מחיר הקפה השלים נפילה של 54%, זה הזמן לקנות?

אריה גורן, אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס למצבו הנוכחי של הקפה בעולם, לאן מועדות פניו ומהי כדאיות ההשקעה?
 |  (5)
מחיר הקפה מסוג ערביקה, הנסחר בבורסת הסחורות ICE, נמצא בצניחה חדה מאז מאי 2011. אבל בשבוע האחרון עלה מחירו ב-2.6%. מבין כל הסחורות, רק הגז הטבעי עלה בשבוע האחרון בשיעור גבוה יותר - 4.3%. מחיר הקפה האחרון, 143.80 סנט לפאונד, נמוך כיום ב-54.2% מהפסגה שנרשמה לו במאי 2011, 313.75 סנט לפאונד.


האם מגמת הירידה במחיר הקפה נסתיימה, וצפויה כעת התאוששות במחירו? יש כמה סימנים לכאן ולכאן. מצד אחד, קיים חשש לירידה באספקת הקפה המשובח מזן ערביקה, בגלל התפשטות נגע של פטריית העלים הקטלנית la roya, הפוגעת בגידולי הקפה במרכז אמריקה. מצד שני, ההערכות האחרונות הן ליבול קפה גדול מהצפוי בברזיל, האחראית ל-37% מיבול הקפה העולמי.

הסוכנות הממשלתית הברזילאית CONAB, העלתה לאחרונה את התחזיות ליבול הקפה בשנה הנוכחית ל-50.2 מיליון שקים (60 ק"ג) מתחזית קודמת שהייתה ל-47 מיליון שקים. מדינות מרכז אמריקה, הנפגעות העיקריות מהפטרייה הקטלנית, אחראיות ל-17% מיבול הקפה העולמי. עלות גידול הקפה במדינות אלו היא כ-1.50 דולר לפאונד. במחיר הקפה הנוכחי, סביבות ה-1.40 דולר לפאונד, יקשה עליהן לגייס את המשאבים לטיפול בנגע.

קולומביה, היצרנית החשובה של קפה ערביקה משובח במיוחד, נפגעה לפני חמש שנים מפטריית העלים הקטלנית שפשטה על כ-40% מעצי הקפה. איגוד מגדלי הקפה בקולומביה, המונה כ-500 אלף מגדלים, הוציא 1.4 מיליארד דולר בסיוע ממשלתי במלחמתו בנגע, באמצעות שתילה מחדש של עצי קפה חסינים יותר במקום אלו שנפגעו, הגברת הדישון וחינוך המגדלים לטיפול נכון בעצי הקפה. לאחר ארבע שנים מאז שהחלו בתכנית השיקום, כמחצית מעצי הקפה נשתלו מחדש, ואיגוד המגדלים צופה שעד סוף 2015 85%-90% מהעצים ישתלו מחדש.

הקפה מופק מפולים, שהם זרעיו של עץ הקפה. זהו עץ ירוק-עד, הדומה יותר לשיח ויכול לצמוח לגובה של תשעה מטרים במצבו הפראי, אבל בגידולים גוזמים אותו לגובה של 3.5-1.5 מטרים. דרושים עצי קפה רבים להפקת כמות משמעותית של קפה: שני עצים מניבים כקילו קפה במשך שנה שלמה. יש לגדל את עצי הקפה באקלים ממוזג, וחשוב שהקרקע תהיה דשנה ובעלת ניקוז טוב: אדמה וולקנית נותנת פולים משובחים במיוחד, ובאזורים גבוהים (900-1800 מטר מעל לפני הים) מתקבלים פולים המכילים פחות לחות ומדיפים ארומה חזקה יותר.

כיום ישנם 25 סוגים שונים של עצי קפה, אך שני הזנים העיקריים הם קפה ערביקה וקפה רובוסטה. כ-40% מגידולי הקפה העולמיים הם מסוג רובוסטה. הקפה הזה זול יותר, מכיוון שבהשוואה לקפה ערביקה אפשר לגדלו בתנאים פחות אידיאלים. קפה רובוסטה גדל לרוב במטעים גדולים, והקטיף נעשה בפעם אחת, כך שנקטפים גם פולים בשלים יתר על המידה וגם פולי בוסר. המגדלות העיקריות של קפה רובוסטה הן ווייטנאם, אינדונזיה, אוגנדה וברזיל, קפה זה משמש בעיקר לייצור קפה נמס. קפה ערביקה, התופס כ-60% מגידול הקפה העולמי, הוא קפה יקר יותר, שטעמו וריחו משובחים יותר. ברזיל וקולומביה הן המגדלות העיקריות של הסוג הזה.

בשנים האחרונות גדלה צריכת הקפה, בעיקר בקרב המדינות היצואניות העיקריות של הקפה. הן הגדילו בהרבה את צריכת הקפה העצמית שלהן בלי להגדיל את התפוקה. בברזיל, יצרנית הקפה הגדולה בעולם, גדלה התצרוכת העצמית של הקפה ל-39.8% מהתפוקה ב-2010, בהשוואה ל-28.4% מהתפוקה ב-2002. בווייטנאם גדלה הצריכה העצמית ל-8.6% מהתפוקה, מול 4.5% ב-2002. גם באינדונזיה, בקולומביה ובהודו, היצרניות והיצואניות הגדולות, גדלה מאוד הצריכה העצמית בשנים האחרונות.

מדינות צפון אירופה הן הצרכניות הגדולות ביותר של קפה לנפש: פינלנד צורכת 12.0 ק"ג לשנה לנפש, אחריה נורווגיה 9.9 ק"ג, דנמרק 8.7 ק"ג, הולנד 8.4 ק"ג, שוודיה 8.2 ק"ג ושווייץ 7.9 ק"ג לנפש, ארצות הברית צורכת 4.2 ק"ג לשנה לנפש, ישראל 3.8 ק"ג, יפן 3.3 ק"ג, רוסיה 1.7 ק"ג לנפש וסין כמעט אפס.

יחס מלאי הקפה העולמי לצריכה הכללית נמצא במגמת ירידה, אם ב-2003 היחס עמד על 42.2%, השנה הוא צפוי לרדת ל-19.7%, דבר שיכול להביא לקץ מגמת הירידה במחיר הקפה, ולהתחלת מגמת עלייה במחירו.


שוק הסחורות בשבוע האחרון

במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר ירידות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-1.21%. מדד CCI נמוך כיום ב-20.5% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים בקפה

השקעה בישראל
באמצעות חשבון ב- ATRADEאפשר להשקיע באופן ישיר ונוח בקפה בשני הכיוונים: קנייה ומכירה.
קרן סל בארצות הברית
קרן הסל iPath DJ-AIG Coffee ETN נסחרת בבורסת ניו יורק בסימול JO, הקרן עוקבת אחרי מחירי החוזים העתידיים לקפה בבורסת ICE, דמי הניהול 0.75% לשנה.
קרנות סל באירופה
קרן הסל לקפה ETFS Coffee נסחרת בבורסת לונדון ובבורסות אירופיות נוספות מספטמבר 2006 וסימולה COFF, דמי הניהול הם 0.49% לשנה, והקרן צוברת המחושבת על בסיס יומי. קרן הסל ETFS Short Coffee נסחרת בסימול SCFE, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הקפה ירד. קרן הסל ETFS Leveraged Coffee נסחרת בסימול LCFE, התשואה של קרן סל זו עומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הקפה, והיא מתאימה למי שצופה שמחיר הקפה יעלה ושואף למנף את רווחיו.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .
**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של קפה או כל סחורה, , או כלשהי.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אריה גורן: למה אתה מחווה דיעה?
  משמים יהש 28/02/2013 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישיר ונוח? נוח זה דעתך האישית. אבל להשקיע ב ATRADE זה ממש לא באופן ישיר. זה חוזה הפרשים שATRADE מייצרת בעצמה.
  סגור
 • 2.
  מה דעתך על סוכר וחיטה
  gubbuy 26/02/2013 00:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שניהם ירדו לא מעט בזמן האחרון החיטה מתקרבת לרמות תמיכה היסטוריות האם יש קטליזטורים בעתיד הנראה לעין לעליות בסחורות אלו? או שהן הולכות לדשדש תקופה ארוכה בסביבת מחירים זו?
  סגור
 • סוכר וחיטה
  אריה 26/02/2013 07:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אסקור את שוק הסוכר והחיטה בשבועות הקרובים.
  סגור
 • 1.
  מחיר הקפה
  מאור 25/02/2013 21:16
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מישהו יכול להסביר מדוע המחיר בארץ לא הושפע כלל מירידת המחיר ? אני מבין שיש עלויות נוספות אבל כאחד שקונה קפה טחון באופן סדיר אני מצפה שתהיה ירידת מחירים הרי מי שמייבא את הפקה קונה את הפולים ב 54% זול יותר משנה שעברה אז מדוע הצרכן צריל לשלם אותו דבר ובמקרים מסוימים אף יותר אשמח להסבר
  סגור
 • במדינת הגנבים
  אי 25/02/2013 23:07
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה כמו עם ין היפני שירד והמחירים של רכב יפני עלו כי כשיש ירידה המחירים קצת עולים וכשיש עליה בחול המחירים פה קופצים בהרבה שקלים כי זו מדינת גנבים
  סגור