כשהזמני הופך לקבוע, הנה דרך לעשות 7.5% שנתי

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, עומר רבינוביץ מנכ"ל 360CIS מקבוצת להבה, מתייחסים לשינויים של הזמן האחרון בשוק ההון - כיצד הם משפיעים היום על החלטות ההשקעה של הציבור?
מי מאתנו אינו מכיר את המחשבה החולפת במוחנו, כאשר מספרים לנו כי דבר הינו זמני - הבזק המחשבה הראשון החולף במוחם של רובנו, "כנראה שהזמני הזה הולך להישאר כאן איתנו הרבה מאוד זמן". גם הצורך להתרגל לדברים שאנו מגדרים אותם כזמניים, מוכר לכולנו פחות או יותר.

דוגמא מצוינת לכך הינו תהליך שרובנו חווים אותו עם השנים - הצורך בביצוע התאמות בארון הבגדים בגלל השינויים העוברים על גופנו. כשאנחנו "צעירים ויפים", בדרך כלל גם משקל הגוף של רובנו נמוך יחסית, כאשר אנחנו מתחילים להתבגר, תחילה אנחנו מתגאים ביכולת שלנו להמשיך וללבוש את אותם בגדים שלבשנו לפני שנים אחדות, ואז ככל שחולפות השנים והילדים מגיעים רובנו עוברים תהליך הכולל תופעות לוואי, כמו הופעתה של כרס קטנה ההולכת וגדלה עם הזמן.

בהתחלה אנחנו מתכחשים לכך, ממשיכים לנסות ולהידחס לאותם הבגדים שהתרגלנו ללבוש, לא מתוך קמצנות חס וחלילה, אלה מתוך הרצון לשמר את זיכרונות הנעורים שלנו. אבל לבסוף כאשר אנו מוצאים את עצמנו מנוצחים פעם אחר פעם ע"י כפתור מכנס סורר או חולצה המתפוצצת על גופנו, נראה שאין ברירה וחייבים להשלים עם השינוי. השלמה זו מובילה אותנו לרכישתה של מלתחה חדשה. אישית אני ממליץ לא להיפטר מהבגדים הישנים ולהשאיר פתח של תקוה לחזרתו של גופנו לממדיו הישנים הרגילים והטובים.

בדומה לשינוי גופנו, גם בשוק ההון, הזמני יכול פעמים רבות להפוך לקבוע. כשהחלו הבנקים המרכזיים בעולם בהרחבות הכמותיות לפני שנים אחדות, נראה היה שהשילוב של ריאלית שלילית עם הזרמת כסף עצומה אינו יכול להאריך ימים, והתקופה הזו סופה להסתיים תוך פרק זמן קצר. כעת עברו כבר כחמש שנים, ועדיין אין שום סימן באופק - מדיניות הריבית האפסית עומדת להיפסק.

מי שעשה ניסיונות, כמוני, להתגונן מפני האפשרות של הפסדי הון במקרה של עליית ריבית, פספס בשנים האחרונות את הראלי העצום והחסר תקדים שהיה במחירי הנכסים בעלי סיכון נמוך. גם היום, נכסים אלו ממשיכים ליהנות מהמשך ירידת התשואות בהם, כאשר כמעט מדי יום הן יורדות לשפל חדש.

כל משקיע בוחר לנקוט בצעדים שונים על מנת להתמודד עם המצב "הזמני", בו התשואות נמוכות מאוד במשך תקופה ארוכה הנמשכת כבר שנים. חלק בוחרים להתמקד בהשקעה בנכסים בעלי סיכון גבוה יותר ובעלי תשואות גבוהות יותר, אחרים בוחרים להאריך את המח"מ בתיק ההשקעות שלהם על מנת ליהנות מתשואות טובות יותר, והאופטימיים בוחרים באפשרות של הגדלת רכיב המניות בתיק ההשקעות.

ברצוני להציג אפשרות מעט שונה, המתאימה במיוחד לאותם המשקיעים שבחרו בהארכת המח"מ בתיק ההשקעות שלהם. להלן "אסטרטגיה" המשלבת בין שני אלמנטים של השקעה:

חלק א' - המרכיב הסולידי
100% מהכסף יושקע באג"ח חברות. הדגש הינו על השקעה בחברות מהיציבות בעולם כגון ג'ונסון & ג'ונסון, וול מארט, מיקרוסופט, דיסני, מקדונלד. האג"ח יהיה ארוך מאוד (מח"מ סביב 13 שנה). הסיבה - מדובר באג"ח בעלת דירוג בינלאומי בגובה A ומעלה - דירוג גבוה מדירוגה של מדינת ישראל. באג"ח בדירוג כה גבוה רק סדרות בעלות מח"מ ארוך מאוד מניבות תשואות סבירות. במח"מ המוזכר יאפשר לנו לבנות תיק מפוזר המניב שנתית דולרית סביב 3.5%-4%.

להלן דוגמאות לאג"ח העשויות להתאים לאסטרטגיה הנ"ל:

חלק ב' - הפחתת סיכון מח"מ:
נכון להיום החשש העיקרי מבחינת המשקיע הסביר, הינו מפני הפסדי הון, במיוחד כשמחזיקים באג"ח ארוכה מאוד. מרבית המשקיעים יהיו מוכנים לוותר על אפשרות לרווחי הון נוספים, ומלבד שלא להיפגע מהצד ההפוך של המשוואה - קרי הפסדי הון.

לכן ניקח את החשש ונמנף אותו לטובתנו. כלומר נבחר באסטרטגיה הכוללת ויתור על הפוטנציאל לרווחי הון באג"ח, ובתמורה נוכל לקבל תשואה נוספת בשיעור של כ-4% לשנה, באמצעות פרמיות המתקבלות מכתיבת סוג של "Covered Call". באופן זה נוכל ליהנות מתשואה שנתית שוטפת המורכבת מתשואת תיק האג"ח - כ-3.7% בשנה, בנוסף מהתשואה המתקבלת בגין הפרמיה מכתיבת ה-Covered Call העשויה להניב כ-4% נוספים, כך שנהנה מפוטנציאל לתשואה שנתית בשיעור של כ-7.5%.

כיצד מבצעים זאת?
במקביל לרכישת אגרות החוב, נכתוב אופציות CALL על תעודת הסל TLT ( העוקבת אחר אג"ח ממשלתיות של ארה"ב בעלות מח"מ ארוך (בממוצע 17 שנה). תעודת הסל המחזיקה באג"ח הנ"ל מחלקת את הריביות המתקבלות מהאג"ח המוחזקות בתעודה כדיבידנד. כלומר ה-TLT מתנהגת כמעט באופן זהה לאג"ח הממשלתית האמריקני למח"מ של 17 שנה. מחיר התעודה כיום נע סביב 123.

במקרה של המשך העליות באג"ח הממשלתית בארה"ב והמשך רווחי ההון למחזיקים באותה אג"ח - תעלה גם תעודת סל TLT. לעומת זאת ירידות באג"ח הממשלתית הארוכה בארה"ב תביא לירידה במחיר תעודת הסל. על מנת לגדר את הסיכון שלנו מפני הפסדי הון, ניתן לכתוב CALL על תעודת הסל TLT. נכתוב אופציית CALL "בכסף" לינואר או מארס 2014, כלומר נכתוב אופציות על מחיר מימוש של 123-125. בגין כתיבה זו ניתן לקבל כ-4 ד' בפרמיות המהוות: 4/123 = 3.25% תשואה נוספת בגין הפרמיות, לתקופה של כ-9 חודשים, או במונחים שנתיים תוספת תשואה של כ-4%.

כעת במידה ומחירי האג"ח הממשלתיות בארה"ב ירדו, ירד במקביל גם מחיר התעודה, והאופציה תצא "מחוץ לכסף" - כך שכל הפרמיה תישאר אצלנו. שימו לב כי במקרה של ירידה חדה במחיר אגרות החוב הארוכות מדובר בהגנה חלקית בלבד, בגובה הפרמיה או עד 4% ירידה. ירידה חדה יותר תוביל להפסד הון בגין ההשקעה שלנו באג"ח החברות לטווח ארוך).

מצד שני אם מחירי אגרות החוב הממשלתיות ימשכו במסע העליות שלהם, נפסיד מצד אחד על אופציית ה-CALL שכתבנו (בניכוי הפרמיות שכבר קיבלנו) - ההפסד בפועל יהיה בגובה העלייה של התעודה מעל לפרמיה שקיבלנו, כלומר רק עלייה מעל ל-4 ד' במחיר התעודה תסב לנו הפסדים אמיתיים. מן הצד השני, נהנה מרווחי הון מתיק אג"ח החברות בדירוג גבוה שרכשנו.

אנסה להמחיש את העניין באמצעות גרפים. גרף מס' 1 מתאר את התשואה מהתיק המוצע בהנחה שלא בוצעה פעולה נוספת. רכישה של אג"ח חברות ללא כתיבת Covered Call - רכישת תיק אג"ח של חברות יציבות במח"מ ארוך ובתשואה ממוצעת של 3.7% בשנה.

גרף מס' 2 מתאר את מצב התיק לאחר כתיבת האופציות. שילוב אסטרטגיית Covered Call בנוסף לחלק א' ותוספת 4% מעבר למצב הקודם.

משקיע שמוכן לוותר על הפונציאל לרווחי הון ולהסתפק בתשואה שנתית סביב 7.5%, עשוי למצוא בשילוב המוצע כאן פתרון מעניין למצב "הזמני" בו אנו נמצאים כיום.

*עומר רבינוביץ מנכ"ל 360CIS מקבוצת להבה השתתף בכתיבת הטור.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(79):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 32.
  קסם ניקיי 225-עושה יותר בשנתי!
  חני 07/05/2013 09:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המניות ביפן לקראת עליה גדולה מאד, למרות שלכאורה עלו חדות בחצי השנה האחרונה.[ ביפן נוקטים במדיניות של הרחבה מוניטרית וזה משפיע על הבורסה שם, לאחר 3 עשורים אבודים שבהם הבורסה נפלה חזק מאד. קצת סבלנות הוניקיי 225 "יעשה" עד סוף השנה 100% לפחות. לי יש סבלנות. ולכם?
  סגור
 • 31.
  זה דווקא כן זמני!!!!!!
  בן 06/05/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, לא לקחת בחשבון מצב שבו יש עליות חדות שמצד אחד יש הפסד על הכתיבה ומצב שני רווחי הון מצב כזה יש לממש את הרווחי הון לכיסוי ההפסד על הכתיבה ולכן התשןאה איננה שנתית לאורך זמן אלא זמנית עד 2014
  סגור
 • 30.
  מיכה; ישנם 2 מניות אשר מעניינות אותי במיוחד
  אנונימי 04/05/2013 22:57
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הראשונה היא קרדן אן וי. השנייה היא בריינסטורם. אשמח באם תיתן סקירה קצרה לגביהם.
  סגור
 • קרדן אן וי עלתה 20% ביומיים
  אילן 07/05/2013 22:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיין נותרו לה % 25-30 למחיר שלפני חודשיים . לפני חודשיים נשחטה על לא עוול ...מכיוון שמשקיעים עצבניים כיסחו אותה בגלל חשש לחדלות פרעון באג"חים .....
  סגור
 • 29.
  אפשרויות מימוש האסטרטגיה בארץ
  יוסי 04/05/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מיכה שלום, האם ניתן לממש את האסטרטגיה על אגחים ממשלתיים בארץ? אשמח אם תציין מקורות להכרת האסטרטגיה המדוברת. בברכה, יוסי
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בארץ חסרות האופציות על מכשירים כמו תעודות סל ארוכות על אג"ח ממשלתי וכדומה המאפשרות לך כתיבה שלהן ולכן לא ניתן לבצע אסטרטגיה כזו בארץ.
  סגור
 • 28.
  מה דעתך על מניות סקיילקס?
  יוני 04/05/2013 00:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  והאם אתם מחזיקים?
  סגור
 • כשמחירי האג"ח הארוך של סקיילקס מתחת ל 50 אגורות
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השקעה במניה של סקיילקס הינה מאוד ספקולטיבית ובעצם היא סוג של אופציה על פעילותה של סקיילקס בעתיד שאינה שונה מהשקעה באג"ח של סאני.
  סגור
 • 27.
  אסטרטגיה מסוכנת, לפעמים עדיף להתקע עם כספית ולחכות להזד
  אלעד 03/05/2013 21:29
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אני מבין את הרעיון של השקעה בנכסים עם סיכון נמוך לאור העובדה שהריבית בארבה היא רבע אחוז אך יש לזכור שהיא בעלת סיכון טוב לעלות בשנה הקרובה. בכל מקרה התפתחה בועה באגח הממשלתי בעקבות המניפולציה של הפד. הייתי נזהר מאוד לבצע אסטרטגיית גידור כזו ללא פוטנציאל לרווח משמעותי וסיכון שהולך וגובר. יש להמתין לתיקון מטה בוול סטרייט ואז להשקיע בחברות טובות שנענשו לא בצדק. כבר היום יש מספר הזדמנויות עם סיכון בינוני באקוויטי כגון אפל. בכל מקרה להתרחק מקונצרט בארץ. הנפילה תגיע יותר מהר ממה שחושבים
  סגור
 • שים לב שהטור נכתב עבור אלו שבחרו להשקיע באג"ח ארוך
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:34
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הטור בעצם מציע להם אופציה שתפחית את הסיכון בו הם עלולים להיות. מי שמאמין כי מחירי האג"ח הממשלתי מנופחים זו אינה אסטרטגיה שמתאימה לו.
  סגור
 • ברור כי מחירי האג"ח הממשלתי מנופחים
  אבי 05/05/2013 01:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  החל מ-2010 מקבלים תשואות על האג"חים שלא היו כמותם מעולם(למיטב זכרוני). השאלה היחידה מתי יצא האויר מהבלון!!!!
  סגור
 • 26.
  סאני
  אבי 03/05/2013 19:43
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יש לך הערכה לשווי ההסדר בסאני??? ממבט ראשון נראה לי המחיר שסאני אג"ח נסחר מאוד מעניין.(אם המחיר שווה למזומן שמקבלים בהסדר).
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1- במסגרת טור בהמשך אתייחס לכך.2- בסאני כיום כמעט רוב המחזיקים מכרו או שמנסים למכור , בעצם רק שני גופים רכשו לאחרונה אלו לפידות של לוקסי ואנחנו.במצב הזה מחירי האג"ח של סאני נמצאים תחת לחץ מתמיד.
  סגור
 • 25.
  תודה על ההמלצות אספן וגלובל כנפיים
  אלון נטע 03/05/2013 19:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מתחילת השנה עלו יפה ובעקביות. האם יש עוד אגחים -A שכדאי לרכוש?
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:30
  הגב לתגובה זו
  5 0
  1- אסור לי לענות על כך.2- אג"ח סביר בדירוג סביב דירוג A אכן עלה משמעותית לאחרונה, אנחנו כיום מפחיתים השקעות באג"ח שהתשואה עליהן ירדה משמעותית.המעניין ששתי הדוגמאות שהזכרת עדיין נסחרות בתשואות גבוהות ביחס לאלטרנטיבות הקיימות היום בשוק.
  סגור
 • יש לזה סיבה לתשואה הגבוהה? עדיין מסוכנות ? (ל"ת)
  אלון נטע 05/05/2013 09:58
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • טען עוד
 • 24.
  אינטרנט זהב אגח ב
  אורי 03/05/2013 15:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה שלום, דבר ראשון רציתי לכתוב שאני נהנה מאד לקרוא את דברייך,ואני משתדל ליישם חלק מהדברים שאני קורא. רציתי לשאול לגביי האיגרת המצויינת בכותרת,לאור התחזית החזקה של בזק,ולאור העובדה שחברת האם שלה,קרי בי קומיוניקיישנס נערכת לגיוס כ-2.4 מילארד שקל בחו''ל. מעוניין מאד לשמוע את דעתך בנושא. תודה רבה
  סגור
 • אינטרנט זהב אג"ח
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:13
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1-תודה.2- כפי שכבר ציינתי בעצם אסור לי לענות על שאלות כגון אלו. מה שניתן לומר הוא שתשלום הדיבידנד מצד בזק (שני הרכיבים בסך של למעלה מ 1.3 מיליארד ₪ ) החודש עוזר מאוד לאג"ח של בי קומיוניקיישנס (שתקבל כ 422 מיליון ₪ מהדיבידנד) ולכן עוזר גם לאג"ח של אינטרנט זהב כיוון שזו חברה מוחזקת בשיעור של 80% . הבעיה העיקרית היא שחברת הבת אינה יכולה להעלות את הדיבידנד למעלה בגלל שגם לה חובות משמעותיים. כרגע לאינטרנט זהב חוב סולו בסך של כ 1 מיליארד ₪ ומזומן בסך של כ 170 מיליון ₪ בלבד. בעצם לחברה מקורות תשלום לשנת 2013 ובהמשך יאלצו לדאוג למקורות בין על ידי מימוש נכסים ובין על ידי גיוס מקורות אחרים כמו חוב חדש או הזרמה של בעלת השליטה- יורוקום.
  סגור
 • 23.
  מיסוי בהסדר חוב
  בועז 03/05/2013 12:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מיכה תודה על הטור. בהסדר של סאני האם יהיו השלכות מיסוי מבחינת הנפקת הסדרות החדשות? האם יווצר למחזיקים משערים גבוהים מגן מס או שמא חבות במס?
  סגור
 • מיסוי בהסדר
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להשלכות המיסוי (שהן משמעותיות במיוחד למחזיקים הפרטיים) יש משקל מהותי בהסדר. מספיק לראות כמה זמן חולף בין ההחלטה לתשלום בסך 17 מיליון ש"ח באג"ח של חברת דוראה מחודש מרץ ועד שיהיה תשלום בפועל (בין היתר בגלל הבקשה לקבל פרה רולינג ממס ההכנסה על מנת שלא יגבו מס על התשלום המוגדר כריבית ביניים). בגלל שבהסדר הצפוי בסאני אין מחיקת חוב יש תשלום של כ 43 מיליון ₪ במזומן והנפקה של שתי סדרות חדשות השוות בהיקפן ליתרת החוב מס הכנסה צפוי לתת שווי תמורה משמעותי להסדר . בכול מקרה מי שרכש אג"ח בשערים גבוהים לא אמור להיפגע.דרך אגב האישורים של בית המשפט וממס הכנסה בהסדר של סאני אמורים להיות אחד מהגורמים היחידים שיגרמו להסדר "להתארך" לאור התמיכה בהסדר מצד שניים מהמחזיקים הגדולים לוקסי ואנחנו שאר האישורים אמורים להיות מהירים.
  סגור
 • 22.
  רעיון "מלומד" המתעלם מחשיפה $
  סרק 03/05/2013 03:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לפני שנה עמד ה$ על 3.8 +- דהיינו ירד כ6%. גם כיום כשתמלוגי הגז ורכישת ישקר מהווים חשיפה $ משמעותית והפוטים ה$ אינם ישימים עקב מגבלות טכניות ליישום בטווח הארוך ועלויות לא מועטות,לרעיון לעיל פוטנציאל יישומי מוגבל ביותר.דיר בלאק.
  סגור
 • משקיע לטווחים ארוכים ...
  תמיר 03/05/2013 10:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  שלוקח בחשבון את המחזוריות שקיימת בנכסים כלכליים ואת צרכיי התיק שלו בהתחשב לא בהכרח יפגע להבדיל מלעשות '' סיבוב ''
  סגור
 • 21.
  הי מיכה, לא ברור לי מה השוני בין קניית האגחים
  נועם ברודסקי 03/05/2013 01:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  של 7 החברות שהזכרת - לעומת קנייה ישירה של תעודת הסל TLT ומכירת ה"Covered Call" (כלומר: אותה שיטה, אבל במקום לקהות ישירות את האגחים, פשוט לקנות את ה-TLT כנכס הבסיס?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 03/05/2013 12:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  השוני הוא מבחינת התשואה השנתית שמקבלים . ראשית הרשימה שצורפה אלו רק דוגמאות לאג"ח ,על מנת שתקבלו תחושה למה אני מתכוון כשאני מדבר על חברות "בטוחות". התשואה השנתית שחתרתי אליה מתיק האג"ח נעה סביב 3.7% בשנה. התשואה על ה TLT היא כ 2.5% בשנה, כלומר כ 1.2% פחות. מצד שני רכישה של ה TLT במקום רכישת האג"ח הינה קלה יותר וזולה יותר מבחינת העמלות לכן אני מניח שלחלק מהמשקיעים היא קלה יותר ונוחה יותר כשהעלות היא כלומר כשמוותרים רק על כאחוז בשנה במונחי תשואה.
  סגור
 • 20.
  שאלה
  igorm81 02/05/2013 21:38
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שלום מיכה, טוב שחזרת. שאלה שאני מקווה תוכל\תרצה לענות עליה. 1. אשמח לקרוא את דעתך לגבי מחיר הדירות בארץ. 2.האם לדעתך אכן יש כאן בועה? 3.האם כאשר נגיע לרגע שבו הריבית תעלה משקי בית אשר לקחו התחייבויות גדולות יקרסו עקב הגדלת ההחזר החודשי? 4.האם הממשלה באמת רוצה להוריד מחירים או בתור מרוויחים מעליית המחירים ההתערבות תהיה מינורית? 5. האם עליית הריבית תגרום לקריסת מחירים? 6.האם קריסת מחירי הדירות היא באמת רעה למשק? 7. האם רכישת דירה למגורים בזמן הנוכחי היא החלטה נבונה או הרפתקאה מעניינת? (שאלה שקשה לענות עליה ללא מידע נוסף, בכל מקרה אשמח אם תנסה לענות) תודה, איגור
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:27
  הגב לתגובה זו
  7 0
  1-אני לא בטוח שאני מוסמך לענות על כך (השאלה היא בכלל מי יכול לענות על השאלה). אני חושש כבר תקופה ארוכה מפני שוק הדיור למגורים , אבל כמו החשש שלי מפני שוק האג"ח בדירוג גבוה הפחדים בינתיים אינם מוכיחים את עצמם.2- אני אכן מאמין כי ברגע שהריבית תתחיל לעלות זה ייפגע משמעותית בשוק הדיור הן מבחינת עלות המשכנתא שתעלה והן מהכיוון שפיקדונות יהפכו אלטרנטיבה לכסף הפנוי בסיכון נמוך יותר.3-אני לא מאמין שהממשלה מעוניינת בנפילה של מחירים בשוק הדיור גם בגלל החשש מהפגיעה הקשה במשק וגם בגלל הפגיעה בהכנסות ממיסוי.4- מחירי הדיור בארץ כמעט בכול פרמטר של השוואה לעולם הן בגדר של בועה שמה שמניע אותה היא הריבית האפסית והמחסור החמור בדיור לזוגות צעירים ומשפרי דיור.5-קריסת מחירי הדיור לדעתי , במיוחד בעת הנוכחית, תביא לפגיעה אנושה במשק הישראלי שגם כך נמצא כיום במצב עדין.6- האם כדאי לרכוש דירה כיום ? אי אפשר לענות על כך זו שאלה סובייקטיבית. אם הרכישה כרוכה בהלוואה עצומה של כ 70% מערך הדירה והחזר המשכנתא יצריך לוותר על כ יותר מ 30% מההכנסה נטו של בני הזוג המדובר לדעתי על סוג של "התאבדות כלכלית" עתידית.
  סגור
 • 19.
  כיף לקרוא אותך שוב אחרי הרבה זמן...
  קוראת קבועה 02/05/2013 20:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  איך כדאי לחלק היום את התיק מבחינת שקלי/צמוד מדד?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1- תודה.2- כיום אנחנו יושבים על כ 60% שקלי (רובו בריבית קבועה וחלקו הקטן משמעותית בריבית משתנה) ו 40% צמוד מדד. לאחרונה אנחנו פועלים בכיוון של הגדלת הרכיב צמוד המדד לכיוון ה 50% לפחות.
  סגור
 • 18.
  לא ממליץ. אחרי כל המיסים והעמלות לא נשאר כלום חוץ מהסיכ
  משקיע 02/05/2013 20:41
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לא ממליץ. אחרי כל המיסים והעמלות לא נשאר כלום חוץ מהסיכון שהוא נטו
  סגור
 • מיסים ועמלות
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 18:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מי שפועל דרך בנק מקומי מבחינת עמלות רוב הסיכוי שיהיה בבעיה אבל זה נכון להשקעות רבות בחו"ל. לכן יש יתרון למי שפועל באמצעות ברוקרים זולים בחו"ל.זה תמיד היה ויהיה נכון.
  סגור
 • קשקוש - תלוי מי הברוקר שלך בח''ול (ל"ת)
  לא לבנקים הישראלים 03/05/2013 17:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 17.
  שאלה למיכה מה עם אדרי-אל המניות והאגחים
  אבי 02/05/2013 19:25
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מופסד הון במניה נמצא גם באגחים
  סגור
 • אדרי אל אג"ח -התייחסות קצרה
  מיכה צ'רניאק 03/05/2013 09:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1- אסור לי להתייחס לחברות מלבד מידע שהוא אינפורמטיבי . 2- אנחנו לא מחזיקים באג"ח אדרי.3 יש אבדל משמעותי בין האג"ח עם השעבודים לבין זה ללא השעבודים. המשקיעים צריכים לקוות שעסקה עם ריט תושלם כי התמורה בעסקה לדעתי סבירה, אחרת באמת יהיו בעיות. 3- מלבד זאת כאמור לא אוכל להתייחס
  סגור
 • אדרי אל-התייחסות קצרה
  מיכאל צ'רניאק 02/05/2013 19:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1- אסור לי להתייחס לחברות מלבד מידע שהוא אינפורמטיבי . 2- אנחנו לא מחזיקים באג"ח אדרי.3 יש אבדל משמעותי בין האג"ח עם השעבודים לבין זה ללא השעבודים. המשקיעים צריכים לקוות שעסקה עם ריט תושלם כי התמורה בעסקה לדעתי סבירה, אחרת באמת יהיו בעיות. 3- מלבד זאת כאמור לא אוכל להתייחס
  סגור
 • 16.
  הסדר בסאני
  ישראל 02/05/2013 17:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תודה על הכתיבה האיכותית. האם תוכל לפרט מה ההסדר המתגבש, מבחינת שווי האג"ח לאחר ההסדר ומבחינת לו"ז התשלומים ?
  סגור
 • הסדר סאני- חלק שלישי
  מיכה צ'רניאק 03/05/2013 09:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  - אני מתכוון לכתוב בנושא ההסדר בהמשך.רק אומר כי כיום אגרות החוב נסחרות סביב 20 אגורות שזה דומה לסכום המזומן שאמורים בעלי האג"ח לקבל מיד בהתחלה.10- לוחות זמנים- ההודעה לגבי ההלוואה של ויולה במהלך חודש מאי. לאחר ההודעה אם אכן תינתן ההלוואה אני מעריך שההסדר יושלם תוך 6-8 חודשים.
  סגור
 • הסדר סאני- חלק שני
  מיכה צ'רניאק 03/05/2013 09:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  5- סדרות האג"ח הן לחמש שנים בערך והיקפן כ 230 מיליון אג"ח (115 כל אחת) , הן צמודות למדד ולא משלמות ריבית (זירו קופון) אבל כל סדרה (הסטרייט וההמרה) קיבלה "תוספת" של 15% ( חוב נטו לאחר תשלום המזומן בסך 200 מיליון הפך ל 230 מיליון אג"ח) המבטאת את כל הריבית מראש ( כ 2.5%-3% בשנה).6- הסדרה להמרה ניתנת להמרה לכ 16 מיליון מניות סאני , המהוות כ 40% מהחברה.7- הסדרה סטרייט תהיה עם ביטחונות –שעבוד על מניות סקיילקס (שווי המניות המשועבדות במחירים הנוכחיים שווה להיקף הסדרה , כלומר לביטחונות יש שווי ). לאג"ח יהיה מסלול לפירעון מוקדם במידה ומחיר מניית סקיילקס יגיע ל 10 ₪ ופירעון נוסף אם מחיר מניית סקיילקס יגיע ל 15 ₪ (המנגנון הוא מכירת מניות סקיילקס ותשלום לבעלי האג"ח סטרייט). 8- בתוספת שנוספה לאחרונה , בן דוב מתחייב בנוסף ל 10 מיליון אג"ח סאני שהוא אמור להעביר לחברה (ובכך להפחית את החוב לבעלי האג"ח) , לרכוש בשוק 5 מיליון אג"ח חדשות , מיד לאחר הנפקתן למחזיקים ולהעביר אותן לחברה וגם אג"ח זה יהיה נחות ביחס לחוב לשאר המחזיקים.
  סגור
 • הסדר סאני - חלק ראשון
  מיכה צ'רניאק 03/05/2013 09:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מתווה ההסדר בסאני פורסם במאיה, להלן עיקריו : 1- קרן ויולה תלווה 200 מיליון ₪ לסקיילקס ,ו 50 מיליון ₪ לסאני. זו הלוואה עם מספר תוספות/תנאים אפשר לקרוא על כך במאיה. ההלוואה לסקיילקס היא תנאי מהותי , ההלוואה לסאני - בעלי אג"ח סאני יקבלו על כך החלטה .2- בשבוע הבא תפורסם הודעה על מכרז למכירת החזקות סאני בחברת תפוז ומובילאיי, אילן בן דוב יציע תמורה מינימאלית של 20 מיליון ₪ לשני הנכסים. נקווה שיהיו הצעות גבוהות יותר (אמורות להיות כאלו). 3- אילן בן דוב העביר כ 5.5 מיליון אג"ח סאני לנאמן ואמור לרכוש בשוק עוד כ 4 מיליון ולהעביר גם אותם לנאמן. ההלוואה בסך 50 מיליון ₪ של ויולה תשמש לצורך פירעון חוב לבנק מזרחי בסך של כ 28 מיליון ₪ והיתרה בסך כ 20 מיליון ₪ תועבר לבעלי האג"ח.4- בעלי האג"ח אמורים לקבל כ 43 מיליון ₪ (20 מההלוואה של ויולה ועוד כ 20 ממכירת הנכסים ועוד כ 2.5 מיליון ממכירת אג"ח סקיילקס 1). כסף זה ילך לפירעון אג"ח , יתרת החוב תוחלף בשתי סדרות אג"ח בחלקים שווים, האחת סדרה סטרייט והשנייה אג"ח להמרה.
  סגור
 • הסדר סאני- חלק שלישי
  מיכאל צ'רניאק 02/05/2013 19:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  - אני מתכוון לכתוב בנושא ההסדר בהמשך.רק אומר כי כיום אגרות החוב נסחרות סביב 20 אגורות שזה דומה לסכום המזומן שאמורים בעלי האג"ח לקבל מיד בהתחלה.10- לוחות זמנים- ההודעה לגבי ההלוואה של ויולה במהלך חודש מאי. לאחר ההודעה אם אכן תינתן ההלוואה אני מעריך שההסדר יושלם תוך 6-8 חודשים.
  סגור
 • הסדר סאני - חלק שני
  מיכאל צ'רניאק 02/05/2013 19:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  - סדרות האג"ח הן לחמש שנים בערך והיקפן כ 230 מיליון אג"ח (115 כל אחת) , הן צמודות למדד ולא משלמות ריבית (זירו קופון) אבל כל סדרה (הסטרייט וההמרה) קיבלה "תוספת" של 15% ( חוב נטו לאחר תשלום המזומן בסך 200 מיליון הפך ל 230 מיליון אג"ח) המבטאת את כל הריבית מראש ( כ 2.5%-3% בשנה).6- הסדרה להמרה ניתנת להמרה לכ 16 מיליון מניות סאני , המהוות כ 40% מהחברה.7- הסדרה סטרייט תהיה עם ביטחונות –שעבוד על מניות סקיילקס (שווי המניות המשועבדות במחירים הנוכחיים שווה להיקף הסדרה , כלומר לביטחונות יש שווי ). לאג"ח יהיה מסלול לפירעון מוקדם במידה ומחיר מניית סקיילקס יגיע ל 10 ₪ ופירעון נוסף אם מחיר מניית סקיילקס יגיע ל 15 ₪ (המנגנון הוא מכירת מניות סקיילקס ותשלום לבעלי האג"ח סטרייט). 8- בתוספת שנוספה לאחרונה , בן דוב מתחייב בנוסף ל 10 מיליון אג"ח סאני שהוא אמור להעביר לחברה (ובכך להפחית את החוב לבעלי האג"ח) , לרכוש בשוק 5 מיליון אג"ח חדשות , מיד לאחר הנפקתן למחזיקים ולהעביר אותן לחברה וגם אג"ח זה יהיה נחות ביחס לחוב לשאר המחזיקים.
  סגור
 • הסדר סאני- חלק א
  מיכאל צ'רניאק 02/05/2013 19:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מתווה ההסדר בסאני פורסם במאיה, להלן עיקריו : 1- קרן ויולה תלווה 200 מיליון ₪ לסקיילקס ,ו 50 מיליון ₪ לסאני. זו הלוואה עם מספר תוספות/תנאים אפשר לקרוא על כך במאיה. ההלוואה לסקיילקס היא תנאי מהותי , ההלוואה לסאני - בעלי אג"ח סאני יקבלו על כך החלטה .2- בשבוע הבא תפורסם הודעה על מכרז למכירת החזקות סאני בחברת תפוז ומובילאיי, אילן בן דוב יציע תמורה מינימאלית של 20 מיליון ₪ לשני הנכסים. נקווה שיהיו הצעות גבוהות יותר (אמורות להיות כאלו). 3- אילן בן דוב העביר כ 5.5 מיליון אג"ח סאני לנאמן ואמור לרכוש בשוק עוד כ 4 מיליון ולהעביר גם אותם לנאמן. ההלוואה בסך 50 מיליון ₪ של ויולה תשמש לצורך פירעון חוב לבנק מזרחי בסך של כ 28 מיליון ₪ והיתרה בסך כ 20 מיליון ₪ תועבר לבעלי האג"ח.4- בעלי האג"ח אמורים לקבל כ 43 מיליון ₪ (20 מההלוואה של ויולה ועוד כ 20 ממכירת הנכסים ועוד כ 2.5 מיליון ממכירת אג"ח סקיילקס 1). כסף זה ילך לפירעון אג"ח , יתרת החוב תוחלף בשתי סדרות אג"ח בחלקים שווים, האחת סדרה סטרייט והשנייה אג"ח להמרה.
  סגור
 • 15.
  אספן גרופ
  יובל 02/05/2013 16:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלום מיכה, איך לפי דעתך ישפיעו הרכישות והמכירות של נכסים על החברה, האם נראה לך הגיוני למכור נכס אחרי שנתיים של החזקה. תודה יובל
  סגור
 • אספן אג"ח
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 17:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אסור לי לענות על שאלות ישירות על חברות . רק אוכל לומר שאנחנו מחזיקים באג"ח של אספן (אג"ח ד,ה).
  סגור
 • 14.
  קבוצת המשביר
  אפי 02/05/2013 16:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מה דעתך על הקבוצה לאחר עסקת סיבוס?
  סגור
 • לצערי אסור לי לענות על כך
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 17:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כמובן שכול כניסה של מזומנים הינה משמעותית מאוד לחברה ממונפת, צריך רק לקוות שלא ישרפו את הכסף במיזמים החדשים ....
  סגור
 • 13.
  מצבה של סקיילקס
  אלעד 02/05/2013 14:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לאור הפרסום השבוע על הלוואה שמגייסת סקיילקס, מה יכולתה של החברה לשרת את החוב בשנים הבאות ללא הגעה לתספורת לפי הפריסה הקיימת שלו? יש לחץ בשוק מזה תקופה על מחירי האגח הארוך שלעניות דעתי אינו מוצדק.
  סגור
 • מקווה שבקרוב אוכל לעמוד בהבטחה שלי לכתוב טור בנושא
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 14:42
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אני ממתין למצב בו אוכל לכתוב בחופשיות.
  סגור
 • מה הסיבה שיתאפשר לך פתאום לכתוב בחופשיות?
  טל 04/05/2013 00:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והאם אתם מחזיקים באג"ח או במניות?
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 20:18
  הגב לתגובה זו
  2 0
  1-אנחנו מחזיקים באג"ח (הן של סאני והן של סקיילקס).באג"ח של סאני רק לחברת לפידות ישנה החזקה גדולה משלנו.2- שאלה טובה. אני ממתין שקרן ויולה תיתן את תשובתה לגבי ההלוואה ואו גוף אחר (התשובה אמורה להתקבל במהלך חודש מאי). אחרי זה אוכל לכתוב בחופשיות כשכול הנתונים יהיו על השולחן והסדר סאני ייכנס להילוך גבוה.
  סגור
 • 12.
  אס.די.אס. אג"ח ג
  מתחת לרדאר 02/05/2013 12:46
  הגב לתגובה זו
  6 1
  בסוף החודש משלם 25% מהקרן וריבית שנתית 6%. נסחר בסביבות 60% מהפארי. אתמול סגרו עיסקה בה מכרו 2 אחזקות ב 18 מיליון ש"ח (ראו בהודעות הבורסה), אין בעיית תשלום החודש וישאר עודף. השנה צריכים להציג רווח יפה כי עיסקאות עם הודו בשנה שעברה שנידחו והסבו נזקים לחברה שהשקיעה ולא קיבלה תמורה קיבלו אישור לביצוע השנה. את כל זה תוכלו לקרוא בדו"ח החברה השנתי. לשם הגילוי הנאות השקעתי היום באג"ח. הזדמנות לרווח.
  סגור
 • אני מציע שתפתח את הדוחות לפני שאתה מתלהב (ל"ת)
  אלון 03/05/2013 15:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • תראה מה יעשו ההודים השנה, קראת? (ל"ת)
  לפותח בדוחות 05/05/2013 16:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  מתי בנק ישראל יעלה את רבית (ל"ת)
  שרון 02/05/2013 12:30
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • זו שאלת מיליון הדולר
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 13:40
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אני מניח שזה יקרה רק לאחר תחילת מגמה של העלאת הריבית בארה"ב .
  סגור
 • 10.
  מעוניין לקנות אג"חים של דוראה,אולימפיה,ישאל
  קונה אגחים בהסדר 02/05/2013 12:12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  וסיביל ג'רמני. פרטים במייל: DOR123DORI@WALLA.COM
  סגור
 • שוקל למכור דוראה, אולימפיה, ישאל
  מוכר 04/05/2013 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא פרט מה אתה מוכן לשלם עבורן.
  סגור
 • 9.
  צאם
  אנונימי 02/05/2013 11:58
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מיכה מה דעתך על אגח זה, בעבר החזקתם בלהבה האם לדעתך גבר הסיכון?
  סגור
 • צאם אג"ח 1
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 13:39
  הגב לתגובה זו
  5 0
  1-החזקנו כמות קטנה ומכרנו אותה.2- מכרנו כי הסיכון אכן עלה מעבר לכך אני לא יכול להתייחס. לזכות האג"ח עומדת היקפה הנמוך של הסדרה ולכן קל יותר לפרוע את הסדרה כי מדובר בתשלומים של 4 מיליון ש"ח לפירעון על סדרה של כ 28 מיליון ש"ח.
  סגור
 • 8.
  סאני סקיילקס
  רמי 02/05/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סאני- מדוע הזרמת מזומן מצד בעל השליטה לא כלולה בהסדר? סקיילקס- האם יש צפי להארכת זיכיון סמסונג בקרוב? הוא אמור להיות מוארך לשנה או לשנתיים? מדוע זה אינו תנאי להסדר בסאני? תודה
  סגור
 • הסדר סאני
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1-אין אפשרות להזרמת כסף על ידי בעל השליטה בגלל "חוסר במקורות כאלו". זה לא אומר שלא רצינו בכך. אסביר זאת בצורה הבאה מה חשוב יותר בכביש להיות צודק או פשוט להימנע מתאונת דרכים. דרישה של הזרמת הון מצד בעל השליטה היא צודקת. התעקשות על כך והליכה לפירוק זו תאונת דרכים לדעתי.2- הארכת זיכיון במידה ותהיה להערכתי תהיה לשנה נוספת. שים לב כי בגלל שינוי בחוק הזכיינות גם אם הזיכיון יילקח בסוף 2013 מגיע שנה נוספת בדמות פיצוי כספי כך שהמצב טוב יותר ממה שאנשים חושבים. מי שיש לו את האינטרס הגדול ביותר לגבי פעילות סמסונג הוא אילן בן דוב לכן זה פחות בעייתי. הסיבה שבסופו של דבר לא הייתה התניה של הארכת הזיכיון בהסדר (למרות שבפועל זה תנאי הכרחי) נובעת מהעובדה שאולי עדיף לסקיילקס לוותר על בלעדיות מול סמסונג ולהסכים להכניס משווק נוסף בתמורה לאפשרות לייבא ביבוא מקביל מכשירים מחו"ל (היום ניתן לייבא מכשירים במחיר זול יותר מהמחיר בו סקיילקס רוכשת אותם מסמסונג).
  סגור
 • לא בטוח שזו היתה תאונה
  עופר 02/05/2013 16:21
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מיכה, מהו הערך המוסף של בעל השליטה לחברה? ערף מוסף שלילי..אזי מדוע אתה קורא לאפשרות של נישולו מהשליטה בחברה תאונת דרכים? הרי כל ההסדר מבוסס על עליית ערך עתידית בתקווה של סקיילקס , אפשר היה פשוט לפרק את סאני לחלק את מניות סקיילקס שבבעלותה למחזיקי האגח של סאני ...אפשרות שבה אין הפסד רב יותר מהמצב הקיים
  סגור
 • סאני - סקיילקס
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 17:18
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כאשר מפרקים חברה בית המשפט ממנה לה מפרק וזה מוכר את הנכסים שלה (זה גם האינטרס של המפרק כי הוא מקבל את שכרו כחלק מהתמורה שהוא השיג) , לכן המחשבה לקבל מניות סקיילקס אינה ממשית , המפרק פשוט ינסה למכור את המניות שסאני מחזיקה בסקיילקס. הנציגות של סאני ניסתה למצוא קונים , נחש כמה מתעניינים היו למניות .... . ההסדר בסאני בא רגע לפני כניסתה של סקיילקס למצב של פירוק ואני מאמין שהמהלך המהיר בסאני מנע פירוק בסקיילקס ובכך בעצם הציל את בעלי האג"ח של סאני. לבן דוב אין תרומה משמעותית בסקיילקס מלבד פעילות סמסונג (זו הסיבה שאני טוען שלבן דוב האינטרס העיקרי בהמשך פעילות זו). כמובן שיש יתרון לסקיילקס כעסק חי בגלל שהיא חלק מגרעין השליטה בפרטנר , אבל לדעתי כיום אין לכך משקל משמעותי.
  סגור
 • 7.
  איפה שער הדולר במשוואה
  תמיר 02/05/2013 11:45
  הגב לתגובה זו
  4 0
  של הרעיון שהעלית
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אלו הן השקעות צמודות דולר ולכן כמובן שיש כאן השפעה מהותית של שער הדולר על מצב ההשקעה. גם את החשיפה לדולר ניתן לפתור (בדיוק באותה צורה שהוזכרה בטור – כלומר כתיבת אופציות ) אבל ממש אין לי כוונה לסבך את העניין מעבר לקושי שכבר קיים.
  סגור
 • 6.
  דוראה ואולימפיה
  טל 02/05/2013 11:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אודה אם תעדכן מה קורה בשני ההסדרים.יש סיכוי לקבל תשלום בדוראה בקרוב? והאם אין גבול להשמדת הערך שהיה בנאנט.
  סגור
 • דוראה,אולימפיה
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 13:19
  הגב לתגובה זו
  1 1
  דוראה- התקבלה החלטה על חלוקת תשלום באסיפת בעלי אג"ח האחרונה שהתקיימה (מדובר על כ 10 אגורות ברוטו או סביב 9 אגורות עם הפרשה של חלק מהסכום לתביעות אפשריות של נושים מובטחים בגין מרכיב החוב שלא יכוסה מהשעבודים שיש לטובתם). הבעיה שהמפרקים מושכים זמן וממתינים (כנראה) לאישור רשויות המס . כמו כן הם עדיין לאחר כשנה בכלל לא התחילו לטפל בנכסים בחו"ל ולכן חלוקה נוספת לבעלי האג"ח תיקח זמן (במיוחד שזה משתלם למפרקים מבחינת שכר טרחה). אולימפיה- לפי המפרק ההצעות בגין מכירת נאנט לא מספקות ולכן הוחלט להמתין להתאוששות בשווי של חברת נאנט. ברור שיש השמדת ערך מטורפת באולימפיה ובנאנט- השקיעו עשרות מיליוני דולרים בשתי החברות בקרקעות באוקריאנה שלא שוות כלום היום. בנאנט בגלל ההון העצמי העצום זה לא יפגע משמעותית בבעלי האג"ח ואילו באולימפיה זה מחק אותם.
  סגור
 • 5.
  נראה מעניין אבל מורכב מדי למשקיע הפשוט (ל"ת)
  תן המלצות לאגח בארץ 02/05/2013 11:11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 4.
  הודית "טעיתי"
  יפה שסוף סוף 02/05/2013 11:01
  הגב לתגובה זו
  2 1
  "מי שעשה ניסיונות, כמוני, להתגונן מפני האפשרות של הפסדי הון במקרה של עליית ריבית, פספס בשנים האחרונות את הראלי העצום והחסר תקדים שהיה במחירי הנכסים בעלי סיכון נמוך." מי שקנה ב5-3 שנים אחרונות אג"ח ממשלתי ארוך הרוויח 40-70 אחוז וחסך את כל כאבי הלב של הסדרי חוב ושטויות אחרות
  סגור
 • אף אחד לא עשה 70 אחוז בממשלתי ב-3-5 שנים (ל"ת)
  לא צריך להגזים 03/05/2013 15:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • אך לא בפרקטי - להבות אגח עובד יפה מאוד (ל"ת)
  טעה אולי בקונספט 02/05/2013 11:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  אלטרנטיבה אחרת
  ארז 02/05/2013 10:50
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מיכה, לדעתי לפעמים עדיף לשחק יותר פשוט. האגחים יקרים? (אוביקטיבית, בהסתכלות ארוכת טווח), מצויין. אז מוכרים. אז לא נהניתי מהעליה של הגליל הארוך. פשוט עוברים ליותר מניות ויותר כסף מזומן (קרן כספית). המניות מסוכנות? אז מחזיקים פחות מהן. ואז, ביום המשבר הקונצרני הבא (וברוך השם, אנחנו מבורכים בהם) קונים קונצרניות ופוטנציאלית מקטינים מניות. אני יודע שזה נשמע מגושם ופשטני, אבל זה עובד לי...
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 11:14
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ברור שהגישה שציינת היא אופציה שאגב מתאימה אולי יותר למשקיע מן השורה. ציינתי זאת כאפשרות שחלק מהמשקיעים בוחרים בה. הטור נכתב מראש עבור אותם המשקיעים אשר בחרו להשקיע באג"ח במח"מ ארוך. פשוט ניתנה דוגמה המפחיתה את הסיכון שלהם ומאפשרת גם לשפר את התשואה. אגב זו אינה פעולה פשוטה והיא כרוכה בפעולות רבות וביכולת לשלם עמלות נמוכות לבנקים ולכן כמובן שאינה מתאימה לכול אחד.
  סגור
 • אידיבי
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 11:11
  הגב לתגובה זו
  4 1
  מהפארי- זה המצב כיום. באותו מועד רוב הסדרות נסחרו כ 58% מהפארי (מאז הם עלו לכיוון כ 63%-65% מהפארי). בנוסף אני מאמין כי נכסי הבסיס כמו סלקום,שופרסל,נכסים ועוד יכולים להגיע למחירים גבוהים יותר ממחירם הנוכחי ( במצב שלא מפרקים את הקבוצה). בכול מקרה הסדר לוקח הרבה מאוד זמן בגלל כול הנציגים , עו"ד והאינטרסים המנוגדים- זו הסיבה שרוב המשקיעים נשברים בדרך. אנחנו לא מחזיקים , ומועלם לא החזקנו, באג"ח של אידיבי (בטח שלא של אחזקות אבל גם לא של פיתוח ). ההשקעה כאן מתאימה לסוג מסוים של משקיעים ואינה מתאימה לכול משקיע , זה נכון כמעט לכול אג"ח זבל.
  סגור
 • 2.
  אידיבי
  גיא 02/05/2013 10:38
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מיכה מה לדעתך יקרה באידיבי אחזקות ופיתוח? האם להבה מחזיקים באחד מניירות הקבוצה?
  סגור
 • אידיבי
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 11:11
  הגב לתגובה זו
  4 3
  מהפארי- זה המצב כיום. באותו מועד רוב הסדרות נסחרו כ 58% מהפארי (מאז הם עלו לכיוון כ 63%-65% מהפארי). בנוסף אני מאמין כי נכסי הבסיס כמו סלקום,שופרסל,נכסים ועוד יכולים להגיע למחירים גבוהים יותר ממחירם הנוכחי ( במצב שלא מפרקים את הקבוצה). בכול מקרה הסדר לוקח הרבה מאוד זמן בגלל כול הנציגים , עו"ד והאינטרסים המנוגדים- זו הסיבה שרוב המשקיעים נשברים בדרך. אנחנו לא מחזיקים , ומועלם לא החזקנו, באג"ח של אידיבי (בטח שלא של אחזקות אבל גם לא של פיתוח ). ההשקעה כאן מתאימה לסוג מסוים של משקיעים ואינה מתאימה לכול משקיע , זה נכון כמעט לכול אג"ח זבל.
  סגור
 • 1.
  מיכה שלום
  אנונימי 02/05/2013 10:28
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מיכה , מזמן לא שמענו ממך? האם תוכל לתת עדכון קצר על סאני וקמן ? והאם יש שם סיכוי לראות את הכסף?
  סגור
 • קמן, סאני
  מיכה צ'רניאק 02/05/2013 11:03
  הגב לתגובה זו
  5 1
  בשתי החברות היו "התפתחויות" לאחרונה , לכן חשוב לעקוב אחרי ההודעות במאיה. בקמן לאחרונה ב 21/4 מסר נציג בעל השליטה כי ההצעה להסדר שהעביר בעל השליטה פקעה והוא אינו מתכוון לעמוד אחרי ההצעה. עוד נמסר כי בעל השליטה מתכוון להעביר הצעה אחת לבעלי אג"ח ג ( להם יש עילת תביעה ) והצעה אחת נחותה מאוד לשאר הנושים הלא מובטחים שהם סדרות א,ב והבנקים. בכל מקרה ההצעה החדשה לאג"ח ג נמוכה מההצעה המקורית שעמדה על כ 22 אגורות. בעלי אג"ח ג לא אהבו את הנסיגה ולכן הם נערכים לפנות לדרך של תביעות. סאני- החברה נמצאת בתהליך של הסדר , ההסדר הוא בתמיכת להבה ומטבע הדברים אני מאמין כי הוא לטובת בעלי האג"ח.
  סגור
 • האם אין מקום לתביעה כלפי מי שטירפד ההסכם לבעלי האגח? (ל"ת)
  לאגח א הובטחו 15 אג' 03/05/2013 15:52
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • לצערי זה אמור להיות בית המשפט ....
  מיכה צ'רניאק 04/05/2013 20:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בית המשפט משך את ההחלטה שלו לגבי אישור ההסדר למעלה משלושה חודשים , עד שבעל השליטה ניצל את ההזדמנות ולא האריך את ההצעה שלו. אני לא רוצה לזרות מלח על הפצעים לאג"ח א הוצעו במקור למעלה מ 25 אגורות בהסדר ...
  סגור