הדילמה של השנה החדשה: מה עדיף מח"מ קצר או ארוך?

איתי מנשה, מנהל השקעות בחברת תכלית דיסקונט, העוסקת בניהול תיקי השקעות, מתייחס לתהיות העומדות לעיני של המשקיעים לשנת 2013
 |  (2)
נדמה כי משקיעי המניות לא היו יכולים לבחור פתיחת שנה מוצלחת מזו שאנו חווים ב-2013. ישנם מספר נתונים שגרמו לכך: רגיעה מכיוון אירופה, עד כדי כך שהמדינות שגרמו לחששות על פירוק הגוש ב2012, ספרד ואיטליה, מצליחות לגייס חוב בריביות של 4%-5%, הרחק מהרמות הגבוהות של 7% בו נסחרו בעבר הלא רחוק. בארה"ב מצליחים להגיע לפתרונות ביניים, וכמובן הריבית הנמוכה על נכסים "בטוחים" גורמת להסיט כספים לאפיקי המניות.

ניתן להניח כי לו היה מבוצע סקר בקרב המשקיעים מה האפיק המועדף עליהם בשנת 2013, האפיק המנייתי היה זוכה להיות במקום הראשון, מהסיבה הפשוטה שמדדי המניות המובילים בעולם עדיין נסחרים ברמות מכפילים אטקרטיביות, ומנגד באפיקים הבטוחים יותר הריביות ברמות שפל.

למרות זאת, גם בתקופה הנוכחית האפיק שתופס משקל משמעותי בתיקי ההשקעות ובקרנות החסכון לטווח הארוך הוא האג"ח הממשלתיות. בימינו, הדילמה המעסיקה רבים היא טווח המח"מ שיש להחזיק בותן איגרות חוב.

של מדינת ישראל הנפדות בעוד כשנתיים מניבות של פחות מ-2%. כנגד כך אג"ח הנפדות בעוד כ-10 שנים מניבות לפדיון של כ-4%. ההחלטה האם להחזיק את האג"ח הקצרה ולהסתפק ב-2% בלבד או להחזיק את האג"ח הארוכה ב-4%, עשויה להיות החלטה מכרעת ומשמעותית לתיק ההשקעות. לדוגמא, במידה והתשואה לפדיון של האג"ח הארוכה תעלה מ-4% ל-5%, יגרם הפסד של כ-8% (המח"מ [8] כפול עליית התשואה [1]) לכל המשקיע בה - הפסד של 8% בנכס שנחשב לבטוח יחסית.

ההחלטה באיזה טווח השקעה להשקיע מורכבת וצריכה להתחשב במספר גורמים. ביניהם, ביצוע הערכה מתי הבנק המרכזי בארה"ב יתחיל להעלות את הריבית. בן ברננקי, יו"ר הבנק המרכזי, העריך כי הריבית תישאר אפסית לפחות עד שנת 2015. עם זאת ברור כי במידה ורמת האבטלה תרד בהדרגה והאינפלציה תעלה מעל רמות של 2%, נראה את הריבית מתחילה לעלות. גורם נוסף הוא האיום על יציבות הגוש האירופי. תרחיש שנחשב ב-2012 לאיום ממשי, נראה כעת רחוק - המנהיגים באירופה מצליחים להגיע להסכמות בנוגע ליציבות הכלכלית.

דווקא המשקיעים האופטימים סביר שלא יסתפקו בתוספת של 2% וישקיעו באג"ח ממשלתיות קצרות, מאחר ובתרחיש האופטימי הכלכלה העולמית תצמח בהדרגה, האבטלה תרד, האינפלציה תעלה, ומשקיעים יעדיפו לפנות לנכסי סיכון. כל אלה יגרמו לעלייה בריביות ובתשואות לפדיון של האג"ח הממשלתיות.

המשקיע הפסימי יבחר באג"ח הארוכה מאחר ובמידה ולא נראה שינוי ושיפור בכלכלה, הריביות ימשיכו להיות נמוכות על מנת לתמרץ את השווקים. מי שישקיע באג"ח ארוכות יהנה מתשואה גבוהה יותר, ואולי אף יהנה מרווחי הון במידה והתשואות עוד ימשיכו לרדת.

נראה כי לא נזכה לראות בשנה הקרובה שיפור עקבי ואמיתי בכלכלה העולמית. ירידה משמעותית באבטלת ארה"ב עדיין רחוקה ובאירופה היא אף במגמת עלייה, והביקושים הקיימים מצד הצרכנים עדיין תלויים בתוכניות תמריצים או נמוכה. על פי הנתונים האחרונים נרשמת התייצבות בכלכלת העולם ובדגש על ארה"ב. אך התייצבות זו נרשמת בעיקר בזכות כסף "זול" שמגיע מאותן תוכניות תמריצים וריבית נמוכה.

על כן, נראה כי הדרך לעליית הריבית עדיין רחוקה והשקעה באג"ח ארוכות עדיין אטרקטיבית, אם כי בחשיפה נמוכה מבעבר. כמו כן, ניתן לבצע שילוב עם אג"ח קצרות וכך ליצור סינטתי בינוני. הדבר החשוב ביותר הוא לעקוב אחר התפתחויות מאקרו כלכליות, ועל פיהן להחליט מתי לעבור לאג"ח קצרות, זאת מאחר ותזמון המעבר הינו קריטי - תשואות האג"ח יחלו לעלות הרבה לפני שהבנקים המרכזיים יודיעו על העלאת הריבית. התשואות יעלו וככל הנראה בחדות ומהירות ברגע שהתאוששות בכלכלה תהיה עקבית ואמיתית, וזאת כפי שציינתי לדעתי לא נראה בעתיד הקרוב.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מה צריך לקרות כדי שתשואת אגח
  blond10 21/02/2013 12:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממשלתי במח"מ ארוך(8 שנים+) תרד ויהיו רווחי הון?
  סגור
 • ירידת ריבית במשק (ל"ת)
  ניב 22/02/2013 09:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור