האם מחיר הזהב צפוי להגיע ל-1,500 דולר לאונקיה עוד השנה?

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למצבו של הזהב בעולם. מהשפל של העשורים הקודמים לעליות המתמשכות בימינו
 |  (3)
מחיר הזהב עלה בשבוע האחרון ב-4.48% ל-1,371 דולר לאונקיה, והשלים עלייה בשיעור של 17% בששת השבועות האחרונים. העלייה במחיר הזהב בשבועות האחרונים באה לאחר צניחה מתמשכת מאז סוף 2012. מחיר הזהב האחרון - 1,371 דולר לאונקיה - נמוך ב-23.8% מהפסגה שרשם ב-5 באוקטובר 2012, 1,798.10 דולר לאונקיה, וב-28.7% מערכו הגבוה ביותר אי פעם, 1,923.7 דולר לאונקיה מ-6 לספטמבר 2011. יש לציין שבמחירים ריאליים מתואמים לאינפלציה כבר היה מחיר הזהב גבוה הרבה יותר בעבר: מחיר השיא במסחר התוך-יומי בתחילת 1980, 850 דולר לאונקיה, שקול ל-2,543 בדולרים של ימינו.


מגמת העלייה האחרונה במחיר הזהב צפויה להימשך לאחר שהגידול החזק בביקוש לזהב לתכשיטים בסין והודו יעלה על הבריחה מקרנות סל שמשקיעות בזהב ממשי. משקיעים רבים איבדו בתקופה האחרונה את אמונם בזהב כמקלט לשעות משבר, זאת בעקבות השיפור בכלכלת ארצות הברית והחשש שהפדרל ריזרב יתחיל להקטין את הרכישה החודשית בסך 85 מיליארד דולר של אג"חים ממשלתיות כבר השנה. בשני הרבעונים הראשונים של השנה נרשמה יציאה נטו חזקה מקרנות סל המשקיעות בזהב ממשי, שהתבטאה במכירה נטו בשיעור של 579 טון זהב על ידי הקרנות. קרנות הסל לזהב ממשי רוכשות זהב כאשר משקיעים קונים החזקות ונאלצות למכור זהב כאשר יש .

בניגוד למגמה השלילית ברכישת זהב לצורך השקעה בקרנות סל, הצניחה הדרמטית במחיר הזהב הביאה לגל רכישות גדול של קונים לזהב לתכשיטים, מטבעות ומטילים בסין, הודו ומדינות נוספות. סין והודו אחראיות לכמעט 60% מהצריכה העולמית לזהב לתכשיטים, ולכ-50% מצריכת הזהב העולמית למטבעות ומטילים. הודו היא צרכנית הזהב הגדולה בעולם.

גם בארצות הברית ניצלו אספנים ומשקיעים את הירידה במחיר הזהב לרכישה מסיבית של מטבעות זהב. מטבע הנשר האמריקני במשקל עשירית האונקיה אזל לגמר מהמדפים ומכירתו הופסקה, לאחר שקודם לכן (עד לפני אפריל) השנה הצטבר מלאי גדול של המטבע.

בנקים מרכזיים הוסיפו לרכוש זהב גם השנה, אם כי בקצב נמוך יותר. בשני הרבעונים הראשונים של השנה הסתכמו הרכישות נטו של זהב על ידי בנקים מרכזיים ב-181 טון. התנהגות בנקים מרכזיים היא גורם חשוב ביותר בקביעת המגמה של מחירי הזהב. הבנקים המרכזיים מחזיקים חלק מעתודות המטבע שלהן במטילי זהב. הבנק המרכזי של ארצות הברית מחזיק בכמות הגדולה ביותר, 8,133 טון, המהווים 74% מהעתודות שלו והשקולים לכלל התפוקה העולמית ממכרות ב-3.5 שנים.

הבנק המרכזי של גרמניה מחזיק 3,402 טון זהב, 70% מהעתודות שלו. בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, כשהיו מחירי הזהב נמוכים, הקטינו הבנקים המרכזיים את החזקותיהן בזהב. ממשלת בריטניה הגדילה לעשות כשמכרה בשנת 1999 395 טון זהב במחיר של 275 דולר לאונקיה, ב-14 מיליארד דולר פחות מערך הזהב היום.

בכינוס ההודי לזהב שהתקיים ב- Jaipur ביום שישי האחרון, העריך Jeffrey Rhodes המנהל הפיננסי של Kaloti Jewellery Group, המזקקת וסוחרת בזהב מדובאיי, שמחיר הזהב צפוי להגיע ל-1,500 דולר לאונקיה עוד השנה. לדבריו, אין סימנים לירידה בביקוש המסיבי לזהב בסין ובהודו צרכניות הזהב המובילות בעולם.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו עליות חדות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, עלה בסיכום שבועי ב-2.49%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בזהב?
בישראל נסחרות תעודות הסל הבאות על הזהב: "תכלית זהב", "פסגות סל זהב", "קסם זהב", "הראל סל זהב" ו"מיטב סל זהב".

קרן הסל הסחירה ביותר לזהב, SPDR Gold Shares משקיעה בזהב ממשי, נסחרת כמניה לכל דבר בבורסת ניו יורק בסימול GLD ודמי הניהול הם 0.40% לשנה. קיימות גם אופציות call ו-put לקרן הסל הזו.

קרן הסל לזהב Sprott Physical Gold Trust ETV נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול PHYS, הקרן משקיעה בזהב ממשי. תעודת הסל שורט כפול על הזהב PowerShares DB Gold Double Short ETN נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול DZZ. תשואת התעודה היא ביחס כפול לירידה במחיר הזהב, והיא מתאימה למי שצופה ירידה במחיר הזהב וחפץ למנף את רווחיו. דמי הניהול 0.75% לשנה.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.
**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של זהב או כל סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מי שאוהב הימורים על הזהב שיקנה NUGT בנאסדק (ל"ת)
  דרור 20/08/2013 17:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  בקיצור, אין לכם מושג מה יעשה הזהב
  כרמי 20/08/2013 17:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כשהמחיר יורד מופיעים האנליסטים שצופים התרסקות, כשהמחיר עולה, נזכרים אלה לכתוב שהמחיר רק יעלה. ממש מקצוענות ...
  סגור
 • 1.
  הזהב יגיע גם ל2000$ עוד השנה (ל"ת)
  גיאופוליטי 20/08/2013 06:35
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור