הפוליטיקאים לא מגיעים להסכמות וכלכלת העולם סובלת

רועי שגיב, מנהל השקעות קרנות חו"ל, מגדל שוקי הון, מתייחס לתהליכים הפוליטיים באיטליה וארה"ב והשפעתם על כלכלת העולם כולו
 | 
תוצאות הבחירות באיטליה שהתקיימו בשבוע שעבר הביעו את חוסר שביעות הרצון של העם האיטלקי מתוכניות הצנע, שהוביל מריו מונטי ראש ממשלת איטליה וסלידה מראש הממשלה שלפניו, סילביו ברלוסקוני. המנצח הגדול בבחירות, היה הקומיקאי לשעבר בפה גרילו, שגרף רבע מקולות הבוחרים.

גרילו הודיע כי לא יצטרף לממשלת שמאל בראשות ברסאני או לממשלת ימין בראשות ברלוסקוני. הוא צפוי לגרום לשיתוק ומבוי סתום בפוליטיקה האיטלקית, וייתכן כי נראה סיבוב בחירות נוסף בקרוב. השיתוק הפוליטי מטריד בעיקר לנוכח מצבה הכלכלי השביר של איטליה והחשש לעצירת הרפורמות שהחלו עם כניסתו של מריו מונטי לתפקיד ראש הממשלה.

בעברו השני של האוקיינוס המצב הפוליטי לא פחות מורכב מהמצב באיטליה - המאבק בין הדמוקרטים בראשות הנשיא אובמה לרפובליקנים בנושא הגרעון והקיצוצים טיפס מדרגה בסוף פברואר, כאשר חבילת הקיצוצים המכונה "סיקוויסטר" נכנסה לתוקף.

התוכנית צפויה להביא לקיצוץ של 1.2 טריליון דולר במהלך 9 השנים הקרובות, כאשר רק השנה צפוי קיצוץ רוחבי של 85 מיליארד דולר בתקציב האמריקני, קיצוץ הצפוי לגלח 0.6% מהתוצר. בנוסף, בחודשיים הקרובים על הממשל האמריקני לאשר את התקציב ולהגיע לסיכום בנושא תקרת החוב - זאת לאחר הסאגה בסוף שנת 2012 בנושא תקרת החוב. נראה כי ישנו קרע עמוק בין הדמוקרטים המעוניינים להעלות מיסים (בעיקר לעשירים) לרפובליקנים המעוניינים לקצץ בתקציב (בעיקר בתקציב הבריאות וההטבות הסוציאליות). המו"מ בין הצדדים עלה על שרטון, אך צפוי להתחדש בשבוע הקרוב.כרגע, כל צד מתבצר בעמדתו ונראה כי במידה ותהיה הסכמה בין הצדדים, היא תהיה ברגע האחרון. צריך להזכיר כי במידה ולא יאושר התקציב ב-15 באפריל, יופסק תשלום המשכורות בקונגרס. במידה ולא תהיה הסכמה בקשר להעלאת תקרת החוב עד ל-19 במאי - הממשל הפדרלי יושבת.

סוכנות הדירוג S&P הורידה את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב לרמה של AA+ במהלך אוגוסט 2011 - הורדה שהגיעה בעקבות השיתוק הפוליטי בוושינגטון שפגע בהתאוששות הכלכלית. סוכנויות הדירוג פיץ' ומודיס הורידו את תחזית הדירוג לארה"ב לשלילי והן עלולות להוריד את דירוג האשראי, במקרה ויהיה עיכוב נוסף במו"מ בין הצדדים.

לסיכום, אי יכולת הפוליטיקאים להגיע להסכמות ולהחלטות כואבות, פוגעת בהתאוששות הכלכלית ברחבי העולם. מעבר לבחירות באיטליה והמשבר הפוליטי בארה"ב צפויות במהלך השנה להתרחש בחירות בגרמניה, כאשר החשש לתוצאות שלא יאפשרו קבלת החלטות כלכליות גם בכלכלה הגדולה באירופה.

מצד שני, המבוגר האחראי התומך בשווקים ובצמיחה הכלכלית בעולם הם נגידי הבנקים המרכזיים בראשות בן ברננקי, שהודיע כי במידה ויהיו קיצוצים בתקציב, הריבית האפסית ורכישות הנכסים על ידי הפד צפויים להימשך זמן רב. אמירות אלו הרגיעו את המשקיעים ברחבי הגלובוס. בנוסף, נגידי העולם ממשיכים במדיניות האקטיבית ולא מתמקדים בעיקר תפקידם, שהוא שמירה על יעדי האינפלציה, והם מזרימים כמויות אדירות של כספים לשווקים בתקווה לאושש את הכלכלה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה