כשהכול נשמע כל כך לוגי - עצור להתייעצות עם האינטואיציה שלך

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתייחס לדרך אל ההשקעה הנכונה. למי מוטב להקשיב - לראש הלוגי או ללב האינטואטיבי?
 |  (74)
חיי היום יום של הפעילים בשוק ההון מלאים במפגשים אקראיים, שיחות מסדרון וישיבות. בכל המצבים הללו נזרקים רעיונות רבים לאוויר, כל אחד מהרעיונות או ההצעות מלווה באינספור הסברים לוגיים ומשכנעים. במקרה אחד מתוארת הזדמנות השקעה מעניינת, "שלא ניתן להפסיד בה", במקרה אחר מוסבר, שוב באופן משכנע ביותר, עד כמה מסוכנת השקעה אחרת. אפשר להמשיך כך בלי סוף, אך אני מאמין שהבנתם את התמונה.

בשבוע שעבר מצאתי עצמי במפגש שכזה, בו הדובר מולי הסביר לי בצורה משכנעת מדוע בינוניות - ארוכות ממשלתיות ואג"ח קונצרניות בדירוגים גבוהים הן עדיין השקעה לא רעה בכלל. הטיעונים שלו לגבי אג"ח קונצרניות כללו הסבר כי המרווח של מדדי התל בונד ביחס לתשואות באג"ח הממשלתיות למח"מ מקביל (כ-4 שנים) עדיין טוב (מרווח מדד התל בונד עומד על 1.2%-1.5% ביחס לאג"ח ממשלתיות צמודות ל-4 שנים).

הוא המשיך והדגיש כי התשואות באג"ח הקונצרניות בדירוג גבוה בארץ טובות משמעותית מהתשואות של המקבילות שלהן בעולם. לגבי האג"ח הממשלתיות, הזכיר כי הן נסחרות במרווח של כ-2% מהאג"ח האמריקניות המקבילות, שוב במרווח סביר מאוד. דבריו כללו, בין השאר, את הסבריהם המנומקים של הנגיד האמריקני ועמיתו הישראלי, על כך שהריבית לא תעלה בעתיד הנראה לעין. במצב שכזה, כשהתשואה בארץ על פיקדונות קצרים ניצבת על כ-1% ותשואתו של המק"מ לשנה הינה כ-1.6% - 4% על אג"ח ארוכה הינה השקעה מצוינת.

במהלך כל השיחה לא הפסקתי להרהר ביני לבין עצמי עד כמה דבריו של הקולגה כוללים ציטוטים והסברים נכונים, ועד כמה דבריו נשמעים משכנעים. כמובן שלא הסכמתי עם דבריו, הבעיה היא שלא יכולתי לומר לו שהאינטואיציה שלי אומרת אחרת. תחושת הבטן צועקת לי שזאת טעות להשקיע באותן איגרות חוב.

לאחר המפגש בדקתי קצת באינטרנט, על מנת לבחון מהי ההגדרה של אינטואיציה. די מהר הגעתי לציטוט נחמד של אלברט איינשטיין בדיוק באותו נושא, "האינטואיציה היא מתנה מקודשת, המחשבה הלוגית היא עבד . יצרנו חברה שסוגדת לעבד ומזניחה את המתנה" . אם אלברט איינשטיין חושב שיש חשיבות גדולה לאינטואיציה, מדוע שלא אשתף אתכם באינטואיציות שלי לגבי שוק ההון המקומי לחודשים הקרובים.

- שוק המניות יעלה . לא משנה עד כמה אתם חושבים כי העתיד הפוליטי - מדיני מעורפל, עד כמה המצב הביטחוני מסוכן ועד כמה החשש מהמצב הכלכלי העולמי גדול, בהשוואה למחירים יחסיים, שוק המניות מהווה כאחד הנכסים היחידים שנסחר במחירים נוחים, במיוחד ביחס לפיקדונות ולאגרות החוב.

- מימושים בשוק עוד יבואו . זה טבעו של כל שוק הון - הוא אינו עולה לעד. מימושים הינם חיוביים לשוק עולה כי הם מאפשרים לו לייצר להמשך עליות על ידי הכנסת ידיים חדשות למשחק.

- אין טעם להחזיק אג"ח ארוכות- בינוניות ממשלתיות ובדירוגים גבוהים בתשואות הנוכחיות. ההשקעה בנכסים אלו היא משחק באש. כשהתמורה כולה על ההשקעה בנכסים אלו עלובה ומסתכמת בעודף שנתי של כ-2%, אני מעדיף לשבת בפיקדון או במק"מ, מאשר להשקיע באותם נכסים מדוברים. אם כבר לוקחים סיכון אז מבחינתי עדיף שאקבל פיצוי ראוי על הסיכון.

- עדיין יש מספר חברות, במה שמכונה אג"ח בסיכון גבוה, שלדעתי עשויות להיות מעניינות להשקעה . אג"ח אלו עשויות להניב בשנה הקרובה תשואות גבוהות מאוד. אני מבין מהתגובות לכתבות, שחלק נכבד מכם היה רוצה שאשוב ואכתוב ניתוח לוגי ומפורט כבעבר, לגבי אג"ח אלו על מנת לשתף אתכם בניתוח. אבל בפועל אני חש כי טורים אלו די מיותרים מבחינתי (זה כרוך בעיקר בכאבי ראש עבורי).

חלק מהקוראים, אותם קוראים שאין הסבר לוגי שיכול לנחם אותם אחרי שהשקיעו באחת או שתיים מתוך אג"ח אלו, וחס ושלום גם הפסידו באותה השקעה. אפילו אני הצלחתי להפנים, כי אין זה משנה כמה פעמים אסביר כמה אותן אג"ח מסוכנות ואינן מתאימות לכל אחד. לא משנה כמה פעמים אדגיש שיש לרכוש אותן במינון נמוך תוך פיזור רחב, מתברר כי משקיעים רבים פשוט אינם בנויים לסוג השקעה שכזה. הם אינם מסוגלים לשאת בתוצאות רעות של סוג כזה של השקעות. לכן מאותם קוראים, אני מבקש שמוטב שימתינו בסבלנות עד שהבורסה תייצר מדד אג"ח בסיכון גבוה, כפי שקראתי שהיא עתידה לעשות - אז יהיה להם כלי השקעה שיקטין את הסיכון הקיים בחוסר הפיזור. לקוראים הנאמנים שכבר הפנימו את נושא הפיזור והסיכון, אשתדל לייחד את אחד התורים הבאים לאג"ח מעניינות בסיכון גבוה.

*לדאבוני, תקנות הייעוץ הכללי החדשות של אוסרות עלי להתייחס לתגובות שלכם בעמוד זה

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(74):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 33.
  אינטרנט אג"ח ג'
  אורי 18/03/2013 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, רציתי לשמוע מה דעתך על אג"ח אינטרנט זהב ג', האג"ח הארוכה שנסחרת בשערים של 58 אגורות ונותנת תשואה של כ-20%,לאור הדוחות הטובים של בזק והתחזית האופטימית שנתנה לשנת 2013? מצפה לתובתך אריק
  סגור
 • 32.
  רשות ניירות ערך - בירוקרטים מתוסכלים שהורסים את השוק
  מדבר מהלב 09/03/2013 22:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הם תמיד לטובת בתי ההשקעות הגדולים ולרעת הלקוחות.
  סגור
 • 31.
  מה עם אידיבי? יש תקווה להסדר?
  ברבור שחור 09/03/2013 18:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין לך דעה בנוגע לאידיבי? יהיה הסדר או לא יהיה הסדר?
  סגור
 • 30.
  לא לוותר לבן דב!
  אלי 09/03/2013 13:14
  הגב לתגובה זו
  2 1
  רק היום פורסם בגלובס שהוא השקיע 11 מיליון ש"ח בהנפקות אג"ח. סימן שיש לו כסף ל"תרומת בעלים" להסדר בסאני...שלא יחרטט את בעלי האג"ח. רק ה 11 מיליון זה 5% משווי החוב כיום....
  סגור
 • 29.
  מיכה היקר, ניתוח מצוין אבל השוק מהונדס מידיי (ל"ת)
  מועיז הפזיז 09/03/2013 07:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 28.
  מיכה - שאלה עסקית
  רון 09/03/2013 01:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני יהמר בתקווה שתענה לי. בכל דיוני ההסדר עם בן דב, האם עלתה השאלה מה תעשו (בעלי החוב) אם בן דב יחליט שהוא מעביר את זכיון סמסונג לחברה חדשה שיקים וישאיר את נושיו עם מה שישאר בסאני וסמסונג (כפי שמתכוון לעשות בטאו)?
  סגור
 • תגובה
  מיכאל צ'רניאק 09/03/2013 11:33
  הגב לתגובה זו
  3 1
  1- כן זה עלה , לא כנקודה רשמית כי אין צורך בכך. 2- טכנית הוא יכול לעשות זאת אבל בכך הוא יעבור על חוזה / התחייבות שלו גם מול אג"ח סאני והחשוב יותר גם מול אג"ח סקיילקס (יש סעיף אי תחרות שלו מול החברה בכול ההנפקות שהוא ביצע). 3- החשש הגדול יותר הוא דווקא מאיבוד הזיכיון של סמסונג ולא לבן דוב כי אם לסמסונג עצמה. ברוב העולם סמסונג אינה נוהגת לתת זיכיונות בלעדיים למשווק כמו בישראל ובמקומות רבים סמסונג פותחת חנויות בעצמה באמצעות חברות בת. בארץ כאמור סמסונג פעילה באמצעות סקיילקס. העזיבה הפתאומית של מי שניהל את הפעילות הזו- דוידי פיאמנטה לפני כחודש הדאיגה אותי כי חששתי שאולי יש לסמסונג תוכניות לפעילות. אבל אני רואה כי לאחרונה סקיילקס פותחת חנויות חדשות לפעילות שיווק מכשירי סמסונג כך שאני מבין שמבחינת סקיילקס ובן דוב העסקים כרגע הם כרגיל ולא ידוע להם על חשש לאיבוד הזיכיון.
  סגור
 • 27.
  דמי ניהול + דמי הוספה ?!
  איתי 09/03/2013 00:22
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מדוע "להבה" גובה דמי ניהול כל כך גבוהים ועל זה עוד מלבישה דמי הוספה לא מבוטלים ? יש משהו שנעלם מעיני ?
  סגור
 • תגובה
  מיכאל צ'רניאק 09/03/2013 11:26
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אנחנו עסק שמטרתו להרוויח ולכן דמי הניהול שנתפסים כיקרים. שים לב שבקרן להבה אג"ח ללא מניות דמי הניהול אומנם הם 1.5% אבל 0.4% לוקח הבנק ( זה נקרה עמלת הפצה , רעיון מצוין כיצד לשמור על הרווח של הבנקים לאחר שהם מכרו את חברות ניהול הקרנות שלהם) , הקרנות בהוסטינג במיטב וגם להם צריך לשלם וגם לבורסה ולרשות ני"ע סה"כ זה עוד 0.2% בשנה. בנוסף יורד לנו מע"מ מדמי הניהול למרות שבדרך כלל אין מע"מ בקרן נאמנות (זה מוסד כספי) , אבל אנחנו משמשים כמנהל השקעות ולכן המדינה לוקחת עוד 0.2% בערך . הנהגתי שיעור הוספה בקרנות שלנו (פעולה שאינה נהוגה בשוק ההון כיום) כי לאנשים יש נטייה לקנות ולמכור קרנות בתדירות מפחידה , היציאה והכניסה של הכספים משבשת מאוד את הניהול שלהן ופוגעת במחזיקים הקיימים , ראה התגובות בקשר ל IBI . דרך אגב ביטלנו את שיעור ההוספה לאחרונה בקרן להבה אג"ח ללא מניות ,כניסיון . אם תבדוק תגלה שרוב חברות ניהול קרנות הנאמנות כמעט ולא מרוויחות מפעילות זו כיום.
  סגור
 • אני פוסל בד"כ קרנות שגובות ממני דמי הוספה. קונה אחרות. (ל"ת)
  נדב 09/03/2013 20:34
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • תודה רבה על תשובותיך המצויינות, אם כי ...
  איתי 09/03/2013 17:40
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ככל שהקרן גדולה יותר, הכנסות המנהל גדלות, ואני לדוגמה, לא רוכש את קרנות "להבה" כי דמי ההוספה, בדיוק כפי שכתבת, הם חסם בפני לקוחות רבים שמחזיקים רק קרנות, אבל רוצים להבטיח לעצמם פעולות קניה ורכישה בלי "קנסות" כדמי ההוספה. לשיקולכם ?
  סגור
 • זה די טיפשי
  אחר 09/03/2013 19:43
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אם אתה מאמין בניהול של מיכה, ב+1 מעל השוק אז דמיההוספה לא אמורים להפריע לך. כמו כן אם אתה מחזיק מעל מספר חודשים אז זה די נבלע בעמלה הרגילה. אז יש לך רק להתמרמר עם אתה רוצה לסחור בקרנות ועל בזה מיכה כבר אמר מפורשות שהוא רוצה להילחם.
  סגור
 • 26.
  כנפיים - בטחונות
  קוראת קבועה 09/03/2013 00:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האם לסדרה החדשה שתונפק יש בטחונות יותר טובים מאשר לסדרה ד - זה יעזור להחליט האם להענות להצעת החליפין. תודה מראש על התשובה ועל המאמרים המלמדים והמבהירים כל פעם נקודה חשובה אחרת של שוק ההון.
  סגור
 • כנפיים
  מיכאל צ'רניאק 09/03/2013 11:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לאג"ח הישנות (סדרות ג,ד) אין כלל ביטחונות כך שלא ניתן להשוואת כלל ביניהן. צריך לשים לב כי מצד אחד את מאריכה את המח"מ של ההשקעה , מצד שני לחברה יש מחסור בנזילות לשנתיים הקרובות ואם החברה תיכנס לבעיות עדיף לשבת באג"ח עם ביטחונות (למרות שלא מדובר בביטחונות החזקים ביותר) מאשר באג"ח ללא ביטחונות. בכול מקרה קשה לי להבין את הדירוג של אג"ח כנפיים. –A נראה כמו רוחב לב מוגזם של חברות הדירוג.
  סגור
 • 25.
  מה לגבי התכוף? מתי בעלי האגח יקבלו משהו? (ל"ת)
  יאיר 08/03/2013 22:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • אני לא עוקב אחרי הצרה הזו ולכן לא אוכל לעזור, מצטער (ל"ת)
  מיכאל צ'רניאק 09/03/2013 11:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • טען עוד
 • 24.
  היו לי קרנות אגח אי בי איי ---חובה לקרוא
  משה 08/03/2013 21:54
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ירדו 14 אחוז חיכיתי בסבלנות עלה בחזרה ומכרתי הכול שלום אי בי אי ולא להתראות
  סגור
 • 23.
  לדעתי אתה טועה
  משה 08/03/2013 21:45
  הגב לתגובה זו
  2 1
  באגח המדורגות גבוהה מאחר והסיכון לחדלות פרעון נמוכה מאוד מאוד אז למה לא להחזיק בהם ולקבל אחוז יותר מהפקם או המקם כאשר יש סכום כסף גדול גם אחוז אחד יותר זה משהו
  סגור
 • תגובה
  מיכאל צ'רניאק 09/03/2013 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אני אסביר באמצעות דוגמה. אם הכוונה שלך לשבת לאורך זמן על האג"ח הממשלתי הארוך אז אכן אם תשב לפדיון תקבל את התשואה לפיה רכשת את האג"ח. אבל מדובר באג"ח לשנים רבות ואתה מקבע רת התשואה השנתית לפדיון לשנים רבות (סביב 8-10 שנים באג"ח למח"מ של 6-8 שנים). מה יקרה כשהריבית תעלה בעתיד , אז כבר לא יהי לך מרווח של אחוז ביחס לפיקדונות או מק"מ. אם תבדוק תראה כי מדד האג"ח הממשלתי צמוד המדד ירד כ 0.8% מתחילת השנה , אם המדד ימשיך לדשדש או להישחק זה עלול לדחוף משקיעים למכור את האחזקות שלהם גם בהפסד , כידוע לך אנשים לא אוהבים לשבת על השקעות מפסידות ולכן החשש שלי הוא שהשקעה בעת הנוכחית באפיק זה עלולה לדחוף את המשקיעים לעשות טעויות.
  סגור
 • תודה הבנתי (ל"ת)
  משה 09/03/2013 18:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  מיכה לאט לאט אתה נשמע כמו מורה רוחני
  חסיד 08/03/2013 14:34
  הגב לתגובה זו
  3 0
  האגחים עושים לך טוב
  סגור
 • תודה. ניסיתי לענות מבלי לומר דברים ספציפיים
  מיכאל צ'רניאק 08/03/2013 17:46
  הגב לתגובה זו
  10 1
  הדבר שהכי שנוא עלי הוא שפקידים שלא מעניין אותם כלום מלבד להיות פקידים מחליטים כל הזמן מה מותר ומה אסור , כשברוב המקרים הם אינם מבינים כלל בנושא לגביו הם מחליטים עבור כולם.
  סגור
 • 21.
  יש חדש עם קמן
  מוישה 08/03/2013 14:32
  הגב לתגובה זו
  1 1
  היו התנגדויות ל"הסדר" עם בעלי האג"ח, יש חדשות אם משהו מתקדם. תודה!
  סגור
 • קמן
  מיכאל צ'רניאק 08/03/2013 17:43
  הגב לתגובה זו
  4 1
  ביום ה 19/3 צפוי להיות דיון בהסדר עליו סיכמנו עם אלרואי. שים לב כי בגלל ההתמהמהות של בית המשפט פגה תוקף ההצעה של אלרואי. הוא טוען שהוא עומד אחרי הצעתו אבל אין לכך כרגע שום אישור כתוב מלבד ההצהרות בעל פה שהוא נתן. במהלך השבוע הקרוב אצטרך לשוחח עם אלון בנימיני שהוא היועץ המשפטי שנבחר לתפקיד ולהחליט מה צריך לעשות בבית המשפט על מנת שיאפשרו לנו להתקדם עם ההסדר.
  סגור
 • 20.
  מה עם אגח קונצרניות בנקאיות בריבית משתנה ולטווח ארוך?
  יונית 08/03/2013 12:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שם הרי לא אמור להיות סיכון של עליית ריבית...
  סגור
 • קני מקמ וחדשי כל הזמן את הרכישה
  dork 09/03/2013 10:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ותהיי במצב שקול לאג"ח ממשלתי בריבית משתנה. האג"חים האלה ממש שאינן שוס כי: 1. כשהריבית במשק יורדת השוק דורש פרמיה ולכן הן נסחרות מתחת ל- 100 אג'. 2. כשהריבית עולה אז היא עולה בכל המשק ובמצב הזה אין לאג"חים הללו שום יתרון על מק"מ. בקיצור, רווחים אין אלא רק פתח להפסדים (אלא כמובן אם רוכשים את האג"ח בדיסקאונט עמוק).
  סגור
 • אג"ח בריבית משתנה ארוך
  מיכאל צ'רניאק 08/03/2013 17:39
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אג"ח בריבית משתנה במיוחד אלו בדירוגים הגבוהים אכן אמור להגן על המשקיע מפני עלייה בריבית כיוון שכמו לגילונים יש לו מנגנון של שינוי בריבית כשהריבית עולה (אלו אגרות חוב שהקופון שלהן בדרך כלל משתנה כול שלושה חודשים). אבל חשוב לשים לב כי במקרים בהם נפתחים פערי תשואה והשוק "דורש" תשואה גבוהה יותר גם הן נפגעות והמח"מ הארוך פוגע בהן מאוד כמו כול אג"ח ארוך. התייחסתי במסגרת אחת התגובות שלי כאן לפדיונות העצומים שהיו בקרנות הנאמנות של IBI . יש להם קרן נאמנות בשם איביאיי (!) ריבית משתנה הקרן הזו השקיעה באחוזים משמעותיים מנכסיה באג"ח שקלי בריבית משתנה חלק לא מבוטל ממנו באג"ח במח"מ ארוך . מספיק לראות את הרכבת הרים שעשתה הקרן בשנתיים האחרונות על מנת להבין את מה שאני מנסה לומר.
  סגור
 • 19.
  סאני - תיקו מקסיקני
  dork 08/03/2013 10:49
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מזה זמן שאני עוקב וקורא את הדיווחים על המגעים להסדר חוב בסאני, גם ההתייחסויות של מיכה ממש לא נעלמו מעיני, הדבר הביא אותי למסקנות הבאות: 1. אילן בן דוב רחוק מלהיות פראייר - אחד שמצליח למכור השקעה לחיים סבן, כשמצבו של בן דוב ידוע, וזה במחיר שעולה בהרבה על מחיר השוק- מה אגיד הבחור מפתיע. 2. זיכיון סמסונג שווה כמה מאות מליונים והוא המפתח להסדר חוב בכל הקבוצה, בהיקף המכירות הנוכחי לבן דוב לא צריכה להיות שום בעיה להאריך את הזכיון והוא לא עושה את זה כי כך הוא מכוון אקדח טעון לרקה של נציגות בעלי האג"ח. 3. בעלי האג"ח מכוונים אקדח לראשו של בן דוב כשהם מאיימים עליו שאם לא יביא כסף מהבית יקחו לו את החברה, כשגם הם מבינים שסקיילקס לא שווה הרבה בלי סמסונג. 4. התוצאה תהייה פשרה שאם תרשו לי לנחש תהיה טובה יותר לבן דוב ופחות למחזיקים, אבל זו פשרה שתוכל להביא את החברה לשיקום ולפרעון כל החובות אחרי פריסת תשלומים מחודשת. 5. חברת סקיילקס תצטרך גם היא להביא ממתק להסדר, שאלמלא כן מחזיקי האג"ח של סאני שלא יהיה להם מה להפסיד עלולים לחבל בזכיון של סמסונג. 6. זו הישורת האחרונה, מי שימצמץ פחות - ינצח!
  סגור
 • לא אוכל להתייחס בהרחבה לניתוח ,אבל עקרונית הוא נכון
  מיכה צ'רניאק 08/03/2013 17:28
  הגב לתגובה זו
  5 0
  זיכיון סמסונג הוא אכן המפתח בכול מתווה להסדר, וחידושו הינו תנאי הכרחי לביצוע הסדר. אפילו נתנה לבן דוב אפשרות להפחית את סכום ההזרמה הנדרש ממנו לסאני אם יצליח להאריך הזיכיון ביותר משנה אחת שזו הארכה סטנדרטית. למרות שהארכת הזיכיון הינו הקלף העיקרי שיש לבן דוב הוא אינו טוען שהוא לא יכול להביא אותו. הטענה שלו שזה אמור להתקבל לקראת סוף הרבעון השני- במהלך השלישי. זה נכון שאנחנו נמצאים בסוג של תיקו , אבל שים לב שבמקרה הנוכחי מי שמשדר שהוא מעוניין בהסדר מהיר הוא אילן בן דוב. לוקסי מכיר את אילן שנים רבות, גם אני מכיר אותו למעלה מ 15 שנה ואולי ההיכרות הארוכה היא זו שלא מאפשרת סגירה של הסדר. אילן מסכים (באופן עקרוני ומבלי שנחתם כלום) למרבית הדרישות שהצבנו מלבד אחת הזרמה של כסף. הטענה שלו שאין לו כסף להביא להסדר. כאמור בגלל ההיכרות הארוכה הזו , אנחנו לא מוכנים לקבל טענה זו. התחושה שלנו היא שהזמן פועל לטובתנו. סקיילקס מפחיתה את החוב בסוף 2014 היא אמורה לעבור ל NAV חיובי מובהק. אז כול הכוח יהיה אצלנו. אילן יודע זאת ולכן השאלה היא באמת מי יישבר ראשון...
  סגור
 • לא לגמרי מסכים
  עוד 1 08/03/2013 19:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בן חוב אמנם משחק על הקטע של הזכיון אבל בסמסונג לא יושבים הדיוטות וברור להם שעם אילן בלי אילן סקיילקס עושה עבודה מצויינת בשיווק ובהפצה שלהם כאן . להקים פלטפורמה חדשה יעלה להם במכירות ובנזק כספי לא מבוטל והם מעולם לא אמרו שהם הפודלים של בן חוב ייתנו לו לשחק עם הזכיון .
  סגור
 • 18.
  מה הקשר בין המנהלים שם לאחזקות בקרנות ?
  מחזיק קרנות איביאי 08/03/2013 10:32
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לא הבנתי באו מנהלים חדשים באייביאיי ובגלל זה הם מוכרים את כל אגרות החוב הזולות שנגרמו לי בעטיין הפסדים כבדים ? רגע לפני שהן מתאוששות ? רגע לפני שמגיעים להסדרים ? חוצפה ושערוריה ממדרגה ראשונה . איך יתקנו לי את התשואות השליליות ? בעזרת אגח מדינה בתשואה נטו שלילית ? האם אני יכול לתבוע אותם שפועלים משיקולים זרים ולא כלכליים ?מה מנסים לעשות ? ניקוי אורוות על חשבון כספי ?
  סגור
 • תשובה
  מיכאל צ'רניאק 08/03/2013 10:49
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שוב אני לא הסנגור של IBI. אבל שים לב שבשנה וחצי האחרונות הם סובלים מפדיונות ענק , בעיקר בקרנות האג"ח הקונצרניות שלהם. אם תבדוק תראה שהקרנות הרלוונטיות שלהם בממוצע איבדו כ 70% מהנכסים שלהם. פדיונות כה משמעותיים לבדם חייבו אותם למכור כמויות בלתי נתפסות של אג"ח קוצרניות (קרן בהיקף של כ 1.5-1.6 מיליארד ₪ שירדה ל 500 מיליון ₪ צריכה למכור הרבה כמו שאפשר להבין). במקרה הייתה ל IBI חשיפה עצומה לסאני –סקיילקס ולכן גם המכירות הגדולות שלהם באג"ח אלו. לדעתי היו חודשים שבגלל הפדיונות הגדולים הם הגיעו לחשיפה של יותר מ 100% באג"ח קוצרני ( לטווחים קצרים של מספר ימים) בעיקר בגלל הקושי למכור אג"ח קונצרני שלא תמיד היה סחיר. הם נכוו קשות והחליטו לשנות אסטרטגיה הכוללת בין היתר החלפה של מנהלי ההשקעות המובילים שלהם. החדשים באים עם תפיסה שונה שקובעת שצריך להקטין חשיפה לאג"ח בדירוג נמוך או לא מדורג. שים לב שלמרות שהם מכרו בטירוף אג"ח קונצרניות ולעיתים במחירים גרועים , עדיין התשואות שלהם בחצי השנה האחרונה מצוינות , זה רק ממחיש עד כמה עמוק הם היו קבורים באג"ח קונצרניות ועד כמה הם היו חשופים לאג"ח בדירוג נמוך.
  סגור
 • היו לי גם קרנות איב י איי
  משה 08/03/2013 21:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אי בי איי אגח ואיי בי איי אגח פלוס בימים הגרועים הקרן נפלה ב 14 אחוזים אבל לא מכרתי וחיכיתי בסבלנות והתיקון היגיע ברגע שהגעתי לשער הקניה מכרתי את כול קרנות אי בי איי שומר נפשו ירחק
  סגור
 • מאיר עיניים, תודה (ל"ת)
  רוני 08/03/2013 19:15
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 17.
  תודה,מיכאל שא ברכה בעמלך!
  קליפ 08/03/2013 08:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני רק ? קטנה......אלביט הדמיה שווה השקעה או אבודה לנצח?
  סגור
 • אלביט הדמיה
  מיכאל צ'רניאק 08/03/2013 10:39
  הגב לתגובה זו
  4 2
  1-תודה. 2- בלתי אפשרי לדעת. הניסיון שלי עם חברות שהגיעו למצב הזה הוא שבפירוק מפסידים הרבה יותר מאשר בהסדר. הכוח עובר ממחזיקי האג"ח למפרקים. אלו יותר רגישים לתשלום להם מאפשר למקסם את התמורה בפירוק. וכך כולם מנצלים את המצב ופשוט מוכרים/קונים את הנכסים של החברה כמעט בחינם. לכן אני מאמין כי אלביט לא תגיע לפירוק. הבעיה מתחילה כשבעל השליטה לא יכול/רוצה להזרים כסף לחברה , כאן לדעתי הוא לא יכול .במצב כזה יש בעיה קשה להגיע להסדר טוב. לכן לדעתי אנחנו לפני תהליך ארוך באלביט הדמיה וצריך הרבה סבלנות. לא ניתן לדעת מה נכון ומה לא במצב כזה מה שאוכל לומר זה שבקרן להבה משולבת מכרנו מניות אלביט הדמיה (קיבלנו מחיר שלא האמנתי שאפשרי במצב של החברה) ורכשנו אג"ח . האם לרכוש אג"ח של אלביט ב 0.4 על הפארי זו פעולה נכונה ? אני לא חושב שמישהו יודע כיצד המו"מ יסתיים לכן זה סוג של הימור שבטח לא מתאים לכול אחד .
  סגור
 • 16.
  כנפיים ד-מה פשר הצעת הרכש? (ל"ת)
  יעל 07/03/2013 19:29
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • כנפיים
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 20:53
  הגב לתגובה זו
  4 1
  זו אינה הצעת רכש כי אם הצעה להחליף אג"ח בסדרה חדשה ארוכה יותר. לחברה אין את כול המקורות הכספיים לעמוד בתשלומים לסדרות ג,ד בשנתיים הקרובות ויש לה מגבלה לכמות הדיבידנד שניתן למשוך מגלובל כנפיים ולכן יש רצון להקטין את עומס הפירעונות בשנתיים הקרובות על החברה.
  סגור
 • 15.
  ישרס יב
  מירית 07/03/2013 19:09
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה דעתך על הבטחונות באגח זה- מניות עוגן נדל"ן תודה
  סגור
 • ישרס- שלמה אייזנברג
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 20:50
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1- אני חייב לומר כי לדעתי שלמה אייזנברג אינו אדם שקל "לעשות איתו עסקים" או במילים אחרות להיות בעל חוב שלו.2- בניגוד לשעבודים רבים אחרים על מניות של חברות שלא תמיד יש להם שווי , דווקא למניות של חברת עוגן יש שווי אמיתי. רק צריך להיזהר משלמה אייזנברג שלא ישנה את המצב הזה ...
  סגור
 • 14.
  רילון אג 2
  יעל 07/03/2013 17:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  האם יהיה הסדר ב- רילון אג 2 עד 31/05/2013
  סגור
 • רילון ב
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 20:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ברילון לא צפוי הסדר , מונה מפרק שאמור למכור את נכסי החברה ולחלקם לנושים שזה בעלי האג"ח. בתאריך ה 25/4/2013 על פי החלטת הבורסה צפויה מחיקה של האג"ח מהמסחר. כעת נותר לך לקוות שהמפרק יעשה את עבודתו במהירות האפשרית, הניסיון ממקרים דומים אומר שהמימוש צפוי לקחת זמן.
  סגור
 • 13.
  מה קורה בחבס אגח ד' ? ירידות חזקות, מדוע? (ל"ת)
  דב 07/03/2013 13:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • חבס- אני לא מכיר את החברה היטב ואנחנו לא מחזיקים באג"ח
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 14:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  למיטב ידעתי לטובת אג"ח ד יש שעבוד על מניות חברה המחזיקה בקרן ריט שמשקיעה באירופה. אחת הבעיות שהשקעה בקרן הריט עצמה ממונפת ולפני בעלי האג"ח יש בנקים כך שזה שעבוד חלש יחסית. מלבד זאת לא אוכל לעזור וכמובן גם אסור לי להתייחס לנושא.
  סגור
 • 12.
  אספן גרופ
  יובל 07/03/2013 13:48
  הגב לתגובה זו
  2 1
  שלום מיכה, איך לדעתך ישפיעו הגיוסים ומכירת הנכסים על החברה במה זה יכול לתרום לעתיד החברה,אם בכלל. תודה
  סגור
 • אספן גרופ
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 14:17
  הגב לתגובה זו
  5 0
  1- אסור לי להתייחס כיום לשאלות ספציפיות לגבי חברות.2- אני מפנה אותך לכתבות קודמות שכתבתי על אג"ח ד של החברה והשנה התייחסתי לאג"ח ה החדש של החברה. אפשר למצוא כתבות אלו כאן בביזפורטל או באתר של להבה.3- אנחנו מחזיקים בסדרות האג"ח של החברה (ד,ה).
  סגור
 • 11.
  סנטראל יורו
  איציק 07/03/2013 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש מצב לקבל שם משהו? או שהכסף הלך..
  סגור
 • לצערי אני לא מכיר את בחברה נכון להיום. (ל"ת)
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 10.
  מה קורה לגבי הסדר באולימפיה? (ל"ת)
  revitale@sbisr.co.il 07/03/2013 12:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אולימפיה
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ב 17/3 מתקיימת אסיפת בעלי אג"ח אולימפיה לכן אני מציע להשתתף בה שם ימסרו עדכונים חדשים לגבי מצב הפירוק.
  סגור
 • 9.
  שאלה בנושא חברת טאואר.
  יאיר 07/03/2013 12:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה יקר שלום רב, תובנותיך בנושא חברת טאואר. האג"ח, לא המנייה. בתודה.
  סגור
 • טאואר ו
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:22
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אני כמובן לא יכול להתייחס לחברה ולאג"ח. רק אוכל לומר שאנחנו ממשיכים להחזיק באג"ח ו (בעיקר בקרן הנאמנות שלנו להבה משולבת ושם האחזקה נחשבת כמניה !!!). אני מניח שהירידות החזקות במניה משפיעות לרעה על האג"ח גם התוצאות הכספיות החלשות והציפיות לרבעון ראשון חלש גם הוא לא עוזרות...
  סגור
 • 8.
  להבה אגח ללא מניות - עדיין בניהול שלכם? (ל"ת)
  pelege 07/03/2013 12:22
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ברור שכן , מדוע השאלה ?
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הקרן היא של להבה והיא נמצאת בהוסטינג במיטב שמספקת לה את כול השירותים הנדרשים מקרן נאמנות מלבד נושא ניהול ההשקעות בקרן שזה תפקידה של חברת להבה , כך זה היה מיום הקמתה ב 2008.
  סגור
 • 7.
  ישאל אגח - מה הצפי? (ל"ת)
  pelege 07/03/2013 12:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • ביום ראשון ה 10/3 יש אסיפת אג"ח של ישאל
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  המפרק אמור למסור דיווח באסיפה ולכן מומלץ להגיע לאסיפה.
  סגור
 • 6.
  טאוור - מניה ואגח"ים
  ארז 07/03/2013 12:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שלום ותודה על הכתבה. מה דעתך לגבי טאוור? לאחר נפילא הרוכה כלכך? מה עם האגחים? תודה מראש.
  סגור
 • אני לא יכול כמובן להגיב על ני"ע ספציפי שנסחר (ל"ת)
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  ממשלתיות למה זה משחק באש?
  לוי 07/03/2013 12:09
  הגב לתגובה זו
  2 2
  למה השקעה בממשלתיות בנוניות-ארוכות זה משחק באש
  סגור
 • תשובה
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 13:14
  הגב לתגובה זו
  9 0
  משקיעים מעדיפים כיום להשקיע באג"ח ממשלתיות ארוכות יחסית כיוון שבאג"ח לשנתיים-שלוש התשואה נמוכה מאוד (סביב 2% שקלי ברוטו לפני עמלות ועלויות). אם ניקח אג"ח ל 10 שנים שחר 323 (מח"מ של 8 שנים) הוא מניב תשואה של 3.9% בשנה לפני עלויות למשקיע. רוב המשקיעים מצד אחד מתעלמים מהדבר הראשון שצץ מיד והיא התשואה לפדיון שהיא רק 3.9% ומצפים לתשואות של השנים האחרונות כ 6%-8% בשנה זה כמובן מתמטית בלתי אפשרי. בנוסף אנחנו במצב של ריבית שפל ואינפלציה יחסית נמוכה אלו אמורים לעלות כשזה ייקרה באותה שנה (זה יכול לקרות כבר בשנה הבאה) האג"ח יצטרך לעשות התאמה בתשואה לפדיון שלו ולכן בשנה זו הוא עשוי לא להניב תשואה למחזיק ואולי אפילו הפסד , מניסיון מצב כזה יגרור מיד מכירות מבוהלות של מחזיקים שיאיצו את הירידות וההפסדים בהשקעה. כמובן שמי שמחזיק את האג"ח לפדיון יקבל את התשואה שציינתי אבל כיום אני לא מכיר מישהו שיושב על אג"ח 10 שנים. וכשהריבית תעלה ל 4% רוב המשקיעים ישכחו את הכוונה לשבת לפדיון. לכן מה שאני מנסה לומר הוא שבתשואות של 2%-3% ברוטו בשנה (באג"ח ל 5-6 שנים) אפשר לשבת על פיקדון שנותן 1% במשך שנה ולהמתין .
  סגור
 • 4.
  אהבתי מאד את הכתבה. ישר כוח! (ל"ת)
  אלי 07/03/2013 11:11
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 3.
  דוראה
  רון 07/03/2013 11:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה היה באסיפה האחרונה שמעתי שנקבל משהו...
  סגור
 • דוראה
  מיכה צ'רניאק 07/03/2013 11:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  באסיפה של דוראה התקבלה החלטה לחלק 17 מיליון ₪ לבעלי האג"ח . רק כ- 90% מהסכום יגיע לבעלי האג"ח בגלל שקרן בראשית מצטרפת לנשייה וגם שמים בצד חלק מהתשלום עד שלא יתברר מה המצב עם החוב לבנק דיסקונט לו יש שיעבוד על פרויקט ריבר ברוסיה. בקופת החברה יישארו (לאחר סגירת המכירה של הנכס בפ"ת ) כ 3-4 מיליון ₪ , ובנוסף פרויקט השוקולד ברוסיה ועוד מספר נכסים שרובם משועבד לאחרים (בראשית ודיסקונט). הבעיה שהמפרקים בכלל לא מתאמצים למכור את הנכסים שנותרו ולמרות שעברה כמעט שנה מאז שהם נכנסו לתפקידם הם עדיין לא מכירים את הנכסים ואפילו לא קיבלו דוחות כספיים בגין הנכסים ברוסיה כשמדובר בנכסים הרשומים לפי שווי של 50 מיליון ₪ בספרים כך שלא ברור מתי יתחיל תהליך המימוש שלהם.
  סגור
 • דוראה
  רון 07/03/2013 14:24
  הגב לתגובה זו
  1 3
  מתי נקבל וכמה אגורות בחישוב גס נקבל תודה מראש.
  סגור
 • דוראה המשך
  מיכאל צ'רניאק 07/03/2013 14:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כפי שאפשר להבין אני חש שהמפרקים לא מתאמצים ולא ממהרים כאן , למה להם ? הם מרוויחים יפה. אבל החלטה על החלוקה התקבלה והם אמורים לחלק עכשיו (לדעתי המפרקים פנו למס הכנסה על מנת לקבל החלטה של מס הכנסה הקובעת שהתשלום לא יחויב במס אצל משקיעים פרטיים כי כול חלוקה בפירוק מוגדרת כדיבידנד וכידוע דיבידנד חייב במס). כשיתקבל האישור תבוצע החלוקה. זו שווה כ 8-8.5 אגורות לאג"ח).
  סגור
 • 2.
  בבקשה להביא דוגמאות אג"ח סיכון גבוה עם סיוכוי טוב לפרעו
  kamran 07/03/2013 10:37
  הגב לתגובה זו
  3 0
  פרעון ,תודה
  סגור
 • מנדלסון ב' וג', פרקובסקי ג', אלמוגים. (ל"ת)
  אלי 11/03/2013 04:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אגחים עם סיכויים טובים
  אלי 08/03/2013 08:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מישורים אגח ב סינרגי אגח ב -תשואה גבוהה ושילמו הריבית וחלק מהקרן
  סגור
 • 1.
  סאני
  דוד 07/03/2013 10:21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  תודה מיכה על כל כתבה! יש משהו חדש בסאני?
  סגור
 • סאני
  מיכה צ'רניאק 07/03/2013 11:09
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מבלי לפרט הרבה מה שאוכל לומר שהמצב בסאני מסובך מעט. גוף כמו IBI לאחר שנכווה מאוד בגלל האחזקות שלו באג"ח של סקיילקס-סאני מנסה להיפטר מכול האחזקות שלו באג"ח אלו שכוללות את אגרות החוב של סאני והסדרות הארוכות בסקיילקס. זה כמובן מפעיל לחץ עצום על מחירי אגרות החוב בשוק.לגבי סאני יש מתווה הסדר ראשוני די מפורט כאשר יש הסכמה בין המחזיקים הגדולים לבעל השליטה על מרבית הסעיפים בו , הבעיה היא שמתווה ההסדר כולל "תרומת בעלים" המהווה סעיף קריטי בשביל בעלי האג"ח ואילו בן דוב טוען שאין בידיו מקורות כספיים. לכן בגלל חוסר הנכונות של בעל השליטה להזרים כסף (לא מדובר בסכומים גבוהים במיוחד לדעתי) אין התקדמות לקראת סגירה והצדדים תקועים. בינתיים המחזיקים העיקריים באג"ח סאני (שזה בעיקר לוקסי (לפידות) ,להבה וגוף נוסף) , בגלל שהמחזיקים העיקריים מעריכים שהזמן לטובתם הם אינם ממהרים .
  סגור
 • סאני IBI
  ilanadler 07/03/2013 12:01
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מדוע IBI מנסה להיפתר מאחזקותיו באגחים שציינת. מה הם לא חושבים שבמחיר הנוכחי עדיף להמתין להסדר לכשיגיע? או שיש משהו אחר... תודה
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ'רניאק 07/03/2013 12:26
  הגב לתגובה זו
  6 0
  אני לא הסנגור של IBI אבל החברה עברה שינויים רבים בשנה האחרונה החל מהחלפתו של הצוות שהוביל את השקעות החברה ועד לשינויי באסטרטגיה של הגוף. IBI היו מזוהים מאוד עם שוק האג"ח הקונצרני. השנה הקשה שעברו מרבית אגרות החוב הקונצרניות ב 2011 פגעה מאוד בקרנות שלהם ועד היום הם סובלים מפדיונות בקרנות הנאמנות שלהם. כתוצאה מכל אלו הוחלפו מנהל הקרנות ומנהל ההשקעות הראשי . כיום הגוף מקטין את החשיפה שלו לאג"ח קונצרני במיוחד הלא מדורג. בגלל שהם החזיקו כמויות עצומות באג"ח של סאני ( בשיא הם החזיקו כ 20% מהאג"ח) ואג"ח סקיילקס ( בשיא הם החזיקו למעלה מ 120 מיליון באג"ח סקיילקס ולמעלה מ 70 מיליון בשלוש הסדרות ז-ט) . לא מעניין אותם אם האג"ח שווה 50 אגורות או 60 אגורות או 30 אגורות עבורם זהו נטל שאינו משמעותי עבורם מבחינת היקף ההשקעה בו כיום והם מעדיפים למחוק שורה זו.
  סגור
 • הסבר נפלא סופסוף הבנתי כיצד נעלם כספי ב IBI שעליה סמכתי (ל"ת)
  איתן 08/03/2013 10:46
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • רילון אג 2
  יעל 07/03/2013 17:32
  הגב לתגובה זו
  0 2
  רצתי לדעת האם ב-31/05/2013 יהיה הסדר
  סגור