על הסיבה לעיוות שנוצר בתשואות האג"ח בארה"ב

מור מרגלית, מנהל השקעות בחברת ניהול התיקים של מיטב דש, מתייחס לקרב 'הורדת הידיים' שבין שני צדדי המתרס בממשל בארה"ב ולהשפעותיו על שוק איגרות החוב האמריקני
 | 
משקיעים רבים בכל העולם נוטים להסתכל על ממשלת ארה"ב ל-10 שנים כמדד ייחוס לתמחור נכסים פיננסיים, כמו אג"ח ממשלתיות וקונצרניות מקומיות, מניות ואף נגזרים פיננסיים. כל שינוי בתשואת האג"ח משפיע על לוקחי משכנתאות בשוק הנדל"ן האמריקני ועל היקף ההלוואות של בנקים גדולים וקטנים ברחבי ארה"ב.

השבתת הממשל בארה"ב מאז תחילת החודש ותקרת החוב המתקרבת, מתחילות להשפיע על שוק האג"ח האמריקני מכיוון לא צפוי - אג"ח לחודש אחד בלבד. החשש ההולך וגובר מכך שהנורא מכל יקרה, וארה"ב תכנס לחדלות פרעון טכנית בשבוע הבא, מתחיל להבריח את המשקיעים מאג"ח זו, מחשש שכשתגיע האג"ח לפידיון לא יקבלו את כספם. תשואת האג"ח זינקה במהלך החודש האחרון מ-0.015% ל-0.274% נכון לסגירת המסחר אמש בארה"ב. במסחר המאוחר הגיעה התשואה אף ל-0.36%. מדובר במהלך אדיר לאג"ח בטווח כל כך קצר לפידיון, אשר ממחיש את הלחץ המתגבר על השווקים.

עליית התשואה הביאה לעיוות בעקום הממשלתי בארה"ב, אשר נכון לאתמול נראה כך:

התשואה שמניבה אג"ח לחודש אחד גבוהה מזו של כל סדרות האג"ח עד טווח לפידיון של שנה כולל.

מול המוכרים של אג"ח זו עומדים קונים הסבורים כי מדובר בהזדמנות אשר יש לנצלה, וכי בסופו של דבר המחוקקים העקשנים בארה"ב "ירדו מהעץ" ותקרת החוב תעלה פעם נוספת. אלה האחרונים מאמינים כי במצב כזה תשואת האג"ח תרד חזרה לרמות קרובות לאפס ומחירה יעלה, שכן במתווה הריבית הנוכחי במשק האמריקני, לא הגיוני שאג"ח לטווח ארוך לפידיון תניב נמוכה מזו של אג"ח לטווח קצר.

פוזיציה זו לא בהכרח תניב רווח מיידי למשקיעיה במידה ותשואת העקום כולו תעלה, כך שתשואות האג"ח לטווח של 3 חודשים, 6 חודשים ושנה יהיו גבוהות מזו של האג"ח לטווח של חודש אחד. בתרחיש תיאורטי כזה עלולה תשואת האג"ח ל-10 שנים לזנק גם היא חזרה לרמות הקרובות ל-3% ואף יותר מכך, והלחץ על שוקי המניות יגבר עוד יותר.

מבנה העקום הממשלתי בארה"ב מתחיל להזכיר את העקום הממשלתי של חלק ממדינות ה-PIIGS בשיאו של משבר החוב בגוש האירו לפני כשנתיים. אמנם בזמנו היה מדובר באופן גורף על רמות תשואה גבוהות יותר באופן משמעותי במדינות כמו איטליה או יוון, אך ניתן להבחין בדמיון בין שני המקרים.

התנהלות שוק האג"ח האמריקני במהלך השבוע הקרוב צפויה להיות קשה מאוד לחיזוי, שכן מדובר בסכנת חדלות פרעון טכנית, עליה טרם נכתב "בספרי ההוראות" כיצד יש לנהוג במידה ותתרחש. על כל שטוען לזינוק בתשואות האג"ח ניתן למצוא אחד אחר שסבור כי התשואה צפויה דווקא לרדת.

כיצד יסתיים קרב "הטיטאנים" בשבוע הבא אף אחד לא יודע, אולם ככל שנתקרב למועד, עולה החשש מעיוות בתמחורם של נכסים נוספים ברחבי העולם. מי שישכיל לנצל עיוותים אלו בחוכמה, יוכל להשביח את תשואת תיק ההשקעות שלו.

מיטב דש בית השקעות בע"מ עוסק בין היתר בניהול קרנות נאמנות, קופות גמל וניהול תיקי השקעות. ייתכן שלקבוצת מיטב דש קיים עניין אישי בנושא ו/או ברשותם ני"ע המוזכרים בכתבה, בהתאם להוראות חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול השקעות, התשנ"ה – 1995. האמור לעיל אינו מהווה המלצה או חוות דעת בקשר לרכישה ו/או מכירה ו/או שיווק של ניירות ערך מכל סוג שהוא ו/או ביצוע פעולות השקעה אחרות והוא אינו מהווה בשום אופן תחליף לייעוץ השקעות ע"י מי שמורשה לעסוק בכך, במתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מובהר כי מיטב דש לא תהיה אחראית לכל נזק ו/או הפסד שיגרם כתוצאה ו/או במידה ויבחר הקורא להסתמך על האמור בכתבה זו, ואין בהם משום הצעה ו/או המלצה לרכישה של ני"ע ו/או חוות דעת לביצוע פעולות השקעה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה