הורדת הריבית לחודש אוקטובר, מסמלת את סוף עידן הפחתות הריבית

אסף שפורן, מנהל השקעות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, מתייחס להורדת הריבית לחודש אוקטובר. מהו מצבו של המשק המקומי ביחס לפעם הקודמת בה היה גובה ריבית דומה?
 |  (6)
באופן מפתיע ובניגוד לקונצנזוס, הוריד את הריבית לחודש אוקטובר ב-0.25% לרמה של 1% בלבד. הפעם האחרונה בה היתה בישראל כל כך נמוכה הייתה בחודש דצמבר 2009, במסגרת מהלך של עלייה מרמת שפל של 0.5% בחודש אוגוסט 2009 ועד לרמה של 3.25% בחודש יוני 2012.

נראה כי הודעתו של הפד באשר להמשך תוכנית ההרחבה הכמותית עשתה את שלה, וצפוי כי זו תמשיך להקרין על המדיניות העתידית, הן של הבנק המרכזי המקומי והן של בנקים מרכזיים בעולם. סביר להניח כי כעת, כשנשק הריבית הולך ונגמר, ייאלץ הנגיד החדש (שזהותו טרם נקבעה) להשתמש בכלים מוניטריים יצירתיים יותר בכדי להמשיך ולהוביל מרחיבה.
מי יהיה הנגיד הבא? (Getty images Israel)
מי יהיה הנגיד הבא? (Getty images Israel)

ריבית נומינלית של 1% המגלמת ריבית ריאלית שלילית, היא אינדיקציה לכלכלה הצומחת משמעותית פחות מהפוטנציאל הטמון בה - כזו הזקוקה לזריקת מרץ מוניטרית. כעת נשאלת השאלה, האם על בסיס נתוני המאקרו הנוכחיים ניתן להניח הפחתות ריבית נוספות לכיוון רמת השפל ההיסטורית של 0.5% משנת 2009. לצורך כך, מעניין יהיה להשוות נתונים כלכליים בסיסיים מהתקופה הנוכחית לאלו ששררו בשנת 2009.

על פי האומדן השני למחצית הראשונה של שנת 2013, התוצר המקומי הגולמי הגיע לרמה של 3.3% בחישוב שנתי. נציין כי עפ"י הערכות בנק ישראל, צפוי התוצר לעלות בשנת 2013 כולה בשיעור של 3.6%, כלומר, בתוך הטווח של פוטנציאל צמיחה בטווח של 3.5%-4% הקיים במשק הישראלי. לשם השלמת התמונה, יש לציין כי הערכות אלו כוללות גם את תחילת הפקת הגז ממאגר תמר המוסיפה לצמיחת התמ"ג כ-1%. בכל מקרה, ברור כי ניתן לומר שלא מדובר באווירה משברית.

אם נשווה את הנתון לשנת 2009 נגלה כי אז עלה התוצר בשיעור נמוך של 1.1% בלבד, כאשר ברבעון הראשון של שנת 2009 (בסמוך למשבר), אף נרשמה צמיחה שלילית של 2.4%. מדד מנהלי הרכש המהווה אינדיקטור מרכזי לפעילות העתידית, עמד בשנת 2009 על רמה ממוצעת של כ-45 נקודות וזאת בהשוואה לממוצע של כ-48.9 נקודות מתחילת השנה הנוכחית. אמנם שני המספרים נמצאים מתחת לרמת 50 הנקודות, המפרידה בין התרחבות להתכווצות, אך אין ספק כי הנתון של שנת 2013 טוב יותר.

עוד 2 נתונים משמעותיים

לבסוף, נקנח בשני נתונים חשובים נוספים, שיעור האבטלה ושיעור ההשתתפות בשוק העבודה. במחצית הראשונה של שנת 2013 עמד שיעור האבטלה הממוצע על כ-6.75% ושיעור ההשתתפות עמד על כ-63.7%, וזאת לעומת שנת 2009, בה שיעור האבטלה הממוצע עמד על כ-9.5% ושיעור ההשתתפות עמד על כ-62%. גם כאן ניתן לראות בבירור מצב טוב יותר באופן משמעותי במציאות הנוכחית ביחס לזו ששררה במשק המקומי בשנת 2009, וזאת עוד כאשר שינה הלמ"ס את שיטת המדידה ב-2012 לכזו שהוסיפה כמעט 1% לשיעור האבטלה. בהחלטת הריבית האחרונה, ציין בנק ישראל כי שיעור האבטלה הנוכחי נראה כשיעור אבטלה של צמיחה מלאה, כאשר הכוונה היא, שקשה לראות אותו ממשיך לרדת באופן מהותי.

לסיכום - נראה שפשוט אין צורך בהמשך הרחבה מוניטארית

בחינת נתוני מאקרו מרכזיים המצביעים על מצבו של המשק המקומי מעידים להערכתנו כי מצב הכלכלה אינו מצריך המשך הרחבה מוניטרית. ככל הנראה, הסיבה העיקרית להמשך ההפחתות נעוצה באפשרות של המשך החלשות הדולר מול השקל אשר פוגעת ביצואנים. בהקשר זה נזכיר שלא מכבר הכריז בנק ישראל כי הוא צפוי לרכוש סכום של 3.5 מיליארד דולר בשנת 2014 - סכום גבוה משמעותית ביחס לשנה הנוכחית בה צפויות להסתכם רכישות המט"ח בהיקף של שני מיליארד בלבד.

כל אלו, בתוספת העובדה כי בדיון הריבית האחרון התנגדו שניים מתוך חמשת חברי הוועדה להפחתת הריבית, מביאים לכך שניתן להעריך בסבירות גבוהה כי לא מן הנמנע שאנו נמצאים בסוף גל הפחתות הריבית, עובדה אשר ראוי כי תבוא לידי ביטוי בתיק ההשקעות.

*מר אסף שפורן הינו מנהל השקעות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.


אין בסקירה ו/או בנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, טקסט ו/או תמונות (להלן: "הסקירה") זו אלא הבעת דעה בלבד מתוך מטרת הבאת מידע כללי המתבסס על הידוע ביום פרסום הסקירה הגלוי והציבורי ו/או מקורות מידע אחרים אשר בעיני כותבי הסקירה ניתן להתייחס אליהם כאמינים אך המידע לא אומת בדרך עצמאית על ידי עורכי הסקירה ומשכך לא ניתן להיות ערבים לדיוק הפרטים שנכללו בה ו/או לשלמותה ויש לראות את הדברים הכתובים באופן מתאים וכמובן בכפוף לשינוים שחלו בזמן ממועד עריכת הסקירה ובכל מקרה אינה מהווה תחליף למידע המופיע בתשקיפי ההנפקה של הנכסים הרלוונטיים ו/או בדיווחים הנוגעים אליהם מכל מין וסוג שהוא. כמובן שסקירה זו אינה מהווה הצעה של הנכסים ואינה מהווה הזמנה לרכשם ואין לראות בה כייעוץ בדבר כדאיות ההשקעה בה ו/או כהצעה או כשידול, במישרין ו/או בעקיפין, לקנות ו/או למכור את הנכסים, בשום אופן צורה ו/או דרך. עוד יצוין כי הנכסים המוזכרים בסקירה עשויים שלא להתאים לקורא הסקירה. יודגש: סקירה זו אינה מביאה בחשבון את מטרות ההשקעה, המצב הכלכלי והצרכים הייחודיים של כל משקיע ויש לצורך בטרם קבלת החלטת השקעה כלשהי להתייעץ, ככל שנדרש, עם גורם ייעוץ מוסמך לרבות יועץ מס מוסמך בדבר השלכות המס של פעילות בנכסים או לראות סקירה זו כשיקול אחד במכלול. על רקע כל האמור, קבוצת מנורה לא תהא אחראית לכל נזק שייגרם, למאן דהו, בדרך כלשהי, במישרין ו/או בעקיפין, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה ו/או שימוש בה בדרך.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הכל ממש מבטיח...
  אחד שלא מבין ! 16/10/2013 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבל רק שאין לכם באמת מושג מה עומקה של באר ועד איפה מגיעים המיים... כל המומחים הכי גדולים כאן כותבים דברים לפי ניתוח אנליסטי פונדמנטלי וטכני אך קיימים יותר מידי כשלי שוק והפרופורציות אינן נכונות. לא ניתן להסתכל על שנת 2009 ולהשוות את אותה הסביבה לסביבה כיום... אם תהייה הפחתת ריבית עד לרמה המינימאלית אזי סביר כי ינטלו יותר משכנתאות והדרישה לכסף תגדל יותר כי הסיכון המשתמע פוחת. אך מה לגבי החוב הכולל במשק שחורג מרמה נורמאלית ומשכוללת ... גם הקשחת תנאי הלווים לא תעזור ולהפך תחריף את המצב כי זה יביא רק משקיעים פוטנציאליים ברמת סיכון גבוהה יותר כי הם משתמשים בכלי מינוף... בקיצור כל חוסר הוודאות הזו על אחת כמה וכמה כאשר אין נגיד והבורסה לא יציבה , נדרשת רפורמה בשוק ההון הכוללת התייחסות למיסוי והשקעות נדל"ן ואנרגיה ..
  סגור
 • 5.
  נכון. הורדות הריבית לא עוזרות לדולר שממשיך בשלו. (ל"ת)
  אבל מנפחות בועות. 15/10/2013 16:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  המסקנה היא כעת
  dan 10/10/2013 07:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקנות קרנות מחקות 2-5 מחמ בינוני מדדיות באחוז גבוה יותר משקליות בחלק האגחי של התיק. בחלק המנייתי ניתן להישאר עם ETF של ואנגרד VTI
  סגור
 • 3.
  תמיד נהנה מדברי חכמים... (ל"ת)
  פלס"ן 7 09/10/2013 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ברור שהריבית לא מתאימה
  יוסיין בולט 09/10/2013 14:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מה צריך לעשות זה לראות כמה עולה דירת שלושה חדרים בהרצליה
  סגור
 • 1.
  השוואה מעניינת ורלוונטית (ל"ת)
  נוחי 09/10/2013 13:27
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור