על המשותף בין אפריקה, IDB ואחרות - דו"ח הסולו

קרן צדוק, מנהלת השקעות קרנות אג"ח במגדל שוקי הון, מתייחסת למשמעות פירסומי דוחות חברות ההחזקה על ציבור המשקיעים, והשינויים שייתכן ויופיעו בתחום
 |  (2)
מה משותף ל אפריקה +0.8% אפריקה 12.6 +0.8% אפריקה בסיס:12.5 פתיחה:12.5 גבוה:12.7 נמוך:12.5 תמורה:26,618 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ישראל ו{אידיבי אחזקות}? נכון, שתי החברות הגיעו להסדר עם מחזיקי האג"ח, אבל הדרך להסדר עוברת תמיד דרך הדוחות, בשתי החברות. על בסיס הדוחות המאוחדים לא ניתן להבין את מצבן האמיתי. בכל חברת החזקות, הוא מרכז את פעילות החברות בנות כולן, על מגזריהן וענפי הפעילות השונים. לפיכך, בחברות החזקה החולשות על מגוון חברות בנות ותחומי פעילות, אין אפשרות לנתח כראוי את מצב החברה ותזרים המזומנים שלה ללא דוח סולו נלווה.

כך למשל סעיף לקוחות בחברת אי.די.בי אחזקות יכלול נתונים מענפים שונים מהותית זה מזה - , קמעונאות, סלולר, טכנולוגיה וכו'. בדוחות אפריקה ישראל יכלול אותו סעיף נתונים מחברות נדל"ן ותעשייה.

דוחות מאוחדים, אינם ניתנים לניתוח באמצעות יחסים פיננסיים. גם לאנליסטים המוכשרים ביותר אין אפשרות להבין משהו ממצבן האמיתי של חברות ההחזקה עצמן, מבלי שיציצו בדוח הסולו המפרט את נכסי החברה ללא חברות בנות. לעת עתה, מחויבות החברות לפרסם דוחות סולו, בהם ההשקעה בחברות הבנות מוצגים כנכסים בשורה אחת, מספר אחד.

הדוח מאפשר ניתוח ראוי ומעמיק של התחייבויות החברה, יכולת הפירעון שלה, ולפיכך מהווה את האמצעי הטוב ביותר עבור מנתחי הדוחות למעקב אחר החברה ויכולתה לעמוד בהתחייבויותיה.

לאחרונה נפוצו שמועות על ביטול אפשרי של פרסום דוחות הסולו, על מנת לסייע ולהקטין עלויות של פרסום דוחות כספיים של החברות (מידי רבעון). מפתיע שמכל העלויות המכבידות הכרוכות בהכנת דוחות כספיים, שהלכו ותפחו עם התקדמות הדרישות הרגולטוריות, ההבנה היא כי דוח הסולו הוא המרכיב המשמעותי והמכביד ביותר. יתרה מכך, נמצא כי עלויות בדיקות בקרת פנים, דיווח על בסיסי הצמדה וגילוי נגזרים ומכשירים פיננסיים, גבוהות משמעותית על אף משמעותם המינורית לרוב לקוראי הדוחות, ועם זאת לא נשמעה בקשה או כוונה לביטולן.

יש לציין לסיום, שממילא כל חברה מדווחת עורכת גם דוח סולו ולו רק לצורך איחוד הדוחות. כאן אפשר להניח שהפטור הוא לא על הכנתו של דוח הסולו, אלא דווקא על פרסומו, ולכך כבר קיימים אינטרסים אחרים וברורים יותר. אחד מהם יכול אולי להיות מניעת בעלי החוב ויתרת הנושים להבין את מצב החברה האמיתי ולפעול מבעוד מועד להגנה על זכויותיהם, תוך התבססות על דוחות הסולו.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  צודקת במאה אחוז (ל"ת)
  מוסדי 09/10/2013 17:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  צריך לבטל את הדוח המאוחד - הוא חסר ערך.
  סוחר 09/10/2013 13:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לרוב חברות האחזקות - מעניין אך ורק הדו"ח סולו, בפרט אם האזחקות סחירות (ובעלי שווי שוק ברור). לאי.די.בי או דסק"ש למשל דו"ח מאוחד הוא לא מעניין באופן קיצוני. אם בכלל צריך לבטל את בדו"ח המאוחד.
  סגור