בין דובים ושוורים מפריד רק הפחד

עידו צביקל, מנהל קשרי יועצים בבית ההשקעות מיטב, מתייחס למגמה הנוכחית בשוק ההון האמריקני. האם העליות האחרונות ימשיכו לשבור שיאים נוספים, או שהתיקון קרוב מתמיד?
 |  (5)
בתקופה האחרונה מדדי המניות בארצות הברית חווים את אחת מתקופות העליות הארוכות ביותר בהן חזינו בעשור האחרון. בזמן שכותרות האתרים הכלכליים מדווחים כבר ברמה יומיומית כמעט על עוד שיא שנשבר בשערי המדדים בארצות הברית, עולה שוב השאלה האם גל העליות הנוכחי יימשך עמוק לתוך 2013, או שהתיקון נמצא מעבר לדלת?

בזמן שהשוורים ממשיכים לטעון, שהשוק יעלה בזכות המשך השיפור בנתונים הכלכליים בארצות הברית, הריביות הנמוכות בשוק ושיפור במצב הכלכלי במזרח. הדובים לעומתם, רואים את התיקון המתקרב בעקבות המשבר הכלכלי באירופה. חוסר היכולת של הרפובליקנים והדמוקרטים להגיע להסכמות בנושא הגירעון והתקציב וחוסר היציבות הפוליטי ברחבי העולם.

לכל אחד מהצדדים ישנן טענות מבוססות, נציגים בולטים בעולם הכלכלה והפיננסים, כנראה שהצדק נמצא אצל שני הצדדים גם יחד. הבעיה היא שמשקיע לא יכול להיות מהאו"ם וצריך לבחור צד. לכן במצב כיום בזמן שכולם שואלים את השאלה, האם השוק ימשיך לעלות? השאלה שבאמת צריכה להישאל היא האם הסיכונים שקיימים מכל עבר מתומחרים בשוק המניות...

"אין לפחד אלא מן הפחד עצמו" (פרנקלין רוזוולט)
מה זה VIX ואיך מחשבים אותו?

הויקס, או בשמו המלא CBOE Volatility Index, הוא אינדקס המודד את סטיית התקן הגלומה באופציות על המדד S&P500 ב-30 יום הבאים. במילים יותר פשוטות, מדובר במדד שמודד באיזו עוצמה הסוחרים חושבים שהשוק יכול לזוז בחודש הקרוב. מדד ויקס גבוה מעיד על ציפייה לתזוזה גבוהה, ומדד נמוך מעיד על ציפיות לתנודתיות נמוכה. האינדקס לא מצביע על הכיוון בשום צורה.

בפועל, המדד לא אומר לנו האם השוק הולך לרדת או לעלות, אלא מה הצפי של השוק מבחינת התנודתיות. אך צריך לזכור שצפי לתנודתיות מובילה ברוב המקרים למגמה שלילית בשווקים, אחרי הכל - גם לפחד יש מחיר.

מה המצב היום והאם ניתן ללמוד משהו על מצבו של הויקס על השוק?
בתור התחלה צריך לזכור שהויקס לא חוזה את המגמה בשוק, כאמור, אלא רק את הציפיות לתנודתיות בשוק. צריך לזכור שמבחינת השוק תנודות חדות הן דבר שהשוק לא רואה בעין יפה, לכן ציפייה לעליית התנודתיות בשוק מסמלת גם מגמה שלילית לשוק המניות בהסתברות גבוהה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  כותב יפה תמציתי ומעניין (ל"ת)
  אסף 18/03/2013 14:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מביך
  פיני 18/03/2013 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא אמרת מאומה.
  סגור
 • קצר ולעניין
  או.סי.די 18/03/2013 16:18
  הגב לתגובה זו
  0 1
  פיני, התגובות שלך מביכות. צרות עין היא לא תכונה יפה. לפעמים עדיף קצר וקולע מאשר ארוך ומייגע.
  סגור
 • באמת לא אמר שום דבר שרובינו יודעים (ל"ת)
  22 18/03/2013 14:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מה זו העילגות הזו?
  pbhn 18/03/2013 22:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "בתור התחלה צריך לזכור "..... איזה מין משפט עילג זה?
  סגור