על שוק ההון והמלחמה שנגמרה בטרם התחילה

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר MORE בית השקעות, מתייחס לאופן קבלת החלטות השקעה בעולם של חוסר וודאות, סכנה ביטחונית ואיום קיומי
 |  (3)
ימים קשים עוברים על פעילי אחד העם. התמרונים שמבצעות ספינות המלחמה השונות ברחבי הים התיכון, ההצהרות, האיומים וההכרזות של מנהיגי העולם בנוגע לסוגיית הנשק הכימי בסוריה, מעלים את רף המתיחות הגיאופוליטית באזורינו ומדירים את שנתם ושלוותם של כל מנהלי ההשקעות. ע"פ הדיווחים האחרונים באמצעי התקשורת השונים, הולכת ומתרחקת האופציה המלחמתית. אולם, מפלס המתח ותחושת חוסר הוודאות של פעילי השוק עדיין קיימת.

רבים מן הסוחרים והמשקיעים מתחבטים בשאלה כיצד לפעול? באיזו אסטרטגיית השקעה לנקוט? היום אנסה לפרט ולהמחיש את השיקולים לבחירת אופק השקעה מאוזן לתקופה זו. בנוסף, אבחן אפיקי השקעה שונים אשר בכוחם להקטין את הסיכון הגלום בתיק ההשקעות. בבסיס ההחלטה לגבי אופי תיק ההשקעות עומדים 2 שיקולים מהותיים. הראשון, אורך חיי תיק ההשקעות. הוכח כי חשיפה לשוק ההון (מניות) לאורך שנים הניבה לציבור המשקיעים את התשואה הגבוהה ביותר על השקעתם.

יחד עם זאת, משבר גיאופוליטי או מתיחות אזורית ישפיעו לרעה על ביצועי תיק ההשקעות בטווח הקצר, ולכן, היקף החשיפה לשוק המניות בתקופה זו חייב להיות מושפע מאורך חיי תיק ההשקעות. כך למשל, קופות גמל וקרנות פנסיה בעלות חיי תיק השקעות ארוך, יגדילו חשיפה לאפיק המנייתי וינצלו את ירידות השערים לצורך איסוף של מניות.

מנגד, קרנות נאמנות ותיקי השקעות, עם אורך חיים קצר יותר, יעדיפו להקטין את חשיפה לאפיק המניות ולהגדיל את רכיב המזומן בתיק. שיקול נוסף הינו היקף החשיפה לשוק ההון מסך הנכסים הכולל: כחלק מאסטרטגיית העבודה, יש לפעול לצורך פיזור סיכונים איכותי - ככל שהיקף תיק ההשקעות מהווה משקל מהותי מסך הנכסים הכולל, כך גוברת החשיבות להקטנת הסיכונים והחשיפה לשוק המניות.

הנחת היסוד, כי בתקופות של חוסר וודאות, כל אפיקי ההשקעה רושמים ירידות שערים, אינה לגמרי נכונה. למעשה, ניסיון העבר מלמד שקיימיים אפיקי השקעה העשויים, דווקא בתקופה זו, לשמש כהגנה על תיקי ההשקעות ואף ליצור למשקיעים ריווחי הון בטווח הקצר:

השקעה במט"ח (דולר) . מאז פרוץ המשבר הנוכחי, רשם המטבע האמריקני בחודש האחרון של 3% בקירוב. החששות מפני מימוש האיומים מצד סוריה - אירן כנגד ישראל מכבידים על המטבע המקומי. בתקופה זו, יש מקום לשלב לתמהיל תיק ההשקעות מוצרים צמודי מט"ח ולהגביר את החשיפה לשוקי חו"ל. אפשרות נוספת טמונה באמצעות חשיפה לחברות ישראליות אשר עיקר הכנסתן במט"ח.

השקעה בסחורות (נפט) . מחיר הזהב השחור משמש ברומטר לרף המתיחות במזה"ת. עת בוחנים את מחירי הנפט אל מול ארועי ה"אביב הערבי", מגלים יחס ישיר בין עליית מחירי הנפט לעלייה במפלס חוסר היציבות הפוליטי באזור. טיפוס מחירי הנפט נובע מחשש לפגיעה בכושר הייצור של היצרניות באזור או מיצירת קשיים באספקה התקינה של הביקושים הקיימים.

השקעה במוצרים צמודי מדד . קיימים מחקרים רבים המוכיחים קשר ישיר בין עלייה במפלס החרדה לשינויים בהרגלי הצריכה. כמו גם, העלייה הצפויה במחירי הנפט ובשער הדולר האמריקני תשפיע על - דבר אשר יאלץ את החזאים השונים לעדכן את תחזיות המדד שלהם כלפי מעלה. מומלץ לדבוק בהשקעה באג"ח צמודי מדד.

לסיכום, התקופה הקרובה תתאפיין בעצבנות רבה. כל התפתחות אשר תתפרסם באמצעי התקשורת אודות המשבר בסוריה רק תגביר את התנודתיות בשווקים. קיימים מודלים רבים אשר עוסקים בנושא קבלת החלטות בעולם של חוסר וודאות. מודלים אלו, מציעים תובנות ודרכי פעולה שונים ומגוונים.

במרוצת השנים, הוכח כי רק 2 תובנות הוכיחו את עצמן. הראשונה, אסטרטגיית פעולה מקבלים על סמך ניתוח עובדות ולא על סמך נבואות, זיכרו למי ניתנה הנבואה? השניה, לפעמים הפעולה הטובה ביותר היא לא לעשות דבר.

ולסיום, שתהיה לנו שנת שלום ברכה וכמוכן, חתימה טובה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מאוד נכון (ל"ת)
  יודי 11/09/2013 23:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  האיום נגמר....
  שוקי 11/09/2013 19:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להסתער על המניות
  סגור
 • 1.
  צודק בהחלט
  אחד העם 11/09/2013 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפעולה הטובה ביותר היא לא לעשות כלום
  סגור