המעבר מפחד לאופטימיות בשוק ההון - זהירות!

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, מתייחס לדילמות של כל פעיל בשוק ההון - כיצד יש להתמודד איתן?
 |  (34)
הביטוי "עוד לא נולד האדם שיעצור את הפז"מ" הוא מצד אחד קלישאה ידועה, אבל מאידך אין דבר נכון מכך. מבלי שאנחנו שמים לב הזמן פשוט טס, מדוע אני נזכר בנושא? אולי מפני שהשבוע, כשהתלבטתי ביני לבין עצמי בנוגע למה עושים הלאה בשוק, צץ במוחי המספר 20 - אלו הן מספר השנים בהן אני פעיל במסגרת ניהול השקעות בשוק ההון הישראלי. אם כבר אני מצטט קלישאות - מיד אחרי המספר '20', נזכרתי באימרה הקובעת כי "בשוק ההון כל יום לומדים משהו חדש". שוב קלישאה שכל אחד מאתנו לומד על בשרו עד כמה היא נכונה. אתם שואלים את עצמכם מדוע אני דן בביטוים וקלישאות? ובכן הסיבה לכך, מכיוון שאני מעוניין לעסוק במספר דילמות הנקרות בדרכו של כל פעיל בשוק ההון, ובכלים בהם בוחרים המשקיעים להתמודד עם מצבי השוק השונים.

משקיעים רבים אינם מצליחים להבין את קו התפר הדק העובר בין פחד להיסטריה ואופטימיות לאופוריה. חוסר היכולת של מרבית המשקיעים להבחין במצב הרגשי בו הם נתונים ברגע נתון, עלול לדחוף אותם לפעולות שגויות. הצמד הראשון, פחד-היסטריה, צץ לו ברגעים הרעים שעוברים על שוק ההון. רובנו עברנו שם במהלך חמש השנים האחרונות לא פעם. אבל ישנו הבדל מהותי בין שתי האפשרויות כפי שאפרט בהמשך. הצמד השני - אני מאמין שצפוי לצוץ לו בשנים הבאות.

פחד - היסטריה
פחד: "הינה תחושה רגשית ופיזית כאחד. תחושת הפחד אינה נעימה לנו ומלווה בסממנים פיזיולוגיים כמו עלייה בלחץ הדם ודופק מואץ. תחושת הפחד הינו גורם נרכש כתוצאה מניסיונות חוזרים ונשנים עם גורם הפחד. תגובה מקובלת של האדם לתחושת הפחד הינה בדרך כלל בריחה מאזור הסכנה".

מבחינת המהות שלו, פחד הינו כלי יעיל וחיובי לגבי המשקיע. הוא נועד להגן עליו מפני הסכנות שהמשקיע עלול להיחשף אליהן בשוק ההון, ובכך למנוע מהמשקיע לספוג הפסדים גדולים. לדעתי, הנקודה העיקרית בפחד, שמדובר במנגנון הגנה - סוג של צלצול, כמעין פעמון אזהרה המאפשר למשקיע לפעול באופן אקטיבי על מנת למזער נזקים ולהגן עליו מפני הפסדים כאמור.

היסטריה: הקצנה של תחושת הפחד, כאשר כל הסימפטומים שנכללו בהגדרת הפחד מתעצמים ומתווספים אליהם סימפטומים נוספים כגון עצבנות, חוסר שינה וחוסר יכולת להגיב באופן הגיוני. אם הייתי צריך להגדיר מהן התחושות העיקריות המאפיינות משקיע היסטרי, הייתי טוען כי התחושות הן שיתוק וחוסר יכולת לפעול או להסביר את פעולותיו באופן הגיוני.

ההשוואה בין שני המצבים ברורה, האחד- פחד, תגובה הגיונית וחיובית מבחינת המשקיע ונועדה להגן עליו, מאידך הקצנה למצב של היסטריה הינו מצב נפשי שלילי, שתמיד יוביל בסופו של דבר לקבלת החלטות אשר ישיגו בדיוק את המטרה ההפוכה לשמה התחושה נועדה - כלומר יסבו נזקים למשקיע.

אופטימיות - אופוריה
אופטימיות: השקפה המבחינה "בחצי הכוס המלאה", ומניחה כי בסופו של דבר גם החצי השני יתמלא. הנחה של משקיע בעל השקפה האופטימית היא כי העניינים יסתדרו על הצד הטוב. למרות ששוק ההון השתכלל מאוד בשנים האחרונות, עדיין לדעתי נכון לומר כי מי שמעוניין להרוויח בשוק ההון בטווח הארוך צריך להיות אופטימי.

אופוריה: מצב קיצוני של אופטימיות. תחושה קיצונית של התרוממות רוח. לתחושת האופוריה מתלווים התרגשות והתלהבות גבוהים.

ההשוואה בין שני המצבים הנ"ל הינה ברורה, הראשון - אופטימיות - תחושה חיובית שמאפשרת למשקיעים ליהנות מרווחים אשר יושגו תוך לקיחת סיכונים שהתבססו על תחושת האופטימיות לגבי העתיד. כלומר האופטימיות מאפשרת למשקיעים, המוכנים ליטול סיכונים, ליהנות מפיצוי בגין הסיכונים שלקחו. מאידך, האופוריה דוחפת את המשקיעים ליטול סיכונים כאשר אלמנט הפחד נעדר מהם ובכך לדחוף את המשקיע לפעולות בלתי מחושבות ללא מנגנוני הגנה.

לסיכום, אנחנו נמצאים לאחר תקופה ארוכה בה הפחד הגן על משקיעים רבים מפני הפסדים בתיקי ההשקעות שלהם. משקיע שפחד מהסכנות בשוק ההון ברח בשנים האחרונות לכיוון השקעות בטוחות כמו פיקדונות, ממשלתיות ואג"ח תל בונד, לא רק שהגנו על המשקיע, אלא אפילו העניקו לו רווחים נאים מאוד. לעומת זאת, אותם משקיעים היסטריים שחששו מכל השקעה שאינה בטוחה ב-100%, ראו בעיניים כלות כיצד הם מפספסים ראלי חזק מאוד בשוק האג"ח הקונצרני ובשוק המניות בחודשים האחרונים.

כאן המקום מבחינתי לספק אזהרה לגבי העתיד. המעבר מפחד לאופטימיות לעיתים הינו מהיר ממה שאנחנו חושבים או רוצים להאמין. אם המגמה החיובית בשוק ההון תימשך, כפי שאני מאמין שצפוי לנו בשנים הקרובות (כמובן עם מימושים פה ושם שהינם בריאים וטובים) - על המשקיעים להיזהר מפני כניסה למצב של אופוריה. לפתע יהיה נדמה לכולנו, כי לא ניתן להפסיד בהשקעות בשוק ההון, הריבית האפסית על פיקדונות תיצור אצלנו את התחושה שלא ניתן להפסיד מהשקעות, כיוון שאין אלטרנטיבות השקעה אחרות. מי שמאמין כי האג"ח הממשלתיות והאג"ח הקונצרניות הבנקאיות והמדורגות גבוה לעולם ימשיכו לעלות, נמצא לטעמי במצב של אופוריה. מי שיתחיל להאמין (לאחר מהלך עליות נוסף במניות), כי המניות צפויות לעלות לעד יצטרך לשקול בעתיד - האם הוא הגיע למצב של אופוריה?

כיוון שמה שניסיתי לומר בכל הטור היא קלישאה נוספת - תגובות קיצון הינן תמיד רעות למשקיע - “Be fearful when everyone is greedy; be greedy when everyone is fearful" - לאורך זמן תמיד יהיה נכון.

נ.ב
אני זוכר את ההתחייבות שלי להגדיש טור למצב באג"ח של סאני- סקיילקס, מכיוון שכרגע מתנהל לו מו"מ לגבי הסדר אפשרי בחברת סאני, לא יהיה זה נכון מבחינתי לכתוב על המצב עד לאחר סיום המו"מ.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(34):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  קמהד"ע
  bizec 07/05/2013 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, בזמנו התייחסת לאג"ח להמרה של קמהד"ע (וציינת כי אתה מחזיקים בה) כמעין אופציה על המניה עם ריבית "סבירה" במקרה והמניה לא תפרוץ. מה דעתך על האג"ח כיום ? איך מחשבים את הפוטנציאל של האג"ח למקרה שהמניה תעלה/תרד ? תודה
  סגור
 • 14.
  מנדלסון אגח ג
  ירון 02/03/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלום מיכה, מה דעתך על מנדלסון אג"ח ג' שהונפק לאחרונה? האגח נותן כמעת 7 אחוז ריבית צמודה למדד ונסחר מתחת לפארי שלו (דבר שאינו טריוויאלי בימים אלו) האם לא מדובר באותו אפקט של מכירת ייתר של ספקולנטים שנכנסו להנפקה וקיוו לרווח מהיר בדיוק כמו שהייה באספן ה' ואתה אף כתבת על כך בתור זה. מה דעתך?
  סגור
 • החברה השתמשה בתמורת האג"ח לסילוק הלוואות מהבנקים
  אלון 03/03/2013 09:38
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מזכיר לכם משהו? (קמן 2010 למתקשים)
  סגור
 • מנדלסון היא חברה מאוד רווחית. תבדוק את הדוחות שלה
  יובל 03/03/2013 22:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  איך אתה יכול להשוות בין קמן (חברת אחזקות הפסדית) עם מנדלסון שעוסקת בתחום מבוקש של הובלת הזורמים ושמרוויחה 14 מילין בשנה.
  סגור
 • 13.
  חברת טאואר, אג"ח ומנייה
  דרורית 01/03/2013 11:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  מיכה יקר, האם יש לך רעיון/תובנה , מה קורה בחברת טאואר , עם השחיקה המאסיבית במנייה והאגח היורד בהדרגה , למרות שלכאורה החברה עובדת, מגדילה מכירות וכד' ? תודה על תשובתך.
  סגור
 • 12.
  מה התחזית להסדר אלביט הדמיה ומה הסיכון בפלאזה
  דוד 01/03/2013 09:47
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אלביט הדמיה לא שילמה ת הקרן והריבית לחודש פברואר . כמו כן זיסר חייב כסף לבנה"פ . נכון להרגע זיסר מציע לכולם מניות ריקות מתוכן תמורת חובות . האם בית המשפט יכפה הסדר או פירוק. האם אגח פלאזה בסכנה . מיכה תחזית לא מחייבת מה יסגר ??
  סגור
 • אלביט הדמיה
  מיכה צ'רניאק 01/03/2013 10:58
  הגב לתגובה זו
  5 2
  1- אני לא יכול להתייחס להסדר , במיוחד שאני לא מכיר את פרטי המו"מ בין זיסר לגופים האמריקאיים.2- בית משפט לא יכפה הסדר על בעלי האג"ח מכיוון שבעלי האג"ח הם הנושה העיקרי. 3- במקרה של המרת החוב חשוב לי לציין שהמניות לא חסרות ערך כי חברה בעלת נכסים ללא חוב משמעותי יש לה שווי השאלה היא רק אם בעלי האג"ח מעוניינים להיות בעלי מניות .4- אם הייתי צריך לנחש בעלי האג"ח המקומיים יתנגדו למתכונת ההסדר המוצעת (אני באופן אישי חושב שהיא טובה מדי לבעלי המניות ובעלי האג"ח הארוכות ורעה למחזיקים בסדרות הקצרות) , וידרשו שיפור כמו מתן העדפה לסדרות הקצרות, השארת סדרת אג"ח גדולה יותר ודילול משמעותי יותר של בעלי המניות (בעלי המניות לא יכולים להישאר עם יותר מ 7%-8% מהון המניות אלא אם יכנס משקיע שיזרים הון לחברה).
  סגור
 • סדרות שנפרעות סופית ב-2013-2014 פשוט מקופחות בהצעה הזו (ל"ת)
  מסכים עם מיכה 01/03/2013 22:45
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תשואות אג"ח
  מיכה צ'רניאק 01/03/2013 10:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1- התשואה הינה במונחים שנתיים כלומר אג"ח למספר חודשים הנסחר בתשואה של 10% זה אומר שבחישוב שנתי מקבלים 10% ואם האג"ח לחודשיים בלבד בפועל תקבל כ 1.6%. 2- ההנחה היא שהכסף שנפרע עובר לחשבון שלך ולא מושקע מחדש. מכיוון שכפי שציינתי התשואה המתפרסמת היא ממילא על בסיס שנתי אם תבדוק תגלה כי ברוב המקרים השקעה מחדש לא תשנה לך הרבה בתשואה (בגלל התשואות הנמוכות יחסית כיום). הפער משמעותי באג"ח הנסחר בתשואות גבוהות כאשר השקעה מחדש של התשלומים מתחילה להיות משמעותית ובאג"ח זבל זה הופך למשמעותי מאוד.
  סגור
 • 11.
  תשואה
  יובל 01/03/2013 08:04
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום מיכה, שאלה לצורך הבנה. כאשר רשום תשואה ברוטו 7% האם זה אומר שאם אני נשאר עם האג"ח עד לפדיון התשואה הממוצעת לכל שנה היא 7% מהקרן המקורית או שזה נכון בתנאי שאת כל התקבולים אני מזרים בחזרה לקרן? מקווה שאתה יכול לענות על זה. יובל
  סגור
 • טען עוד
 • תשואות אג"ח
  מיכה צ'רניאק 01/03/2013 10:52
  הגב לתגובה זו
  4 0
  1- התשואה הינה במונחים שנתיים כלומר אג"ח למספר חודשים הנסחר בתשואה של 10% זה אומר שבחישוב שנתי מקבלים 10% ואם האג"ח לחודשיים בלבד בפועל תקבל כ 1.6%. 2- ההנחה היא שהכסף שנפרע עובר לחשבון שלך ולא מושקע מחדש. מכיוון שכפי שציינתי התשואה המתפרסמת היא ממילא על בסיס שנתי אם תבדוק תגלה כי ברוב המקרים השקעה מחדש לא תשנה לך הרבה בתשואה (בגלל התשואות הנמוכות יחסית כיום). הפער משמעותי באג"ח הנסחר בתשואות גבוהות כאשר השקעה מחדש של התשלומים מתחילה להיות משמעותית ובאג"ח זבל זה הופך למשמעותי מאוד.
  סגור
 • 10.
  אספן גרופ
  יובל 28/02/2013 21:07
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלום מיכה, איך לדעתך ישפיעו הגיוסים ומכירת הנכסים על החברה במה זה יכול לתרום לעתיד החברה,אם בכלל. תודה
  סגור
 • 9.
  פטרוכימיים 5 ו- 6
  yehiel 28/02/2013 17:20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  היי מיכה מה דעתך על התרחיש בו אגחי 6 יתנגדו לחלוקת קרן ל- 5 ב- 01.09.13 מחשש לריקון קופת המזומנים ובטענה של העדפת נושים, זאת למרות שמהלך התנגדות זה יהיה מעין גול עצמי בכך שימנע מאגחי 6 עצמם את פרעון הקרן שלהם ב- 01.06.14
  סגור
 • 8.
  מה קורה עם סאני וסקיילקס? (ל"ת)
  יובל כהן 28/02/2013 16:48
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 7.
  מה עם סאני הבטחת שתכתוב ? (ל"ת)
  natan 28/02/2013 16:41
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • תקרא את סוף הכתבה ותבין. (ל"ת)
  תקרא 28/02/2013 18:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ראה את הערה בסוף הטור הזה. (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 28/02/2013 18:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  מיכה מה דעתך על שוק האג"ח היום?
  גיא 28/02/2013 15:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איפה אנחנו עומדים? האם יש עוד בשר לעליות או שהמצב מתחיל להיות כבר מסוכן?
  סגור
 • כמעט כל הכתבות מתחילת השנה מזהירות מהסכנות בשוק כיום (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 28/02/2013 17:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  נאנט
  דני 28/02/2013 14:48
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אהלן מיכה. אתם מחזיקים עוד באגחי נאנט? האם הסיכון להחזר הקרן עלה בזמן האחרון?
  סגור
 • נאנט
  מיכה צ'רניאק 28/02/2013 15:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמובן שאין לי יכולת לענות על השאלה. רק אוכל לומר שלא מכרנו באג"ח של נאנט.
  סגור
 • 4.
  להבה ללא מניות
  איגור 28/02/2013 14:00
  הגב לתגובה זו
  3 1
  שלום מיכה, שאלה לגבי הקרן (כמובן אם אתה יכול לענות) לפי מה שראיתי עברת לאג"חים סולידיים יותר מבדרך כלל, מה עומד בבסיס החלטה זו? האם לדעתך הקרן תמשיך בתשואות סבירות למשקיע הממוצע + ?
  סגור
 • להבה אג"ח ללא מניות
  מיכה צ'רניאק 28/02/2013 15:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אם יש מעשה שהוא החמור ביותר שאני יכול לעשות (על פי עו"ד של מיטב לצורך העניין) זה להתייחס לקרנות של להבה. מה שאוכל לומר זה שבחודשים האחרונים בהתאם למה שאני כותב כאן הגדלנו את מרכיב המזומנים בקרן משמעותית. עיקר ההגדלה נבע מפירעונות ומכירה של אג"ח שלדעתנו העליות בהן מיצו את עצמם.ולכן כיום אנחנו מצד אחד נזילים מאוד מצד שני דווקא נשארנו עם אג"ח הנסחרות בתשואות יחסית גבוהות .
  סגור
 • 3.
  קמן,דוראה,אולימפיה
  אבי 28/02/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1. מה קורה אם ההסדר בקמן כמה זמן עוד ימשכו ... 2.כמה לדעתך נקבל בדוראה,אולימפיה בסוף (האם 15 אגורות סביר).
  סגור
 • הסדרים
  מיכה צ'רניאק 28/02/2013 15:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קמן- בית המשפט במקום להחליט נתן אפשרות לפונקציונרים המרוויחים ממשיכת זמן להמשיך ולמשוך כאן עוד זמן. דוראה- ביום ראשון הקרוב יש אסיפת בעלי אג"ח בה יינתן עדכון. אולימפיה- ממתינים למכירת האחזקות החשובות לבעלי האג"ח נאנט ואולימפיה יורו ממה שיקבלו שם תיגזר התמורה לבעלי האג"ח. באולימפיה אם לא ירמו את בעלי האג"ח אמורים לקבל יותר ממה שציינת.
  סגור
 • קמן
  כבש 28/02/2013 16:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמה זמן אפשר לימשוך עוד( כבר חודשיים). האם יש סיכוי שבסוף לא נקבל כלום או אולי יהיה שיפור ...
  סגור
 • קמן
  מיכה צ'רניאק 01/03/2013 10:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1 אין סיכוי לשיפור ההצעה ( כול המחזיקים ישמחו לקבל את מה שסוכם ובהקדם). 2- אני מניח שיכולים למשוך את העניין עוד חודשיים לתוך אפריל. כפי שכתבתי הבעיה שאלו שמושכים זמן יש אינטרס כלכלי במשיכת הזמן
  סגור
 • ומה לגבי ישאל?
  שואל 02/03/2013 08:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ומה לגבי ישאל?
  סגור
 • 2.
  דעתך על ההסדרים המסתמנים בבסר וקמור
  יחיאל 28/02/2013 11:59
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיכה שלום, אפשר לשמוע את דעתך לגבי ההסדרים הללו, ומה הסיכוי שהמשקיעים יקבלו החזר מלא. בתודה מראש
  סגור
 • אני איני מכיר היטב את המצב שם כרגע (ל"ת)
  מיכה צ'רניאק 28/02/2013 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  7%לשנה, מח"מ קצר,ביטחונות כמעט מלאים-סקיילקס א,הסבר:
  ללא סיכון כמעט 28/02/2013 11:09
  הגב לתגובה זו
  2 0
  פורע שליש בעוד חודש,אח"כ יוותרו במחזור כ 104 מיליון ע.נ. מולם בטחונות 4.77 מיליון מניות פרטנר, במחירן היום שווה כ 96 מיליון ש"ח, כל האג"ח נפרע בקרוב-עוד חצי שנה שליש נוסף ועוד שנה הכל. קנייה גם במחיר פארי תיתן 7% שקלי. זה נראה לי די בטוח בתשואה לא רעה. דעה ולא המלצה. אז מה אתם אומרים?
  סגור
 • באנגלית יש משפט: רמית אותי פעם אחת: בושה לך
  אלון 01/03/2013 10:15
  הגב לתגובה זו
  2 2
  רמית אותי פעמיים... בושה לי. מי שלא למד מטאו ומהתרגילים עד עכשיו שיהיה לו בהצלחה
  סגור
 • מעדיף את סדרה ו'
  dork 28/02/2013 17:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הסבר: לסדרה הזו שני מאפיינים יחודיים: 1. הסדרה קטנה ואיננה מהותית לחברה. 2. החל מ- 1/2014 לסדרה בטחונות בגובה 100% מהחוב. מכיוון שהסדרה קטנה אז אם החברה תעמוד בהתחייבויותיה עד 1/2014, אזי בתאריך הזה החברה תשעבד עוד מליון מניות שיבטיחו את תשלום מלוא החוב. הסדרה רחוקה 20 אג' מהפארי כך שיש לה הרבה בשר של רווחי הון. כמובן שאני לא ממליץ, וכל אחד יפעל לפי הבנתו - אבל בעוד עשרה חודשים לסדרה הזו יהיו בטחונות מלאים והיא תסחר בפארי, או שסקיילקס הולכת להסדר חוב, תחליטו אתם.
  סגור
 • אני חיובי על סקיילקס. אישית מעדיף את סדרה ב (ומחזיק בה) (ל"ת)
  דעה. לא המלצה. 28/02/2013 12:35
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור