הקשר שבין מדד ההובלה הימית למניית חברה לישראל

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למדד ההובלה הימית בבורסות העולם, הדרכים והכדאיות בהשקעה
 | 
מדד ההובלה הימית באוניות צובר של סחורות יבשות בתפזורת עלה בשבוע שעבר ב-14.0% מהשפל במחירו. מאז ה-4 ביוני האחרון עלה המדד ב-45.5%. אם כי ערכו האחרון נמוך עדיין ב-46% מהפסגה שנרשמה באוקטובר 2011. בדומה למחירה של כל סחורה, מחיר ההובלה הימית אינו קבוע, אלא נקבע על ידי ההיצע והביקוש. מאז שנת 1998, נקבע מדד מחירי ההובלה הימית היבשה ה-BDI בבורסת Baltic מידי יום. המדד מראה את העלות הממוצעת של הובלת סחורות יבשות בתפזורת, כדוגמת פחם, עפרות ברזל וגרעינים, ב-26 נתיבי השיט העיקריים בעולם.

העלייה במדד ההובלה הימית היבשה בחודש האחרון נובעת מגידול בביקוש לעפרות ברזל מסין, יצרנית הפלדה הגדולה בעולם ויבואנית עפרות הברזל הגדולה ביותר. הובלה ימית של עפרות ברזל, בעיקר מברזיל ומאוסטרליה לסין, מהווה כשליש מכלל ההובלה הימית היבשה באוניות הענק מסוג capsize. מחיר ההובלה באוניות מסוג זה, המובילות כ-160 אלף טון של מטען כמו עפרות ברזל או פחם, עלה בשבוע שעבר ל-7,627 דולר ליום, ערכו הגבוה ביותר מאז 28 בינואר.

מחירי ההובלה הימית היבשה צפויים להוסיף לעלות לאחר שסין החלה לבנות מחדש את מלאי עפרות הברזל שלה, וביטלה את הצורך בקבלת רישיונות יבוא לעפרות ברזל. בחודשים האחרונים סין צרכה כמויות גדולות של עפרות ברזל מהמלאי, לאחר שתעשיית הפלדה בסין חזרה להיות חזקה כשהייתה, דבר שהביא את מלאי עפרות הברזל במדינה לערכו הנמוך ביותר בארבע השנים האחרונות.

לאורך השנים שימש מדד ההובלה הימית סמן לביקוש לסחורות ולצריכתן ברחבי העולם, אבל לאחרונה המדד מטעה מעט. הסיבה העיקרית לגובה מחירי ההובלה הימית בהשוואה למחירי העבר היא עודף קיבולת. לפני כמה שנים היה מחסור גדול באוניות גדולות להובלת סחורות יבשות, ומדד ההובלה הימית נסק. התגובה של חברות הספנות לעליית מחירי ההובלה הימית הייתה להזמין מהמספנות אוניות ענק חדשות. ההזמנות נמסרו לפני המיתון של סוף 2008 ו-2009 - מיתון שהפיל את מחירי ההובלה הימית. אולם מכיוון שבניית אוניות ענק חדשות אורכת זמן רב, סופקו אוניות רבות ב-2012, כך שנוצר עודף גדול של כושר הובלה ימית.

הובלה ימית של סחורות מוגמרות מתבצעת בואניות מכולות. חברת קפיטל לינק מפרסמת מדדים שונים למניות חברות הספנות הנסחרות בבורסות ארצות הברית לפי סוג הספינות שלהן. חברת צים הנמצאת בקשיים, בבעלות ה חברה לישראל +2.33% חברה לישראל 86,910 +2.33% חברה לישראל בסיס:84,930 פתיחה:84,930 גבוה:87,600 נמוך:84,930 תמורה:7,728,435 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ונמנית עם עשרים החברות הגדולות בעולם בתחום ההובלה במכולות. בעקבות זאת, מדד קפיטל לינק לחברות ספנות המובילות במכולות (Capital Link Container Index) שעלה ב-109% מסוף 2011, אבל הוא עדיין נמוך ב-71% מהפסגה שנרשמה באפריל 2011.אמור לעניין את המשקיע בחברה לישראל.
נתונים על חברות ספנות חשובות להובלה במכולות הנסחרות בבורסות ארצות הברית
נתונים על חברות ספנות חשובות להובלה במכולות הנסחרות בבורסות ארצות הברית

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר ירידות. מדד הסחורות CRB של תומסון רויטרס/ג'פריס, ירד בסיכום שבועי ב-0.9%. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בהובלה ימית?
קרן הסל Guggenheim Shipping נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול SEA החל מ-25 באוגוסט 2008. הקרן משקיעה במניות חברות ספנות בעולם כולו, דמי הניהול הם 0.65% לשנה, התעודה מחלקת והתשואה הנוכחית היא 2.65% לשנה.

קרן הסל להובלה ימית ETFX DAXglobal Shipping Fund נסחרת בבורסת לונדון מנובמבר 2008 וסימולה SHPP, דמי הניהול הם 0.65% לשנה. קרן הסל עוקבת אחר מדד DAXglobal® Shipping Index, מדד למניות חברות ההובלה הימית העיקריות בעולם.

*אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.

**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של , סחורה, או כלשהי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה