20:30 לקראת תנודה חדה במדדים השבוע? שימו לב למצב הקיצון שמאיים להתפרץ >>

17:09 מחאת הנכים: כביש החוף נפתח לתנועה לאחר שנחסם למשך כשעה

17:03 שר החוץ הסעודי בנאומו באו"ם: "לא רואים סיבה להמשך הסכסוך הישראלי-ערבי

16:56 פרשת ישראל ביתנו: כתב אישום נגד איש העסקים משה קליסקי

13:55 מניית כלכלית ירושלים מרכזת מחזור חריג של 32.5 מיליון שקל >>

13:33 מדד SME60 ממשיך לתקן מעלה - מזנק עוד 1.4%

13:08 שטייניץ מגיב על החקירות בסביבתו >>

10:31 אקסלנס ברוקראז': "התקלה בתמר - אירוע חיובי לבזן" >>

10:16 תאת טכנולוגיות: חוזה בשווי של 40 מיליון דולר עם חברת תעופה גדולה >>

10:09 אירונאוטיקס רוכשת את Chassis Plans תמורת 6 מיליון דולר >>

10:05 טראמפ: איראן משתפת פעולה עם צפון קוריאה, הסכם הגרעין לא מוצלח

08:10 מזור חוזרת עם פער חיובי של 4.1%

08:10 טאואר חוזרת עם פער שלילי של 2.3%

08:10 טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.2%

ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
BizTV
BizTV
תועדו םיחותינ רודמ

מדור ניתוחים ודעות

מדור ניתוחים ודעות

תויגתב יכה
הכי בתגיות

לפיד עוד ידליק את הפצצה שהוא עצמו צייר

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, מתייחס למטלות שמונחות על שולחנו של שר האוצר הנכנס, יאיר לפיד. כיצד הן משתלבות עם הצהרות מצע הבחירות של 'יש עתיד'?
 |  7
Share
לשר האוצר החדש ממתינה משימה קשה, התמודדות עם גרעון עצום מבלי לאבד את עתידו הפוליטי. ככל הנראה, ללפיד לא תהיה ברירה אלא להטיל שורה של גזרות שיפגעו במעמד הביניים, לבטל פטורים ממס ולהעלות מסים בניגוד להבטחתו לפני הבחירות - אילו צעדים הוא צפוי לנקוט, ומה הסיכוי שלו לצאת מכל זה גיבור לאומי, למרות הכל?


אחד המראות הזכורים ממערכת הבחירות היה "ציור הפצצה" של יאיר לפיד. ציור שדמה מאוד לציור שהציג ראש הממשלה בנאומו באו"ם על הסכנה האירנית. אלא ש"הפצצה של לפיד", הייתה משל למצבו של מעמד הביניים הישראלי, שנמצא על סף פיצוץ ולפיד קם להגן עליו. בנאומיו במהלך מערכת הבחירות אמר לפיד בין היתר, כי "העלאת המסים הבאה היא הקו האדום שלנו, אנחנו לא ניתן לזה לקרות, לא ניתן שתימשך ההתעללות הזו באזרחים היצרנים, ששירתו בצבא ולמדו מקצוע ועובדים". למרבה האירוניה, חודשיים אחרי הבחירות, נראה שלפיד עלול להפוך בעצמו לגפרור שיצית את אותה פצצה.

הסיבה לכך פשוטה - ללפיד, מי שלפי כל הסימנים עומד להיות שר האוצר הבא, ממתין בור עצום בתקציב, שהותירה לו כירושה הממשלה היוצאת, בראשותו של נתניהו. כדי למלא את הבור, הוא לא יוכל להסתפק רק בקיצוץ התקציב או בהעלאת מסים - הוא ייאלץ לעשות את שניהם.

לא רק שיאיר לפיד ייאלץ להפר את הבטחתו למעמד הביניים שלא להעלות מסים, אלא צפויות עוד כמה הבטחות שיהיה לו קשה לעמוד בהן, ביניהן הקיצוץ בתקציבי ההתנחלויות. כמן כן, ספק רב אם יוכל לקצץ בתקציב ההתנחלויות לאור העובדה ש"אחיו" ובן בריתו נפתלי בנט צבר את כוחו הפוליטי מאותו ציבור שאת תקציבו לפיד רוצה לקצץ.

אך גם אם היה מסוגל להפחית את התיקצוב להתנחלויות - הוא לא היה מצליח לכסות גרעון של 15 מילארד שקל שצריך להיסגר השנה. אין לי ספק שהממשלה הבאה תבצע קיצוצים בשכר בשירות הציבורי, בתקציב הביטחון, בקצבאות הילדים ובסעיפים נוספים.

אחד הסעיפים המרכזיים בו צפוי קיצוץ הוא קצבאות הילדים - מהלך שעשוי להביא לחיסכון של כ-2 מיליארד שקל בתקציב המדינה. הנפגעים העיקריים ממהלך זה יהיו האוכלוסיות החלשות, דהיינו החרדים, הערבים אך גם חילונים שמצבם הכלכלי אינו טוב.אולם כל הקיצוצים הישירים והרוחביים לא יספיקו. לא יהיה מנוס מהגדלת הכנסות הממשלה, ואת זה ניתן לעשות רק באמצעות העלאת מיסים. העלאת המיסים תתבצע בשורה של דרכים, שהמשותף לכולן הוא פגיעה במעמד הביניים ובמעמד הנמוך. אחת הדרכים להעלות את הכנסות המדינה היא ביטול פטורים, כמו הפטור ממע"מ על פירות וירקות, מהלך שצפוי להכניס לקופת המדינה כ-1.9 מיליארד שקל בשנה, אך גם צפוי להביא להעלאת מחירם. צעד זה ואף ביטול פטורים נוספים, כגון מע"מ באילת (כ-0.6 מיליארד שקל בשנה) לא ישביע גרעון של 15 מיליארד שקל. לכן, לא יהיה מנוס מלהעלות מיסים ישירים ועקיפים.לאור העובדה שהעלאת מיסים ישירים אינה מתקבלת באהדה בקרב קהל הבוחרים של כל המפלגות, בדגש על ידי בוחריו של לפיד, נראה שיהיה זה הצעד האחרון שתנקוט הממשלה. לכן, אני מעריך שבתחילת הקדנציה של לפיד, נראה רק העלאה של מיסים עקיפים. מה משמעות הדבר? כרגיל, העלאת המיסים על אלכוהול וסיגריות. מדוע? כי פגיעה בצרכני אלכוהול ומעשנים מתקבלת בהבנה ע"י הציבור הרחב. גם מס הבלו על הדלק יעלה ככל הנראה, ושוב, כרגיל, תתייקר ה"פריבילגיה" של נסיעה לעבודה ותשחק את ההון הפנוי של האזרח המצוי. ישנה גם אפשרות שהמע"מ יעלה שוב (סיכוי נמוך) ל-17.5%, דבר שיגרור עליית מחירים נוספת, אשר תקטין את כוח הקנייה של מעמד הביניים והמעמד הנמוך.

אולם, עם כל זאת, גם העלאת מיסים עקיפים עלולה לא להספיק וייתכן שנראה גם העלאה של מס הכנסה. העלאת שיעור מס ההכנסה ב-1% לכל האוכלוסיה, עשויה להעלות את הכנסות המדינה בכ-2.65 מיליארד שקל בשנה. העלאה של מס זה (העלאה אחידה לכולם) אכן תכניס סכום גבוה לקופת המדינה לעומת העלאת מס על ההכנסות הגבוהות בלבד. הנפגעים העיקריים מהמהלך, כרגיל, יהיו בני המעמדות הנמוך והבינוני, שכל אחוז מס נוסף מקשה עליהם יותר "לסגור את החודש".

אין ספק שלפיד נקלע למצב בעייתי. שרי אוצר רבים שילמו מחיר פוליטי כבד על החלטות לא פופולריות. אולם קיים גם תרחיש שני, לפיו הממשלה תשרוד 4 שנים ומשרד האוצר אכן יסגור את הגרעון בתקציב, שנוצר על ידי הממשלה שקדמה לזו החדשה, תוך שהוא מצליח להעלות את הצמיחה במשק ולמתן את מחירי הדירות (שני דברים שעשויים לקרות ב-4 השנים הקרובות, ללא קשר לפעילות הממשלה בהכרח). אם כך יקרה, יאיר לפיד עוד עשוי לנטרל את הפצצה ולהפוך לגיבור לאומי.

***הכותב הוא מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי. לכותב הכתבה לא ידוע על ניגוד עניינים במועד פרסום הכתבה. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לניוזלטר המומחים של ביזפורטל- כל הפרשנויות לאירועים החמים בזמן אמת
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

7 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 dork 16/03/2013 11:33 הפוך גוטה - הפוך
הבעיה העקרית שהציקה הייתה נטל המס שהולך לתמיכה באוכלוסיות טפילות, כשהאזרח הנורמטיבי ששירת בצבא וקם כל בוקר לעבודה רואה בעיניים כלות איך אוכלוסיות אחרות נהנות מפרי עמלו. אזרחים יקבלו בהבנה הכבדה של נטל המס אם יזהו חלוקה צודקת יותר של משאבי המדינה, כשיוצא צבא יוכל להגיע לדירה סבירה, הוא ירגיש שייכות ותמורה לתרומתו. גם אם המחייה תהפוך לקשה יותר, אבל צודקת יותר - כשלא תהינה אוכלוסיות שגוזלות את עמלם של אחרים - זה עדיין יהיה בסדר. ניראה לי שאת הנקודה הזו פיספסת.
6 יאיר 15/03/2013 22:54 לפיד באמת בצרות אבל בסוף הוא יצא גדול מהחיים (ל"ת)
5 שלי 15/03/2013 14:32 לפיד לא חלם שיהיה שר האוצר והכל מתפוצץ לו עכשיו בפנים. (ל"ת)
4 אלון 15/03/2013 11:10 והפתרון: פשוט להעמיק את הגבייה
ורשויות המס עושות עבודה טובה בימים האחרונים: רשפון, בצפון, בנגב, אצל הבדואים. צריך לבצע "מבצע" גילוי חובות להשכרת דירות. מדובר על 700 מליון ש"ח מס כפוך 7 שנים. בנוסף להוריד את הפטור ממס ל - 3000 ש"ח אן 0
3 יאסו שמואל 14/03/2013 17:48 אבל מה חדש ? (ל"ת)
2 משה 14/03/2013 13:53 לפיד-פיצוץ של אגו (ל"ת)
1 קראתי 14/03/2013 13:01 מה חידשת לנו? (ל"ת)
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.