לחבק את אלשטיין ולבחור בין הטוב ליותר טוב

אריק הורוביץ, משמש כיועץ אסטרטגי של הארגון להגנה על חסכונות הציבור, מתייחס למצב כרגע בפרשת אידיבי אחזקות ומהי הבחירה הכדאית ביותר
 |  (1)
בימים אלו נמצאת נציגות אידיבי במשא ומתן מול אדוארדו אלשטיין ואלכסנדר גרנובסקי, כאשר ברקע נשמעו לאחרונה ביקורות כי נציגות האג"ח אינה פותחת את המשא ומתן למכרז מול השחקנים הרלוונטיים. בפועל, מי שייבחן את המצב לאשורו, ייווכח כי מה שמבצעת נציגות האג"ח של אידיבי אחזקות הינו מכרז דה פקטו ויותר מכרז מזה לא רק שלא יהיה, אלא גם לא יכול להיות. ספק אם מכרז מן הסוג המדובר עונה לאינטרס של המחזיקים.

מי שחשב שהמכרז יתבצע במסגרת מכירה פומבית או 'ויקריי', המבטיח כי כל צד יגיש בשלב ראשון את ההצעה המגלמת את הערך המקסימלי אותו היה מוכן לשלם, התבדה, מכיוון שמכרזים מסוג זה אינם מתאימים להיקף העסקה המדובר - עפ"י הערכות נאמד בכמיליארד שקלים לגודל החברה הנוכחית בהתחשב בלוחות הזמנים אותם הכתיב בית המשפט.

המכרז עצמו מתבצע באופן הבא - ישנם שני שחקנים שמתנהלים בגלוי, אלשטיין וגרנובסקי, ועוד מספר שחקנים נסתרים שאולי לא נזכה לראותם אף פעם למרות עצם קיומם. בשלב זה שני אלה הראשונים נאבקים על השליטה באחד הקונצרנים הגדולים בישראל - אלשטיין נתן הצעה לפי שווי חברה של 822 מיליון ש' ואף הפקיד לצורך העניין דמי רצינות של 75 מיליון דולר ערבות. מצידו השני, גרנובסקי, המזוהה עם נוחי דנקנר, הפקיד ערבות של 500 מיליון ש', ממנה יחולטו 70 מיליון ש' במידה ולא יעמוד בהצעתו.

אלשטיין מצידו הגיש לנציגות האג"ח של אידיבי אחזקות הצעה שאי אפשר לסרב לה - התחייבות בלתי חוזרת מצידו לעסקה ובתנאי שיקבל שלושה רכיבים:
- בלעדיות על העסקה במידה שלא תגיע עסקה הגבוהה ביותר מ-8%, דהיינו כל עסקה עד 887 מיליון שקל אינה יכולה להיות מוגשת - מדובר בדרישה סבירה, שכן הפער בין הצעתו להצעה מתחרה בסכום המטרה הוא פער של 33 מיליון שקל בלבד בשל אופי העסקה (עסקת שווים בה קיימת הזרמת כסף פנימה לחברה ולא ברכישה החוצה) - סכום פעוט לכל הדעות ביחס לתעודת הביטוח הוודאית שההתחייבות של אלשטיין מספקת למחזיקים.

- זכות סירוב ראשונה - כלי המאפשר לאלשטיין להשוות כל הצעה הגבוהה מהצעתו ולזכות במכרז ככל שהמציע השני לא יעלה את הרף. היה והמציע השני מעלה שוב את הרף, לאלשטיין הזכות החוזרת להשוות ולזכות במכרז.

- סעיף 'Non Solicitation', דהיינו איסור שידול. על פניו זהו הסעיף הצורם ביותר למחזיקים. סעיף המונע מהם לקחת בנקאי השקעות ולערוך 'Road Show'. למעשה, הוא מגלם את העלות המשמעותית ביותר של הסכם אלשטיין עבור נושי אחזקות בבואם להחליט האם להתקשר עמו או לא בהסכם המקנה לו עדיפות. אך גם בהיבט זה יש לזכור כי החברה נמצאת על המדף כבר שנה, והשחקנים הרלוונטיים כבר יודעים על עצם קיומו של המכרז.

אין ספק כי במציאות אופטימלית ואידיאלית הדברים נכונים. אולם כשבוחנים את לוחות הזמנים - ההזדמנויות מול האיומים, כאשר בקומה למטה בבניין של דירה להשכיר אורבים השכנים, נושי פיתוח, ומאיימים לנצל את המצוקה התזרימית של אידיבי פיתוח לגרוף לידיהם את הערך העודף - שיקולי העלות - תועלת מקבלים מימד אחר לחלוטין.

בסופו של יום הכלכלה תנצח, בין אם תהיה זו קבוצת גרנובסקי מטעם בעל השליטה, אלשטיין או כל יד חזקה אחרת. ההצעה שתהיה האטרקטיבית ביותר תזכה לתמיכת המחזיקים. לעניין העדר המכרז, אין אדם שניסה למכור דירה ולא מכיר את הסיטואציה של מבול הטלפונים ממתווכים, לעיתים אף יותר מתווכים מקונים. אחרי שנה מתוקשרת של הסדר חוב באידיבי, הקפת העולם ע"י בעל השליטה מניו יורק דרך סין ותאילנד בחיפוש אחר משקיע, אין בנקאי השקעות בעולם המכבד את עצמו שלא יודע שאידיבי נמצאת על המדף.

בתנאים אלו, ויתור על רשת הביטחון של אלשטיין לטובת מציע שאולי יגיע ואולי לא, תהיה בגדר הליכה על חבל דק מאוד, שספק אם יהיה נכון בשביל החזר פוטנציאלי של עוד כמה אגורות לשקל חוב. חשוב לזכור כי מצב הדברים הנוכחי אומר שישנם שני משקיעים המחויבים לעסקה והעמידו מאות מיליונים וכן יוקרתם ויהבם עומדים על הפרק. תורת המשחקים הינה שילוב של פסיכולוגיה, כלכלה ואומנות האפשר, כפי שהדברים נראים כעת, כל שנותר לנציגות לחבק את אלשטיין, למסמר אותו לתהליך ולנהל מגעים באופן שוטף עם כל השחקנים כולל אלו שייתכן וממתינים לשעת הכושר לעלות למגרש ולהציע הצעה שתטרוף את הקלפים

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  קישקוש
  אלי 17/09/2013 11:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך אפשר להצדיק פעולות של נאמנים שמתעקשים מעל שנה לא לשים את החברה אצל בנקאי השקעות בלתי תלוי ולמצוא את הקונה במחיר הטוב ביותר עבור הנושים?! הנאמנים והנציגות לא תמימים, ההצעה שלהם באסיפה משמעותה חסימת הצעות נוספות, וקיבוע אקלים שמונע מאחרים להיכנס לעסק. פשוט בושה!
  סגור