הטרנד הבא: קרנות הנאמנות ממשיכות לשבור שיאים בגיוסי הכספים

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר MORE בית השקעות, מתייחס לאפשרות ההשקעה באגרות חוב בסיכון גבוה וכדאיותה
 |  (4)
ע"פ נתוני , תעשיית קרנות הנאמנות (ללא קרנות כספיות) רשמה גיוסים בחודש אוקטובר בהיקף של כ-4.7 מיליארד ש', ומתחילת השנה גדל היקף הנכסים המנוהלים ב-26 מיליארד ש'. למעשה, חודש אוקטובר הינו החודש המוצלח ביותר בגיוסי הכספים לקרנות הנאמנות בשנים האחרונות. השקט הגיאופוליטי באזורנו, שיחות הגרעין בין מעצמות המערב לאירן, סביבת הריבית הנמוכה והעדר אלטרנטיבות השקעה, מספקים רוח גבית לשוק ההון ותומכים בהמשך גיוסי הכספים לתעשיית קרנות הנאמנות. אם לשפוט על פי תוכניות העבודה של בתי ההשקעות, הסקטור אשר עתיד ליהנות מביקושים נאים בתקופה הקרובה הינו סקטור ה-Bonds High Yield.

בסיכון גבוה, הן אג"ח בדירוג השקעה נמוך, בעלות גבוהה לפדיון. תשואה שכזו מעידה על הסיכון הגבוה שהשוק מייחס להשקעה, בשל החשש שהחברה המנפיקה לא תוכל להחזיר את חובה. לא פעם נתפשת השקעה באפיק זה כמסוכנת ותנודתית בדומה לאפיק המנייתי. הביקוש לאפיק זה נובע באלטרנטיבה האטרקטיבית עבור משקיעי אג"ח שמחפשים תשואה גבוהה יותר, ועבור משקיעי המניות המבקשים אלטרנטיבה למניות.

גם הנהלת הבורסה באחד העם לא נשארה אדישה למתרחש, ובחודש פברואר האחרון השיקה את מדד התל בונד תשואות. מדד אשר מאגד את כל אגרות החוב הקונצרניות, הצמודות למדד בטווח דירוג אשראי שבין (-BBB) ל-(A).

כאשר אנו בוחנים אפשרות השקעה באגרות חוב בסיכון גבוה, עלינו לנתח את יכולת החזר החוב של החברה, ולאו דווקא את הצלחתה העסקית. בהחלט תיתכן סיטואציה בה החברה המנפיקה תציג הפסדים גבוהים, אך תשואת האג"ח שלה או דירוג האשראי שלה לא יפגעו. זאת מכיוון שהחזר החוב בגינן, מובטח בנכסים מוחשיים כגון נדל"ן, פיקדונות וכד'.

להלן מס' דוגמאות של חברות בורסאיות אשר מציגות מגמת שיפור עקבית בשורת ההכנסות, גידול נאה בתזרים המזומנים העתידי והורדה הדרגתית של יחס המינוף שלהן. להערכתנו, סדרות האג"ח של חברות אלו נסחרות בחסר אל מול הסיכון הגלום בהן.

אפריקה 0% אפריקה 14.5 0% אפריקה בסיס:14.5 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ישראל
קבוצת החזקות והשקעות בינלאומית. הקבוצה פעילה בישראל וברחבי העולם, באמצעות חברות נדל"ן, בנייה ותשתיות, תעשיה ומלונאות. בשנת 2009 עלתה החברה לכותרות העיתונים בעקבות הסדר חוב מורכב וארוך, אשר גרר הטחת האשמות אישיות בין הנהלת החברה לנציגות בעלי האג"ח.

כיום, 4 שנים לאחר גיבוש ההסכם, אפריקה ישראל מדווחת על שיפור עקבי ברמת הנזילות. בחודש שעבר הודיעה החברה על מכירת נכס נדל"ן ברוסיה בתמורה ל-90 מיליון דולר. בנוסף, הנהלת החברה ניהלה לאחרונה מו"מ עם מחזיקי האג"ח לגבי ביצוע שינויים בשטר הנאמנות, אשר יכללו שינוי בסעיף הפירעון המוקדם של אג"ח. צעד זה מלמד אותנו שלחברה כוונה לטפל בחוב היקר ולעמוד מאחורי התחייבויותיה.

דיסקונט השקעות 0% דיסקונט השק 1,011 0% דיסקונט השקעות בסיס:1,011 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
לחברת ההחזקות של נוחי דנקנר תיק החזקות איכותי ומגוון, הפרוס על פני מספר ענפי פעילות בארץ ובחו"ל ובעל פרופיל סיכון אשראי מתון. החזקותיה העיקריות הינן: סלקום 0% סלקום 2,420 0% סלקום בסיס:2,420 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , {כור} תעשיות, נכסים ובנין 0% נכסים ובנין 26,360 0% נכסים ובנין בסיס:26,360 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , שופרסל 0% שופרסל 2,553 0% שופרסל בסיס:2,553 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ו אלרון 0% אלרון 1,231 0% אלרון בסיס:1,231 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . לאחרונה, העלו סוכנויות דירוג האשראי את אופק הדירוג של הקבוצה משלילי לחיובי. זאת בעקבות ירידה ברמת המינוף של הקבוצה, הודות לעלייה בשווי השוק של החברות המוחזקות ומימושים של מניות הבנק השוויצרי, קרדיט סוויס, ע"י חברת הבת כור. יש לזכור כי התקדמות המהלכים להשלמת המיזוג עם כור תורמים אף הם לחיזוק מקורות הנזילות של החברה.

אינטרנט זהב 0% אינטרנט זהב 1,010 0% אינטרנט זהב בסיס:1,010 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא:
הסבתא של חברת התקשורת, בזק 0% בזק 457 0% בזק בסיס:457 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , סבלה עד כה ממחנק קשה בתזרים המזומנים. קושי זה הגביר את החששות בקרב המשקיעים כי החברה לא תוכל לעמוד בתשלומי הריבית לסדרות האג"ח של הקבוצה. בחודש יוני האחרון, גייסה החברה 125 מיליון שקלים באמצעות מכירת 12% מהחזקותיה בחברת הבת בי קומיוניקיישנס 0% בי 3,973 0% בי קומיוניקיישנס בסיס:3,973 פתיחה:0 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: לטדי . המפנה בפעילות הקבוצה חל בשבוע שעבר, כאשר חב' הבת, ביקומיוניקיישנס, הודיעה על עדכון הסכם המימון עם קונסורציום הבנקים בהובלת בנק הפועלים, אשר נתן לה את ההלוואה למימון רכישת השליטה בבזק. משמעות ההסכם המחודש, שלחברה יווצרו יתרות נזילות גדולות יותר. בהמשך, הודיעה החברה על חלוקה של בגובה של 3.41 ש' למניה.

לסיכום, השקעה באגרות חוב בסיכון גבוה דורשת יכולת ניתוח חוב גבוהה. אגרות חוב אשר נסחרות מתחת לפארי טומנות בחובן פוטנציאל רווח גבוה. הקמתו של מדד התל בונד תשואות תומך בהשקעה באפיק זה, ומייצר בו נוספת מצד תעודות הסל. מומלץ לפזר את ההשקעה על פני כמות גדולה של אג"ח, ובכך למתן את הסיכון בתיק ההשקעות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  יותר פיזור פחות סיכון
  ידעי יאיר 14/11/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה לך איש חכם
  סגור
 • 3.
  קלמין אתה נפל
  יודלה 13/11/2013 22:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עוד מימ י פריזמה אתה נפל אחד גדול , שחצן , מ תנשא וחסר מושג בניהול השקעות
  סגור
 • 2.
  אגח אפריקה
  אחד העם 13/11/2013 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אג"ח של אפריקה נראות מעניינות ועוד נסחרות עמוק מתחת לפארי
  סגור
 • 1.
  כל מילה בסלע
  יודי 13/11/2013 10:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  צודק ב 100%
  סגור