאכזב).

בסביבת השוק של היום, אני מייצר הכנסה חודשית יפה של 1,500 ש' ובמונחי , מעל 1% לחודש ומעל 13% בשנה. המחירים והאחוזים משתנים בהתאם לפרמטרים השונים, המשפיעים על המחיר של האופציה בדגש על סטיות התקן בעת ביצוע הכתיבה.

המנגנון שייצרתי, מספק לי כאמור תזרים מזומנים מכובד, אך יש לו גם מחיר - ויתור על רוב העלייה של המדד. כאשר המעו"ף יעלה, אני אהנה מהעליות עד 1,360 נקודות, אך על כל עלייה מעל רמה זו אפסיק להרוויח. במצב זה, על כל שקל שארוויח בתעודת הסל אפסיד באופציית Call הכתובה. זאת גם הסיבה שקוראים לאסטרטגיה הזאת Covered, מכיוון שההחזקה בנכס בסיס, במקרה שלנו, תעודת סל על מדד המעו"ף, מגינה עלינו מהפסד אפשרי על האופציה הכתובה. במקרה ההפוך, אם המדד ירד, אפסיד על תעודת הסל את מלוא הירידה, אך לפחות אשאר עם הפרמיה מהמכירה של האופציה.

האם קבלת הפרמיה החודשית מהכתיבה של האופציה, מצדיקה את אובדן הסיכוי ליהנות מעליות משמעותיות בתעודת סל כתוצאה מעלייה במדד? אין תשובה אחת. בהקשר זה יש ניואנס שחשוב להכיר, ככל שמחיר המימוש של האופציה רחוק/גבוה יותר ממחיר נכס הבסיס - הפרמיה קטנה וכמוה מצטמצם התזרים החודשי, אך במקביל, אני מותיר יותר מקום להרוויח מעלייה של נכס הבסיס.

אחד הקשיים ביישום האסטרטגיה הוא הביטחונות הנדרשים לצורך הכתיבה של האופציה. על פניו, החזקת תעודת הסל בסכום מאוד מכובד, אמורה לתת לי את הביטחונות הנדרשים, אך לצערנו רוב התעודות סל בארץ לא מוכרות על ידי הבורסה כנכס שנותן בטחונות. עם זאת, גם לזה יש פתרונות, לדוגמא ע"י קרן מחקה, ETF או החזקה במניות גדולות שיש עליהן אופציות (קיים בבורסה הישראלית אבל נפוץ מאוד בבורסות בארה"ב).

יישום האסטרטגיה במניות מסוכן יותר, כיוון שמניה, בשונה ממדד מניות מוביל, יכולה להתרסק לחלוטין. במקרה כזה, אם איבדת את נכס הבסיס, התזרים לא שווה כלום. לעומת זאת, אתה מצפה ממדד מוביל שיתאושש בטווח הארוך, גם אם הוא עובר ימים קשים. במילים אחרות, כשעושים את זה על מניות, נדרש פיזור, לא פחות מאשר בתיק השקעות רגיל.

לסיום, האסטרטגיה לא נועדה לייצר עשרות ומאות אחוזים במכה. לכן, אם מישהו מחפש כרטיס לקזינו, שיבחר באסטרטגיה אחרת. אלה שחושבים שיש עוד מקום רב לעליות של נכס הבסיס הנבחר ולא רוצה לפספס אותן, שיחכה עם האסטרטגיה להזדמנות אחרת. מי שמחפש לגוון את הגישה שלו לשוק ואת מקורות ההכנסה שתיק ההשקעות מייצר, שווה שיעמיק ויבחן את ההתאמה של האסטרטגיה אליו ולתיק שלו.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חשבון כדאיות
  ספקן 25/11/2013 17:49
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בהנחה שהנתונים המובאים מדוייקים,פוטנציאל הרווח הוא עלית התע' מ1350 ל1360 0.74% +1500ש"ח פרמיה,1.11% על 135000ש"ח ובס"ה 1.85% בקיזוז עלויות בנקאיות.רווח זה עומד מול עליית מדד ה25 מעבר ל1360. במסגרת פיזור סיכונים בתיק נראה סביר.
  סגור
 • לא הכנסת לחישוביך מצב שבו נכס הבסיס יורד
  גנדלף 25/11/2013 19:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהנחה שאתה מתעלם מנכס הבסיס לטווח ארוך (הנכס עולה ויורד) התשואה שלך תהיה רק הפרמיה ,0.74 כפול 12 חודשים בשנה. בחישוב גס כ 9% לשנה. השקעה נהדרת. תוך 8 שנים תכפיל את ההשקעה.
  סגור
 • לא רלבנטי
  ספקן 26/11/2013 09:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מי שמחזיק בתיק שממילא כלולות בו תעודות סל גם על ה25 ,חשוף לסיכון שציינת ולכן עסקה זו אינה משנה חשיפה זו אלא באה להוסיף רוחיות מסויימת תוך נטרול סיכון אופציית המכר.
  סגור
 • יכול היות. בוא נעבור למסחר למתקדמים..מה דעתך על האסטרטג
  גנדלף 26/11/2013 10:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האסטרטגיה הבאה: בהנחה שיש לי 135000, מדוע עלי לקנות נכס בסיס במחיר מלא של 135000 כאשר אני יכול לקנות את המדד ע"י חוזה סינטטי? אני יכול לשמור חלק מהכסף כבטחונות במידה והמדד יורד ואת השאר להשקיע בדברים אחרים. אשמח לשמוע מהי דעתך? יוסי פרניק- אתה גם מוזמן לענות.
  סגור
 • זהירות מונעת אסון
  ספקן 26/11/2013 15:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מבלי להתייחס להפרשי פרמיות ועמלות,חוזה סינטטי מתאים לשוק עולה בסבירות גבוהה כי אחרת אופי הPUT מסוכנת מאוד עקב "כושרה" לייצר הפסד בלתי מוגבל שלא כמו נכס בסיס.אנא שרטט גרף מתאים ותווכח.
  סגור
 • 2.
  אם זו האסטרטגיה האהובה עליך אתה כנראה לא כ"כ מבין
  אלפנט 25/11/2013 14:45
  הגב לתגובה זו
  0 2
  באופציות. אם אתה רוצה שיעור באופציות אתה יכול לפנות .
  סגור
 • 1.
  אסטרטגיה נחמדה - יישום מאוד קשה מבחינה פסיכולוגית (ל"ת)
  גנדלף 25/11/2013 12:14
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור