לכבוד הפסח: הקושיות שצריך לשאול לגבי קפריסין

עופר שבח, מנהל השקעות ראשי, מנורה מבטחים ניהול תיקי השקעות, מתייחס לשאלת המס על הפיקדונות בקפריסין, כיצד יכול להשפיע על אירופה, והאם עוד הסדר חוב באפיק הקונצרני משנה את התמונה הכללית?
 |  (6)
בשלושת הימים האחרונים קפריסין מצליחה לעורר פחד בשוקי ההון בעולם. ראינו מצב המכונה "Run On the Banks" במדינה הקטנה - ריצה של הציבור לכספומטים למשיכת המזומנים שלהם. הבנקים נסגרו ויחד איתם האפשרות למשיכת כספים. הריצה הגיעה בעקבות חשש להחלטה לגביית מס בשיעור שנע בטווח 6.75%-9.9% ישירות מהפיקדונות של כל הלקוחות הפרטיים והתאגידיים. ההחלטה נבעה בעקבות לחץ של האיחוד האירופי בהובלת גרמניה, לתשלום עבור כספי החילוץ בהיקף של שישה מיליארד אירו (מתוך תשלום של 16 מיליארד אירו). חשוב להזכיר כי כספים רבים באי שייכים לתושבים זרים, בהם לא מעט ישראלים, שהשתמשו בשכנה הקטנה למקלט מס.

שבכל הלילות אנו אוכלין חמץ ומצה, הלילה הזה כולו מצה
לפי הדיווח האחרון, הבנקים בקפריסין יהיו סגורים עד יום חמישי. אתמול בלילה, הסנאט החליט לדחות את ההצעה למס על הפיקדונות. התמ"ג של קפריסין עומד על כ-17 מיליארד אירו, כגודל הסיוע שקיבלה, ואילו במערכת הבנקאית כ-126.4 מיליארד אירו (פי 7 מהתוצר) שמתוכם 60 מיליארד אירו בפיקדונות (20 מיליארד אירו של אזרחים זרים).

המצב הרגיש מעלה שאלה, האם ייתכן שמדינה קטנה כמו קפריסין עם תשלום של 6 מיליארד אירו, יהיו הקטליזטור שיפיל את האירו, אחרי שחילצו את כל מדינות החזירים.כנראה שרק ימים יגידו.

עוד הסדר חוב יוצא לדרך...
חברת {חבס} הודיעה שלא תוכל לעמוד בתשלומי איגרות החוב, והיא מעוניינת לגבש הסדר חוב. הטריגר לירידות במניות ואיגרות החוב של חבס הגיע בתחילת החודש כשנציגו של עידן עופר לדירקטריון, יוסי רוזן, הודיע על התפטרות. יתרה מכך ההחזקה המהותית של חבס בחברת NSI ההולנדית, ירדה בשוויה, והיה צורך להגדיל למימון המניות (Margin Call). ביחס להסדרי החוב שיצאו לדרך בשנה האחרונה, ההסדר של חברת חבס אינו המהותי שבהם ולהערכתנו, השפעתו על השווקים קטנה.

בינתיים, בארצות הברית ואירופה
האג"ח האמריקניות ממשיכות להיסחר ברמות של 2%. נתוני המאקרו בכלל ונתוני סקטור הנדל"ן בפרט, ממשיכים להפתיע בעוצמתם. סקטור הנדל"ן בארה"ב שהינו תנאי הכרחי לחזרה למסלול של צמיחה, מציג 11 חודשים רצופים של עליות מחירי הנדל"ן בערים הגדולות. התשואות הארוכות של איטליה, כדוגמא לתפישת הסיכון באירופה, נמצאות ברמה סבירה (4.65%), ואין חשש מהכיוון הזה לפירוק גוש האירו.

נגיד הפדרל ריזרב, בן ברננקי, כבר הודיע כי הוא ממשיך בתוכנית ההדפסה של כטריליון דולר בשנה. ביפן, הממשלה לוחצת על הנגיד החדש להגדיל את תוכנית הדפסת הכסף שעומדת כיום על כטריליון דולר, וגם באנגליה ממשיכים להדפיס כ-600 מיליארד דולר בשנה. הריביות בעולם ובארץ אפסיות, ונראה שישארו כך בטווח הנראה לעין. יתרה מזאת, לאחרונה התבטא הנגיד סטנלי פישר כי ייתכן והריביות רק יתחילו לעלות ב-2015. בנוסף, כפי שהצגנו בכתבות הקודמות, כספי הציבור טרם נכנסו במלוא היקפם, נתון שייתכן וימשיך לתדלק את השווקים.

מה נשתנה הלילה הזה?
להערכתנו, אנו עדים למימוש קל ובריא לשווקי המניות ולשוק הקונצרני בישראל, שמייצר תמחור יותר נוח לכניסה לקראת הפסח.

***עופר שבח מכהן כמנהל השקעות ראשי במנורה מבטחים ניהול תיקי השקעות בע"מ, והוא ו/או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מה שנכון עכשיו, יכול להשתנות ברגע
  יונתן 20/03/2013 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הניתוח נכון, רק ששוק ההון כל כך לא יציב, שמכה קטנה בכנף יכולה למוטט הכול תוך שבועות ספורים
  סגור
 • 5.
  ניתוח חכם וברור
  יונה 20/03/2013 16:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כתבה קצרה ומקיפה תודה לעופר
  סגור
 • 4.
  ומה עם הקפריסאים?
  צפון העיר 20/03/2013 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הניסיון של הכותב לשמור על תגובה מאוזנת הוא חיובי, אבל מה זה עוזר עכשיו לקפריסאים כאשר הם בין הפטיש הגרמני לסדן הרוסי? מישהו אמר דומינו?...
  סגור
 • 3.
  כתבה טובה
  רמי 20/03/2013 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  על ארבעה בנים ........עופר, רשע, תם ושאינו יודע לשאול. עופר הוא החכם שכתב על הנעשה בצורה ברורה מותמיד.
  סגור
 • 2.
  מסכים עם כל מילה אבל
  בנג'מין גראהם 20/03/2013 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש לי חשש שקפריסין עוד תגרום לצרות, זה הניצוץ הקטן שיכול להדליק מדורה
  סגור
 • 1.
  צפרא טובה
  RM 20/03/2013 10:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למעט המהמורה התורנית קפריסין, היינו בסרט הזה כבר ואנחנו יודעים איך בד"כ זה נגמר, כל שאר הפקטורים מצביעים על המשך התאוששות בשוק המניות לפחות בטווח הקצר (אחרי משחקי הפקיעה) בקיצור אהבתי את הטור השפוי.
  סגור