הקיצוץ בתקציב המדינה - למה אנחנו בכלל צריכים אותו?

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס לגזרות ולקיצוצים האחרונים מאת משרד האוצר. כיצד הם צפויים להשפיע על המשק המקומי ומהי חשיבותם?
 |  (3)
הממשלה צפויה לאשר השבוע את התקציב לחצי שנה שנותרה ב-2013 ולשנת 2014. התקציב החדש בא לטפל בגרעון הגדול שנוצר בשנים האחרונות, הכרחי כדי לייצב את הכלכלה הישראלית ולמנוע, לאורך זמן, המשך הרעה במצב הכלכלי. כפי שכבר נוכחנו לגלות, התקציב טומן בחובו גזירות רבות וקשות לפלחי אוכלוסייה רבים. אך בנוסף, הוא נוגע בצורה טובה יותר מאשר תקציבים קודמים הן באוכלוסיות שהיו כמעט חסינות עד כה.

המחאה הציבורית, שבחלקה מוצדקת, מופנית כלפי שר האוצר יאיר לפיד, שקיבל ירושה קשה ביותר מקודמו יובל שטייניץ ובעיקר מראש הממשלה הקודם והנוכחי בנימין נתניהו. במצב שנוצר, אי טיפול בגרעון התקציבי התופח ובבעיות מבניות במשק יוביל בתוך זמן קצר להחרפה במצב הכלכלי בישראל ולהורדת דירוג האשראי שלה בעולם. בטווח ארוך המשמעות של אי טיפול בגרעון תהיה פגיעה גדולה יותר בכיס של כולנו ובשכבות אוכלוסייה רבות יותר.

יש לזכור שהשר לפיד פעל בטווחי זמן קצרים מאוד במטרה להעמיד תקציב לשנה וחצי. כפי שלמדנו בשנים עברו מדובר באתגר קשה בו עמד בהצלחה. אולם התקציב, שאינו מושלם וכולל כשלים לא מעטים, חייב להיות רק הקדימון לטיפול עומק בבעיות מבניות במשק, בעיית הריכוזיות במשק ובהכנסת תחרות אמיתית בענפים בהם היא לא קיימת היום. היעדר התחרות בנמלים ובחברת החשמל, כדוגמא, מובילה לחוסר יעילות ופוגעת מדי יום בכיס של כולנו ובתקציב המדינה. תקציב הביטחון אף הוא חייב להצטמצם בשומנים הרבים שהצטברו בו לאורך השנים, זאת על מנת לסייע לממשלה לעמוד ביעד הגרעון שלה, וכדי למנוע קיצוצים בסקטורים ובמשרדים התומכים בפיתוח האנושי והכלכלי, ובראשם משרד החינוך.

במהלך תקופה של האטה בצמיחה הכלכלית, יש לטפל בגרעון המיליארדים בתקציב באומץ ונחישות, כפי שהשר לפיד עשה עד כה. אך למעשה, לא די בכך ועליו לכלול, בין השאר, סעיפים התומכים בעידוד הכלכלה ובצמיחת המשק הכל בכדי למנוע גלישה למיתון כלכלי.

השר לפיד, יחד עם השר בנט וראש הממשלה נתניהו, חייבים להוציא לפועל בהקדם תוכנית לתיקון מבני בתחומים רבים, ובהם תקציב הביטחון והכנסת תחרות לחברת חשמל ולנמלי ישראל, כמו גם עליהם לפעול להתאמה מיטבית בין סעיפי ההוצאה של המדינה לסעיפי ההכנסה. יש הכרח לפעול לדה-רגולציה ולהסרת חסמים, בעיקר בפני עסקים קטנים ובינוניים כדי לעודד עשייה ופיתוח.

תקציב של מקלות ללא גזרים יסייע אומנם בטיפול בגרעון בטווח הקצר, אך ייפגע בכלכלה ובחברה בטווח הארוך. אני מעריך כי הנגיד פישר והנגיד שיבוא אחריו יפעלו בתיאום עם השר לפיד, הכל במטרה להקל על הפעילות הכלכלית, ובכלל זה בהחלט ייתכן שנראה הורדת נוספת כבר בחודש-חודשיים הקרובים. רק שילוב פעולות אלה וטיפול בחלוקה שוויונית של הנטל יאפשרו לשר לפיד לעמוד באמירתו - עוד שנתיים המצב הכלכלי של כולנו ישתפר ויסייע בצמצום המחאה הציבורית שהתעוררה עם פרסומן של הגזרות החדשות.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מסכים כמעט עם כל מילה (ל"ת)
  פעיל בשוק 13/05/2013 09:58
  הגב לתגובה זו
  1 6
  סגור
 • 2.
  כתבה ריקה
  מה זה? 12/05/2013 23:09
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אין פה בכלל אינפורמציה
  סגור
 • 1.
  קיצוץ לא קיצוץ -מה זה משנה לך
  לארה קרופט 12/05/2013 17:27
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הרי לך שום קיצוץ לא ישנה. מי שישנה לו אלו העובדים שלך שאתה לא מפריש להם לפנסיה
  סגור