השוק מאותת לפרוסט: עסקת פרולור רעה לבעלי המניות - הנה הסיבות

 |  (5)
האם העסקה למכירת {פרולור ביוטק}לפי שווי של 480 מיליון דולר טובה לבעלי המניות? יממה לאחר העסקה ניתן להרגיש סקפטיות רבה בקרב בעלי המניות לעסקה שתפר פיליפ פרוסט למיזוג בין שתי חברות הנמצאות בבעלותו ובשניהן הוא מכהן כיו"ר.

במסגרת העסקה אמורה חברת אופקו הלת' (סימול: OPK) לרכוש את פרולור באופן שבו לבעלי המניות של פרולור יוצעו מניות של אופקו הלת' (כמעט ביחס של אחד לאחד). במלים אחרות, כל של פרולור אשר שווה 6.32 דולר למניה אמורה להיות מוחלפת במניה חדשה של אופקו הלת' ששווה 6.96 דולר.

מאחר ושוק ההון האמריקני משוכלל במיוחד, ניתן לומר בזהירות כי המשקיעים מתנגדים לעסקה. אם המצב היה שונה הרי שמחירן של שתי המניות היה דומה. שחקני ארביטראז' מתוחכמים גם היו יכולים לנקוט בפוזיציה של רכישת פרולור ומכירת אופקו הלת' בחסר תוך יצירת רווח ארביטראז' - וזה לא קורה.

לא פחות משמונה משרדי עורכי דין החלו לבדוק את העסקה כשהטענה המרכזית שלהם היא שהדירקטוריון של פרולור לא הצליח להשיג את העסקה האופטימלית עבור בעלי המניות. כל משרדי עורכי הדין מצביעים על כך שאיש העסקים פיליפ פרוסט אשר מכהן כיו"ר של שתי החברות אחראי לכך שהעסקה נסגרה במחיר זול.

לא מעט אקזיטים בוצעו בתחום של מדעי החיים בוול סטריט בשנים האחרונות. ובכל זאת, של 20% על מחיר המניה בעסקת מניות היא זניחה מאוד. כמו כן, עצם העובדה שמדובר בעסקת מניות שבה לא מועבר מזומן עוד יותר מצביעה על החסרונות של העסקה מבחינת בעלי המניות של פרולור אשר הצביעו ברגליים. המניה עלתה ב-8% בלבד במסחר בוול סטריט.

בעבר התפרסמו דיווחים בכלי התקשורת על כך שחברת טבע -3.24% טבע 3,019 -3.24% טבע בסיס:3,120 פתיחה:3,132 גבוה:3,159 נמוך:3,016 תמורה:51,080,391 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שגם בה מכהן פיליפ פרוסט כיו"ר התעניינה ברכישת פרולור אך העסקה לא הבשילה לכדי הסכם. ניתן לנחש שפרוסט העדיף שטבע תרכוש את פרולור ביוטק בעסקת מזומן אך הדירקטוריון לא אישר את העסקה שתפר היו"ר ולכן בלית ברירה פנה למיזוג עם אופקו הלת'.

בתוך מספר שבועות צפויה חברת פרולור ביוטק לפרסם לרשות ני"ע את דו"ח העסקה ולבקש את אישורם של בעלי מניות. כחלק מדו"ח העסקה צפויות פרולור ואופקו הלת' לחשוף את כל התהליך שהוביל לעסקה, האם היו הצעות נוספות והאם הדירקטוריון של פרולור עשה הכל על מנת למקסם את הערך לבעלי המניות ודרש מאופקו הלת' לשפר את ההצעה.

על פניו, העסקה למכירת פרולור הוכתרה על ידי פרולור כעסקת הביוטכנולוגיה הגדולה בישראל. עם זאת, מעל עסקה זו מרחף טעם רע של עסקת בעלי עניין אשר טובה לפיליפ פרוסט ורעה לציבור של פרולור המאמין במוצר. היטיב לתאר זאת בעל מניות בפרולור שטען כי "המחיר של המניה צריך להיות 10 דולר וצפונה". פיליפ פרוסט יצטרך לעבוד קשה על מנת לשכנע את הציבור בפרולור כי העסקה כדאית.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ניתוח מבריק של תומר קרונפלד (ל"ת)
  דני משקיע 27/04/2013 19:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אפשר לעשות שורט באופקו
  בלה בלה 25/04/2013 11:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ויש כמה מ' מניות כבר בשורט
  סגור
 • 3.
  סליחה, זה אפילו יותר מאחד!
  עדי 25/04/2013 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 1
  Certain of OPKO's directors, executive officers and stockholders are directors and stockholders of PROLOR. Specifically, Phillip Frost, M.D., OPKO's Chairman and Chief Executive Officer, and a greater than 5% stockholder of OPKO is PROLOR's Chairman of the Board and a greater than 5% stockholder of PROLOR. Jane H. Hsiao, Ph.D., M.B.A., OPKO's Vice Chairman of the Board and Chief Technical Officer, and a greater than 5% stockholder of OPKO, and Steven D. Rubin, OPKO's Executive Vice President - Administration and a Director, and a less than 5% stockholder of OPKO are both directors of PROLOR and less than 5% stockholders of PROLOR. The Board of Directors of each of OPKO and PROLOR (with the directors noted above abstaining) has approved the Merger and the Merger Agreement. The transaction was also approved by PROLOR's Strategic Alternatives Committee.
  סגור
 • 2.
  פשוט אי אפשר לעשות שורט אופקו
  יורם 25/04/2013 11:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו הסיבה לפער הגדול
  סגור
 • 1.
  גם אחד מהדירקטורים בחברה הוא דירקטור באופקו
  עדי 25/04/2013 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובעל מניות
  סגור