רוחות של צמיחה: סין פותחת עוד דלתות לשווקים הגלובליים

רועי שגיב, מנהל השקעות קרנות חו"ל במגדל שוקי הון, מתייחס לשינויים החלים על הכלכלה השניה בגודלה בעולם, סין, והשפעותם על העולם כולו
 |  (1)
הנשיא השביעי של סין, שי ג'ינפינג, נכנס לתפקידו בתחילת השנה הנוכחית - שנה שצפויה להתאפיין בנתוני הצמיחה הנמוכים ביותר מאז 1999. הכלכלה הסינית, שהסתמכה עד כה בעיקר על השקעות ממשלתיות מאסיביות בתשתיות ועל ייצוא, סובלת היום מעודפי ייצור גבוהים לצד חולשה שמגלות הכלכלות שהיו יעדיי הייצוא המרכזיים שלה - תוצאה של המשבר העולמי המתמשך משנת 2008. זאת לצד עלייה בשכר העבודה שפגעה בכושר התחרות והביאה לכך שמפעלים רבים העבירו את קווי הייצור שלהם למדינות שכנות ולאפריקה, בה עלויות הייצור זולות באופן משמעותי.

אם נוסיף לזה את הלחץ הציבורי לפירוק מוקדי הכוח הגדולים במדינה, נקבל את מפת האינטרסים שהביאה את הממשל הסיני להבין שאין מנוס מלבצע רפורמות מרחיקות לכת כדי לתמוך בצמיחה ארוכת טווח.

הרפורמות המדוברות ביותר הן כמובן אלו הנוגעות לזכויות האדם, כגון ביטול החוק המגביל את הילודה וביטול מחנות העבודה במדינה, בנוסף לרפורמות במערכת הבריאות המקומית. מבחינה כלכלית, הרפורמות פחות דרמטיות אם כי חשובות לא פחות. ההנהגה בסין הבינה כי על מנת לאפשר לכלכלה להמשיך ולצמוח גם בשנים הבאות, יש לבסס את הצמיחה הכלכלית על הצריכה הפרטית' שנכון להיום מהווה פחות מ-30% מסך התוצר - נתון נמוך באופן משמעותי ביחס לכלכלות אחרות, ולטפל בבעיות המבניות שמהן סובלת הכלכלה הסינית.

כחלק מהרפורמות הממשל בסין מתכנן לפתוח את השווקים הפיננסים למשקיעים זרים ולהקל בהגבלות על משקיעים זרים ומקומיים. לראשונה תתאפשר בעלות פרטית על בנקים, ומשקיעים זרים יוכלו לפעול בשוק המניות המקומי בחופשיות גדולה יותר. כמו כן, משקיעים מקומיים יוכלו להשקיע בשווקים מחוץ לסין, וייתכן מסחר חופשי יותר במטבע הסיני, היואן. כל אלו צעדים שהיו נחשבים קיצונים ובלתי אפשריים רק לפני מספר שנים.

הרפורמות שאושרו עדיין רחוקות מיישומן המלא, ולא יהיה פשוט לבצע את הרפורמות במלואן. אבל המשקיעים שחיכו חודשים רבים בציפייה לרפורמות הצביעו ברגליים והביעו את שביעות רצונם בדמות עליות בשוק המניות המקומי.

השפעת הרפורמות לא תהיה מיידית ויידרש זמן רב ליישמן. אך אין ספק כי סין צעדה צעד נוסף לפתיחתה לשווקים הגלובליים. אחרי שלושה עשורים של צמיחה חזקה, שהפכו את סין למעצמה כלכלית ועולמית, הגיעה העת לשנות כיוון. לכן לא מן הנמנע כי נראה רפורמות כלכליות נוספות בשנים הקרובות על מנת לתמוך ביציבותה של הצמיחה בסין.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כתבה מעניינת ורצינית
  גיא בנלאומי 21/11/2013 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהחלט מעניין לשמוע על סין בתקופות כאלו,אשמח לסקירות נוספות על שווקים מתעוררים אחרים.
  סגור