"מסחר" במט"ח: באיזה צד תבחר, השקעה או הימור?

רונן קפלוטו, מנהל השקעות קרנות אג"ח במגדל שוקי הון, מתייחס לשאלה האם כדאי לסחור במט"ח, ובמידה וכן, מה הדרך הנכונה ביותר?
 |  (10)
ג'סי ליוורמור, מי שנחשב לאגדה כסוחר מניות ואחד הספקולנטים הגדולים בכל הזמנים, הנחיל לנו בספרו "זיכרונותיו של סוחר מניות מוול סטריט" , שראה אור בשנת 1923 תובנות רבות לגבי אופי והתנהגות השווקים, שיטות מסחר ועוד.

בספר, מתאר ליוורמור, כיצד בתחילת דרכו היה סוחר דרך מה שכינה "מכבסות". בתי השקעות וברוקרים המבצעים עסקאות עבור לקוחותיהם מבלי להוציא את העסקאות לפועל בשוק האמיתי. כאשר כל מטרתם היא שהלקוח יפסיד את כספו מתנודות קטנות ואקראיות בשוק. לאחר זמן מה, כשהבין ליוורמור את ה"שיטה" והחל לסחור בהיקפים גדולים ואף להרוויח, עזב את ה"מכבסות" והחל לסחור דרך ברוקרים בוול סטריט.

מאז ועד היום שינו ה"מכבסות" את פניהן וצורתן, אך העיקרון נשאר דומה.
כוונתי לשלל חברות המסחר במט"ח שצצו בשנים האחרונות כפטריות אחרי הגשם. כל אדם יכול בקלות יחסית להוריד "אפליקציה" למסחר לטלפון הנייד, ולקחת איתו את מכונת ההימורים בכיס לכל מקום. ההפקדה לחשבון המסחר פשוטה וידידותית (בדר"כ בכרטיס אשראי) והדרך אל העושר סלולה לכל.

נציין ראשית, כי תנועות מט"ח הינן אקראיות לגמרי בטווח הקצר. אין שום מודל מתמטי מוכח כזה או אחר שעלול ליצור יתרון סטטיסטי לסוחר. כאמור, הסיכוי לתזוזה מעלה או מטה בצמד מטבעות כזה או אחר בזמן הקרוב, הוא סימטרי, אקראי לגמרי ושקול במידה רבה מאוד לניחוש היכן ייפול הכדור ברולטה, על הצבע השחור או האדום.

להבדיל מהכדור ברולטה, שם הסיכוי שואף ל-50% (מדוע שואף? הספרה 0 הינה חסרת צבע ובאולמות קזינו מסוימים קיים בגלגל גם המספר 00). כאן המהמר מפסיד והברוקר מרוויח את הפער בין שער הקניה למכירה עוד בטרם יצאה הפוזיציה לדרך. על כל האמור עד כה, נוסף נדבך חשוב שפועל בעיקשות נגד השחקנים, המינוף.

כיום, מאפשרים הברוקרים מינופים עצומים של עד פי כמה מאות. כלומר, הסיכוי למחיקת ההון העצמי גבוה מאוד , גם במקרה שצדקת בכיוון, אך תנודה קלה בדרך לשם, מוחקת את השחקן ולא מאפשרת לו להיווכח אם צדק או לא. חשוב עוד לציין, כי חלק מהברוקרים נמצאים בבעלות חברות זרות ומפוקחים ע"י רשויות זרות.

בפועל, קיים פער תהומי בין אופי הפיקוח על חשבונות מסחר כדוגמת אלו לבין החשבונות בחברי הבורסה או הבנקים הישראליים. נציין כי תיקון 42 לחוק רשות ניירות ערך דן בזירות מסחר אלטרנטיביות, בדרישות , בטחונות ונכסים נזילים להם נדרשים הברוקרים כתנאי לקבלת רישיון .

שילוב של כל מה שנאמר, מביא למסקנה כי ה"מסחר" במט"ח במינופים, שקול להימור לכל דבר, ובעל סיכויים יחסית נמוכים. הוסיפו לזה את המרווח בין שערי הקניה למכירה, את האקראיות בתנועות השוק ותקבלו הימור בעל יחס סיכון - סיכוי גרוע במיוחד, היתרון היחידי - זה חוקי! אם תרצו גם להרוויח כסף מהרעיון, חברות רבות בתחום הונפקו ונסחרות בבורסות בעולם. זכרו כי תמיד עדיף להיות ה"בית".

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  טענות שמשלבות חוסר מקצועיות עם חוסר היגיון
  נועם 31/10/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  "תנועות מט"ח הינן אקראיות לגמרי בטווח הקצר. אין שום מודל מתמטי מוכח כזה או אחר שעלול ליצור יתרון סטטיסטי לסוחר" וואלה? ולהבדיל מהטווח הקצר יש לך מודל מתמטי מוכח שיוצר יתרון סטטיסטי לסוחר בטווחים יותר ארוכים? הוכחת קיומו של יתרון סטטיסטי אפשר להסיק מקיומם של סוחרים רווחיים באופן עקבי לאורך שנים. מספיק לשים לב שהביצועים של מגדל שוקי הון לא הראו שיש למודל ההשקעות שלהם יתרון סטטיסטי עקבי לטווח ארוך - ומנגד, יש כמה וכמה סוחרים ואלגוריתמי מסחר שסוחרים בטווחים קצרים ומפגינים רווחיות עקבית לאורך תקופה ארוכה. נכון, 90% מהסוחרים מפסידים, אבל זאת ההתפלגות גם בקרב פותחי המסעדות. פתיחת עסק היא תמיד הימור בסיכון גבוה, אבל הסיכון שונה בהתאם לרמת המקצוענות של המהמר.
  סגור
 • 6.
  כמה זה נכון!!
  איתן מרדכי 31/10/2013 09:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  זה בהחלט זירה של מהמרים אני כן מאמין במסחר לטווח ארוך ומינוף נמוך שאלה אישית , אתה במקרה אח של ששי וניר ? נולדתי בקרית ביאליק
  סגור
 • ל- 6
  רונן קפלוטו 31/10/2013 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בן דוד
  סגור
 • בן דוד מצד אמא?
  יעקב ויינשטיין 31/10/2013 15:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה חשוב לי בן דוד מצד אמא או אבא?
  סגור
 • 5.
  טור מצוין. תודה. (ל"ת)
  esheytan 30/10/2013 22:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  צודק הסיכוי הוודאי כמעט להפסיד כסף הימור מט"ח (ל"ת)
  22 30/10/2013 21:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לא הבנתי מה לא חוקי במסחר אוטומטי?
  ב 30/10/2013 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא הבנתי מה לא חוקי במסחר אוטומטי דרך ברוקר מט"ח האם הוא רווחי או כדאי לאורך זמן ומתאים לכולם זו שאלה טובה, אבל חוקי הוא בוודאי
  סגור
 • 2.
  מעניין אם יש כאן מקום לתביעת דיבה נגד כותב המאמר
  דרור 30/10/2013 16:16
  הגב לתגובה זו
  2 2
  כותב המאמר טוען בכותרת שמסחר אוטומטי איננו חוקי.
  סגור
 • 1.
  תיקון 42 רק יעביר לחו"ל. הרגולציה צריכה:
  רגולציה נזק! 30/10/2013 14:06
  הגב לתגובה זו
  5 0
  1. למנוע פרסום של מוצרים כאלה - כי הם נחשבים להצעת השקעה. 2. להקל את הרגולציה הבלי שפוייהעל השוק
  סגור
 • ל- 1
  רונן קפלוטו 30/10/2013 14:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צודק במאה אחוז
  סגור