הנה מניה שעליה אפשר להגיד, עד הפנסיה ולנכדים

שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מתייחס למניית TMO, מה כ"כ מיוחד בחברה הזו?
 |  (23)
לא שזה משנה משהו למישהו אבל עבר עוד רבעון והעולם הריאלי, זה שמשלם עבור הפרשנויות והכותרות בתקשורת, עדיין חי, קיים ותוסס. ארה"ב ממשיכה לצמוח (זוכרים את "הצוק הפיסיקאלי"? אולי את מה שנקרא ה Sequestration?).

גוש האירו עדיין קיים, קפריסין, עד כמה מפתיע, נלחמת שלא לעזוב ומדינות רבות נלחמות להיכנס. הניקיי עלה בכ-% 43 בחמשת החודשים האחרונים ועוד ידו נטויה ומדינות ה-BRIC ממשיכות לשגשג. הרבעון האחרון הוכיח שוב שבמציאות שמחוץ לתקשורת החברות ממשיכות לשגשג ומצבן (אם לשאול רואה חשבון, לא פרשן) טוב משהיה אי פעם.

"הופתענו" לגלות שחברות המכוניות שברו שוב שיאי מכירות (מי קונה? הרי היה ברור לפרשנים שהרבעון האחרון כבר לא יציג עליות), חברות התעופה חוזרות להרוויח (מי נוסע? הבטיחו האטה ומשברים קשים בתחום, לא?), הנדל"ן המשיך להתייקר, לא הרימה ראש ברבעון האחרון (תבדקו מה היו התחזיות בתחילת הרבעון, "האינפלציה תעלה לברוח מאגחי"ם אמריקאים!", זוכרים?) וכול רשתות המזון שברו שיאי מכירות. הפער בין המציאות לתקשורת הולך וגדל.

בעוד העולם ההשקעות/עסקים הריאלי מתעניין בדברים מהסוג של הפסדה של נובארטיס (סימול: NVS) במשפט ההגנה על תרופת הסרטן שלה בהודו או בפיילוט המוצלח שערך הפרופסור ניר ליפסמן מאוניברסיטת טורנטו בנושא המלחמה באנורקסיה באמצעות ה-Deep brain stimulation שזו אחת האפשרויות ש"מתחרות" בנושא מחלות מרכז העצבים במכשור המדהים של בריינסווי "שלנו" (ה-TMS - transcranial magnietic stimulation) ובפרוזאקים למיניהם, עולם התקשורת העסקית מתרכז בכותרות ובסנסציות. הבעיה היא לא בזה שאנחנו מתעלמים מהבעיות, יש כאלו מספיק והאמינו לנו שאנחנו מודעים להן אבל התקשורת מתעלמת מהעובדות. לא בגלל שאינה מודעת לעובדות אלא בגלל שמה שעוזר למכור תקשורת, הרייטינג, חייב להתבסס על כותרות סנסציוניות. תחשבו לרגע מדוע משתמשים כ"כ הרבה פעמים באנשים כמו פאבר, רוג'רס, סורוס, ג'אנג'ואה, גרוס ושכמותם? כמה פעמים הם צדקו בעובדות??? מה שמטריד יותר אינן הפרשנויות המטעות/מוטעות כמו התעלמות המפרשנים והחזרה, כאילו כלום לא נאמר, לסדר היום, "דברנו על צוק פיסיקאלי? הבטחנו שרווחי החברות ירדו? אז דברנו והבטחנו, אז מה?". אז אנא מכם המשקיעים, לפני שאתם קונים או מוכרים תנסו לבדוק גם את העובדות.

Thermo Fisher Scientific (סימול: TMO) בשיא כול הזמנים

לפני כ- 6.5 שנים מצלצל לנו החבר סטיבן שאז כבר ישב כפנסיונר על בקתת העץ בראש ההר שרכש במדינת איובה ומספר לנו שחברת Thermo Electron (אז TMO) ששנינו הכרנו היטב משנות השמונים, רוכשת את חברת Fisher Scientific International (אז FSH), שהכרנו אפילו טוב יותר, שגדולה ממנה בהרבה, בהחלפת מניות בערך של 10.6 מיליארד דולרים. אמר אז סטיבן, "אתה מחפש השקעות לפנסיה ולנכדים? אז נוצרה הזדמנות. אם אתה מאמין שתחומי הבריאות, הסביבה, המזון והכימיקלים ימשיכו לעניין את האנושות ואם אתה מאמין שבמהפכות הטכנולוגיה והאינפורמציה ימשיכו להתקדם ולקדם, לך על המיזוג ושב על ההשקעה ותאפשר, אחרי שתעזוב אותנו, גם לנכדיך ליהנות מעט".

המניות מוזגו כשהיו, שתיהן, בשיא כול הזמנים והמניה החדשה התחילה להיסחר ב-36 דולר ובתוך שנתיים, ב-2008, הכפילה עצמה. אבל אז בא המשבר והמשקיעים, שהשליכו הכול, שפכו גם את התינוק הזה עם המים והורידו המניה ל-29 דולרים ומאז, בעולם שנשלט ע"י כותרות וסחרני-יום, המניה זזה למעלה אבל תוך כדי זעזועים (שיוצרים גם הזדמנויות קניה ולעיתים גם מכירה) לא קטנים וכעת הגיעה לשיא כול הזמנים, 78 דולרים.

מה בדיוק עושה החברה הזו?

החברה מגדירה עצמה כ-"world leader in serving science" ולדעתנו בצדק. תרמו-פישר משרתת לקוחותיה (350,000 נכון לסוף 2012) באמצעות 3 חטיבות שמפתחות מייצרות ומוכרות מאות מוצרים שונים מהטכנולוגיים ביותר ועד לריהוט המעבדה.

החטיבה הראשונה היא Thermo Scientific, חטיבת הטכנולוגיה שמפתחת, מייצרת ומשווקת ציוד/מכשור אנליטי לתעשייה וציוד למעבדות. מפלטפורמות תוכנה לתפעול דרך פלטפורמות תוכנה להעברת אינפורמציה מדעית ורובוטיקה ועד לחומרים המשמשים לריאקציות כימיות, לניתוחים ספקטרומים, טיפול מעבדתי בתאים, בדיקות לתרופות, ציוד לאבחון רפואי, ציוד למחקר מיקרו ביולוגי, מערכות למעקב בתעשיות הכימיה, הרפואה והאקולוגיה, מערכות לייצור חלבונים, מערכות ומכשור בתחום הסביבה ועוד כהנה וכהנה.

החטיבה השנייה היא Fisher Scientific שמציעה ללקוחות חליפה שלמה של ציוד למעבדות. כול מה שדרוש למעבדה ממכשור דרך ה כימיקלים ועד ללימודים. החברה מציעה, במיוחד בארצות מתפתחות, Turn-key projects, מעבדה מושלמת כולל הצד הלימודי/מקצועי והניהולי. החטיבה השלישית היא Unity Lab שעיקר עיסוקה בשירותים ללקוחות, מעין מנוע חיפוש עבור מפעלים ומוסדות מחקר שמזהה ומבצע. בנוסף לשלושת החטיבות מציעה החברה ללקוחותיה "הצעות ספציפיות לייעול ושיפור" שנעשות בעקבות מעקב צמוד אחרי המגמות וההתפתחויות. בשבוע שעבר למשל השיקה החברה פלטפורמה לחדשנות, פלטפורמה שמציגה, בזמן אמת, כול תהליך של חדשנות בתחום המעבדה ושכוללת פתוח של תוכנות, מכשור, ציוד עזר וחומרים לצרכי המעבדה העתידית כולל חיבור לכול מקורות המידע שיעזרו חברה להתפתח.

בנוסף החברה היא מהמובילות, לצד חברות כמו Life Technologies (סימול:LIFE ), GE , Affymetrix (סימול:AFFX ) ואחרות, בתחום שנקרא Fluorescent Imaging אחד מהתחומים המובילים בצמיחה בעולם הביו רפואה. בשנת המיזוג הראשונה, 2007, הציגה החברה מכירות של 9.75 מיליארד דולרים, ונקי של 0.97 ו - 0.96 מיליארד בהתאמה ורווח למניה של 1.76 דולר בדילול מלא. את 2012 סיימה עם מכירות של 12.51 מיליארד, רווח תפעולי ונקי של 1.5 ו- 1.2 מיליארד ורווח למניה של 3.21 דולרים.

48% מההכנסות באו ממוצרים ושירותים למעבדות. % 33 מטכנולוגיות אנליטיקה והיתרה ממוצרי ושירותי אבחנה שונים.

החברה צומחת אורגנית אבל גם באמצעות רכישות. במהלך 2012 בצעה 3 רכישות, האחרונה חברת One Lambd, מקליפורניה שהתמחתה בפתוח מערכות אבחון להשתלות רפואיות, אחד התחומים החשובים בבריאות. את החברה מוביל, מאז 2009 כנשיא ומנכ"ל, Marc N. Casper שהוביל, עד 2006, את חברת Fisher Scientific. היו"ר, מאז 2007, הוא Jim P. Manzi, אדם מפורסם מאוד בוול סטריט. מנזי הוביל, כיו"ר, נשיא ומנכ"ל את חברת התוכנה הגדולה Lotus Development Corporation כאשר IBM רצתה לרכוש אותה. הצורה בה ניהל את המכירה נלמדת בקורסים ל-M&A עד היום.

ב-1995 רכשה IBM את לוטוס ב 3.5 מיליארד, סכום דמיוני לאותם ימים ומנזי יצא עם 78 מיליון והקים את חברת ההשקעות המצליחה Stonegate Capital. אין לחברה הזו מתחרות שנותנות את כול מגוון השירותים שהיא מספקת אבל יש לה אין ספור מתחרות על חלק זה או אחר מהפעילות (כפי שהראנו בתחום ה- Fluorescent Imaging כדוגמה). המתחרות הרציניות ביותר הן אגילנט (סימול:A ), בקטון דיקנסון (סימול:BDX) וענקית המיכון, ציוד הבדיקה, מדעי החיים והטיפול במים, Danaher (סימול:DHR) שבבעלותה חברת Beckman Coulter מקליפורניה.

בסוף מרץ, כשהייתה על 76.5 דולרים הוציא Alex Morozov, בכיר של Morningstar.com, עדכון על החברה ולפי המחקר הערך הכלכלי של החברה היה אז 74 דולר. כמו שאר האנליסטים שמכסים את החברה יש לו רק דברים טובים לספר עליה אבל מדובר בחברה שקשה מאוד להעריכה ומשתי סיבות. הראשונה, מגוון המוצרים והשינויים בהם. כפי שהזכרנו מדובר בחברה שהכנסותיה מגיעות ממאות מוצרים ומכול רחבי העולם כך שהמעקב ולבטח החיזוי קשים ביותר.

הבעיה השניה קשורה בהשתלטות הסחרנים, TMO היא מהמניות היותר "מזועזעות" בין ה-500 של ה-S&P. מורוזוב מצביע על הזעזועים שליוו המניה מאז משבר 2008. במהלך 4 השנים האחרונות היו 3 נפילות חדות ושלוש עליות חדות, האחרונה מאז יוני 2012, 60%. העלייה של הימים האחרונים נובעת משמועות שהחברה תציע לרכוש את המתחרה Life Technologies במחיר של כ-11 מיליארד. קשה כמובן להסביר את העלייה שהרי החברה, שבקופתה כמיליארד כרגע, תצטרך להגדיל חובותיה בצורה משמעותית (החוב הכולל כרגע הוא 7.2 מיליארד) אבל אלו "נפלאות התבונה" של וול סטריט עליהן אנחנו מרבים להצביע.

הדעה שלנו היא ש-TMO היא בהחלט שכדאי שתהיה בתיק לטווח הארוך אבל לא לרדוף. כרגע צריך לעקוב בלבד ולהמתין להזדמנות הבאה.

"מתנת החג" של בקווב (סימול:BWEBF ):14 שנה נסחרו מניותיה של בקווב בנאסד"ק ויעשו רק הרע לכיסי המשקיעים, מלבד אלו שנמלטו במהלך המחצית השנייה של 1999.החברה הונפקה, ע"י לא פחות מגולדמן סאקס, הבנק אוף בוסטון וליהמן, לפי 12 דולרים המניה, ביוני 1999. החברה גייסה כ-75 מיליון דולרים (כולל ה- underwriters allowances, הנעל הירוקה) לפי הערכה של 276 מיליון.

המניה עלתה, בסוף אותה שנה, ל 43 דולר ומאז התדרדרה ובתחילת 2009 נחתה על 3 סנט. מאז ההתאוששות נסחרת המניה בין 8 ל 14 סנט (למה? השד כנראה ידע).

הישגיה היחידים של החברה, שאמורה הייתה לספק פתרונות תוכנה ל"דחיפת מידע", היו תביעות, שהוגשו בסוף 2010, על הפרות פטנטים נגד IBM והיוליט פאקארד (סימול: HPQ) והתביעות היו עיסוקה היחיד של החברה עד להודעה על פירוקה בחודשים הקרובים. ב-25.3 הודיעה החברה שמועצת המנהלים אישרה לפרק את החברה ולחלק את המזומן שיישאר בקופה לאחר הפירוק, לבעלי המניות. החברה מעריכה שיהיה לה 10.2 מיליון דולרים לחלוקה ל-41.8 מיליון מניות ועוד 1.7 מיליון אופציות (מחציתן של המנכ"ל Bill Heye שמחיר המימוש שלהן 2.3 סנט) שיומרו, משהו בין 22 ל-23 סנט למניה לפני מס. בעלת המניות הגדולה בחברה היא קרן BRM שיסדו, ב-1988, האחים אלי וניר ברקת (ראש עיריית י-ם) ביחד עם יובל רכבי ועומרי מן (שעזב).BRM התפרסמה בהיותה המשקיעה ההתחלתית בצ'קפוינט (סימול:CHKP) וגם מאקזיטים רציניים אחרים, כמו Oplus, Passave, Whale ו-Fraud Sciences שנרכשו עי"י אינטל, PMC-Sierra, מייקרוסופט ו – PayPal (היום EBAY ) בהתאמה.

הקרן מחזיקה ב-11,444,521 מניות, כ-27% מהסה"כ, מר Heye מחזיק ב- 1,555,675 מניות, כ-3.8% ומנהל הכספים, תומר עסיס, לשעבר המבקר של צ'קפוינט, מחזיק ב-370,016 מניות. ניר ברקת הוביל החברה עד ולאחר ההנפקה, הוחלף ע"י אלי ברקת ובשנת 2005 הוחלף ע"י ביל היי. BRM מיוצגת במועצת המנהלים ע"י יעל רזניק קרמר. לא ממש ברור לנו מה הוביל את BRM לייאוש שכזה אבל זה מה יש, לקחו 275 ומחזירים 10, וול סטריט נותנת וול סטריט לוקחת, יבורך שמה!!

