בלי מהפכות: 14 תיקונים שהבורסה יכולה להחיל כבר מחר בבוקר

זיו פניני, מנהל חדר המסחר במגדל שוקי הון, מתייחס לשינויים והשיפורים שהבורסה לני"ע צריכה להחיל על מנת לשפר את תנאי המסחר. ואם אפשר, כבר מחר בבוקר
 |  (16)
ליוסי ביינרט, מנכ"ל הבורסה החדש, ממתינות שלל בעיות ואתגרים אליהם יידרש בדרך הבראת הבורסה והשבת מעמדה המרכזי במשק הישראלי. על מנת לפתור את הבעיות הגדולות, יצטרכו בבורסה להוביל שינויי חקיקה ורפורמות בתקנוני המסחר. אבל יש דברים שהבורסה יכולה לעשות כבר מחר בבוקר בכדי למנוע עיוותי מסחר שמפריעים באורח יומיומי לקיום מסחר תקין ופוגעים לרוב במשקיע הקטן והלא מקושר.

הגבלת שער הפתיחה
בניירות גדולים (במיוחד דואליים) שצפויה בהם תנודה גדולה (ע"ע בבילון ביום שאחרי גוגל, שמן אחרי הקידוח היבש, מלאנוקס וכו') הבורסה לא מאפשרת, אחרי עצירת המסחר בשל התנודה הסטטית, ירידה נוספת של יותר מ-35% במהלך מסחר הפתיחה. מה שאומר, שאם הנייר הולך לרדת 70%, 80% או 90% במסחר הרציף, מי שקנה את הנייר בהוראת תוקף או קנה (גב' כהן מחדרה, למשל) משלם עליהם פי כמה וכמה יותר משוויו, ללא ידיעתו. למעשה, המנגנון מכריח אותו לבצע עסקה שאינה במחיר הכלכלי שלה ויוצר לו הפסד הון ידוע מראש.

מעבר לזה, אם התופעה הזו מתרחשת בפקיעה, השער שנקבע לנייר לא רלוונטי, וללא אפשרות לשחקן ארביטראז' למכור סחורה. עקב כך, היום שבו שחקן זה ייפול ויתבע את הברוקר והבורסה בשל הנזקים העצומים שנגרמו לו לא רחוק. מה שאני מציע זה לא להגביל את התנודה - אם נייר צריך לרדת, תנו לו.

תנודה סטאטית
התנודה רלוונטית אך ורק בשלב הפתיחה, בו המחיר מחושב במסחר רב צדדי מול מחיר הבסיס. הפעלתה של התנודה הזו במהלך יום המסחר מיותרת, היות שבשלב הזה מה שמעניין את הסוחרים הוא המחיר מעסקה לעסקה (דינמית). האימפקט היחיד של התנודה הזו ביום המסחר זו ההפרעה לרציפותו בהפסקות שווא של המסחר והפגיעה ביעילות השוק.

תנודה דינמית
כדי לא לעצור לשווא את המסחר, על הבורסה לבדוק את עצמה בפרקי זמן קבועים, ולוודא שהתנודה הדינמית מספיק גדולה גם בניירות תנודתיים מיסודם. שנית, במידה והטריגר הופעל, ומתברר שבשלב הרב צדדי תנודת הנייר עדיין גדולה מהתנודה הדינמית הכפולה, יש לעצור את המסחר לפרק זמן נוסף על מנת לא לתת לנייר גדול לרדת בצורה לא סבירה בפרק זמן קצר.

קחו לדוגמא את מקרה ה חברה לישראל -0.81% חברה לישראל 110,400 -0.81% חברה לישראל בסיס:111,300 פתיחה:111,300 גבוה:111,700 נמוך:110,100 תמורה:2,743,682 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: - כאשר טעות סוחר (שתוקנה) השליכה (השלכות שלא תוקנו) על ניירות מקבילים, נגזרים ושאר נגררים.

ביטול עסקה בשל טעות
בהמשך לדוגמא בסעיף הקודם, עסקה שמקורה בטעות צריכה להתבטל, ורצוי רק לאחר עמידה בקריטריוני ביטול מחמירים. אבל חשוב מכך, הביטול צריך להיות רק על החלק שחרג מפער המחיר הקבוע לנייר, שכן ביטול של העסקה בשערים סבירים גורר הפסדי משנה אצל הרבה פעילים שהיו מעורבים בעסקה, לפני שידעו שמקורה בטעות - ואותם איש אינו מפצה.

עצירת מסחר ארוכה
כשנייר גדול, המרכז עניין רב ונסחר גם בבורסות בחו"ל, מודיע על שינוי מהותי, עצירת המסחר צריכה להיות ארוכה מספיק כדי שהמשקיעים יעכלו את השינוי, אבל לא ארוכה מדי שתאלץ את מי שיכול (ומספיק מתוחכם) לבצע את ההתאמות הנדרשות בבורסות בחו"ל, כשכל היתר יושבים וממתינים. ע"ע מקרה מניית טבע 0% טבע 8,184 0% טבע בסיס:8,184 פתיחה:8,155 גבוה:8,197 נמוך:8,145 תמורה:3,098,721 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: . מעבר לחוסר התחכום, זה מפלה בין משקיעים.

עמלות מינימום
יש להקטין מהותית את העמלות ואפילו לבטלן. במחזורים הקטנים שמאפיינים את השוק, עמלות המינימום הן עונש לשחקנים שרוצים לפעול, הן בעשיית שוק וולנטרית והן במסחר תוך יומי. הוראות שמתבצעות בשברי מסחר המגיעים מזנב פקודות קודמות או משלב הפתיחה, ואין שום דרך לכוון או לדעת זאת מראש, מענישות את המבצע אותן בעמלה שאין דרך לחמוק ממנה אלא בצמצום פעילות, וחבל.

מערכי תרחישים בשוק הנגזרים
חישוב מערך הביטחונות באופציות עוזר למדוד את רוב פוזיציות המעו"ף בצורה יעילה, למעט המקרה של סטייה אחידה בזמן רציף. כרגע, לקוחות מוצאים את עצמם לפני פקיעה עם שערוכים שליליים ללא שום חריגה קודמת. על הבורסה להוסיף לכל תרחיש סטיית תקן אפס. בדיקת לכל הפחות בשבוע הפקיעה תמנע את התופעה.

חישובT+1
הביטחונות המחושבים בשוק הנגזרים משתנים משמעותית כאשר עובר יום ערך (במיוחד בשבוע הפקיעה). לכן לקוחות חורגים ממסגרת האשראי בתחילת יום נתון, למרות שלא חרגו יום קודם. על הבורסה להוריד יום אחד מחישוב הביטחונות כבר בשעה 16:00 ביום המסחר הקודם, כך ידעו הברוקר והלקוח מראש מה יהיה המצב בתחילת יום המסחר הבא ותמנע אי הנוחות שבחסימות מסחר, הפסדים ופיצויים.

מגבלת פוזיציות פתוחות
הספירה הנוכחית של פוזיציות פתוחות בעייתית ומפריעה לגופים גדולים לנהל פוזיציות גדולות. מה שבא לידי ביטוי בעצירת הפעילות ופגיעה בנזילות. אני מציע לספור את האופציות מחוץ לכסף בעלות קטנה מ-10% כחצי בלבד (הן ממילא נקנו רק כדי להקטין בטחונות), והיתר, כרגיל (הן ממילא לא מגיבות לשינויים בנכס הבסיס). לחלופין, ניתן להגדיל את מספר הפוזיציות.

יחס פקודות לביצועים
למרות הוספת הרבה מחירי מימוש והנפקת האופציות השבועיות, יחס הפקודות לביצועים נשאר נמוך. כשסוחר רוצה להתאים את הציטוט קרוב למחיר ההוגן, הוא אינו יכול, שכן תקנות המסחר אינן מאפשרות לו לשנות את המחיר ביעילות. התוצאה היא שוב, פגיעה בנזילות המסחר בשוק הנגזרים.

חישוב מדדים ומשקולות
בשל היחס יוצא הדופן, בין גודל נכסי תעודות הסל לגודל המחזור הממוצע, חשוב לעדכן את ני"ע ומשקליהם בשום שכל. למשל, לא לבצע זאת לעיתים קרובות מדי. גם רישום מהיר במניה דואלית רצוי שיעשה תוך עדכון המשקולות והוצאת הנייר שצריך לפנות את מקומו. כך יקטן החיכוך וגריעת התשואה במדדים הרלבנטיים.

עסקאות תואמות
הרבה עסקאות, במיוחד בשוק האג"ח והנגזרים, הנן עסקאות גדולות המתואמות בין שני גופים. הברוקרים מסמנים את העסקאות כתואמות ומשדרים אותן סימולטנית לבורסה. מה שכן, הפקודה הבסיסית לא תמיד בגודל זהה לחלוטין, ואז הבורסה לא מסמנת אותן. הרשויות מקבלות את הסימון כתואם אבל שאר השחקנים בשוק לא רואים סימון זה. על הבורסה לתקן ולסמן גם את העסקאות התואמות אשר כמויות הביצוע שלהן זהות אבל הפקודה המקורית אינה זהה.

טיק מינימלי
האופציות שנסחרות ב-2000 ש' נסחרות במרווחים של 20 ש', זה אמנם טוב למכונות ולעושי השוק, אך האופציות הללו שנחשבו בעבר עמוקות בכסף נסחרות היום, בשל עליית המדד, על הכסף עצמו. אי לכך עדיף שהטיק המינימלי יהיה 10 ש' עד 4000 ש' - זה טוב למשקיעים וטוב לייעול מחיר העסקה האפקטיבי.

פקודות
יש לשקול להוסיף את פקודות הסטופים והאייסברג למיניהן, פקודות אלו יכולות לעזור מאוד, הן לגופים גדולים והן לסוחרי יום, ולהוסיף ווקטור חיובי למחזורי המסחר ולספרד בספר הפקודות.

תגובות לכתבה(16):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  שאלה לזיו
  אבנר 13/11/2013 12:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם הכוונה היא שהבורסה תהפוך לאט לאט להיות כמו הבורסה בשיקאגו?
  סגור
 • 14.
  זיו צודק הרגולציה אוכלת אותי
  רוני 13/11/2013 10:26
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זה מביא לפיטורים נרחבים בשוק ההון
  סגור
 • 13.
  זיו מבין שוק
  אבישי הסוחר 13/11/2013 00:27
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אני מכיר אותו הוא מבצע עסקאות בהיקפים גדולים לא כמו סוחרים פשוטי העם
  סגור
 • זה לא קשור
  סוחר קטן 13/11/2013 08:26
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לפי מה שכתוב הוא דווקא רוצה שישנו את השיטה שדופקת את הקטנים...
  סגור
 • 12.
  אז ככה...
  סוחר נוסטרו ותיק 12/11/2013 22:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פניני צודק 100% ויש עוד הרבה עיוותים, כול עצירות המסחר הם לשאו ושכבר צריך לעצור הבורסה לא עוצרת, אין דין ואין דיין צריך שלמנהל המסחר האנושי יהיה אפשר להתערב במקרים מסויימים, לגבי העמלות יש להורידם דחוף ממילא הבורסה מלכ"ר שמרוויח הרבה כסף במסווה וחוץ מזה אין מספיק אינסנטיב לעושי השוק ומגבלת הפוזציות עוצרת את המצטטים בדיוק לפני פקיעה שממש צריך אותם ויחס פקודות לביצועים דואג שהמכונות לא יצטטו ציטוטים טובים אלה רק רחוק מהמחיר שאז לא צריך לעדכן כול הזמן - פשוט חלם.
  סגור
 • 11.
  הטיקים באופציות של 20 ש"ח
  משה כ 12/11/2013 20:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  זה פשוט גנבה לטובת עושי השוק מה הבעיה של הבורסה שהמחירים ינועו ב 10 ש"ח גם בזה יהיה לגנבים מספיק רווח. לא צריך להיות חזירים.
  סגור
 • 10.
  אני לא יודע אם מה שכתוב כאן
  אמיר וייס 12/11/2013 20:15
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אכן יעזור למחזורי המסחר (חלק אולי כן) אבל בפירוש יש כאן עיוותים שחשוב מאוד לתקנם. זה פשוט דופק את המשקיע הקטן או שלא מספיק מקורב ובעקיפין זה גם מרחיק אותו מהבורסה לאט לאט.
  סגור
 • 9.
  נכון מאד זיו! ועוד עצות
  דן 12/11/2013 19:41
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כל מילה בסלע. הלוואי שזה ייושם. לדעתי יש גם מקום לתת לשחקנים קטנים יחסית אפשרות לבנות סטראקצרים על סידרה של ניירות או סחורות, כמו כן אפשר גם לשפר את שוק הנגזרים ולהוסיף עוד סוגי אופציות (ונילה, אקזוטיות וכו...) דברים נוספים מסוג זה ישכללו את שוק ההון המקומי ויוסיפו עוד שחקנים מחול לבורסה המקומית.
  סגור
 • 8.
  פניני התגעגענו
  אני 12/11/2013 17:16
  הגב לתגובה זו
  4 1
  צודק!!!! כמו תמיד
  סגור
 • 7.
  הבהרה
  A 12/11/2013 16:38
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הגבלת שער הפתיחה היא תופעה שמצריכה תביעה יצוגית נגד הבורסה. מי שקונה קרן נאמנות רלבנטית במחיר פתיחה מאלץ את מנהל הקרן ללא ידעתו לקנות ב 35 ירידה נייר ששווה 90% ירידה וההפסדים מתחלקים על כלל מחזיקי הקרן ללא ידיעתם!!! וזה בגין הגבלה טפשית של שער הפתיחה! חשוב להשעות את הפתיחה אפילו פעמיים אבל לאחר מיכן לתת כמו שאומר פניני לשער לרדת.ורצוי לתקן עיוות זה מהר ככול האפשר.פניני היה כאן עדין!
  סגור
 • 6.
  תוחזר אסתר
  סם 12/11/2013 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 3
  רוצים לעבוד עד 9 בערב
  סגור
 • 5.
  זיו - תחייך כדי שנראה את הרווח.... (ל"ת)
  פיליפ 12/11/2013 16:15
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  שעות מסחר מיותרות
  סוחר 12/11/2013 16:11
  הגב לתגובה זו
  15 1
  השעה האחרונה שהוסיפה הבורסה לא עזרה בגרוש לגידול מחזור המסחר תגובה של ט (המבין יבין)
  סגור
 • 3.
  הבורסה
  אורן 12/11/2013 16:10
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כל עוד מנכל הבורסה יהיה הפודל של האוזר שום דבר לא ישתנה
  סגור
 • 2.
  מרוב עצירות מסחר
  סוחר 12/11/2013 16:02
  הגב לתגובה זו
  6 1
  כבר אין כוח להסתכל על הניירות הללו....
  סגור
 • 1.
  עמלות המינימום מפריעות מאוד למסחר.
  אלגו 12/11/2013 15:53
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הם מעלות את הספרד והמחיר האפקטיבי. זה פוגע ביעילות ובנזילות.
  סגור