בין יילן לפרברים: האם מה שטוב הוא טוב?

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה, בנק מזרחי טפחות, מתייחס לפירסום נתוני המאקרו המעודדים בארה"ב ולהחלטות שיבוא בהתאם להם
מה שטוב הוא טוב, וטוב מהטוב הוא לא טוב. כך אומרים הפרברים בשירם המעולה. ניתן לאמץ משפט מורכב זה על מנת לתאר את המתרחש בשוקי איגרות החוב של ממשלת ארצות הברית בימים אלה.

שני נתונים מעודדים מאוד המתינו למשקיעים בסוף השבוע שעבר. האחד, התוצר המקומי הגולמי של ארה"ב עלה 2.8% ברבעון השלישי של השנה, האצה בהשוואה לקצב העלייה ברבעון השני, שעמד על 2.5%, ונתון טוב בהרבה מההערכות המוקדמות, שעמדו על 2% בלבד.

טוב מהטוב? אולי לא טוב
בחינה של הרכב השימושים מצביעה על האטה בהוצאות משקי הבית ובייצוא. רוב הגידול בתוצר נבע מגידול במלאי. האם החברות נערכות לגידול בביקוש, או זו תוצאה של ביקוש חסר בפועל?

הנתון השני, 204,000 משרות חדשות נרשמו בחודש האחרון, 84,000 יותר מההערכות המוקדמות ו-41,000 יותר מהחודש הקודם. רובו ככולן - במגזר העסקי. בניגוד לחששות, לא היו השלכות שליליות לשיתוקה של הפעילות הממשלתית בתקופה זו. על מנת לבסס התאוששות בת קיימא בכלכלת ארצות הברית, מספר המשרות צריך לגדול ב-250 אלף לפחות מדי חודש. פרט לכך, שיעור הבלתי מועסקים עלה מ-7.2% ל-7.3% והתרחק מרף ה-6.5%, שהציב ה-Fed טרם ישקול העלאת .

אז מתוק התפוח, הים הוא מלוח, אך בשוק ההון קשה יותר לקבוע עובדות. אם הבנק המרכזי של ארצות הברית (ה-Fed), תחת ניהולה של יושבת הראש החדשה Janet Yellen, יבחר לנקוט מדיניות זהירה, הוא יוכל להדגיש את הצדדים הפחות מעודדים של שני נתוני מפתח אלו. אך אם ימצא לנכון לאמץ מדינות חדשה, מרחיבה פחות, יוכל להתמקד בשורות התחתונות, להודיע בחודש הבא על צמצום היקפי רכישות איגרות החוב החודשיות שלו ולאותת על העלאת הריבית בהמשך.

ההחלטה לא קלה, אך לרשות ה-Fed עומדות היום דרגות חופש שלא היו עד לאחרונה. סימני ההתאוששות המיוחלים סוף-סוף כאן. השאלה האמיתית, האם יש די מהם. להערכתי, ה-Fed יאמץ את תחילת המשפט - מה שטוב הוא טוב . היקפי הרכישות יצטמצמו מוקדם מאשר מאוחר. תשואות הפדיון הנוכחיות בארצות הברית כבר משקפות זאת חלקית. לגבי הריבית, גם אם הודעה רשמית בעניינה תתעכב, שוקי איגרות החוב לא ימתינו, הם יראו בצמצום הרכישות הכרעה של ה-Fed לטובת כלכלת ארה"ב, לכן תשואות הפדיון במח"מ הקצר תעלינה ותקדמנה את עליית הריבית הרשמית.

בשורה התחתונה, התרחיש שלי למחצית הראשונה של 2014: עקום התשואה לפדיון בארצות הברית יעלה, תחילה, במידה מוגבלת, בחלקו האמצעי והארוך. בהמשך, בעוצמה רבה יותר, בחלקו הקצר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה