הימים שלאחר החגים וההחלטות שיש לקבל

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתייחס לשיקולים וההחלטות שיש לקחת בתחילה של השנה החדשה
 |  (80)
זהו, זה נגמר, הימים "הנוראים" מאחורינו. כל ההחלטות שנדחו עד לאחר החגים נמצאות כעת לפנינו. הגיע הזמן ליישם ולהוציא לפועל את ההחלטות שדחינו "עד לאחר החגים". רובנו לבטח יתחילו בדיאטה חריפה כפי שהבטחנו לעצמו שנעשה "לאחר החגים" על מנת להוריד את כל אותם הקילוגרמים העודפים שהעמסנו במהלך ארוחות החג הרבות. אבל אני כאן לשתף אתכם בהחלטות שקיבלנו בוועדת ההשקעות (שנערכה כמובן "אחרי החגים").

ראשית קצת סקירה כללית לגבי חודש ספטמבר (הרי מדובר בוועדת השקעות ואי אפשר להתחיל ועדת השקעות ללא סקירה) - מה שהיה נחמד עבור מרבית המשקיעים בחודש ספטמבר (או כפי שכולנו מכנים - תקופת החגים), אלו הן התשואות הנאות שהניבו כל אפיקי ההשקעה (כ-5% בשוק המניות ועד 2% בשוק האג"ח). זה למרות האיומים והחששות מפני "ספטמבר השחור" - איומים שלבטח כולנו קראנו עליהם בתחילת החודש, ולכך יש להוסיף גם את הקולות שקיטרו על כך שהבורסה בת"א גמורה ו"אין מה לחפש כאן בשוק המניות", הסטטיסטיקה וההיגיון הכלכלי עשו את שלהם החודש.

במהלך מספר ימי מסחר בודדים שהיו במהלך ספטמבר, גמעה הבורסה הישראלית עליות שוות ערך להרבה שנות ישיבה בפק"מ. זה לא מפתיע, כל מי שיבדוק נתונים לאורך זמן, יגלה שמספיקה היעדרות קצרצרה מהבורסה, על מנת לפספס את מרבית התשואה שהבורסה הניבה באותה שנה. האם שמתם לב כי זו השנה השנייה ברציפות בה "ספטמבר השחור" הוא אחד החודשים הטובים ביותר בשוק המניות המקומי? האם זה אומר שהלכה לה עוד תיאוריה לגבי חודש בו אסור להימצא בשוק ההון?

בנוסף, ברור שדנו בוועדת ההשקעות בנושא הריבית ולאן פניה מועדות. משחקי "הצ'יקן" בין הדמוקרטים לרפובליקנים בארה"ב מחזיקים את אזרחי ארה"ב ובעצם כלל העולם כבני הערובה של אותם פוליטיקאים מושחתים (עושה רושם שזה המצב בכל העולם לא?). אבל אני מעוניין לעסוק בעיקר ההחלטות שקיבלנו לגבי השאלה - כיצד לנווט את ההשקעות בתקופה אחרי החגים?

בסך הכל הבורסות בעולם חיממו את ליבם של המשקיעים בתשעת החודשים הראשונים. בעצם ניתן לומר כי מרבית אפיקי ההשקעה הניבו תשואות "בצורה נורמלית". כלומר, ככל שהמשקיע הגדיל את הסיכון בתיק ההשקעות שלו, כך גדלה תשואת תיק ההשקעות. זה המצב שראינו השנה הן בשוק האג"ח והן בשוק המניות.

באופן טבעי המשקיעים כיום נקרעים בין שני "קולות" הפוכים במוחם. הקול הראשון, ועושה רושם החזק יותר, דווקא אצל מרבית המשקיעים המאופיינים כסולידיים יותר, שוקלים כיום להעלות את רמת הסיכוי-סיכון בתיק ההשקעות שלהם ומתלבטים בשאלה האם זה נכון, באילו כלים להשתמש וכמובן האם זה העיתוי הנכון לכך. מנגד, "הקול" הנגדי, מאפיין יותר את המשקיעים הנועזים אשר כבר עשו לא מעט בשוק, וקורא להם לשקול מימוש של חלק מההשקעות המסוכנות יותר שלהם ולעבור להשקעות "בטחות יותר".

ובכן אנחנו החלטנו כדלהלן:
- למרות הציפיות והאפשרות למימוש בשוק המניות, התמחור של המניות בשוק עדיף ביחס לתמחור שיש כיום בשוק האג"ח הממשלתיות ובשוק האג"ח הקונצרניות. לכן עדיף לשמור על רכיב מניות גבוה ואף להגדיל מניות בעת מימושים.

- הקטנה משמעותית של השקעה באג"ח ממשלתיות ואג"ח קונצרניות בדירוג גבוה.

- של כ-2% ברוטו בשחר לארבע שנים, או של 2.6%-2.7% ברוטו באג"ח שקלי של בנק לארבע שנים אינה "מעניינת" ואינה מפצה על הסיכון, הן מצד הסיכון לעליית הריבית בעתיד והן מפני הסיכון לעלייה באינפלציה.

- שמירה על רכיב מזומן גבוה אשר ינבע ממימוש השקעות באג"ח לצורך ניצול הזדמנויות בעתיד ואו לצורך רכישה מחדש של אגרות חוב במידה ויגיע מימוש במחיריהן והתשואות יעלו חזרה לרמות טובות יותר.

- הגדלת הסיכון בתיק (מלבד כמובן באמצעות השקעה במניות) באמצעות חשיפה ספציפית לאג"ח קונצרניות בסיכון גבוה אשר נבדקו ונמצאו ראויות להשקעה.

במילים אחרות, מצד אחד החלטנו להקטין את הסיכון על ידי מכירה משמעותית של אגרות חוב, אשר לדעתנו מיצו את פוטנציאל העלייה שלהן, לכן חלק לא מבוטל של התיק יישאר במזומן ו/או באג"ח בדירוג גבוה לטווח קצר - מדובר בסדר גודל של עד 40% מהתיק. את התשואה ננסה לקבל מההשקעה במניות (כ-30% מהתיק) ובהשקעה באג"ח בסיכון בינוני-גבוה לטווח קצר-בינוני (כ-20% מהתיק).

את יתרת ה-10% שנותרו אנחנו מייעדים לפועלות שאנחנו קוראים מסחר בתיק. כפי שציינתי בתחילת הטור אנחנו נמצאים "לאחר החגים", לכן גם הנפקות אשר "נדחו" בגלל החגים צפויות להגיע אלינו במהרה. מי שעקב אחרי טורים שלי בעבר כבר צריך לדעת כי הנפקות אלו בדרך כלל טומנות בקרבן הטבה במחיר ביחס למחירי השוק. כאשר נגיע בחודש הבא עמוק לתוך ההנפקות, ניתן יהיה לנצל את התשואה העודפת בהן על מנת לנסות ולייצר רווחי הון בתיק.

אלו ההחלטות שקיבלנו בוועדת ההשקעות שלנו - האם הן מתאימות לכל אחד? בוודאי שלא. מה שנותר לכל אחד להחליט האם הן מתאימות לו אישית - זו כבר החלטה אינדיבידואלית.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(80):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 37.
  כשאתה רושם ש 40% מהתיק אג"ח בדירוג גבוה לטווח קצר ומזומ
  מתעניין 28/10/2013 18:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאיזה אגח הכוונה? כי לפני זה אתה מציין ש - תשואה של כ-2% ברוטו בשחר לארבע שנים, או של 2.6%-2.7% ברוטו באג"ח שקלי של בנק לארבע שנים אינה "מעניינת"
  סגור
 • 36.
  בסר ארופה מה חדש . (ל"ת)
  הענק 05/10/2013 20:50
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 35.
  למיכה- אני מושקע במניית סקיילקס משער
  דגי(ג) 05/10/2013 20:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  2700 אג', קראתי את התגובות המעניינות שלך לעוז ולמשקיע להבה - בכמה מילים האם מניית סקיילקס תגיע בשנה שנתיים הקרובות לדעתך לשער 3500-4500 או שלא? בתודה
  סגור
 • 34.
  אג"ח אלביט הדמיה ופלאזה לאן ומתי
  דודי 05/10/2013 12:59
  הגב לתגובה זו
  5 0
  איפה עומדת התביעה באלביט הדמיה . מתי צפויה החלטה על האג"ח . היכן ניתן לראות מתי הדיון בבית המשפט . והחשוב מכול האם אתה ממליץ לגוון את תיק ההשקעה באלביט הדמיה,פלאזה, אידיבי ובאיזה מחיר הסכוי גדול מהסיכון
  סגור
 • 33.
  מיכה, תודה על הטור ובעיקר על התשובות לקוראים...
  dork 03/10/2013 19:45
  הגב לתגובה זו
  12 0
  התשובות הן החלק שאותי הכי מעניין בכתבה. :-) יישר כוח!
  סגור
 • לקחת לי ת'מחמאה מהפה (ל"ת)
  איתן 04/10/2013 09:53
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • גם אני מצטרפת למחמאות! (ל"ת)
  קוראת קבועה 05/10/2013 23:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 32.
  אלקטרה נדלן
  שמעון 03/10/2013 17:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה דעתך על האגח של החברה במיוחד ג
  סגור
 • אלקטרה נדל"ן ג
  מיכה צ'רניאק 04/10/2013 11:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הלחץ באגרות החוב של אלקטרה נדל"ן לאחרונה נובע מהודעת מעלות על הכנסת דירוג האג"ח (-BBB) לבחינה עם השלכות שליליות. החשש של מעלות כי החברה שפועלת בשנתיים האחרונות למימוש משמעותי של נכסיה לא תצליח לגייס במועד את מלוא הסכומים הדרושים לתשלום לאג"ח ג. לא אוכל להרחיב ולענות מה דעתי האם הם צודקים או לא. רק אוכל לומר כי רכשנו באג"ח ג (בעקבות הירידות במחירו) בקרן להבה משולבת ( לפני הדו"ח של מעלות לא החזקנו באג"ח ג בקרן הנאמנות הזו).
  סגור
 • 31.
  לוי אג"ח
  תמיר 03/10/2013 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה דעתך על האג"חים של לוי ? האם אתם משוקעים באחד האג"חים?
  סגור
 • טען עוד
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 04/10/2013 10:51
  הגב לתגובה זו
  3 2
  לא פעם במסגרת שאלות כתבתי שאנחנו פעמים רבות שאנחנו לא משקיעים באג"ח של החברה כיוון שאני לא חש בנוח עם החברה ובעלי השליטה בה.
  סגור
 • מציע להיזהר, תשים לב כמה זמן, מספר דחיות ושינויים לרעה
  רואה ומראה 04/10/2013 00:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש בהסדר. כמו כן תשים לב למה שקורה בהסדר של חברת הבת וכמה לוי צריכה לשלם שם לפני שיתנו לה לשלם לסדרות שלה עצמה. ושים לב להתמשכות סגירת העיסקאות בכלל ובמיוחד ברמת גן שאם לא יסגרו אין סיכוי שיוכלו לשלם.
  סגור
 • 30.
  בהתייחס ל 19 נאנט, תוספת:
  רואה ומראה 03/10/2013 17:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בניגוד לסדרות ב ג שמיכה כתב שהם מכרו, לנאנט ד יש בטחונות במניות רוביג בהיקף של 150% מהחוב. בריבית היורדת כיום ובתשואה של נאנט ו/או בריבית הנקובה של הסידרה שווה לכם לשקול. (ויש לסדרה גם סכום מזומן המופקד אצל הנאמן).
  סגור
 • 29.
  אם יהיה עוד הורדת רבית לפי דעתך (ל"ת)
  שי 03/10/2013 16:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • הורדת ריבית
  מיכה צ'רניאק 04/10/2013 10:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הורדת ריבית נוספת תהיה רק אם בנק ישראל יכשל בניסיון שלו לשמור על שער החליפין של הדולר ביחס לשקל מעל 3.5 ₪. כלומר אם נראה ירידה בשער הדולר מתחת ל 3.5 ₪ ושאר הפעולות של בנק ישראל יכשלו ( רק לאחרונה בנק ישראל הודיע על כוונה לרכוש 3.5 מיליארד דולר במהלך השנה הבאה במטרה לשמור על שער החליפין).
  סגור
 • 28.
  למה בנק לאומי פועלים לא מנפקים אגחים תודה (ל"ת)
  שרון 03/10/2013 16:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אג"ח בנקים
  מיכה צ'רניאק 04/10/2013 10:47
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הבנקים גייסו המון בשנתיים האחרונות בגלל הצורך לעמוד ביחסי הלימות ההון.כיום הצורך פחת אבל עדיין אני מאמין כי בקרוב נראה שוב גל גיוס אג"ח על ידי הבנקים.
  סגור
 • 27.
  מלרג
  אבי 03/10/2013 16:02
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מה קורה אם התשלומים?
  סגור
 • מלרג
  מיכה צ'רניאק 04/10/2013 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-אנחנו לא החזקנו באג"ח של החברה ולכן אני פחות מכר את המצב בה כיום. 2-החברה הייתה אמורה להנפיק אג"ח(לנושים שלה ) אבל טרם עשת הזאת ובמקום זאת היא מכבירה לנאמנים כספים שמתקבלים מהפרויקטים שהחברה עשתה בעבר בחו"ל. לכן אני מניח שאמור להיות תשלום אי שם בעתיד.אני מציע לפנות לנאמנים.
  סגור
 • 26.
  מאפייני סוף מחזור
  שואל. 03/10/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  טור טוב. אתה הגדלת החזקה במניות על חשבון אג"ח של 2% - מבין. השאלה שמעניינת אותי כמשקיע פרטי היא זהוי סימני סוף מחזור כלכלי. המחזורים הכלכליים נראים פחות או יותר אותו הדבר שנתיים של ירידות קשות בעקבות טריגר כלשהו. לאחר מכן התייצבות - בשלב מסויים מתחיל בקוש שמקפיץ בעשרות אחוזים בשנה את השוק. לאחר מכן זחילה איטית מעלה. בסוף המחזור (להבנתי) יש ריצה חזקה מעלה - זה השלב בו אחרוני הספקנים מצטרפים ואז קריסה. אלו סימנים אתה רואה לסוף מחזור? האם עליית ריבית? האם כניסה חזקה של כסף טיפש? האם הנפקה ומכירה של מניות ע"י בעלי עניין? ... מתי להערכתך יגמר המחזור הנוכחי ושוב נתחיל מבראשית? ברור שאף אחד לא יכול לענות על השאלה ברזולוציה של שבועות או חודשים אלא הערכה גסה. האם יש תבנית מוקרית של כמה שנות גאות אל כמה שנות שפל בממוצע בכל מחזור? כל מידע נוסף. תודה,
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 04/10/2013 10:15
  הגב לתגובה זו
  2 1
  1-השאלה טובה ונכונה. 2- אני יכול רק לכתוב כמובן את דעתי ונקודת ההשקפה שלי- בעבר המחזורים היו די קבועים לאחר מפולת מהירה, באה תקופת התייצבות ושיממון ארוכה מאוד, תקופה זו גם מכונה תקופת איסוף בעיקר על ידי בעלי שליטה ומקורבים. לאחריה מהלך עליות ללא מחזורים משמעותיים ובגל האחרון גידול משמעותי במחזורים ,עליות במיוחד במניות הקטנות ביותר ותהליך של הפצה-כלומר מכירות של בעלי שליטה. בדרך כלל תקופת הגאות נמשכה מספר שנים , הבעיה הראשונה כיום היא שכל המחזורים התקצרו מאוד, בנוסף התגובות אגרסיביות מבער ולכן כבר קשה יותר לזהות תקופות שגשוג ארוכות. 3- כיום אנחנו עדיין לא נמצאים לדעתי בשלב האחרון – ההפצה. ההפך עדיין אנחנו רואים בעלי שליטה מבצעים רכישות של מניות במקום מכירות שמתבצעות בשלב באחרון. הדבר היחיד שהם מוכנים למכור כמה שיותר זה אגרות חוב. יש סממנים של שוק בגאות בשוליים בחברות מתחומי ביוטכנולוגיה לדוגמא בשאר השוק אנחנו נמצאים לדעתי לקראת סוף שלב האיסוף.
  סגור
 • תודה, (ל"ת)
  שואל 05/10/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 25.
  מיכה תודה רבה על ההשקעה מזמנך (ל"ת)
  רפי 03/10/2013 14:55
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 24.
  האם אתם רוכשים אג"חים של סקיילקס \ סאני כיום?
  להב 03/10/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  וכמובן תודה על עוד טור נהדר :)
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 14:56
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אנחנו לא פעילים באג"ח סאני כבר תקופה ארוכה. לגבי אג"ח סקיילקס תרשה לי לא לענות. מה שאוכל לומר הוא שתבדוק את האחזקות שיש בקרן להבה משולבת כפי שניתן לראות היום כאשר הנתונים נכונים ליוני 2013 ותבחן בכל חודש כך תוכל לקבל תשובה לשאלה , אולי בפיגור של כשלושה חודשים אבל עדיין תהיה לך תשובה מובהקת.
  סגור
 • 23.
  חבס ואפריל
  אגחיסט 03/10/2013 13:05
  הגב לתגובה זו
  3 1
  היי מיכה כמה שווה חבס אגח 4 לדעתך ? ואפריל (דלק נדלן) הארוך ? תודה מראש
  סגור
 • לצערי אסור לי לענות על שאלה זו.
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 13:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בכל מקרה אלו סדרות אג"ח שאנחנו לא מחזיקים בהן ומטבע הדברים בכל מקרה לא הייתי יכול לענות תשובה ראויה.
  סגור
 • 22.
  שלום ותודה מיכה. מה דעתך על מניית אפריקה? (ל"ת)
  חי 03/10/2013 12:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אפריקה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 13:14
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כתבתי בעבר שאני מאמין כי מחיר מניית אפריקה ומחיר המניות של הבנות שלה הוא זול. אבל החששות בשוק ממצבה של אפריקה (לא ברור לי עד כמה הן באמת מבוססות על עובדות בשטח) לא תאפשר לאף גוף מוסדי להתקרב למניה , במיוחד כשאגרות החוב נותנות תשואה כל כך גבוהה. לכן כל עוד ההשקעה במניית אפריקה תישאר נחלתם הבלעדית של ספקולנטים ומשקיעים פרטיים המניה תתקשה להתרומם בצורה משמעותית. שים לב כי בשנה הבאה שוב צפויה הנפקת זכויות במניה.
  סגור
 • 21.
  בהמשך לתשובתך בשאלה 12- אז מה קורה עם א ו-ב בקמן?
  קמן 03/10/2013 12:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כרגע אין שום הצעה על השולחן למחזיקי אגח א' ו- ב'? מה הם אמורים לקבל, אם בכלל?
  סגור
 • מחזיקי האג"ח צריכים כעת להחליט מה הם רוצים
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 13:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני מניח שאם לא תהיה הצעה טובה יותר הם ינסו את מזלם בפירוק+ תביעות. בשביל זה צריכים להיות ממש אופטימיים כי בפירוק של קמן אין כל תמורה למחזיקי האג"ח.
  סגור
 • 20.
  סקיילקס
  עוז 03/10/2013 11:36
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מיכה שלום ברשותי סכום כסף גדול שאיני זקוק לו ב 5 השנים הקרובות האם כדאי להשקיע חלק גדול ממנו באג"חים הארוכים של סקיילקס שכן נראה לי במידה ופרטנר תגיע לשער של 40 שקל בשנים הקרובות אז יש מצב לעשות פה תשואה של כ 50% כמו כן המניה של סקיילקס תנסוק למעלה ולכן האם כדאי לקנות בחלק מהכסף גם את המניה והכל מדובר פה על טווח בינוני ורחוק.תודה רבה.
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 13:10
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כמובן שאני לא יכול לענות על שאלה זו. אבל אוכל להעיר מספר הערות. לדעתי פיזור השקעות הינו תמיד הכרחי ולכן גם במקרה בו אתה משוכנע שמדובר בהשקעה אטרקטיבית תמיד יש להשקיע במידה ולא להיסחף. אם אתה מאמין כי מניית פרטנר עשויה להגיע למחיר של 40 ₪ אז ברור לך כי במקרה כזה לא צפויות בעיות לחברה לשלם את החוב שלה למחזיקי האג"ח כיוון שרק שווי המניות והמזומן מסתכמים ב 1.2 מיליארד ₪ ואילו סך החובות הם פחות מ 1.1 מיליארד ₪ . אם אתה מאמין במחיר של 40 ₪ לפרטנר אולי כדאי להשקיע במניית פרטנר ? . לגבי מניית סקיילקס מה שאוכל לומר הוא כשיש לחברה אגרות חוב הנסחרות ב 60 אגורות במקרה כזה השיקול להשקיע במנייה של החברה מתאים בעיקר לספקולנטים. דרך אגב אני כותב זאת למרות שלדעתי אם מחיר מניית פרטנר תגיע ל 40 ₪ ( זה לא כל כך הזוי לדעתי) במצב בו חברת סקיילקס תמשיך בשאר הפעילויות השוטפות שלה לדעתי מניית סקיילקס בהנחות אלו ( שהן הנחות לא פשוטות) יכולה להגיע ל 15 ₪.
  סגור
 • אתה יכול להשקיע גם בלוטו
  עדו 03/10/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מי ששם את כל הבייצים בסל אחד.. לוקח את כל הסיכון ויהנה/יסבול בהתאם כשה מצליח זה נהדר כשזה נכשל, אבדת הכל עדיף לפזר בין השקעות שונות (אין שום דבר שאתה יודע שאחרים לא יודעים ועדין אין כזו התנפלות על הסחורה)
  סגור
 • סקיילקס
  עוז 03/10/2013 13:51
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תודה רבה לכם החלטתי לקחת את הסיכון ולקנות אגחים ארוכים ואת המניה נראה לי שתוך שנה מהיום ההשקעה תהיה משתלמת ביותר ואם לא אז אין דאון סייד גדול.
  סגור
 • אם מסיבה כלשהיא החברה בכל זאת תגיע לפירוק
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 14:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במקרה כזה ישנה כמובן אפשרות להפסד (שווי האג"ח במקרה כזה ינוע סביב 50-60 אגורות תלוי במחיר מניית פרטנר).
  סגור
 • 19.
  פלאזה סנטר ונאנט
  קורא קבוע 03/10/2013 11:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  האם להבה ממשיכה להחזיק באגחים אלה? האם את צופה שהתשלומים האחרוים בנאנט ישולמו כסדרן? לאור ההפסדים המתמשכים בפלאזה, ירידה בשווי הנכסים ומחיקות הפרויקטים, לאן מועדות פניה של פלאזה? האם אנו בדרך להסדר?
  סגור
 • נאנט אג"ח+פלאזה אג"ח
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 13:00
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נאנט- מכרנו את מרבית האחזקות שלנו בנאנט. החזקנו בעיקר באג"ח ג ועוד קצת באג"ח ב. במחיר סביב 118-119שהינו מעל הפארי לא נותר עוד הרבה מה לעשות. זו לפחות דעתי. יש לשים לב להודעות האחרונות של נאנט בדבר סגירת עסקאות למימוש נכסים+ הדיבידנד הצפוי מרוביג בשנת 2014+ מכירת מניות נוספות של רוביג על ידי נאנט שצפויה ברבעון הראשון של 2014 , כל אלה אמורים לשפר את היכולת של נאנט לפרוע את התשלומים בשנה הבאה. פלאזה- ביולי האחרון נפרעה לנו שליש מהאחזקה שלנו באג"ח ב. לפלאזה אין כרגע את כל המקורות הדרושים לצורך תשלום הקרן לאג"ח ב בשנה הבאה לשם כך החברה צריכה לממש נכסים. לכן השאלה היא מה אופי המשקיע השוקל להיחשף לאג"ח של פלאזה. לכן אנחנו בלהבה במקום בו אופי ההשקעות זהיר יותר כמו לדוגמא בקרן הנאמנותשלנו להבה אג"ח ללא מניות הקטנו החזקה. לעומת זאת בקרן להבה משולבת שהינה קרן אגרסיבית יותר והיא קרן המשקיעה באג"ח קונצרניות בימים האחרונים אנחנו אפילו מגדילים החזקה. אומנם יש סיכון באג"ח של פלאזה אבל בדומה לאפריקה לחברה נכסים רבים ובעצם כל ההסדר של אלביט הדמיה תלוי ביכולת של פלאזה לשרת את החוב למחזיקי האג"ח שלה.
  סגור
 • 18.
  תודה מיכה ! ושתי שאלות...
  גולשת 03/10/2013 11:02
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מיכה, הטורים שלך הם לדעתי בין המעולים באתר הזה.תמשיך ככה. שתי שאלות - האם אתה היית מפנה נתיב השקעה ליפן ולגרמניה? מה דעתך על השווקים המתעוררים? שנית - אילו מניות בארץ ראויות לדעתך להשקעה בתקופה זאת(טווח בינוי ארוך). תודה מראש!
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 12:45
  הגב לתגובה זו
  4 0
  1-תודה. 2- אסור לי לענות לגבי המלצות ספציפיות. 3- אנחנו החלטנו לנתב שליש מהרכיב המנייתי לחו"ל. בעיקר בארה"ב. למרות שלאחרונה ישנן המלצות להשקיע גם באירופה, אני מעדיף להמתין ולראות כיצד הם יוצאים שם מהמשבר לפני שנשקיע באירופה. דרך אגב אנחנו בעיקר נחשפים למדינות השונות באמצעות השקעה במדדים ( כאשר אין לנו יתרון יחסי מובהק בתחום כלשהוא אני לא מאמין בניסיון להכות מדדים על ידי השקעה ישירה אלא להשקיע במדדי השוק).4- שווקים מתפתחים לדעתי יהיו אלטרנטיבה טובה אחרי שהעליות בשווקים המפותחים יתחילו להתקרב לידי מיצוי.
  סגור
 • תודה רבה (ל"ת)
  גולשת 03/10/2013 13:32
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 17.
  פטרוכימיים
  רמי 03/10/2013 10:41
  הגב לתגובה זו
  2 1
  לפני שבועיים כתבת בתגובה לשאלה שאם בזן תסיים את 2014 בהפסד אז למחזיקי האגח תהיה בעיה גדולה. אתה יכול להסביר למה הם יהיו בבעיה אם בזן ופטרוכימיים נמצאים כיום בנקודת שפל מבחינת שווי החברות ושווי המניות והאגחים שלהם?.
  סגור
 • הסבר לגבי בזן
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 12:41
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מקור ההחזר לבעלי האג"ח בפטרוכימיים היא הפעילות של בזן. פטרוכימיים מחזיקה בבזן ואפילו לטובת חלק מהסדרות בפטרוכימיים יש שיעבוד על מניות בזן. לכן על מנת שלחברת פטרוכימיים תהיה יכולת לשרת את החוב למחזיקי האג"ח היא צריכה תזרים ממניות בזן. תזרים יכול להגיע בדמות חלוקת רווחים (דיבידנדים מבזן לבעלי המניות של בזן) ואו מכירה של המניות שלה בבזן. בשני המצבים חשוב שבזן תרוויח אחרת לא יהיו דיבידנדים ולא יהיה שווי משמעותי למניית בזן. במידה ובזן תמשיך להפסיד היא עצמה עלולה להיגרר לצורך בהסדר חוב , מצב שיהפוך את ההסדר בפטרוכימיים לבעייתי ולא יאפשר החזר משמעותי למחזיקי האג"ח בפטרוכימיים בשנים הקרובות.
  סגור
 • אם בזן מסיימת שנה בהפסד
  עמלת שורה 03/10/2013 10:55
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הבנקים בבזן הולכים לדרוש הסדר בבזן, במקרה כזה הפטרוכימיים הופכת לגופה ומן הסתם מניית בזן ממשיכה להתרסק. בלי שום קשר בזן תצא מהמעוף בעדכון מדדים הבא.
  סגור
 • 16.
  טאו
  גבי 03/10/2013 10:30
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מיכה שלום יש לך מושג מה קורה בטאו? יש סיכוי לקבל החזר חלקי מהקרן? תודה
  סגור
 • לצערי לא אוכל לעזור. אני לא מעורב בנעשה שם. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 12:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 15.
  אהבתי (ל"ת)
  איתן 03/10/2013 10:10
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 14.
  ידוע לך מה הסטטוס אולימפיה, דוראה, קמן (ל"ת)
  ששון 03/10/2013 09:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ראה תשובות למגיבים 11,12 בנושא דוראה וקמן
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אולימפיה- ממתינים לשנה הבאה ולתשלום רוב החוב למחזיקי נאנט. רק לאחר זה המפרק ינסה למכור את האחזקה במניות נאנט.
  סגור
 • 13.
  יש חדש קמן ? (ל"ת)
  אנונימי 03/10/2013 09:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ראה תשובה למגיב 12 בנושא. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 12.
  קמן
  רונן 03/10/2013 09:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עידכונים והאם אתם תומכים במחדל של אגח א,ב
  סגור
 • קמן
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כפי שראית הוגשה הצעת הסדר מתוקנת שהושגה באמצעות מו"מ של נציגות ג ובעצם במימון של מחזיקי אג"ח ג. מחזיקי אג"ח א,ב דחו את ההצעה כיוון שההצעה לא הייתה שוויונית בין שלוש הסדרות במונחי תשלום ביחס לחוב פארי. בנוסף גם כלל התנגדו להסדר כיוון שהם מחזיקים גם באג"ח א,ב וגם באג"ח ג . כעת מנסים להעביר את ההסדר רק מול מחזיקי אג"ח ג. אני מקווה שזה יצליח. אנחנו תמכנו בהסדר.
  סגור
 • 11.
  דוראה
  איש 03/10/2013 09:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום מיכה ידוע לך אם משהו זז? המוסדיים לא לוחצים ?
  סגור
 • דוראה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בדוראה יש פלונטר לגבי חלוקת הכסף. מצד אחד המפרקים אינם מוכנים לחלק את הכסף ללא אישור פרה רולינג ממס הכנסה אבל מצד שני הם אינם מוכנים להגיש בקשה זו למס הכנסה ובעצם מכיוון שהחברה בפירוק אין מי שיעשה זאת כך שאנחנו תקועים . פנינו לנאמן אג"ח ג של דוראה והוא הבטיח לנו תשובה אחרי החגים. אנחנו נמצאים אחרי החגים כך שאני מקווה שהם יחזרו אלינו, אם לא נפנה אליהם שוב. האפשרות האחרת היא לדרוש חלוקה ולשלם עליה מס מלא כאילו זו ריבית ....
  סגור
 • דוראה
  אגחיסט 03/10/2013 13:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה למה המפרק מסרב לפנות למס הכנסה? הוא לא מחויב לנושים ? והנאמנים? אולי צריך לאיים בתביעות ?
  סגור
 • ההסבר ארוך ומעייף. הוא טוען שאין זה תפקידו לטפל
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 14:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בנושא המס של המחזיקים הפרטיים אלא תפקיד החברה, כמובן שאין חברה שתעשה זאת . ואילו הנאמנים אינם מעוניינים לנקוט בעמדה מחשש שיתבעו על ידי המשקיעים בעתיד אם החלטה של הנאמנים לא תמצא חן בעיניי המחזיקים. כלומר אנחנו במלכוד 22.
  סגור
 • 10.
  סאני + סקיילקס
  לקוח של להבה 03/10/2013 08:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מיכה בוקר טוב בחישוב פשוט ערך מניות פרטנר שבידי סקיילקס שוות כ 750 מיליון פעילות סמסונג 400 מיליון שווי מזומנים כ 200 מיליון לעומת חוב של כמיליארד שקלים מביא אותי למחשבה שיש כיסוי מלא לכל האגחים ונותן ערך של כ 15 שקלים למניית סקיילקס מדוע אינכם משקיעים במניה יש פה אפסייד גדול מאוד שלא לדבר על האפסייד הענק שיש בסאני.בסאני אני יכול להבין שאתם לא משקיעים בגלל שהחברה בשימור אבל סקיילקס יכולה להיות השקעה מעולה ללקוחות.אני דרך אגב קניתי אתמול בפרטי שלי את המניה ,אנא דעתך המלומדת והאם עשיתי נכון כמו כן האם כדאי לקנות מניות של סאני לטווח ארוך של שנתיים שלוש. תודה רבה לך כרגיל על הניתוחים המענינים
  סגור
 • הכדאיות השקעה במניות סקיילקס וסאני
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:37
  הגב לתגובה זו
  6 2
  תחת הנותנים שציינת ובמחיר הנוכחי של מניית פרטנר אתה כמובן צודק. אם ההנפקה של סמסונג תצא לפועל עד סוף השנה כמובן הכול יראה לפתע פשוט יותר. לגבי רכישת מניית סקיילקס- יש לקחת דילול אפשרי של המחזיקים ( המרה של אג"ח סקיילקס בבעלות בן דוב וחברת סאני למניות סקיילקס בהתאם להסדר בסקיילקס) והאופציות הצפויות להינתן למחזיקי ז-ט ואג"ח 1 למניות סקיילקס לפי שווי של 10 ₪ למניה. התשובה מדוע אנחנו לא קונים מניית סקיילקס לדעתי היא יותר פשוטה- מי שיבדוק יראה מיד כי רכישת אג"ח סאני היא אפשרות עדיפה בהרבה על רכישת מניית סקיילקס. הרי מה זה אג"ח סאני – נכסים בשווי של כ 70-75 מיליון ש"ח המכסים השווי הנוכחי של האג"ח ועוד כ 21-22 מיליון מניות סקיילקס אותם אתה בעצם מקבל חינם. אם מניית סקיילקס תעלה חזק זה מייד ישתקף באג"ח סאני, אם מניית סקיילקס תרד אז ההפסד הפוטנציאלי באג"ח סאני הינו יחסית נמוך. כידוע אנחנו מחזיקים כמות גדולה של אג"ח סאני ללקוחות שלנו ולכן בעצם הם כבר חשופים בדרך זו למניית סקיילקס. לאור הדילול העצום האפשרי במניית סאני לדעתי לא כדאי כלל לרכוש כיום מנייה זו וכאן על אחת כמה וכמה האג"ח של סאני עדיף.
  סגור
 • 9.
  סאני
  אפי 03/10/2013 08:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה קורה עם ההסדר בסאני? מה פשר ההודעה על דחיית מכירת תפוז לבן דב?
  סגור
 • הסדר סאני
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  זו התגובה שהשבתי למגיב 7 בנושא " ההסדר בסאני כיום מתעכב בעיקר בגלל המומחה מטעם בית המשפט. ברגע שהוא ימסור את הדו"ח שלו ניתן יהיה להתקדם עם ההסדר. לסאני נכסים "נזילים" בדמות התמורה מתפוז+ התמורה ממובילאיי+ עודך שווי ממניות פרטנר + השקעה לפי ההסדר של בן דוב ) כ 10-15 מיליון ₪). סה"כ מדובר על סכום סביב 70-75 מיליון ₪. בנוסף לחברה יישארו כ 21-22 מיליון מניות סקיילקס כאשר הכוונה ( וזה מופיע בהסדר) למכור מניות סקיילקס במידה ומחיר המניה יעלה חזק. אם ההסדר יצא לפועל שווי סקיילקס צפוי לעלות ויחד עם עלייה זו לסאני יהיה מרחב תמרון עם מניות סקיילקס המשועבדות למחזיקי האג"ח. " . הדחייה במכירת תפוז נובעת מהרצון למכור את המניות לצד ג. ובן דוב אמור לרכוש מניות סקיילקס מסאני באותה התמורה שיועדה לרכישת תפוז.
  סגור
 • מיכה בכמה אתה מעריך שווי אגח אחרי ההסדר (ל"ת)
  אנונימי 03/10/2013 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • לא אוכל לענות , אבל ראה כתבה שפרסמתי
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 14:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לפני מספר חודשים כאן בדיוק בנושא זה. כמובן שאם מחיר מניית פרטנר ימשיך לעלות וההנפקה של סמסונג תצא לפועל זה רק ישפר את המצב.
  סגור
 • 8.
  סקיילקס
  דני 03/10/2013 08:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אשמח אם תוכל לעדכן כיצד מתקדם ההסדר לאור ההסתייגויות שהועלו בקשר לתרומת בעל השליטה? מדוע החברה לא פורעת פרעון מוקדם אג"ח ע"י מכירת מניות פרטנר במחיר הנוכחי בשוק?מתי להערכתך יושלמו שני ההסדרים של סקיילקס וסאני ותוסר הערת עסק חי?
  סגור
 • ראה את תשובתי בתגובה הראשונה. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  סאני
  ערן 03/10/2013 07:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מתי להערכתך ייסגר ההסדר בסאני וכיצד לדעתך ניתן יהיה לשלם את באגח בעוד כשלוש שנים? בהנחה שסקיילקס לא תחלק דיבידנד ובהנחה של 500 מיליון ש״ח בשנה מפרטנר יעמוד חלקה של סאני על כ- 5 מיליון בשנה.
  סגור
 • הסדר בסאני
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ההסדר בסאני כיום מתעכב בעיקר בגלל המומחה מטעם בית המשפט. ברגע שהוא ימסור את הדו"ח שלו ניתן יהיה להתקדם עם ההסדר. לסאני נכסים "נזילים" בדמות התמורה מתפוז+ התמורה ממובילאיי+ עודך שווי ממניות פרטנר + השקעה לפי ההסדר של בן דוב ) כ 10-15 מיליון ₪). סה"כ מדובר על סכום סביב 70-75 מיליון ₪. בנוסף לחברה יישארו כ 21-22 מיליון מניות סקיילקס כאשר הכוונה ( וזה מופיע בהסדר) למכור מניות סקיילקס במידה ומחיר המניה יעלה חזק. אם ההסדר יצא לפועל שווי סקיילקס צפוי לעלות ויחד עם עלייה זו לסאני יהיה מרחב תמרון עם מניות סקיילקס המשועבדות למחזיקי האג"ח.
  סגור
 • 6.
  תודה ושאלה
  עמי 03/10/2013 00:39
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תודה על הפתיחות וחשיפת המדיניות לגבי חלופות ההשקעה. האם לדעתך, צפוי גידול בהנפקות של חברות בדרוג נמוך או לא מדורגות, במטרה לנצל את הביקושים הגדולים בקרנות נאמנות (לעומת הזהירות של המוסדיים עקב חודק וכו') והתשואות הנמוכות.
  סגור
 • אני משוכנע שזה מה שצפוי לנו בקרוב...
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לכן כשיגיעו ההנפקות כל אחד חייב לברור היטב את ההנפקות בהן הוא מעוניין להשקיע.
  סגור
 • 5.
  שווי סמסונג מול שווי סקיילקס-סאני
  דן 03/10/2013 00:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היי מיכה, המקור העיקרי לשווי סקיילקס-סאני אחרי פרטנר הוא פעילות היבוא של סמסונג. התגברות התחרות, היבוא המקביל והוספת יצרנים חדשים לשוק – האם כל הגורמים הללו לא אמורים לפגוע במכירות סמסונג וכתוצאה מכך להקטין את שוויה? השווי הידוע של סמסונג - 400-500 מ' ₪ - לא גבוה מדי? אני שואל גם בגלל השלכות שווי סמסונג על שווי סקיילקס – סאני וגם בגלל הכוונה להנפיק את פעילות סמסונג. מה דעתך?
  סגור
 • שווי סמסונג
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:21
  הגב לתגובה זו
  3 1
  1-נכון, לחברה מניות פרטנר+ מזומן+ פעילות סמסונג המניבה תזרים ויש לה שווי. 2- סקיילקס , בימים אלו, בוחנת הנפקה של פעילות סמסונג בארץ. אם ההנפקה תצא לפועל מצד אחד תקבל החברה מזומנים ומצד שני יוצף שווי שוק לפעילות. טווח המחירים הינו בטווח שציינת. פעילות סמסונג מניבה כ 100 מיליון ₪ בשנה בשנים האחרונות ולכן תחת הרווחיות הזו אין מדובר בשווי גבוה. הבעיה היא עם המוניטין השלילי של בן דוב בשוק ההון ואי הוודאות האופפת את סקיילקס ושאלת המשך בזיכיון. המדובר על סוג של ביצה ותרנגולת. אם פעילות סמסונג תצליח סקיילקס תצא מהערת עסק חי וזה יעלה את מחיר סקיילקס ופעילות סמסונג ( כי חלק מאי הוודאות יוסר). אבל על מנת שסמסונג תונפק סקיילקס צריכה לצאת מהערת עסק חי...
  סגור
 • 4.
  איזה חדשות מפריעות לאג"ח של אפריקה כ"ו לטפס? (ל"ת)
  אריק a 03/10/2013 00:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אפריקה אג"ח
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אגרות החוב של אפריקה נסחרות בתשואות גבוהות מאוד ולאחרונה נמצאות תחת לחץ של מוכרים. יחד עם לחץ המוכרים אני קורא כמעט בכל אתר כלכלי כתבה המציינת כמה בעייתי מצבה של החברה בגלל קופת המזומנים המדוללות ובגלל היעדר מימוש נכסים. לדעתי מצב נכסי החברה ברוסיה הינו קריטי לגבי מחזיקי האג"ח וזו הבעיה כיוון שרוסיה עבור המשקיעים בארץ היא סוג של קופסה שחורה. למרות זאת לאור העובדה שלחברה נכסים טובים ( הן ישירות והן דרך הבנות) אנחנו הגדלנו ( בקצב מאוד איטי) בימים האחרונים באג"ח של אפריקה. אני חוזר ואומר שההתנהגות של האג"ח נראית על המסך רע מאוד, עדיין אלו אגרות החוב בסיכון גבוה מצד אחד אבל עם פיצוי נאה מצד שני. אין לי כרגע הרבה אגרות חוב שאני יכול לומר זאת עליהן.
  סגור
 • 3.
  הטור מצוין כמו תמיד אבל האם שוק המניות לא גבוה מדי?
  אין הרבה מניות בשפל 02/10/2013 23:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  טבע היום בשפל ולדעתי הזדמנות, ויש כאלה לא מעט גם בקרב המניות הקטנות יחסית בבורסה, אבל המניות הגדולות (בטח המדד המעוף) לדעתי מתומחרות באופן מלא.
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:21
  הגב לתגובה זו
  4 3
  1- תודה .2- המושג של יקר-זול הינו מושג יחסי. ביחס למחירים בשנים האחרונות אפשר לראות בשוק המניות הנמצא בשיא ( יותר בארה"ב ובאירופה ודווקא פחות בארץ) כיקר , אבל השוואה של מחירי המניות למחירי האג"ח ( שהינם מוצר אלטרנטיבי למניות) דווקא לדעתי תציג תמונה כי יחסית מחירי המניות אינם יקרים. רק לשם השוואה בנק פועלים נסחר כיום לפי שווי שוק של כ 23.7 מיליארד ₪ כלומר הוא נסחר לפי 0.85 על ההון העצמי ולפי מכפיל רווח על הרווח החזוי ל 2013 של 9.5 . כלומר זהו מכפיל המשקף תשואה של כ 10% לבעלי המניות. אג"ח של בנק הפועלים לשבע שנים נסחר כיום בתשואה של מדד + 2% כלומר משקף תשואה ברוטו של כ 4.5% בשנה ( בהנחת אינפלציה שנתית של 2.5%) כלומר במצב הזה לדעתי מניות הבנק עדיפות על אגרות החוב של הבנק.
  סגור
 • 2.
  כרגיל פשוט ומובן
  igorm81 02/10/2013 23:51
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הי מיכה, כיף לקרוא אותך. מה דעתך על עתיד הריבית בישראל? כמה זמן להערכתך יכולה סביבת הריבית האפסית להימשך? ולשאלה ששאלתי בעבר מה דעתך על שוק הדירות בארץ? האם זו אכן בועה רגע לפני הפיצוץ או שהפיצוץ אם ויתרחש לא יהיה באמת פיצוץ? תודה
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  5 0
  1-תודה.2- בנק ישראל בארץ נמצא במלכוד לאור חוזקו של השקל. לכן הריבית כאן תעלה יחד עם העלאת הריבית בארה"ב. מצב זה של ריבית נמוכה הופכות את ההלוואות לזולות ובעצם מעריכה את משך הזמן בו מחירי הדירות ממשיכים להיות יקרים. אין מה לעשות כשעלות הכסף נמוכה לוקחים הלוואות . עלייה בעתיד בריבית מצד אחד תייקר את עלות הכסף ותקשה על רכישת דירות ומצד שני תייצר אלטרנטיבה לאותם המשקיעים הרוכשים דירות לשם רכישת נכס מניב ולא לצורך מגורים. במצב כזה תיעצר מגמת עליית מחירי הדירות לדעתי ואף תתהפך.
  סגור
 • 1.
  סקיילקס סאני
  דני 02/10/2013 23:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מיכה תודה רבה על הטור המעניין. תוכל להרחיב לגבי כיצד מתקדמים הסדרי החוב של סקיילקס וסאני? בתקשורת פורסם שבסקיילקס ישנן הסתגויות מאי קבלת תרומה מבן דב. האם מתנהל כעת מו"מ? מדוע לא מממשים חלק ממניות פרטנר כעת במחיר די טוב של כ 29-30 ש"ח כדי לפרוע אג"ח בפדיון מוקדם? מה מצב ההסדר בסאני? האם יש רוכש אחר לתפוז מאשר בן דב?
  סגור
 • סאני
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סאני- ישנו עיכוב מצד המומחה שמונה מטעם בית המשפט לבחון את ההסדר ( מסיבות אישיות) . לגבי תפוז- ישנם קונים אחרים מלבד בן דוב כשהכוונה שבן דוב ירכוש מניות סקיילקס ולא מניות תפוז – אלו יימכרו לצד ג.
  סגור
 • סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 03/10/2013 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סקיילקס- אכן הייתה דרישה של חלק מהגופים המוסדיים לתרומת בעלים מסוימת מצד בן דוב על מנת שהם יסכימו לדחייה בתשלומים לסדרות הארוכות. הדרישה הגיעה בעיקר מבית ההשקעות ילין לפידות. הייתה גם דרישה לשינוי ביחס הביטחונות בין סדרות ז-ט לאג"ח 1 אם כי היא לא נראית לי מהותית . הדרישה העיקרית הייתה שבן דוב ימיר את האחזקות האישיות שלו באג"ח 1 למניות סקיילקס. בן דוב טען כי אג"ח אלו כיום הן בידי בנק לאומי כחלק מהעיקולים שהטיל הבנק. למיטב ידעתי ישנה הצעה עליה דנים הכוללת המרה של האחזקות של בן דוב באג"ח ו למניות ועוד המרה של השכר שלו כמנכ"ל סמסונג למניות סקיילקס , כאשר כנראה גם אג"ח 1 שבבעלות סאני יומר למניות סקיילקס. עובדתית בנק מזרחי אפשר לשלם לאג"ח א בסוף ספטמבר כך שזה מעודד . המבחן העיקרי הוא החודש עם תשלום לאג"ח ד. סקיילקס התחילה בתהליכים להנפיק את פעילות סמסונג , במידה וזו תצליח מדובר בחדשות מצוינות למחזיקי האג"ח. למיטב ידעתי ישנה כוונה למכור חלק מניות פרטנר המשועבדות לאג"ח ב ולהחליף את השעבודים לאג"ח במזומן ועם היתרה להשתמש לצורך תשלומים.
  סגור