האתנול השלים מהלך של 7.8%, יגיע לשיא חדש?

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, סוקר את תהליך הגילוי, הייצור והדרכים להשקעה באתנול
 | 
אתנול הוא האלכוהול המוכר לכולנו כמרכיב העיקרי במשקאות האלכוהוליים. האתנול משמש כיום בעיקר כמרכיב יחידי לדלק למכוניות או כתוספת לבנזין. בעירת האתנול נקייה מבעירת הבנזין ומזהמת פחות את האוויר. תוספת אתנול לבנזין מעלה את אוקטן התערובת.

מחיר האתנול, הנסחר בבורסת הסחורות של שיקגו CBOT, עלה בשבוע האחרון ב-2.1% ל-2.414 דולר לגלון (64 סנט לליטר). מתחילת השנה עלה כבר מחיר האתנול ב-8.13% בדומה למחיר הבנזין, הנסחר בבורסת הסחורות של ניו יורק NYMEX, שעלה ב-7.86% מתחילת השנה. מחיר האתנול האחרון נמוך עדיין ב-16.2% ממחיר הפסגה משנת 2011, 2.88 דולר לגלון.

העלייה במחיר נובעת בעיקר מהטיפוס החד במחיר התירס - חומר הגלם להפקת האתנול בארצות הברית. מחיר התירס עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-25.6%. מבין כל הסחורות, רק העץ עלה בתקופה זו בשיעור גבוה יותר - 32.9%.

מאז יוני 2012, נסגרו בארצות הברית 19 מפעלים לייצור אתנול בגלל המחסור בתירס. העלייה החדה במחירו היא שהפכה את ייצור האתנול ללא כדאי מבחינה כלכלית. יבול התירס צנח ב-13% בשנה האחרונה כתוצאה מהבצורת הקשה במערב התיכון של ארצות הברית בשנה שעברה, שהייתה הקשה ביותר מאז 1930. ייצורו בארצות הברית בחודשים האחרונים כ-800 אלף חביות ביום - נמוך ב-17% מייצור השיא בדצמבר 2011 שהיה 963 אלף חביות ביום. גם ייבוא האתנול מברזיל ירד בצורה תלולה. לפי הסוכנות למידע בנושא האנרגיה בממשל האמריקני, יבוא האתנול צנח ב-83% בשבוע שהסתיים ב-15 בפברואר ל-21,000 חביות ביום בלבד.

אתנול מופק מתסיסה של סוכרים למיניהם, המצויים בגידולים החקלאיים. בברזיל האתנול מופק מקנה סוכר, ובארצות הברית מופק בעיקר מתירס. הפקתו מקנה סוכר יעילה יותר מהפקתו מתירס. לאחר התסיסה עוברת התערובת זיקוק בחום עד לקבלת האלכוהול. כדי להימנע מהמיסוי הכבד שהמדינות השונות מטילות על אלכוהול לשתייה, עובר האתנול התעשייתי תהליך פיגול, הכולל הכנסת חומרים בעלי ריח וטעם דוחים. ארצות הברית וברזיל היו אחראיות יחדיו להפקת 87% מהפקת האתנול העולמית ב-2011.

בשנת 1975 בעקבות העלייה התלולה במחירי הנפט, תוצאה של אמברגו הנפט שהטילו מדינות ערב על ארצות המערב לאחר מלחמת יום הכיפורים, יצאה הכת הצבאית ששלטה בברזיל באותה עת בתכנית לבטל את התלות של המדינה בנפט מיובא (תגליות הנפט הגדולות בברזיל הן עניין חדש יחסית). הפיתרון שלה היה שימוש באתנול המיוצר מקנה סוכר במקום בבנזין להנעת כלי הרכב במדינה.

מצד אחד, המדינה סיבסדה את ייצור האתנול. מצד שני הטילה מס גבוה על הבנזין. הפקת אתנול מקנה סוכר יעילה יותר מהפקתו מתירס, וברזיל היא המגדלת הגדולה בעולם של קנה הסוכר הגדל באקלים טרופי. התכנית הצליחה מעל המשוער, ומאז 1976 אין שום רכב בברזיל שנע על בנזין טהור. בתחילה, הכילה תערובת הדלק 10%-22% אתנול. מאז יולי 2007 תערובת הדלק מכילה 25% אתנול על פי חוק.

נוסף על כך, תעשיית הרכב הברזילאית פיתחה כלי רכב, שנכנסו לשימוש החל מ-2003 ויכולים להשתמש בכל תערובת של בנזין ואתנול שהיא, וכן באתנול טהור. רכבים אלו, המכונים Flexible Fuel Vehicle זכו להצלחה רבה, ו-92.3% מהמכירות של כלי רכב קלים בברזיל ב-2009 היו מסוג זה.

ביוני 2011 הגיע המספר המצטבר של אותם כלי הרכב ל-14.3 מיליון.
בארצות הברית, שהחל מ-2005 עברה את ברזיל והפכה ליצרנית האתנול הגדולה בעולם, משתמשים כיום בשתי תערובות שונות המכילות אתנול. התערובת האחת נקראת E10 ומכילה 90% בנזין נטול עופרת ו-10% אתנול. היא מתאימה לכל סוגי הרכב הפועל על בנזין, ולפיכך אין חובה על תחנות הדלק בארצות הברית לציין אותה בשונה מבנזין רגיל, באחדות ממדינות ארצות הברית השימוש בתערובת זו הוא אף חובה. היתרון הוא ששריפת E10 נקייה משריפת בנזין רגיל.

התערובת השנייה נקראת E85 ומכילה 15% בנזין נטול עופרת ו-85% אתנול.היא מתאימה לשימוש בכלי רכב מסוג (FFV-Flexible Fuel Vehicle). רכב הצורך דלק E85 מזהם פחות את האוויר ומקטין את פליטת גזי החממה. עם היתרונות בתערובת, דרושים 36% יותר דלק E85 מבנזין לנסיעת אותו מרחק, מפני שתכולת האנרגיה של האתנול נמוכה יותר. בסוף 2011 כבר נעו בכבישי ארצות הברית כ-10 מיליון כלי רכב מסוג E85, ובעולם כולו כ-25 מיליון כלי רכב מסוג זה. בישראל אין עדיין שימוש באתנול כמרכיב בדלק למכוניות, אבל חברת גרין-בי מייצרת בארץ ביו-דיזל משמן צמחי ומשומן מן החי לשימוש ברכבי דיזל.

שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר ירידות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-0.84%. מדד CCI נמוך כיום ב-21.2% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים באתנול?
ענקית עיבוד המוצרים החקלאיים האמריקנית, Archer-Daniels-Midland, הנסחרת בבורסת ניו יורק בסימול ADM, היא יצרנית האתנול הגדולה בארצות הברית. לחברה כושר יצור של כ-1.8מיליארד גלון אתנול בשנה. סך כל הכנסות החברה כ-91 מיליארד דולר בשנה, היא נסחרת במכפיל רווח עתידי של 10.8 ותשואת הדיבידנד כיום עומדת על 2.4% לשנה. תחזית צמיחת הרווחים של החברה לשנים הבאות היא 10% לשנה.

חברת Green Plains Renewable Energy, נסחרת בבורסת בסימול GPRE ועוסקת ביצור, הפצה ושיווק של אתנול ומוצרי לוואי בארצות הברית. סך כל הכנסות החברה כ-3.5 מיליארד דולר בשנה, היא נסחרת במכפיל רווח עתידי של 9.4 ותחזית צמיחת הרווחים של החברה לשנים הבאות היא 6.5% לשנה.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il.
* הערה: אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של אתנול או כל סחורה, , או כלשהי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה