מה כלכלית סידר לאנגלה מרקל את הניצחון הסוחף?

רועי שגיב, מנהל השקעות קרנות חו"ל, מגדל שוקי הון, מתייחס לתוצאות הבחירות לממשלת גרמניה ולזכייתה של אנגלה מרקל והשפעותיה על כלכלת המדינה בפרט וגוש האירו בכלל
 | 
בשבוע שעבר זכתה אנגלה מרקל בבחירות בגרמניה בפעם השלישית ברציפות. זכייתה הייתה מוחצת, כאשר קיבלה 42% מקולות המצביעים, ובכך ביססה את עצמה כמנהיגה החזקה בגרמניה בעשורים האחרונים. היציבות השלטונית בגרמניה בולטת במיוחד, לאור המצב הפוליטי הרעוע באירופה כאשר ממשלות נופלות וקמות בתכיפות רבה בעקבות המשבר הכלכלי.

האזרחים הגרמנים הביעו את אמונם במנהיגה בעקבות המצב הכלכלי הטוב במדינה בדגש אל מול מדינות אחרות בגוש האירו. רמת האבטלה במדינה ירדה מרמה של 10% בתחילת שנת 2007 לרמה של 8.3% בשיא המשבר בשנת 2009 ולרמה של 6.8% כיום - רמת אבטלה נמוכה משמעותית מרמת האבטלה ביתר המדינות באירופה החוצה את רף 12%, שוק העבודה החזק מושך צעירים משכילים רבים מכל רחבי היבשת.
אנגלה מרקל בפעם השלישית; Getty images Israel
אנגלה מרקל בפעם השלישית; Getty images Israel

גם הצמיחה בגרמניה גבוהה משמעותית מהצמיחה בגוש האירו בשנת 2012. גרמניה רשמה צמיחה של 0.7% לעומת צמיחה שלילית של 0.6% בגוש, בשנת 2013 הצמיחה צפויה לעמוד על 0.5% לעומת צמיחה שלילית של 0.4% ובשנת 2014 הצמיחה צפויה להסתכם ב-1.8% לעומת צמיחה של 1% בגוש האירו. גם משבר החובות באירופה פוסח על הכלכלה הגרמנית, כאשר יחס החוב לתוצר במדינה עומד על 82% לעומת 91% בגוש האירו.

3 הגורמים לאיתנות הכלכלה הגרמנית

יציבות הכלכלה הגרמנית ועמידותה במשבר נבעה משלושה גורמים עיקריים. ראשית הייצוא, גרמניה היא היצואנית השלישית בגודלה בעולם אחרי סין וארה"ב. הייצוא המקומי מתבסס על חברות הרכב, התעשייה, הכימיקלים והתשתיות מהגדולות בעולם, כאשר חלק גדול מהייצוא מופנה לשווקים המתעוררים וארה"ב. גורם שני הוא חוב נמוך אשר לא מאפיין את מדינות היבשת. גורם שלישי הוא שוק נדל"ן יציב אשר לא רשם עליית מחירים דרמטית עד לשנת 2008 בניגוד למדינות אחרות, ובכך נמנעה צניחה במחירי הנדל"ן.

מבחינת האירופים בחירתה של מרקל לכהונה נוספת תומכת מצד אחד באחדות גוש האירו עם גרמניה כמממנת העיקרית של תכניות הסיוע הנוספות לכלכלות החלשות בגוש ויוון שתזדקק לחבילת סיוע נוספת בתחילת שנת 2014. מצד שני, תכניות הסיוע ניתנות בתנאי לביצוע תכניות צנע הכוללות קיצוצים ופיטורים מאסיבים בסקטור הציבורי וגוררים כעס רב, הפגנות ענק וחוסר יציבות פוליטי במדינות החלשות. כעס זה מתבטא בהתנגדות נחרצת לאותה המדיניות בקרב אזרחי אירופה וכלכלנים רבים רואים במדינות כמדכאת צמיחה.

לסיכום, הכלכלה הגרמנית צפויה להמשיך ולהציג בשנים הקרובות צמיחה מוגברת לעומת גוש האירו, שוק תעסוקה חזק בנוסף לגידול בביקוש בשווקים המתעוררים למוצרים ומותגים גרמנים ומטבע חלש יחסית, ממשיכים לתמוך בייצוא מוגבר בנוסף להתנהלות פיסקאלית אחראית, צפויים להמשיך ולתמוך בכלכלה הגדולה ביבשת ולבסס את מעמדה של אנגלה מרקל כמנהיגה החזקה ביבשת מאז מלחמת העולם השניה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה