כל סוף הוא גם התחלה: תוכנית הפד החדשה

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתיחס לשינויים בתוכנית הבנק המרכזי האמריקני ומדמה את רפורמות הפד לעולם הספורט התחרותי
 |  (74)
ראש השנה, כך אומרת הקלישאה, הינו סיום והתחלה חדשה .לרוב בהסתכלות ארוכת טווח, רוב הדברים לאו דווקא באמת מתחילים ומסתיימים בחודש ספטמבר. בעצם אולי רק אצלנו במדינת היהודים אוהבים לעשות את הדברים מעט אחרת, לכן בחרנו לסיים ולהתחיל שנה בתאריך שהינו שונה מיתר העולם המערבי. אבל דווקא השנה, חודש ספטמבר צפוי לעמוד בסימן של התחלה חדשה בארה"ב ובמערב.

Tapering, מונח המוכר בעיקר לרצי מרתון ומשתתפי טריאתלון, ומשמעותו הכנת הגוף לקראת מאמץ משמעותי כמו מירוץ. תהליך ההכנה נעשה במהלך השבוע שלפני התחרות, ומתבצע ע"י הפחתת עומס האימונים הרגיל וביצוע אימונים מדודים אשר תפקידם להכין את הגוף בצורה אופטימלית למאמץ הצפוי. במילים פשוטות, בשבוע שלפני ההתמודדות מפחיתים אימונים ונותנים לגוף לנוח, על מנת שלא נגיע "עייפים" פיסית לקראת המאמץ הצפוי .

ב-22.5.13, לפני כשלושה חודשים, הורחב מעגל השימוש במונח Tapering לשוק ההון. יו"ר הפד, בן ברננקי, השתמש במינוח בעת עדותו בקונגרס, כביטוי המתאר את התחלת הנסיגה מתוכנית ההקלה הכמותית , והפחתת רכישות ממשלת ארה"ב ע"י הבנק המרכזי.

נכון להיום, הציפיות שהפד יודיע על הפחתת קצב הרכישות מ-85 מיליארד דולר לחודש, לרמה של 65-60 מיליארד דולר לחודש, באחת משלוש הפגישות הבאות שלו, אשר תתקיימנה ב-17-18 בספטמבר, 31 באוקטובר ו-17-18 בדצמבר. אם נחזור לשימוש שעשה ברננקי במונחים מעולם הספורט, הפד צפוי להודיע על הפחתת מנת הסטרואידים הניתנת לכלכלה האמריקנית. שלא יהיה לכם כל ספק - התממשות פעולת ה-Tapering אינה דבר מפתיע, למעשה, בעתיד ההתממשותה הינה וודאית. ההקלה הכמותית לא נועדה להימשך לנצח

כמו בעולם הספורט - אף אחד אינו יכול להתמיד בשימוש בסטרואידים, עקב ההשפעות ההרסניות בטווח הארוך - לאחר כל רכישה נוספת של אג"ח, מתרחב המאזן של הפד כתוצאה מהגדלת הכמות של איגרות חוב שבבעלותו והדפסת כסף נוספת מצד הפד. בעבר ברננקי הבהיר כי המשך תכנית הרכישות תלויה בנתונים כלכליים לגבי מצב המשק האמריקני, צמיחה חלשה תוביל להמשך התוכנית, ומנגד צמיחה ו/או עלייה באינפלציה אמורות לגרום לנסיגה מהתוכנית.

תגובת השוק לדבריו של ברננקי ותוכנית ה-Tapering הובילה לירידות חדות ועליית תשואות דרמטית בשוק האג"ח האמריקני, כפי שכבר ציינתי ב טור בשבוע שעבר. ההשפעה על שוקי המניות הייתה מינורית, ואלו המשיכו במגמה החיובית בעקבות נתונים כלכלים משופרים. חשוב לציין כי תהליך ה-Tapering אינו אירוע רגעי ועשוי להתבצע על פני תקופה ממושכת, על מנת לייצר מינימום פגיעה בשוק האג"ח האמריקני.

ושוב מעולם הספורט - תהליך הגמילה מסמים (במקרה שלנו סמים ממריצים) הינו תהליך ממושך, זאת על מנת לוודא שהגמילה הצליחה והגוף חזר לתפקוד עצמאי ותקין. כפי שציין ברננקי, תהליך הפחתת הרכישות צפוי להיות תלוי בתנאים כלכליים. הפד עשוי להוריד את הרגל מהדוושה במידה ויצוצו סימני האטה במשק. מנגד, אם סימני ההתאוששות הכלכלית יתחזקו, הפד יאיץ את קצב הפחתת הרכישות.

כיצד אנחנו המשקיעים באג"ח אמורים להתכונן לתהליך?
בהנחה שבנקודת זמן מסוימת בעתיד הקרוב יתחיל מהלך של הפחתת ההתערבות של הפד בשוק האג"ח בארה"ב, המשמעות תהיה כי המשק אמריקני אכן יחזור לנורמליות או לפסים של צמיחה יציבה - ואלו חדשות טובות. מצד שני, התשואות של אגרות החוב הממשלתיות בארה"ב צפויות גם הן לחזור לתשואות המשקפות נורמליות, כלומר אנחנו צריכים לצפות כי התשואות על אג"ח לעשר שנים צפויות להתייצב אי שם בטווח של 3.5%-4% לשנה. כעת כל אחד צריך להחליט מה המשמעות של מצב זה על תיק ההשקעות שלו.

חג שמח ושנה טובה לכולם.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(74):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 34.
  נציגויות אגח
  גיא 31/08/2013 15:03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה שלום, מתגובותייך הקודמות, שמתי לב כי אתה מבקר את נציגויות האגח ורומז על משיכת זמן מכוונת מצידם. רציתי לשאול, אם כך הדבר, מדוע אתם, כגופים מוסדיים אשר מחליטים על זהות הנציגים, לא דואגים שאלה אכן ייצגו את האינטרסים שלכם? מדוע אתם לא מחליפים נציגים סוררים בכאלה שאתם סומכים עליהם יותר או מדוע לא לבחור מלכתחילה בנציגים שניתן לסמוך עליהם?
  סגור
 • 33.
  ברננקי הוא הקונה היחיד של האג"ח האמריקאי
  מארק 31/08/2013 12:48
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בלי הרכישות של הפד, האג"ח קורס, התשואות עולות - ארה"ב חדלת פרעון, לא שעכשיו זה לא המקרה. העולם מפסיק להאמין באיתנות הפיננסית של ארה"ב, שמתנהגת כמו נרקומן של כסף זול עם אספקה בלתי מוגבלת של סמים וזה יגמר רע.
  סגור
 • 32.
  נאנט-דו"ח רבעון שני מראה הפסד גדול, תבדקו. (ל"ת)
  רואה ומראה 30/08/2013 23:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 31.
  אג"ח אפריקה
  בנתי 30/08/2013 11:16
  הגב לתגובה זו
  3 0
  תודה על הטור הנוכחי וכן על הקודמים שפרסמת, האם תוכל להשוות סיכון/סיכוי בין אג"ח כו - כז באפריקה תודה, ושנה טובה
  סגור
 • 30.
  מיכה TBT
  רונן 29/08/2013 19:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה , אם נכון הדבר והתשואות בארה"ב יעלו מתי שהוא TBT שפועלת הפוך על האגח היא קניה שווה. לא ? מה דעתך ?
  סגור
 • TBT
  מיכה צ'רניאק 30/08/2013 11:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ה – TBT הוא מוצר ממונף כלומר הוא בעצם עושה שורט על אג"ח ממשלת ארה"ב ארוך ( ל 20 שנה) פי 2 . לכן כאשר נרשמות ירידות במחירי אגרות החוב בארה"ב המכשיר בגלל המינוף עולה בעוצמה. שים לב שהמינוף פועל לשני הכיוונים כמובן אבל בנקודה הבעייתית ביותר היא המינוף. יש עלויות למינוף אני מתכוון שגם אם אגרות החוב יישארו ללא שינוי במשך מספר חודשים ואפילו אם הן תרדנה מעט אתה צפוי להישחק בגלל עלויות המינוף ולכן ה TBT ירד. לכן מוצר כמו ה TBT הוא אידיאלי כאשר הירידות מהירות וחדות. לפני מספר חודשים כתבתי על אפשרות אחרת של כתיבת אופציות call על מכשיר בשם TLT . זו אפשרות שאין ב שחיקה של עלויות כמו ב TBT , פאת הכתבה כאן בביזפורטל או באתר להבה .
  סגור
 • 29.
  יואב
  סאני סקיילקס 29/08/2013 16:47
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על פי ניתוח nav לסקיילקס נקבל שווי של 200 מיליון לסקיילקס. מהו החוסר התזרימי מלבד התשלום לאגו 1? נראה שבן דוב מושך זמן יחד עם הנציגות על מנת לשמור את המצב הנוכחי.
  סגור
 • סאני-סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 17:09
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1-אין נציגות לסקיילקס , יש נציגות לסאני וזו בהחלט מושכת זמן לדעתי. לפי התזרים החזוי ל 2014 דחייה של 80% מתשלום הקרן לאג"ח 1 יחד עם דיבידנד של 200 מיליון ₪ מפרטנר ב 2014 והמשך רווחיות שוטפת של פעילות סקיילקס מסדרת את 2014 וגם 2015. 3- אילן אכן מושך זמן כיוון שהוא זקוק לזמן הזה על מנת להגיע למצב בו פרטנר מחלקת דיבידנדים שוב והרווחיות השוטפת של פעילות סמסונג תכסה את התשלומים השוטפים.
  סגור
 • 28.
  פטרוכימים
  1 29/08/2013 16:42
  הגב לתגובה זו
  2 1
  האם אפשרי הסדר בפטרוכימים? אני מסתכל על המצב, לחברה יכולתלמשוך כשנתיים בתשלומי ריבית ללא תשלום קרן. למעט סדרה ד - האם ניתן להגיע להסדר באג"ח ה,ו כך שיקבלו בטחונות כנגד מה שלא משועבד לאחרים בתמורה לדחיית קרן ב- 4 שנים? על פניו, לכל הנושים לא כדאי שהחברה תכנס בעסקאות נשך של שעבוד ביתר של נכסיה בשביל מעט מדי מזומן שלא יפתור לה שום דבר - עדיף לה לתת את הבטחונות הללו לנושיה שגם ככה תקועים עם החברה. כל דבר נוסף בנידון?
  סגור
 • פטרוכימיים
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 17:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הבעיה בפטרוכימיים היא שבעלי האג"ח אינם יכולים באמת לקחת את החברה כיוון שבתי הזיקוק נחשב נכס חיוני ולכן מחזיקים אותם ב ... . מה שהחברה תנסה לעשות לדעתי היא לקנות זמן מתוך תקווה שבזן תחזור להרוויח ולחלק דיבידנדים. אחרת אכן תוך שנה-שנתיים יתרת המזומנים תיאכל על ידי תשלומים שונים כמו ריבית,שכר ועלויות הסדר.
  סגור
 • 27.
  התמשחות הליכים לטובת אוכלי הנבלות
  דעה 29/08/2013 16:39
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מיכה חג שמח ושנה טובה, אוכלי הנבלות בעלי תפקיד חשוב בטבע, אבל יש לי תחושה כי במצב של ההסדרים שיש כיום יש התמשכות ביתר של הליכים. מריחת הזמן האינסופית טובה לבעלי תפקידים ורעה לנושים. בחברות של מיליארדים דוגמאת IDB המריחה אוכלת ~ 2-3% על פני שנה מהשווי לנושים. בחברות של עשרות מיליונים ההפסד הוא בעשרות אחוזים. נקודה נוספת וחמורה מאכילת הפגר - שנה שנמרחת משמעותה כי החברה עסוקה במהלכי הסדר ולא בהשבחה - מעבר לעלות יש אינטרס לתת מה שמגיע ואפשר לנושים ולהתחיל להציל את העסק. על כן, ראוי שישונה החוק בישראל כך שברגע הכניסה להסדר ביהמ"ש יפסוק סכום ידוע לטובת אוכלי הנבלות ואלו יתחיבו לעבוד בשביל אותו סכום גלובאלי - משזה יהיה המצב הם ירוויחו יופי אבל יגמרו את הסאגה בחודשיים ולא בשנה ואז גם יהיה מה להציל.
  סגור
 • "בעלי תפקידים " בחברות בהסדר
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 17:06
  הגב לתגובה זו
  8 1
  1-חג שמח. 2- אתה צודק לחלוטין ואפילו התלבטתי האם להקדיש טור לנושא חשוב זה. לצערי הטור ישמש רק לשחרור קיטור מצדי ולא יתרום מעבר לכך לכן החלטתי לוותר כרגע. 3- "אכילת" הנכסים של מחזיקי האג"ח על ידי בעלי תפקידים היא נושא בעייתי , לאחרונה היו לי חיכוכים משמעותיים בדיוק בנושא זה עם הנאמן והנציגות של סאני. אבל גם במקרים אחרים כמו אידיבי , אלביט הדמיה, דוראה ורבים אחרים מחזיקי האג"ח מאבדים אחוזים משמעותיים לטובת אותם בעלי תפקידים הפועלים ללא בושה ותחת מסווה של טובת מחזיקי האג"ח.
  סגור
 • 26.
  הבעיה שתשובה לא הולך ישר ובמזומן
  תשובה בדרכים עקומות 29/08/2013 16:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עד כה כל ההצעות למחיקה של דלק אנרגיה באו בדרך של החלפת נירות. חבילה של אבנר +דלק קידוחים. או שתי הנירות בתוספת מזומן או כפי שקרה הפעם שתי הנירות +מזומן+מניות של חברה חדשה שעדיין לא סחירה גם לגבי החברה החדשה תשובה אומר שאחרי שלוש שנים יבוא למחוק את זה מהבורסה.כפי שפורסם לא היה מוכן תשובה לחתום על התחיבות שלא למחוק הניר החדש לפחות 8 שנים.אלא הסכים להתחיב ל3 שנים. כל פעם שמביא הצעה רכש/חליפין הוא פותח פוזיציה שורט על שתי החברות. ואני אומר!רצונך למחוק מהבורסה ואולי לקבל גם מהפרטיים .לך בדרך המלך.תן הצעה רק במזומן עם פרמיה מעל מחיר השוק כמו כולם.בלי מונקי ביזנס. כך כל אחד יכול להעריך אם זה טוב לו או לא.
  סגור
 • 25.
  למיכה - דוראה ומלרג
  אני 29/08/2013 15:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תוכל לעדכן ? תודה
  סגור
 • דוראה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 15:52
  הגב לתגובה זו
  3 0
  דוראה- התקבלה החלטה כבר בסוף מרס לשלם 17 מיליון ₪ למחזיקי האג"ח. המפרקים מושכים זמן בטענות שונות כמו קבלת אישור ממס הכנסה לגבי התשלום. לדעתי יש להם אינטרס למשוך זמן כי בגין כל יום שעובר הם זכאים לשכר על חשבוננו . לאחרונה נפלה הצעה הזויה למכור נכסים של דוראה ברוסיה כמעט בחינם. מלרג- אני לא מכיר מספיק על מנת לעדכן.
  סגור
 • 24.
  עליית ריבית בישראל
  אפי 29/08/2013 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שנה טובה מיכה. יש לך הערכה מתי ריבית בנק ישראל תשנה כיוון לעלייה? ברור שישנה תלות בריבית בארה"ב בעולם ובכלל אך לאור עליית התשואות באג"ח ארה"ב נדמה כי השוק כאן עדיין לא התיישר והספרייד לעומת ארה"ב קטן
  סגור
 • טען עוד
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 15:36
  הגב לתגובה זו
  5 1
  1-אכן התשואות כאן עלו פחות מהתשואות בארה"ב ( הטור שלי מהשבוע שעבר עסק בדיוק בנושא זה) , אבל בימים האחרונים הפער הצטמצם ). 2- אי אפשר להתנבא לגבי מועד העלאת הריבית זה תלוי כפי שציינת בעולם ( אי אפשר להעלות ריבית בארץ כשבעולם הריביות נמוכות). לדעתי יש להתבונן במצב הכלכלי במידה ויימשך השיפור בארה"ב ויתחילו סימנים של יציאה מהבור באירופה הריבית תעלה בעולם כבר בשנה הבאה ולכן גם בארץ. כאמור כלום עדיין לא נקבע והסביבה הכלכלית עדיין שברירית מאוד.
  סגור
 • 23.
  טאו
  ערן 29/08/2013 13:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  האם כל החקירות והמאמץ של המפרק יניבו פרי למחזיקים? כיצד דרישת המפרק למימוש אופציית הפוט מבן דב תשפיע על ההסדרים בסקיילקס וסאני? בהנחה שבית המשפט יקבל את דרישת מימוש האופציה, האם לבן דב המשאבים לממש אותה (50M ש"ח)? חג שמח
  סגור
 • טאו
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 14:43
  הגב לתגובה זו
  5 0
  1-לדעתי הדרישה לא השפיעה עד כה ולא תשפיע גם בעתיד. המפתח לשווי כל שהוא בכל הקבוצה הוא התממשות ההסדרים הללו ולכן אני לא מאמין שיש גורם כלשהוא שמעוניין להפריע או לעכב את ההסדרים ( מלבד אולי התרגילים הרגילים של הנציגויות השונות המעוניינות למשוך זמן על מנת להרוויח עוד כסף מהמצב . אבל זה קורה בכל חברה שנכנסת להסדר).2- אני מתקשה לראות כיצד בן דוב כיום יוכל לעמוד במלוא התשלומים לבנק לאומי ולמימוש האופציה אם הוא יחויב בכך ( מדובר על 80+50 מיליון ₪ ). הדרך היחידה לדעתי שאפשר יהיה להוציא ממנו סכומים כאלו היא בעתיד אם ההסדרים בסאני-סקיילקס יצאו לדרך. כיום דרך אגב לבנק לאומי יש כבר את רוב התשלומים שהוא צריך בגין הערבות שלו.
  סגור
 • 22.
  אז מה עושים?
  תמר 29/08/2013 13:27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  קיצור מח"מ? מה עוד אתה מציע לעשות בתיק על מנת להתכונן להקטנת הקניות של הפד? מה להבה עושה? שנה טובה
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 14:38
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בלי קשר למה שקורה בארה"ב אנחנו בלהבה הגדלנו נזילות משמעותית ( בגלל שהתשואות ברוב הסדרות לא מספיקות מעניינות) , המח"מ שלנו היה קצר יחסית והוא התקצר עוד יותר, והגדלנו מניות על חשבון אג"ח ( פעולה זו טרם הוכיחה את עצמה עד כה השנה). שנה טובה.
  סגור
 • 21.
  אגחי סטאר נייט וארזים
  ליאור 29/08/2013 13:26
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מיכה שלום ל- 2 האגחים יש בטוחות אך לאחרונה מחירי האגחים ירדו, כי כנראה שהשוק מזהה קושי לעמוד בפרעונות או הסדר באופק. אני לא מבקש יעוץ אלא לשמוע את הערכתך אם צפוי קושי מהותי בפרעון ואנו לקראת הסדר
  סגור
 • סטאר נייט,ארזים
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אכן שתי החברות במצב מאתגר. לסטאר דרך אגב השעבוד הוא לא משהוא שאפשר להיות רגוע אתו ( במקרה של צרות המניות של אס.די.אס לא יהיו שוות הרבה אם בכלל). לסטאר יתרת סדרה קטנה מאוד אבל מצד שני אין לה מזומן ולכן המצב מאתגר ויש כאן תלות לדעתי בבת ובבעל השליטה. ארזים- לאור העניין של הביטחונות אני מבין שאתה מחזיק באג"ח ב שוב סדרה קטנה. לצערי אני לא מכיר היטב אתת הנכסים המשועבדים ולכן לא אוכל להגיב לגבי הסיכון באג"ח.
  סגור
 • 20.
  סאני/טאו
  מעריץ 29/08/2013 13:16
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האם אין ערבויות אישיות של בן דוב לאופציה הנ"ל? האם הוא יכול בעקבות אי מימוש האופציה לאבד את השליטה בסאני וכתוצאה מכך את השליטה בכל הפירמידה?
  סגור
 • סאני/טאו
  מעריץ 29/08/2013 14:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הכוונה על מניות סאני ומועד הפקיעה לפי הספרים הוא 30.9.2013
  סגור
 • טאו מימוש אופציית פוט על מניות סאני
  צ'רניאק מיכה 29/08/2013 15:16
  הגב לתגובה זו
  4 0
  למיטב ידעתי מועד הפקיעה המקורי היה ב 2011. הוא הוארך על ידי בן דוב למיטב זכרוני כנגד ההתחייבות של החברה לבנק לאומי בגין אג"ח א ואכן הוא הוארך לכן עד ספטמבר 2013 שהיה אמור להיות המועד האחרון של אג"ח א וגם ב. אני מניח שבן דב יטען כי בנק לאומי כבר מימש ערבויות של בן דב לטובת הבנק( שהוא נתן בגין אג"ח א ) ולכן אי אפשר לדרוש ממנו את שניהם. מצד שני המפרק יטען שבנק לאומי זה נושה אחד והחברה הוא נושה אחר. בזמנו אומנם הארכת האופציה הייתה עסקה מזכה לטובת החברה אבל אי אפשר לסגת מהחוזה בין בד דוב לחברה ולכן אם בן דב לא ישלם הוא יפנה לבית המשפט או הוצאה לפועל לשם מימוש האופציה. כאמור לדעתי זה צפוי להגיע לבית המשפט.
  סגור
 • סאני/ טאו תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  למיטב ידעתי אין ערבויות אישיות של בעל השליטה לאופציית ה PUT על מניות סקיילקס אחרת מזמן היו מממשים את הערבויות. לדעתי הוא ינסה להתחמק ממימוש האופציה בטענה שהמועד של האופציה פקע ( טכנית זה נכון ,אבל המועד עבר כיוון שטאו נכנסה לפירוק כך שבטח העניין יגיע לבית המשפט).
  סגור
 • 19.
  למיכה היקר - שנה טובה (ל"ת)
  דן 29/08/2013 13:12
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • שנה טובה גם לך . (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 18.
  נאנט
  קורא קבוע 29/08/2013 13:05
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אשמח לשמוע את דעתך (1) לגבי יכולת הפרעון של אגחים ב ו- ג ביוני הקרוב. (2) יש לך מושג מה קורה עם אולימפיה מבחינת לוח זמנים להחזר החוב ושיעור ההחזר. תודה
  סגור
 • נאנט/אולימפיה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1- לצערי לא אוכל להתייחס. 2- אני חייב לעדכן כי כיום אנחנו כמעט ולא מחזיקים באג"ח של נאנט ( מלבד בקרן להבה משולבת שהיא אגרסיבית יותר וגם שם רק באג"ח ג ומעט). אבל זה לא אומר שאני חושב שהחברה לא תוכל לשלם את הקרן בשנה הבאה... 3- התנאי שיהיה שווי לאג"ח אולימפיה הוא שיהיה שווי למניית נאנט. על מנת שיהיה שווי למניית נאנט היא צריכה לשלם את אגרות החוב שלה במועדן. כלומר באולימפיה מחכים לשנה הבאה , לאחר תשלום הקרן ביוני שנה הבאה בנאנט אפשר יהיה לדבר על שווי למניות נאנט.
  סגור
 • הפסד 13 מיליון יורו בדו"ח האחרון, זהירות. (ל"ת)
  אני 30/08/2013 15:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 17.
  אגח פלאזה
  סמי 29/08/2013 12:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תוכל לספר מדוע אתם ממשיכים להחזיק באגח, לאור ירידת השווי המתמשכת של פלאזה ולאור הקשיים הצפויים בפרעונות הקרובים.
  סגור
 • לצערי אין באפשרותי לענות
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  עושה רושם שאנחנו רואים את הדברים מעט אחרת. דרך אגב לא החזקנו בעבר את האג"ח רכשנו אותו לאחר שהבעיות התחילו... . כמו כן בחלק מהקרנות בדיוק כמו שעניתי למגיב בנושא אג"ח אפריקה בימים האחרונים אנחנו אפילו עושים פעולה הפוכה מזו שציינת.
  סגור
 • 16.
  מיכה, שנה טובה ומוצלחת. (ל"ת)
  קורא ותיק 29/08/2013 12:42
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • תודה ושנה טובה גם לך (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:39
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 15.
  יש חדש לגבי קמן ?
  doronbeer 29/08/2013 12:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  תודה
  סגור
 • קמן
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:16
  הגב לתגובה זו
  5 1
  יש שיחות על מתווה חדש. הפרסום מתעכב בגלל הפגרה של בתי המשפט. לאחר החגים אני מקווה שיפרסמו מתווה חדש של הצעות רכש לאג"ח.
  סגור
 • תודה (ל"ת)
  doronbeer 29/08/2013 14:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 14.
  מיכה ומה צפוי אצלנו בשוק הנדל"ן ?
  משקיף 29/08/2013 10:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רוכשי הדירות להשקעה יממשו וימירו את השקעתם לאג"ח מדינה ל-10 שנים .ושוק הנדל"ן יכנס לקיפאון וירידות מחירים . כל זאת בתנאי שבנק ישראל והאוצר לא יתערבו בוויסות מחירי האג"חים . מה דעתך ?
  סגור
 • זה גדול עלי, לכל אחד יש דיעה אחרת שהיא מספיק טובה לדעתי
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בכל מקרה עלייה עתידית ( צפויה ) בריבית תקרר את שוק הנדל"ן ותספק אלטרנטיבה גם למשקיעים בשוק הנדל"ן למגורים
  סגור
 • ובאותו עניין- מה הצפי לדעתך בסקטור מניות הנדלן המניב? (ל"ת)
  נדלן 29/08/2013 11:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מניות הנדל"ן המניב כיום לדעתי מהוות אלטרנטיבה מעניינת לאג"ח קונצרני בדירוג גבוה. שים לב לאלו שחשופים משמעותית לשוק הנדל"ן המסחרי בארץ הצפי הוא כי בשנתיים הבאות צפויה התקררות בתחום.
  סגור
 • 13.
  דוחות פרטנר
  רמי 29/08/2013 10:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שנה טובה מיכה ותודה על הטור המעניין. מה דעתך על דוחות פרטנר? החברה הציגה רווח נקי נמוך שנבע מהוצאות מימון גבוהות. האם לדעתך לחברה יש מקום נוסף להתייעלות? האם צפוי שיפור בביצועי החברה ברבעונים הבאים לדעתך? היא כרגע נראית חלשה ביחס לסלקום ופלאפון שנהנות מהסכמי האירוח.
  סגור
 • דוחות פרטנר
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1-הדוחות של פרטנר הינם החלשים ביותר מבין שלוש החברות הגדולות. 2- עושה רושם שאת סבן לא מעניין כרגע הרווח השוטף. החברה היא היחידה שמשקיעה הון עתק בתשתיות לדור 4 , החברה פרעה פירעון מוקדם של הלוואות לבנקים שמועד הפירעון שלהם היה אמור להיות ב 2014-2015 ושילמה עמלת פירעון מוקדם של 9 מיליון ₪ שהופיעה בהוצאות מימון בדו"ח של הרבעון השני . בפועל לחברה ARPU שהינו גבוה משל סלקום, לחברה הון עצמי גבוה יותר משל סלקום וחוב נטו נמוך יותר אבל בפועל התוצאות שלה חלשות יותר למרות שכנראה הניהול של פרטנר טוב יותר ( פרטנר גם מאבדת פחות לקוחות מסלקום). 3- לדעתי ברבעון השלישי צפוי שיפור נוסף בתוצאות הכספיות ביו היתר בגלל עונתיות וגם המשך התייעלות וגם ירידה בהוצאות המימון.
  סגור
 • 12.
  הנפקת סמסונג
  דוד 29/08/2013 10:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בדוחות סקיילקס נכתב כי סקיילקס נערכת להנפקת פעילות סמסונג עד סוף השנה. אם זהו המצב, הרי שמזומן ייכנס לחברה והיא תוכל לשלם את אגח ז-ט במועדן. אם כך,מדוע לדחות את מועדי הפרעון? האם להערכתך הנפקה כזאת אכן עשויה להתממש? האם יש מו"מ להכנסת שותף?
  סגור
 • הנפקת פעילות סמסונג
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לדעתי עובדים על ההנפקה, אבל יש כאן מצב של ביצה-תרנגולת, כלומר עד שהחברה לא תצא מהערת עסק חי בנק מזרחי (בצדק) יקשיח את עמדתו בנושא האשראי לפעילות סמסונג, מצב כזה יקשה על החברה להתחייב לדיבידנד שוטף ולכן יקשה על ההנפקה ולכן על מנת שההנפקה תצליח החברה צריכה לצאת מהערת עסק חי קודם. איך עושים זאת ? מבצעים הנפקה קטנה לפי שווי יחסית נמוך , בעקבות כך ופריסת החוב למחזיקי האג"ח לפי המתווה שהחברה פרסמה , החברה יוצאת מהערת עסק ואז אפשר להרחיב את הגיוס בעקבות הסרת אי הוודאות. זו לפחות דעתי.
  סגור
 • 11.
  דוחות סקיילקס
  אלי 29/08/2013 10:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מיכה תודה על הטור. מה דעתך על דוחות סקיילקס? החברה הציגה בשורה התחתונה הפסד נקי ורק 215 מיליון מזומן בקופה. בנוסף בדו"ח מקורות ושימושים נכתב שיהיה מימוש מניות פרטנר עוד השנה-מדוע?
  סגור
 • דוחות סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:05
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1-למיטב הבנתי בסוף יולי כבר היו כ 258 מיליון ₪ בקופה כך שהמצב השתפר. בכלל לדעתי תוצאות הפעילות של סמסונג היו חלשות יחסית , לפי מה שהבנתי מהדו"ח עושה רושם שברבעון השלישי יכנסו עיקר המכירות בגין סמסונג S4 ( התזרים החזוי עד סוף השנה+ הגידול המשמעותי בחשיפה של בנק מזרחי למכתבי האשראי שהוצאו לסמסונג מסוף הרבעון השני ועד היום כפי שהופיע בדו"ח) ולכן נראה כי ברבעון השלישי צפוי רווח שהוא גבוה יותר מהרווח בחצי הראשון של 2013. 2- רישום מכירת המניות של פרטנר לדעתי זה רק לצורך התזרים של החברה. בפועל אני מעריך שבן דב אינו מעוניין כרגע למכור מניות פרטנר. הוא יעדיף להרחיב את סדרה י ( תלוי במחיר) ורק את היתרה הוא יממן באמצעות מכירת מניות פרטנר. לדעתי לא צפויה מכירה משמעותית של מניות פרטנר ב 2013.
  סגור
 • 10.
  הצעה למתווה חלופי בסקיילקס
  משה 29/08/2013 10:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאור העובדה שהמחזיקים הגדולים מעוניינים פחות או יותר במתווה שהוצג לסדרות ז-ט, מדוע שלא תונפק סדרה חדשה שאליה יומרו אחזקות המחזיקים המעוניינים בכך(המרה וולנטרית). במצב כזה יישארו סדרות ז-ט קטנות מבחינת היקפן ולחברה לא תהיה בעיה לשלם אותן במועדן(2015-2018). זהו מצב טוב לשני הצדדים(מי שמעוניין להישאר עם בן דב עד 2021 עם כל ההשלכות ומי שמעוניין להיפגש עם כספו כמה שיותר מהר ולצמצם סיכון). פעולה דומה נעשתה לא מזמן בחברת כנפיים שם הונפקה סדרה ארוכה יותר והוצעה בצורה וולנטרית.
  סגור
 • סקיילקס ז-ט
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 11:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  המחזיקים העיקריים אינם מעוניינים לדחות סתם כך את מועד תשלום הקרן הם היו שמחים להיפגש עם כספם במועד המקורי. אבל הם מודעים לכך שאין ברירה אם רוצים לקבל את מלוא הקרן צריך לפרוס את התשלום ולהמתין עד שמצב החברה ישתפר. אם נתעקש על קבלת הכסף במועד נשאר עם כ 60 אגורות בלבד ( אולי מעט יותר מכך) . לכן יש נכונות לפריסה. אין שום כוונה למחזיקים הגדולים לפגוע בעצמם על מנת שאחרים ייהנו מכך על חשבונם. שוב אני חייב לציין כי יהיו עוד שינויים במתווה שהוצג לטובת מחזיקי ז-ט, זו לפחות דעתי.
  סגור
 • ניתן להציע דבר שכזה
  משה 29/08/2013 12:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מי שמוכן לדחות את התשלום תונפק עבורו סדרה חדשה עם בטחונות , ואילו מי שלא יישאר עם הסדרות המקוריות שייפרעו כרגיל ב 2015-2018 ללא בטחונות. מצב כזה יוציא את כולם מנצחים.
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:39
  הגב לתגובה זו
  5 0
  ההצעה שלך נראית כמו דוגמה שלקוחה בתורת המשחקים, רוב הסיכויים שאם לא יהיה מנגנון אחיד של דחייה הרוב ייבחרו שלא לדחות ובכך יביאו לפירוק החברה. זו לפחות דעתי.
  סגור
 • 9.
  סאני/טאו
  מעריץ 29/08/2013 10:35
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מיכה בוקר טוב אילן בן דוב התבקש לממש את אופציית הפוט על סאני מדוע רק עכשיו האם יש לו אפשרות לחמוק מזה ומה יקרה עם יתרת מיליון המניות של סאני שמוחזקות ע"י טאו. שנה טובה וחג שמח לך למשפחתך ולכל בית להבה.
  סגור
 • סאני-טאו
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 11:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  1-תודה וחג שמח גם לך. 2- לטאו אכן אופציה לחייב את בעל השליטה לרכוש את מניות סאני שמחזיקה טאו. כיצד הוא יממן את הרכישה ? אין לי תשובה לכך , במיוחד כשגם בנק לאומי יושב לו על הזנב בעניין טאו. זה רק מוכיח את מה שאמרתי במספר הזדמנויות – המפסיד הגדול ביותר מטאו הוא בן-דב עצמו. שים לב שיש לו מקורות כספיים חדשים ( הוא החזיק באופן אישי מניות מוביל איי ולאחרונה קיבל כמה מיליונים בגין המכירה) כך שלפחות את ההתחלה יש לו .... אין לי ספק שהוא ינסה להתחמק ממימוש האופציה כיוון שכיום אין שווי מממשי למניות סאני.
  סגור
 • סאני/טאו
  מעריץ 29/08/2013 12:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  האם אין ערבויות אישיות של בן דוב לאופציה הנ"ל? האם הוא יכול בעבות אי מימוש האופציה לאבד את השליטה בסאני וכתוצאה מכך את השליטה בכל הפירמידה?
  סגור
 • סאני/טאו
  מעריץ 29/08/2013 12:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם אין ערבויות אישיות של בן דוב לאופציה הנ"ל? האם הוא יכול בעבות אי מימוש האופציה לאבד את השליטה בסאני וכתוצאה מכך את השליטה בכל הפירמידה?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 13:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למיטב ידעתי אין ערבויות אישיות של בעל השליטה לאופציית ה PUT על מניות סקיילקס אחרת מזמן היו מממשים את הערבויות. לדעתי הוא ינסה להתחמק ממימוש האופציה בטענה שהמועד של האופציה פקע ( טכנית זה נכון ,אבל המועד עבר כיוון שטאו נכנסה לפירוק כך שבטח העניין יגיע לבית המשפט).
  סגור
 • 8.
  אגח משביר
  אורדון המקורי 29/08/2013 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 2
  שלום מיכה וחג שמח! מה דעתך על המשביר אחרי העליות אחרונות? אמנם ירד ל 15% אבל הבטחון בהחזר עלה מאוד, לא כך?
  סגור
 • משביר ב
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 11:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאחר מכירת סיבוס החברה קיבלה סכום משמעותי של כסף. ההודעה האחרונה בדבר הסכם השקעה הינה מהותית מאוד לחברה (בהנחה שההסכם יתגבש לידי השקעה בפועל). יש לשים לב כי לבעל השליטה נטייה להיכנס לפרויקטים שעשויים להוציא גם כסף רב מהקופה של החברה. בכל מקרה בשנה האחרונה חל שיפור משמעותי במצבם של מחזיקי האג"ח כשהנקודה השלילית העיקרית מבחינת האג"ח היא העובדה שתשלום קרן צפוי רק בשנת 2015 וכבר ציינת כי לבעל השליטה יש לפעמים מנהג להיכנס להשקעות מיותרות .
  סגור
 • 7.
  שאלה למיכה
  אודי 29/08/2013 09:46
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה היקר, באילו אגחים כדי להשקיע בימים המתוחים האלה???
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 10:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1-כמובן שאני לא יכול לענות על השאלה. 2- אם תעבור על עשרות הכתבות ומאמרי הדעה שנכתבו בנושא תראה שהרוב מתלוננים על התשואות הנמוכות בהן נסחרות אגרות החוב שיש כיום במרבית אפיקי ההשקעה ( מדינה, קונצרניות בדירוג גבוה ,ואף בדירוג בינוני) לכן שאל את עצמך מה הרגישות שלך לסיכון, תנודות בשוק ובהתאם למה שמתאים לך קבל החלטה. לפעמים להמתין בצד זו גם החלטה.
  סגור
 • 6.
  בניגוד לדעת רבים, אני תומך בלצאת מהניירות כעת.
  רואה ומראה 29/08/2013 09:36
  הגב לתגובה זו
  1 5
  בתקופות משבר אנליסטים נוהגים לומר לא למכור כי תהיה התאוששות לאחר מכן, בעבר שמעתי לדעתם ואכלתי אותה בענק, מה הטעם להישאר ולחכות לשיפור? החכמה היא לצאת ולהיכנס בחזרה בשערים נמוכים. זה ההבדל בין לחכות לאיזון לבין להרוויח. מנסיון ארוך אני יוצא כמעט מהכל, בשבוע הבא יתעופפו כמה טילים מעל סוריה ונקווה שרק שם ואז תהיה נפילה. תמיד אפשר לחזור. דעה אישית (מוסכלת).
  סגור
 • 5.
  דוראה ואלדן טק
  צחי 29/08/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום מיכה ידוע לך מתי מקבלים מחזיקי דוראה את תשלום ה-9-10אג? ובאלדן טק מתי מקבלים המחזיקים שם משהו כתוצאה מההסדר?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 10:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דוראה- כידוע ההחלטה התקבלה כבר בסוף מרס. המפרקים מושכים זמן בטענות שונות כמו קבלת אישור ממס הכנסה. לדעתי יש להם אינטרס למשוך זמן כי בגין כל יום שעובר הם זכאים לשכר על חשבוננו . אלדן- אני איני מכיר את המצב כאן כיום.
  סגור
 • 4.
  שנה טובה מיכה
  משקיע 29/08/2013 08:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ותודה על כל הטורים הנפלאים :)
  סגור
 • תודה, ושנה טובה גם לך (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 10:10
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  סקיילקס
  ערן 29/08/2013 08:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שווי מניות שליטה בפרטנר 600 מיליון ש״ח שווי זיכיון סמסונג 250 מיליון ש״ח ושווי דיבידנד נידחה מפרטנר 180 מיליון ש״ח. סהכ שווי נכסים 1030 מיליון מול ערך התחייבויות זהה. אנא הסבר את הדיסקאונט באגח הארוכות. מחזורים גבוהים באגח אלו שמעידים שצד המוכר יודע דבר שלא ידוע לקונה. גם במחקרה של פירוק יהיה כיסוי של מעל ל90%.
  סגור
 • סקיילקס אג"ח
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 10:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  דרך אגב שכחת שלחברה נכון לסוף יולי גם כ 250 מיליון ₪ מזומן. לדעתי יש כאן פרמיה שלילית בגין בעל השליטה. יש לשים לב כי כיום סקיילקס תלויה מאוד "בטוב ליבו" של בנק מזרחי שהוא הבנק שמממן את פעילות סמסונג המקומית. לאור הערת העסק החי בדוחות החברה החברה נדרשת להעמיד פיקדונות בבנק בגין מכתבי האשראי שהבנק מוציא לטובת סמסונג , כיוון שהלקוחות והמלאי כרגע אינם נחשבים כבטוחה בעלת שווי משמעותי. עם ביצוע הסדר ארגון החוב מחדש בחברה ויציאת סקיילקס מהערת עסק חי בדוחות הכספיים לדעתי יש סיכוי שהעניין יקבל ביטוי גם במחירי האג"ח של החברה .
  סגור
 • 2.
  סאני
  יואב 29/08/2013 08:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מתי להערכתך ייסגר ההסכם בסאני? מדוע כאשר ישנה הסכמה על המיתווה בין הצדדים אין חתירה לפיתרון? האם יש קשר להחלטת המפרק של טאו לדרוש מבן דוב את מימוש אופציית הפוט שלו?
  סגור
 • סאני הסדר
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 10:10
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לאחר שפורסם מתווה ההסדר המתוקן בסאני לפני כשבועיים הכדור עבר למומחה מטעם בית המשפט – יואב כפיר. אי אפשר להתקדם ללא חוות דעת שלו. משיחה שהייתה לי אתו לפני יומיים הבנתי שהדו"ח לקראת סיום והוא נשלח להערות לצדדים רלוונטיים ( כגון הנציגות של מחזיקי האג"ח). עם פרסום הדו"ח שלו והעברתו לבית המשפט יהיה ניתן להתקדם עם ההסדר.
  סגור
 • 1.
  אגח אפריקה כו
  חיים 29/08/2013 08:25
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלום,מה דעתך?
  סגור
 • מיכה לא יגיב אז אני אגיב
  אלון 29/08/2013 10:17
  הגב לתגובה זו
  6 1
  אגח מצוינת מחזיק אותה הרבה זמן בתיק,אין חשש ככ גדול ללבייב יש המון לתת ויש לו מילה בניגוד לתשובה(נכון שהוא עשה הסדר אבל מי שנשאר אחרי ההסדר הרווח המון)
  סגור
 • אפריקה כו
  מיכה צ'רניאק 29/08/2013 10:09
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כידוע אסור לי לענות על שאלות מסוג זה כיוון שהן עשויות להיתפס כיעוץ. מה שאוכל לספר אלו הפעולות שאנחנו עושים. בימים האחרונים לאור הירידות החדות באג"ח אפריקה כו התחלנו להגדיל החזקה בקרנות הנאמנות שלנו.
  סגור