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(23):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 14.
  NBG
  אילן 09/04/2013 20:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום שלמה. מה דעתך על מניית הבנק היווני במחירה הנוכחי? הזדמנות או עדין סיכון גבוה מידיי? תודה! נהנה מהכתבות שלך...
  סגור
 • 13.
  שלמה גרינברג-הגורו האמיתי!
  חני 09/04/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מר גרינברג היקר! תמיד אבל תמיד אני נהנית לקרוא את המאמרים שהינך כותב. המאמרים הם הרציניים ביותר שאני מכירה ונכתבים בהומור. תענוג לקרוא את המאמרים ולמדתי מהם רבות. אתה הגורו האמיתי. ממך ניתן להסיק לעתיד. תשובותיך לאנשים הן נהדרות ומלמדות. שתהיה בריא ותכתוב עוד שנים רבות.
  סגור
 • 12.
  להשאר עם וול מארט או לממש רוחים? (ל"ת)
  להחליף ל vib? 07/04/2013 23:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  שלמה היית ונשארת אופטימיסט בלתי נלאה (ל"ת)
  בוגר CMT הדקדנטית 07/04/2013 17:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • זה ממש אסון (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2013 17:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  אלקואה
  david 07/04/2013 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לקראת הדוח מחר? שלמה האם הירידות מוצדקות?
  סגור
 • אין לך סבלנות ?
  שלמה גרינברג 07/04/2013 17:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להמתין למחר? אגב, רוב מניות חומרי הגלם והתעשייה הבסיסית בירידות וזאת בעקבות החששות
  סגור
 • 9.
  לבנתיים כאחד שאינו פסימי וגם לא אופטימי
  שחרזדה 05/04/2013 18:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רק מביט על הנעשה בשוק אני מוטרד מאודדד מהירידה החדה על תשואות האגח האמריקאי לטווחים של 10-20 שנה שמתרחשת בחודש האחרון ומציע לכול מי שסוחר בלונג או בשורט להכניס את הנתון הזה למשוואה
  סגור
 • באם הינך מוטרד
  אנונימי 07/04/2013 06:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  וצופה שהתשואות יעלו לך על - TBT
  סגור
 • אכן קניתי ביום שישי אך זה לא פותר את הדיסוננס (ל"ת)
  שחרזדה 07/04/2013 17:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  מניית העשור שלי
  שחרזדה 05/04/2013 18:33
  הגב לתגובה זו
  4 2
  חבר טוב שלי ירון זהבי סיפר לי לפני כמה שנים על חברה מופלאה שהקימו כמה ישראלים בסיליקון וואלי .החברה חלקם יוצאי 8200 וחלקם מהנדסים מוכשרים החליטו להקים חברה בתחומים החמים ביותר בתחום הטכנולוגי בעשור הקרוב ..אם תרצו את שם החברה אתן לכם אותה בעוד עשור !!
  סגור
 • 7.
  מלאנוקס
  כרמלו 05/04/2013 18:08
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אשמח לשמוע על הכנס של מלאנוקס והיוזמה בנוגע לאיתרנט הפתוח ... האם לדעתך יש חדש ביוזמה והאם מלאנוקס יכולה לאיים על סיסקו וגוינפר?
  סגור
 • הגבתי (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2013 17:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  טאואר
  יובל 05/04/2013 17:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלמה לא מסקר יותר את טאואר כי אין לו סיבה יותר החברה לקראת סגירה ופשיטת רגל
  סגור
 • 5.
  בנוגע למלאנוקס
  למר שלמה גרינברג 04/04/2013 23:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם נכחת בכנס של מלאנוקס שבו הציג המנכל את יוזמת האיתרנט הפתוח?... להלן הקישור למצגת שהמנכל העביר בכנס אשמח לרשמים אפילו בקצרה והאם יש ביוזמה אפשרות לקחת מסיסקו וגוניפר נתח שוק?... http://www.ethernetsummit.com/English/Collaterals/Proceedings/2013/20130403_Keynote1_Waldman.pdf
  סגור
 • לא הייתי, ראיתי ושמעתי
  שלמה גרינברג 07/04/2013 17:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכול אפשרי
  סגור
 • טען עוד
 • 4.
  שלמה תקן אותי באם אני טועה...
  הנמלט 04/04/2013 21:24
  הגב לתגובה זו
  5 2
  אלו שלא נמלטו מבקווב ב99 יכולים להתנחם בזרועות אלו שלא ברחו מטאואר ב 2000 הלא כך?
  סגור
 • 3.
  11 חודשים עליות רצופות
  קליפ 04/04/2013 19:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  11 חודשים עליות רצופות.התיקון 50% בדרך..אז אולי תעשה צעיר ב-50% ??????
  סגור
 • ובאותו עניין
  שלמה גרינברג 07/04/2013 19:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  Robert Wiedemer חוזה שב 2013 האינפלציה תעלה ל % 100, האבטלה ל % 50 והדאו יפול ב % 90 ראה http://w3.newsmax.com/a/aftershockb/video47a.cfm?s=al&promo_code=130A1-1 כנראה שאחזור לגיל הגן
  סגור
 • % 50 הא?
  שלמה גרינברג 07/04/2013 17:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וזה יעשה אותי צעיר? קדימה, למה לא?
  סגור
 • 2.
  שלמה שלום שאלה מה קורה עםcatמאוכזב קשות תודה (ל"ת)
  אורי 04/04/2013 19:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  טאאור
  שוקע 04/04/2013 16:23
  הגב לתגובה זו
  3 2
  שלמה עד מתי תמשיך ההתעללות במשקיעי טאאור למה רוצים שער מניה נמוך? אחרת אין הסבר לפרס הזה
  סגור
 • מי מתעלל ומי רוצה שער נמוך? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 07/04/2013 17:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור