תשלמו עוד 2.5 שקלים על הסיגריות, אז קחו דיבידנד

גיא מזרחי, מנהל השקעות קרנות במגדל שוקי הון, מתייחס לשיקולים שעל המשקיע הפרטי לקחת על מנת לייצר רווח מקסימלי מהשקעותיו
 |  (1)
בסביבה המתמשכת של תשואות נמוכות המשקיעים ממשיכים לחפש השקעות המניבות הכנסה קבועה בתשואה סבירה. אחת האפשרויות שעומדות מול הינה להחליף את החזקתו באג"ח במניה המניבה נאה, ורצוי במחיר מינורי של עלייה בסיכון. לשם כך נבחר כדוגמא את חברת Altria.

ליבת פעילות החברה באמצעות חברת הבת Philip Morris, יצרנית מותג הסיגריות מרלבורו, ובין היתר מחזיקה ב-26.9% ממניות יצרנית הבירה SABMiller. הכנסות החברה נאמדות בכ-17 מיליארד דולר (לאחר ניכוי הבלו על הסיגריות), ועל אף ירידה בהיקף המכירות בארה"ב עדיין מוכרת החברה מוצר בעל ביקוש קשיח באופן יחסי.

מניית החברה נסחרת במדד S&P 500 לפי שווי 73 מיליארד דולר, המשקף מכפיל 15 קדימה. בשנה האחרונה הניבה המניה תשואת של כ-5%. בשנים קודמות תשואת הדיבידנד הייתה גבוהה יותר לאור מחירה הנמוך של המניה. החברה שומרת באופן עקבי, כי חלק מהותי מהתזרים החופשי שמייצרת יועבר לבעלי המניות, בשנתיים האחרונות אף רכשה את מניותיה בכ-2.5 מיליארד דולר.

החברה לשנת 2022 נסחרת בתשואה של כ-3%. במידה ונרצה לקבל המקבילה לתשואת הדיבידנד ניאלץ לרכוש את האג"ח לשנת 2042. מהתבוננות מפרספקטיבה של בעל חוב נמצא חברה מאוד ממונפת בעלת 9% הון למאזן. במידה וננטרל את הנכסים הלא מוחשים, נגלה כי לחברה שלילי. אע"פ כן מדובר בחברה היודעת לייצר תזרים חופשי של כ-3 מיליארד דולר בשנה, מחזיקה יתרות נזילות של כ-3 מיליארד דולר נוספים ובעלת מסגרת אשראי לא מנוצלת של 3 מיליארד דולר.

סך החוב נאמד בכ-14 מיליארד דולר, ופריסתו משקפת החזר של 0.5 מיליארד דולר בלבד לשנה למשך 10 השנים הבאות. יתרה מכך יש לציין כי חלקה הארי של הפעילות נמצא בחברת הבת Philip Morris ואגרת החוב של החברה מובטחת ע"י חברת הבת. נתון חשוב נוסף למחזיקי החוב היא כרית הביטחון בדמות ההחזקה ב-SABMiller, חברה סחירה ששווי החזקתה של Altria במונחי הינה 23.7 מיליארד דולר.

*סטיית התקן הינה סטייה יומית לתאריכים 5.2.13-6.5.13
**ירידת ערך מציינת את הירידה המשמעותית ביותר בנייר מאז 2009
***נתוני האג"ח לשנת 2022 הינם החל מהנפקתו בחודש אוגוסט 2012

מהטבלה ניתן לראות כי אם ברצוננו לקבל באג"ח תשואה השווה לתשואת הדיבידנד, ניאלץ לרכוש את האג"ח לשנת 2042. להערכתי על אף שסטיית התקן באג"ח זה נמוכה מהסטייה במניה ושירידת הערך המקסימלית נמוכה מזו שנרשמה במניה, על המשקיע הבוחן השקעה באג"ח זו לתת את הדעת בדבר הסיכון הגלום בו בשל המח"מ הארוך.

יש לזכור כי הריבית הנוכחית בשווקים איננה שווי משקל, וכי עליות ריביות יגרמו להפסדי הון ניכרים באג"ח. יחד עם זאת, יש לייחס להשקעה במניות ערך ריאלי, כיוון שעלייה בעלויות הייצור יגולגלו על הצרכן ולא צפויות לפגוע באופן מהותי על תוצאות החברה, בעיקר לאור הביקוש הקשיח למוצר בעוד שההשקעה באג"ח הינה נומינלית.

לסיכום, משקיע המשווה בין 2 החלופות הנ"ל יכול בהחלט לשקול השקעה במניה כנכס המניב הכנסה קבועה ובסיכון סביר בהשוואה לאלטרנטיבה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  וגם חשיפה טובה לדולר
  רועי 08/05/2013 23:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוד יעלה חזק. ירד חזק וגירעונות בארץ עוד בחיתוליהם
  סגור