היסוד השלישי בקליפת כדוה"א - כדאי להשקיע?

אריה גורן, , אנליסט תחום סחורות ב-Bizportal, מתייחס לאלומניום, היסוד השלישי בקליפת כדוה"א , כיצד נוצר, התגלה? והאם כדאי להשקיע?
 |  (2)
מחיר האלומיניום עלה בשבוע האחרון ב-1.9% לערכו הגבוה ביותר בחמשת החדשים האחרונים. מבין כל הסחורות, רק הבנזין עלה בשבוע האחרון בשיעור גבוה יותר - 2.5%. ב-16 באוגוסט 2012 הגיע מחיר האלומיניום לשפל - 1,793.5 דולר לטון, מאז עלה ב-20.7%.

מחירו האחרון במסחר בבורסת המתכות של לונדון, זירת המסחר העיקרית בעולם למתכות תעשייתיות, 2,165 דולר לטון - נמוך ב-39.5% ממחירו הגבוה ביותר אי פעם - 3,578 דולר לטון שנרשם ביוני 1988, מחיר השקול בערכים ריאליים מתואמים לאינפלציה ל-6,962 בדולרים של ימינו.

החברה הרוסית RUSAL, יצרנית האלומיניום הגדולה בעולם, צופה שהביקוש העולמי לאלומיניום יגדל השנה ב-6%, בעיקר בעקבות השקעות גדולות בתשתיות בסין, אבל גם בהמשך לגידול בביקוש לאלומיניום בהודו ובצפון אמריקה.

RUSAL, הרשומה למסחר בהונג קונג ונשלטת בידי המיליארדר הרוסי אולג דריפסקה, צופה שהעלייה בביקוש השנה יבוא בעיקר מתעשיית הרכב ופרויקטים בקנה מידה גדול מאוד לתשתיות בסין. החברה צופה שצריכת האלומיניום העולמית תגיע ל-50 מיליון טון השנה, וגידול של 9.5% בצריכת האלומיניום בסין, צמיחה של 6% בהודו וטיפוס של 5% בצריכת האלומיניום בצפון אמריקה.

האלומיניום הוא כיום המתכת הנמצאת בשימוש הרב ביותר אחרי הברזל. אף על פי שאלומיניום הוא היסוד השלישי בשכיחותו בקליפת כדור הארץ (8% ממשקל הקליפה), אחרי חמצן וצורן (47% ו-28% בהתאמה), הוא אינו מופיע בצורה טהורה בטבע, אלא בתרכובות שקשה לבודד אותו מהן. רק בשנת 1825 הצליח המדען הדני הנס כריסטיאן אורסטד לבודד לראשונה את היסוד.

גם לאחר שבודד, נשאר האלומיניום בגדר קוריוז במעבדה עד שנת 1854. השנה בה גילה הנרי דוויל דרך להפיק אותו על ידי חיזור בנתרן - דבר שהוביל להתחלת ההפקה התעשייתית של האלומיניום. בתחילה ייצרו כמויות קטנות מאוד של אלומיניום, ומחירו היה זהה למחיר מתכת הכסף. כיום הייצור העולמי השנתי של אלומיניום הוא יותר מ-40 מיליון טון, ומחירו נמוך פי 520 ממחיר מתכת הכסף.

בשנת 1886 גילו שני צעירים בני 22, המדען האמריקני צ'ארלס מרטין הול והמדען הצרפתי פול הרו - כל אחד בנפרד - כי אפשר לייצר אלומיניום בתהליך של אלקטרוליזה מתחמוצת האלומיניום המומס במינרל קריאוליט (נתרן אלומיניום פלואוריד). התהליך התקבל מיד כשיטה המועדפת לייצור אלומיניום, וגם כיום הוא המקובל בכל העולם. תהליך האלקטרוליזה להפקת האלומיניום צורך חשמל רב, כ-15 קילו-וואט שעה לק"ג אלומיניום טהור, כך שרוב מפעלי היצור בעולם נמצאים במקומות בהם החשמל זול יחסית, ו-55% מהמפעלים בעולם מנצלים חשמל המופק בתחנות כוח הידרואלקטריות.

למתכת האלומיניום תכונות חשובות רבות ולכן השימוש הנפוץ בה. האלומיניום קל משקל; משקלו הסגולי (2.70) כשליש מהמשקל הסגולי של ברזל (7.87) ונחושת (8.92). הוא חזק ועמיד בפני קורוזיה, אינו מגנטי ואינו רעיל. האלומיניום גם מוליך טוב של חום וחשמל, קל לעיבוד ושומר על החוזק שלו אפילו בתנאי קור קיצוניים. האלומיניום מכוסה בשכבה דקה ומחזירת אור הנקראת אלומיניום חמצני: השכבה הזו מופיעה מיד כשהיסוד נחשף לאוויר, והיא המגנה עליו מפני קורוזיה.

בזכות משקלו הקל והחוזק שלו משמש האלומיניום לייצור חלקי מכוניות, מטוסים, משאיות, כלי שיט ומוצרים רבים אחרים. לאלומיניום יש גם שימושים רבים בתחום הבנייה (מסגרות לחלונות ולדלתות וכדומה). מהחומר מייצרים גם כלים לשימוש יומיומי - כמו כלי מטבח, משום שהוא מוליך חום מצוין וקל לשמור על הניקיון והברק שלו, ופחיות שתייה מפני שהמכלים אינם מחלידים, משקלם זניח וקל מאוד למעוך אותן לצורך איסוף. יותר ויותר משתמשים באלומיניום ליריעות דקות לעטיפת מזון.

כמו כן, מייצרים ממנו קווי תמסורת חשמליים, מכיוון שמחירו כיום הוא רק רבע ממחיר הנחושת (למרות שמוליכותו החשמלית היא רק 60% מהמוליכות של נחושת, בגלל משקלו הסגולי הנמוך אפשר להוליך בק"ג אחד של חוט אלומיניום כמות חשמל כפולה מאשר בק"ג אחד של חוט נחושת). לאלומיניום שימוש גם בתעשיית האלקטרוניקה.

השימוש העולמי באלומיניום מתחלק לתחבורה - 26%, בניין - 22%, אריזות - 22%, מכונות - 8%, חשמל - 8%, מוצרים בני קיימא - 7% ושאר השימושים - 7%. הצריכה העולמית של אלומיניום בשנת 2012 הייתה כ-45 מיליון טון - 5.2% יותר מאשר ב-2011. מקורו של 70% מהאלומיניום בייצור ראשוני ובערך 30% מהצריכה מתקבל ממחזור גרוטאות אלומיניום. מחזור גרוטאות אלומיניום הוא עניין קל יחסית, מפני שטמפרטורת ההתכה של אלומיניום נמוכה - 660 מעלות צלזיוס, וגרוטאות אלומיניום נמצאות בכל מקום. מחזור פחיות שתייה למשל תורם יותר מ-50% מצריכת האלומיניום לפחיות בארצות הברית, כ-700 אלף טון.


שוק הסחורות בשבוע האחרון
במסחר בסחורות בשבוע שעבר נרשמו בעיקר ירידות. מדד הסחורות הרציף CCI של CRB, המורכב מ-17 סחורות עיקריות במשקל שווה כל אחת, ירד בסיכום שבועי ב-1.32%. מדד CCI נמוך כיום ב-19.5% משיא כל הזמנים, שנרשם ב-20 באפריל 2011. בטבלה שלהלן מפורטים השינויים במחירי הסחורות העיקריות, במדדי המניות ובשערי המטבעות בשבוע שעבר וב-12 החודשים האחרונים.

איך משקיעים באלומיניום?
קרן הסל iPath DJ-AIG Aluminum ETN נסחרת בבורסת ניו יורק מיוני 2008 בסימול JJU, הקרן עוקבת אחרי מחירי החוזים העתידיים לאלומיניום בבורסת לונדון, נפח המסחר של הקרן נמוך למדי כ-5,000 מניות ביום ודמי הניהול הם 0.75% לשנה.

חברת Alcoa, הנסחרת בבורסת ניו יורק בסימול AA, היא החברה השנייה בגודלה בעולם לייצור אלומיניום אחרי החברה הרוסית Rusal. מחיר המניה האחרון, 9.32 דולר, מהווה רק 76% מההון העצמי למניה שלה, ומכפיל הרווח הצפוי לשנה הבאה הוא 10.71. תשואת הדיבידנד עומדת כיום על 1.30% לשנה.

במאי השנה הנפיקה החברה הבריטית ETF Securities, החברה המובילה בתעודות סל לסחורות, את קרן הסל לאלומיניום ממשי ETFS Physical Aluminium, הנסחרת בבורסת לונדון בסימול PHAL. הקרן רוכשת מטילי אלומיניום המאוחסנים במחסני בורסת המתכות של לונדון.

מצד אחד, ברכישת סחורה ממשית אין צורך בגלגול בזמן פקיעת החוזה ואין גם הפסדים כשמחיר החוזים העתידיים לטווח הארוך גבוה ממחיר החוזה הקרוב (מצב הנקרא קונטנגו). מצד שני, קרן הסל לסחורה ממשית גובה דמי איחסון גבוהים, 41 סנט לטון ליום במקרה של אלומיניום, נוסף על דמי ניהול בשיעור של 0.69% ודמי בשיעור של 0.12% לשנה.

* אריה גורן הוא מרצה בכיר בקורסים סחורות וחוזים עתידיים והשקעות בחו"ל במכללת MIBI ללימודי שוק ההון באונליין, www.mibi.co.il .

**אין לראות בכתבה המלצה לרכישה או למכירה של אלומיניום או כל סחורה, , או כלשהי.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  AWC
  אריה 18/02/2013 22:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לדעתי אלקוה עדיפה, אבל גם AWC מענינת, לחברה תחזית צמיחה ברווחים גבוהה מאוד לשנים הבאות בשיעור של 35% לשנה.
  סגור
 • 1.
  מה דעתך על מנית: AWC האוסטרלית חב' של אלקוה ? (ל"ת)
  ללא שם 18/02/2013 17:07
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור