לתפוס שור משתולל: ביפן מתנהל ניסוי כלכלי היסטורי - איך ניתן להרוויח מזה?

ינון אריאלי מתייחס בטור יום ו' לניסוי הכלכלי ההיסטוריה שמתהבל בימים אלה בכלכלת יפן, ועל האפשרויות להרוויח מהסיטואציה
 |  (10)
באפריל 2009 דולר אמריקני אחד היה שווה 100 ין יפני. לאחר מכן הייתה התחזקות של שלוש וחצי שנים בהן היחס ירד ל-77 ין לדולר, והיום אנו קרובים שוב למצב בו יחס ההמרה דולר/ין יהיה 100.

למי שלא קרה חדשות מאקרו מהעולם או בלוגים של אנשי פיננסים בחצי השנה האחרונה (וראיתי את הדברים האלו בדי הרבה בלוגים, כולל במקומיים), אזכיר כי הממשלה היפנית החליטה להילחם בכל כוחה בדפלציה (ירידת המחירים) שחווה יפן מאז תחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת. איך עושים את זה? פשוט מורידים את ערך המטבע המקומי באמצעות הדפסת כסף.

באופן פשטני, כך יגדל היצע הכסף בשוק היפני, הצריכה תגבר, המחירים יעלו וייצרו . אולם, במקרה הנוכחי, הממשלה היפנית מנסה להפוך של עשרים שנה לאינפלציה מערבית נורמלית של כ-2% בשנה, לכן היא נאלצת להדפיס כמויות אדירות של כסף. לאחרונה הצהיר הבנק המרכזי ביפן על כוונתו להכפיל את מאזנו לכ-250 טריליון ין (2.5 טריליון דולר) במהלך השנים הבאות. בנוסף, בשביל לנסות ולמנוע את עליית תשואות האג"ח במדינה, הבנק המרכזי אף הצהיר על מסע רכישות ממשלתיות בכל קשת המח"מים בהיקף של 7 טריליון ין בחודש.

מדובר כאן בהדפסת סכום כסף עצום השווה לכ-15% מהתמ"ג של יפן (שעמד על כ-6 טריליון דולר ב-2012), וכל זה בפחות משנה. נכון שגם הפד האמריקני הדפיס סכום עצום של למעלה מ-2 טריליון דולר, אולם זה נפרש על פני יותר מחמש שנים ובנוסף התמ"ג של ארה"ב גדול פי 3 מזה של יפן. בצד רכישות האג"ח מדובר בקצב של כ-75% ממה שהתרחש בארה"ב. אבל שוב, כאן מדובר בכלכלה שממדיה כשליש מזה של ארה"ב.

אין ספק שמדובר כאן באחד הניסויים הכלכליים הגדולים והמסוכנים בהיסטוריה, שאם ייכשל הוא יכול להוביל את יפן לקריסה פיננסית טוטאלית שההתרחשויות באירופה הן גרגר אבק לעומתן. מצד שני, יש הטוענים שיפן נקלעה למבוי סתום, עקב כך לא הייתה לה ברירה אלא ללכת לתוכנית כזו. חיזוק לכך אפשר לראות בעובדה, שביפן הספיקו להיות לא פחות מ-6 שרי אוצר בשלוש השנים האחרונות. בהחלט בלגאן.

המהלכים האלו הובילו את הין להיחלש ביחס לדולר בחצי השנה האחרונה, ובמפתיע זה קרה די מהר ובעוצמה גדולה. ועדיין, לפי ההערכות של משקיעים גדולים כמו ביל גרוס למשל, תידרש היחלשות משמעותית נוספת כדי להגיע ליעד האינפלציה אליו מכוונת הממשלה היפנית. משקיע מפורסם נוסף שסבור שהין אפילו יכול להיחלש לרמה של 200 ין לדולר, הוא קייל בס, שנתן הרצאה מלומדת על הנושא (ארוכה אבל כל שנייה שם שווה זהב).

אז איך להרוויח מזה כסף?
יש מספר אפשרויות להרוויח מהיחלשות הין. אחת מהן היא כמובן להשקיע בצורה ממונפת בצמד המטבעות דולר/ין, כלומר לקנות דולרים ולמכור ינים וכך להרוויח מהיחלשות הין מול הדולר. זאת עשויה להיות האסטרטגיה הרווחית ביותר אם תהמרו על הכיוון הנכון ובזמן הנכון. אולם זאת גם האפשרות התנודתית ביותר ובעלת הסיכוי הגדול ביותר לאבד את כספכם במקרה של התחזקות פתאומית של הין, לכן היא מתאימה למשקיעים מנוסים בלבד. וגם אז, כדאי להגביל את המינוף כך שאפילו תנודה של 5% ויותר בכיוון ההפוך לא תמחק את ההשקעה שלכם.

דרך חלופית, נגישה יותר וללא הסיכונים הטמונים במינוף, היא באמצעות העוקבת אחר מחיר המטבע היפני, למשל התעודה Japanese Yen Trust. מי שרוצה לעלות בדרגת הסיכון-סיכוי, יכול לרכוש אופציות פוט על התעודה. אלו אופציות שנותנות לכם את האופציה (אבל לא החובה) למכור את הנייר במחיר ידוע מראש (מחיר המימוש, Strike price) לכותב האופציה עד מועד הפקיעה.

כדוגמא, אני רכשתי ללקוחות שלי לפני מספר חודשים אופציות פוט על התעודה הפוקעות בינואר 2014 עם מחירי מימוש של 90 ו-100 דולר. שתיהן עלו די הרבה לאחרונה בגלל ההצהרות של הבנק המרכזי ביפן, אבל אם אתם מאמינים בתזה של קייל בס או ביל גרוס, יש עוד הרבה מקום להיחלשות של המטבע היפני מהנקודה הנוכחית.

אפשרות נוספת, המתבססת על ההנחה שיצירת אינפלציה תעשה טוב לחברות היפנית, היא להשקיע במניות יפניות. יצואניות כמו טויוטה למשל ירוויחו מין חלש. אך אם אין לכם רצון לבחור מניות בצורה פרטנית, תוכלו ללכת לכיוון של תעודת סל כמו WisdomTree Japan Hedged Equity, שמאפשרת חשיפה לשוק המניות היפני תוך גידור מפני היחלשות המטבע המקומי.

לפני שאתם רצים להשקיע, קחו בחשבון ששוק המט"ח הוא אפיק ספקולטיבי, תנודתי ובלתי צפוי בטווח הקצר, ולמען האמת גם בטווח הארוך. בנוסף, הין כבר ביצע מהלך היחלשות משמעותי בחצי השנה האחרונה, וכל עלייה נוספת שלו לעבר 110-115 ין לדולר עלולים להוביל להתפתחויות מורכבות יותר בכלכלה היפנית ובעולם. לכן, ההיגיון אומר שלא להשקיע בניירות האלו יותר מ-1%-2% בודדים מהתיק שלכם, כלומר סכום שאתם מוכנים לאבד ועדיין התיק לא יפגע יותר מדי.

*הכותב, ד"ר ינון אריאלי, מנהל כסף למשקיעים ומייעץ לחברות, ומפעיל בלוג השקעות בכתובת bursa4u.com . תקנות הייעוץ הכללי של אוסרות עליו להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה, אולם אתם מוזמנים לפנות אליו באמצעות המייל. הדברים מובאים לצורך מידע כללי בלבד ואין לראות בהם משום המלצה ו/או ייעוץ לגבי כדאיות ההשקעה בניירות ערך ו/או מכשירים פיננסיים אחרים. הדברים אינם מהווים תחליף לייעוץ ספציפי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. לכותב אין רישיון ייעוץ השקעות, ויש לו עניין אישי באופציות פוט על התעודה FXY

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  לתת קרדיט לבלוגים המקומיים שבהם קראת על כך (ל"ת)
  לא היה מזיק 13/04/2013 21:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  נזכר
  האיש....... 13/04/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 2
  מאוחר מידיי.....איפא היה עד עכשיו ? בשרותים ? ממשלת ארה"ב לא תסבול המשך המדיניות היפנית שפוגעת ביצוא שלה ליפן מצד אחד ומצד שני מעודדת את היבוא אליה מיפן.......כמה זמן הכותב חושב שזה יכול להמשך ? מה האמריקאים טיפשים ולא מבינים כלום ? הייתי נזהר עכשיו יותר , כי האמריקאים בטח מכינים להם תרגיל מס' 8........לא חריף מדי כי, הם עדיין צריכים אותם אבל, אני כבר מטיל ספק אם יש כדאיות בזמן הזה לחשוב שזה ימשיך ככה.......צריך לחפש משהו שעדיין לא יודעים ......ולא לחשוב שמה שהיה הוא שיהיה .......זה סיכון גדול מידי שלא שווה לקחת אותו......לדעתי כמובן.......כל מי שרוצה יכול לעשות מה שבא לו......גם אינני ממליץ לאף אחד מה לעשות בכספו !
  סגור
 • 5.
  מה עושים?????
  אילן 13/04/2013 07:00
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למי שיש הלוואה צמודת ין מה לעשות??? לסגור או לחכות?????
  סגור
 • מה אתה ממהר צמוד ין תשלם פחות ופחות בעתיד (ל"ת)
  בן יונה 13/04/2013 22:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  יחצני
  אהרון 12/04/2013 21:40
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הכתבה יחצנית למרות שזה לא סוד שהיין הולךלכיוון 115 ואפילו 135 כמו לפני 5 שנים
  סגור
 • יחצני או לא, אז הכותב צודק. מעניין (ל"ת)
  רונן 13/04/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  למה אתה מספר על זה עכשיו?
  ניב 12/04/2013 15:01
  הגב לתגובה זו
  8 0
  חבל שלא הצעת זאת בעת שרכשת את האופציות ללקוחותיך או שבעצם כול המטרה של הכתבה הזו זה לספר לנו שכדאי להיות לקוחות שלך כי אתה יודע לקרא את התמונה חצי שנה מראש ?
  סגור
 • עדיף מאוחר מאשר אף פעם (ל"ת)
  רונן 13/04/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מי שלא קנה לפני חצי שנה פיספס את הרכבת אני קניתי
  כלכלן 12/04/2013 14:00
  הגב לתגובה זו
  7 1
  מניות של מאזדה וטויוטה ביפן באוקטובר ומכרתי לפני חודש ןחצי ברווח של 130 אחוז עכשיו כבר מסוכן להיכנס
  סגור
 • 1.
  מסוכן
  חיים 12/04/2013 13:32
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מי שלא יודע לא כדאי לו לנסות אפשר להפסיד בוודאות
  סגור