הסקטור שנפגע פחות מתוכנית הקיצוצים בארה"ב

יהונתן לוין, מנהל השקעות בכיר בחברת תכלית דיסקונט ניהול תיקים העוסקת בניהול תיקי השקעות, מתייחס לקיצוצים האחרונים בתקציבה הנוכחי של ארה"ב והשפעתם על הסקטורים השונים
 |  (2)
בתחילת החודש נכנסה לתוקפה תוכנית הקיצוצים המכונה "סקווסטר" (Sequester) או "הצוק הפיסקלי השני", על רקע אי הסכמה בין מפלגת הדמוקרטים לרפובליקנים בעניין הגירעון הפדראלי. מדובר בתוכנית קיצוצים אוטומטיים בגובה של כ-85 מיליארד דולר עד סוף שנה, או במונחי תוצר מדובר בכ-0.5% תוצר.

החלק העיקרי בקיצוץ, כמחצית מהסכום, יופנה בעיקר לתקציב הביטחון (קיצוץ של 13%), והשאר בתחום החינוך, מדע, תשתיות ורווחה, קיצוץ של כ-9%. סקטור הביטחון שהתאפיין בעבר בביקוש בעל אופי קשיח וחסינות מפני מחזוריות כלכלית, חווה לאחרונה קיצוץ בתקציבו עקב הורדת הוצאות הממשל הפדראלי, בכדי להקטין הגירעון התופח.

התקציב הנוכחי קורא לירידה בתקציב הביטחון מ-4.3% מהתמ"ג כיום ל-3% מהתמ"ג בשנים הבאות, לפי הוועדה התקציבית של הקונגרס. יש לזכור שתקציב הביטחון האמריקני לשנת 2012 היווה כ-20% מהתקציב השנתי (מעל 700 מיליארד דולר), והינו הגדול ביותר בעולם - מעל 45% מסה"כ תקציב הביטחון העולמי.

מתחילת השנה רשם מדד ה-S&P Aerospace&Defence המייצג את חברות הביטחון והתעופה, עלייה של 7.8%, של 1% לעומת מדד ה- S&P500. לעומת זאת, סקטור שירותי הבריאות (HealthCare), שנחשב כסקטור דפנסיבי קלאסי, הניב מתחילת השנה משמעותית לעומת מדד ה-S&P500 ועלה בכ-11.23% לעומת 8.76% במדד הכולל (הסקטור מהווה כ-12% במדד ה-S&P500).

גם בשנה החולפת הצליח המדד להכות את המדד הכללי ועלה בכ-15.9% לעומת עלייה של 13.4% ב-S&P500. מדוע, אם כן, סקטורים דפנסביים מתנהגים בצורה שונה? להלן 2 מגמות הצפויות לתמוך בהשקעה בסקטור ה-HealthCare בשנים הבאות:

- הזדקנות האוכלוסיה . הזדקנות האוכלוסיה בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, תגדיל את ההוצאה על צריכת התרופות מכיוון שאנשים מבוגרים יותר נוטים לצרוך יותר תרופות וחשופים לרמות גבוהות יותר של מחלות כרוניות מאשר אנשים צעירים.

לפי תחזיות מרשם האוכלוסין בארה"ב, שיעור בני ה-50 ויותר מכלל אוכלוסיית המבוגרים יעלה ל-40% ב-2015 לעומת 36.8% כיום. הדבר נובע מכך שכל דור הבייבי בומרס (בני הדור שנולד בארה"ב אחרי מלחמת העולם השנייה) יגיעו לגיל 50 בשנה זו.

- ביקוש הולך וגובר לתרופות ושירותים רפואיים בשווקים המתפתחים כתוצאה מהיווצרות מעמד ביניים במדינות המתפתחות כגון: סין, ברזיל, אינדונזיה והודו. משקי הבית בעלי הכנסה ממוצעת (15-75 אלפי ד') צפויים לצמוח מרמה של 94 מיליון ש' בשנת 2007 לרמה של 383 מיליון עד שנת 2017 ( צמיחה ממוצעת של 15% לשנה ).

בשנתיים האחרונות הצליחו חברות הפארמה הגדולות להתמודד בצורה מוצלחת עם האתגר הגדול שעמד בפניהם - "מצוק הפטנטים"(Patent Cliff).
מדובר בתרופות שיוצאות מהגנת הפטנט בשנים 2010-2015, בסכום משוערך של כ-170 מיליארד דולר.

חלק מהחברות הצליחו לשנות את המודל העסקי באמצעות מס' דרכים: גיוון קווי המוצרים, התרחבות לשווקים מתעוררים, רכישה של חברות בתחומים הנושקים לפארמה כמו טואלטיקה וקוסמטיקה, שביצעו תהליכי התייעלות. חברות רבות התמקדו בהשקעה בתחום האונקולוגיה.

כדוגמא, חברת התרופות השוויצרית נוברטיס (סימול: NVS) צפויה לאבד 3 מיליארד דולר בשורה העליונה, כתוצאה מפקיעת הפטנט על תרופת ה-Diovan. החברה השכילה להשיק מס' תרופות בשנים האחרונות כגון: גליניה Luncetis ,Anifitor המגלות קצב צמיחה מרשים וצפויות לפצות באופן חלקי על אובדן ההכנסות הצפוי.בנוסף, באמתחתה של החברה צבר תרופות מרשים בפיתוח המיועד לטפל במחלות פרקים, סרטן, עור ונשימה.

חברות הפארמה הגדולות מייצרות חזק, המגדיל את מאזני החברות וקופות המזומנים, ובעיקר יאפשר להן בעתיד להשיג צמיחה עודפת מסקטורים אחרים הן דרך רכישות והן דרך גידול בפעילות הקיימת.

כמו כן, תהליך הבאת תרופה לשוק ע"י קבלת אישור FDA, הפך להיות משימה קשה שרק חברות עם "כיסים עמוקים" מסוגלות להתמודד עם דרישות הסף. אנו מעריכים שסקטור ה-HealthCare ימשיך להשיג ביצועים בהשוואה למדד ה-S&P500 גם בשנת 2013.

*מסמך זה הוכן על ידי תכלית דיסקונט-ניהול תיקים בע"מ (להלן: "תכלית"). מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. אין לראות במסמך זה הצעה, המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר. תכלית עוסקת, בניהול תיקי לקוחות ועשוי להיות לה עניין באמור במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמה ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסים כלשהם. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. תכלית אינה אחראית לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לתכלית ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יש לגלות האם לכותב פוזיציה במניות נוברטיס. (ל"ת)
  הנשר 17/03/2013 22:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  לכל המעונינים רשימת ETF רפואה
  22 17/03/2013 14:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  VHT ואנגארד רפואה XPH ספיידר תרופות XLV ספיידר מגזר הבריאות IHI איי-שיירס דאו ג'ונס ציוד רפואי IYH - איי-שיירס דאו ג'ונס רפואה – IXJ - איי-שיירס סטאנדרט אנד פור'ס רפואה גלובאלית - IHF איי-שיירס דאו ג'ונס שירותי בריאות IBB איי-שיירס נסדא"ק ביוטכנולוגיה
  סגור