האינפלציה לאן? מה שהיה הוא כנראה לא מה שיהיה

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי טפחות, מתייחס להחלטות בנק ישראל לגבי גובה הריבית במשק הישראלי
 |  (6)
לא שינה השבוע את הריבית, אך לא מעט אנשים סבורים כי היא תרד בקרוב, לאחר שהשלכות עליית המס ערך מוסף תתפוגגנה והאינפלציה תרד שוב מתחת לאמצע היעד (2%).

מאז החל סבב ההורדות הנוכחי (קיץ 2011, בעקבות המחאה החברתית), ירדה הריבית 8 פעמים, אך אף פעם לא אחרי מדד שהפתיע כלפי מעלה: היו 5 פעמים כאלה (לרבות בחודש האחרון), ובסך הכל כרבע ממספר החודשים. מנגד, המדד הפתיע כלפי מטה 11 פעמים, אך רק ב-5 מהם הריבית ירדה. מכך אני מסיק, שגם אם המדדים הבאים יהיו נמוכים מהמשוער, בנק ישראל לא בהכרח יוריד את הריבית. יתרה מזאת, יש די סיבות שהאינפלציה כלל לא תרד ואף תעלה:

- הממשלה לא תצליח (או תתאמץ) להקטין משמעותית את הגירעון, כדי לא להחריף את ההאטה - ממשלות רבות בעולם למדו את אותו הלקח במהלך השנים האחרונות.
- השקל יפוחת לבסוף - אם בשל עלייה של הדולר בעולם (ארצות הברית תחזור לעצמה במחצית השנייה של השנה), או אם לנוכח ההאטה במשק והירידה המצטברת בפערי הריביות בין הארץ לחו"ל.
- המחירים הגבוהים יעשו את שלהם: תמיכת הריבית הנמוכה בביקוש לדירות תפחת וחלק מהציבור יבכר דיור בשכירות - סעיף המהווה 1/4 מהמדד.
- כאמור, המשק בהאטה, אך בהינתן הרפיון העולמי, מצבו לא רע. במצב זה, נמוכה מדי תגרור לבסוף לחצים אינפלציוניים.
- כמות הכסף במשק גדלה 12% ב-12 החודשים האחרונים - קצב מהיר מדי לעלייה של 3% בתוצר ו-2% באינפלציה.
- התייקרות תשומות הייצור (מדד המחירים ליצרן עלה 1.1% בחודש האחרון) תגולגל לפתחי הצרכנים.

צל הרים כהרים? לא בהכרח. אנו חיים במשק שלפי הנגיד לשעבר מצבו טוב (אך לא מצוין), בעוד שר האוצר חושש מפשיטת רגל ומקצץ בתקציב הממשלה. במצב זה, יש להיערך לכל תרחיש - לרבות קפיצה באינפלציה - ולא להניח כי מה שהיה הוא שיהיה.

*לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  השפעת אינפלציה
  נרי 03/08/2013 20:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אי אפשר להבין אף פעם מה דעתך; תמיד אתה מכסה עצמך מכל הכיוונים ולא ברור מה דעתך; כן מיתון לא מיתון משק צומח או משק בסטגנציה , אינפציה (הערי כל המחירים עולים, אז ממה אתה מפחד)כן הולכת להיות אינפלציה בחדשים הקרובים למרות שמצב המשק ,ככה , ככה..
  סגור
 • 4.
  קשקוש
  שופר מזהיר 03/08/2013 19:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רונן לא מתאים לך לכתוב שטויות כאלה... "האינפלציה תרים ראש" בישראל??? כל מיש עיניו בראשו רואה שהמשק הישראלי ניצב על סף מיתון , ובשביל זה לא צריך הגדרות טכניות יבשות, פשוט תתחברו יותר לאנשים הפשוטים ברחוב... הנדל"ן יהווה גורם דיסאינפלציוני לפחות בשנתיים הקרובות בשל ירידת מחירים צפוייה (לאנשים פשוט נגמר הכסף...) , פתיחת השוק לתחרות עושה ותמשיך לעשות את שלה- יכולת התמחור של חברות קטן בהדרגה. אז ריבית בנק ישראל צריכה להמשיך לרדת לאזור חצי אחוז בהקדם ולהנהיג פה "אלכסון" שמתחתיו הדולר לא יכול לרדת , אחרת קריסה בטווח של חצי שנה בטוחה!!!
  סגור
 • נכון,ובנוסף-גזרות רבות צפויות ב-2014. (ל"ת)
  אהוד 04/08/2013 03:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אינפלציה
  אזרח 03/08/2013 14:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האינפלציה תרים את הראש - אין ספק - הדפסת הכסף יוצרת עושר מדומה - ללא יצרת מוצרים מהצד השני של המשוואה -
  סגור
 • 2.
  אם האינפלציה תעלה מה יקרה לאגח שקלי וצמוד ממשלתי? (ל"ת)
  siryusgo 02/08/2013 00:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  האירו והין ה ם אלה שיחזרו לעצמם ! (ל"ת)
  הדולר בתרדמת: ) 01/08/2013 15:49
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור