בעקבות השנה שהסתיימה: הקופות שמתחת לרדאר

ירון שמיר, מומחה הפנסיה של Bizportal, משווה בין הקופות המתמחות הגדולות מול אלה הקטנות בכל אחד מהתחומים המוכרים
 | 
שנת 2012 כבר מאחורינו וסיכומי השנה כבר נעשו. קופות הגמל הגדולות השיגו ברובן של מעל 10% לעמיתיהם - אין ספק שזו היתה שנה מוצלחת לעמיתי קופות הגמל. יחד עם זאת, כמו בכל שנה קיימות קופות מתמחות שלמרות שחלקן מנהלות כמה מאות מיליוני שקלים, עדיין נמצאות עבור רובנו "מתחת לרדאר". מהתוצאות שעולות עושה רושם שכדאי לכולנו להכיר קופות אלו.

מה עשינו?
לקחנו את קופות הגמל המתמחות הגדולות בכל תחום, מדדי, אג"חי, מנייתי, שקלי וכללי, השוינו את התשואות בשנת 2012, הממוצע שנתי ב-3 השנים האחרונות והממוצע השנתי ב-5 השנים האחרונות. כל הנתונים נלקחו מאתר הגמל נט. יודגש כי הקופות שנבדקו אינן בהכרח הטובות או הפחות טובות בכל תחום שנבדק, וכי הן אינן מיצגות בהכרח את סך הקופות בתחום.

התוצאות
מתברר כי פרט לשנה האחרונה בה הקופה המנייתית עליה הסתכלנו, ילין לפידות מניות, השיאה את התשואה הגבוהה ביותר מבין הקופות הנבדקות (תשואה של 15.15%), קופות הגמל האג"חית עליה הסתכלנו, להיט של אלטשולר שחם, השיגה את התשואה הגבוהה ביותר לעמיתיה, הן בממוצע שנתי ל-3 שנים (9.27% לשנה) והן בממוצע שנתי ל-5 שנים (10.02%).

מעניינת לא פחות העובדה כי גם השנה, בה ילין לפידות מניות נמצאת בראש הרשימה של הקופות שנבדקו כאמור, להיט אג"ח נמצאת במקום השני בהפרש קטן והתשואה בה עומדת על 13.25%.

מהבדיקה עולה כי תמר צמודת מדד נמצאת במקום השני מבין הקופות שנבדקו בממוצע לשנה ב-5 השנים האחרונות, ובמקום השלישי בממוצע שלוש שנתי בתשואה ממוצעת של 8.57%. באופן כללי גם האפיק צמוד המדד יכול להוות אפיק אטרקטיבי במקרים מסויימים.

חשוב לציין כי את התשואות המדוברות השיגו הקופות האג"חיות והמדדיות הנבדקות ברמת סיכון נמוכה בהרבה מרמת הסיכון בה השיגו את התשואות הקופה המנייתית והקופה הכללית על פי .

המסלול הכללי?
קופת הגמל גדיש, שהשיגה תשואה של 11.1% לעמיתיה בשנת 2012 נמצאת במקום ה-4 בממוצע התלת שנתי מול שאר הקופות, כאשר רק הקופה השיקלית מפגרת מאחוריה ובמקום החמישי בבדיקה ה-5 שנתית.

ולתקופה ארוכה יותר?
בבדיקה משנת 1999 מתברר שגם בטווח זמן זה הקופה האג"חית להיט אג"ח טובה יותר מכל מתחרותיה שנבדקו, והשיאה תשואה מצטברת של 211.83%, כשאחריה תמר צמודת המדד עם תשואה מצטברת של 183.81% ורק אחריה גדיש הקופה הכללית עם תשואה של 180.41%. עקב הטווח הנבדק חסרים נתונים לגבי התשואה של ילין לפידות מנייתי שלא פעלה לאורך כל התקופה.

המסקנות?
ראשית חשוב לזכור כי התשואה שצויינה אינה מאפיינת בהכרח את כלל הקופות המסלוליות, גם כאן קיימות מצטיינות יותר ומצטיינות פחות. שנית, כאשר אנו באים לבדוק קופה בה אנו רוצים להשקיע, חשוב מאד לבדוק את טווח ההשקעה שלנו ולזכור כי כמו בשוק ההון גם כאן - חשובה המגמה לאורך זמן ובחירת האפיק המתאים. שלישית, עת אנו נפגשים עם נציגים המעוניינים להציע לנו את הקופות עימן הם עובדים, עלינו לבקש לראות גם את תוצאות הקופות המתמחות של אותו גוף ולזכור הן יכולות להוות לעיתים אלטרנטיבות ראויות להשקעה.
הצבירה במיליוני שקלים
הצבירה במיליוני שקלים


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה