יורדים בגלל החינוך? גל העזיבה תוקף את ישראל

שלומי ברנובסקי, מנכ"ל SB Capital, מתייחס לנושא החם של 'מדף' התקשורת - גל העזיבה והירידה מהארץ, לטובת ערים שונות בעולם
 |  (11)
לאחר שירותי הצבאי, בחרתי לעבוד במכירות באנגליה. החוויות והידע שצברתי באותן 7 השנים עיצבו אותי למה שאני היום, ולימדו שיעור שאני בספק אם הייתי לומד בין גדרה לחדרה - מקום הימצאותם של רוב הצעירים בישראל. עכשיו שיחת היום היא ה"בגידה" של צעירים רבים בני המעמד הבינוני, שוויתרו באופן זמני או תמידי על שהותם בישראל ומצאו את ביתם במדינה אחרת מעבר לים. בלונדון הייאוש יותר נוח, בארה"ב יש יותר הזדמנויות, בקנדה קצת קר אבל יש המון זמן פנוי לילדים ובברלין אפשר במקביל לקוסמופוליטיות לתפוס טיסה לאוכל של אמא בזול ובנוחות אחת לכמה שבועות.

ישראל ישראלי חונך לעבוד. ברגע שהתמורה לעבודה שלו נמוכה, ביחס למה שאבא שלו הרוויח או למה שחבר שלו מהצבא או מהלימודים מרוויח בחו"ל, הוא חושב על "ירידה" לצורך עלייה. הרי זה מה שלימדו אותו כל חייו, חינכו אותו שיש קורבנות שצריך להקריב - עוד 3 שנים תסיים את הסדיר תלך ללמוד ויהיה בסדר. לאחר מכן, הולכים ולומדים עוד 3-4 שנים, משלימים תואר ראשון ונכנסים לים של בינוניות, תחרות קשה בין מצטיינים ל"מקושרים", שוק דיור עם מחיר דירה ששווה לכ-200 משכורות ועתיד שנראה קודר יותר ויותר בשל פנסיות מצטמקות, שכר ריאלי בירידה, עלייה בצפיפות ועוד. אפשר להוסיף לזה את האביב הערבי, שאי אפשר לנסוע לסיני, כולם מחרימים את טורקיה ומעבר לגבול בצפון מתבצע רצח עם בזמן שבישראל הכל "כרגיל".

הישראלי הממוצע רגיל לוותר על אזור הנוחות שלו ומוכן להקריב את האוכל של אמא, להחליף את השפה והסלנג העברי בשפה וסלנג אנגלי, גרמני ואף ספרדי ולנסות לחכות לזמן טוב יותר. כמובן שיש את אלה שיורדים באופן זמני ואלה שיורדים לזמן בלתי מוגבל. שני הטיפוסים האלה התפשרו בדרך כלל על אזור הנוחות שלהם ועזבו מולדת מוכרת, ולרוב אהובה, בשביל חיים נוחים יותר. אין לבוא אל היורדים בטענות, אחרי הכל זה מה שלימדו אותם בעולם הקפיטליסטי של היום. בגדול, הם מעבירים את מקום מושבם למקום בו, לדעתם, החיים שווים יותר או יהיו עתיד שווים יותר.
עוזבים (Getty images Israel)
עוזבים (Getty images Israel)

למדינה עם אזרחים שעוברים למדינה אחרת יש יתרונות לא מעטים. סיר הלחץ הישראלי לא באמת מתאים לכל אחד, ואין שום רע בכך שישנם אנשים שלוקחים ממנו פסק זמן לכמה שנים. אלה שחוזרים ארצה לאחר שהות ממושכת בחו"ל, שבים עם רעיונות חדשים, תרבות מעט שונה והרגלים אחרים שתורמים למגוון התרבותי והעסקי בישראל.

יתרה מכך, ברוב המקרים, היורדים הישראלים ממשיכים לצרוך מוצרים ותרבות ישראלית גם מעבר לים, החיבור עם ישראל בעידן הדיגיטאלי הנוכחי מעולם לא היה טוב יותר. אם מדינת ישראל היתה שוקלת להעניק זכות הצבעה לאזרחים שנמצאים מעבר לים, היתה מגלה קהילה בלוס אנג'לס, ניו יורק או ברלין שאיכפת לה מישראל לא פחות מישראלי שגר בהוד השרון, גדרה או ראש העין.

הכפר הגלובלי בו אנחנו חיים מאפשר לישראלים שחיים בישראל לנהל את כספם בחו"ל. התופעה הזו היא תופעה גורפת גם לשוק הפרטי וגם לשוק המוסדי בישראל. עבודה אפשר למצוא מעבר לבית, יותר ויותר ישראלים מעדיפים למצוא השקעות מעניינות בבורסה, במט"ח, באופציות או נדל"ן מעבר לים. נראה כי אם יותר ישראלים היו מנהלים את כספם בחו"ל ורואים ממנה יותר פירות בזמן שהם בארץ, אולי היינו רואים פחות מהם הולכים אחרי השקעות של ישראלים אחרים ויורדים מהארץ בכדי להתפרנס בכבוד בחו"ל.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  כתבה יפה ואין מה לעשות יש רושם של רדיפת האזרח בארץ (ל"ת)
  שחר 22/12/2013 10:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  מדינה אינה חייבת לאיש דבר.
  נתבג פתוח 24 / 7 24/10/2013 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומי שמתחשבן, רואה את המדינה כמלון.
  סגור
 • 7.
  מי רוצה להישאר בסירחון הזה שנקרא ישראל???????
  איתי ניו יורק 16/10/2013 00:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לברוח ומהר!!!!!!!!
  סגור
 • 6.
  אלמלא חסמי ההגירה במדינות הפופולריות רוב העם היה יורד
  אלי 15/10/2013 10:51
  הגב לתגובה זו
  5 2
  חרה כאן!
  סגור
 • ואני לא רוצה שתתעלק על המסים שלי. עוף מכאן (ל"ת)
  ד. 24/10/2013 13:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  גאוני!יהודים נקיים החוצה!!!
  קליפ 14/10/2013 20:33
  הגב לתגובה זו
  3 2
  זו ארצם של הישראלים הערבים בלבד.כמובן ל- 400 אלף אפרו מסתננים פורעי חוק זכות השיבה הביתה.אם אתה יהודי...אנא עזוב את ארצי.לעולמי עד.עם האשה והילדים.....ברור?
  סגור
 • 4.
  מדבר מהפוזיציה (ל"ת)
  פ. ראייר 14/10/2013 19:46
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 3.
  מדברים על כסף ופוטציאל להצלחה ושוכחים שהיורדים
  נוטשים משפחה 14/10/2013 17:07
  הגב לתגובה זו
  5 9
  לכל יורד יש בדרך כלל הורים סבים ואחים וחברים. ירידה מהארץ היא אמירה אני לא שם על אף אחד, אני לא דואג לאף אחד, העיקר זה אני .היורד אמנם יגיע מפעם לפעם לארץ אבל גם זה יגמר - אין קשרים בלי חוויות משותפות. היורד הוא תוצר של כישלון חינוכי של משפחה מפנקת שעשתה שמיניות כדי שיהיו לו חיים קלים, זה הורים שאומרים את המשפט האידיוטי - העיקר שלילד יהיה טוב. ברור שכאשר ההורים יצטרכו ליורד - הוא ישלח SMS במקרה הטוב הוא יופיע ללוויה, בטוח לירושה. זה כמובן גם כישלון בחינוך הערכי - הקשר לעם ולארץ. אבל לפעמים זה בסך הכל האנוכיות הטהורה בהתגלמותה
  סגור
 • מזמן לא קראתי שטויות כאלה. עוזבים פה בצדק מדינה שלא שמה
  ל 3 15/10/2013 07:20
  הגב לתגובה זו
  6 3
  על אזרחיה . ואמרו במאמר משפט יפה תחרות בין מצטיינים ומקושרים. את בניי שמגיל צעיר אובחנו כמחוננים וסיימו תיכון בהצטיינות ותארים קשים בהצטיינות לא מקבלים לעבודה זה נראה נורמלי? בחול מחזרים אחריהם זה נשמע נורמלי? אז שהמדינה הזאת תלך קיביני מט ודרך אגב חונכו טוב מאד יותר מידי טוב ואם היו זבלונים מצבם היה יותר טוב כי זה מדינה של תת רמה. קאפיש?
  סגור
 • 2.
  כתבה מיותרת שלא מוסיפה כלום (ל"ת)
  אביאל 14/10/2013 15:54
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 1.
  בגלל מחירי הדירות המוגזמים (ל"ת)
  נדל"ן מוגזם 14/10/2013 12:13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור