השבוע כתבו פוטים למכביר; השחקנים משפצים פוזיציות כלפי מעלה

 |  (11)
עניין חשוב עלה השבוע לכותרות ולא זכה לתהודה מיוחדת - ספין על הצדקת קיומה של בורסה בישראל. מי מעלה על דל שפתיו את האפשרות לאחד בורסה בישראל עם בורסה אחרת, מהתירוץ שאין זכות קיום לבורסה קטנה?

דרך אגב בשנות ה-80 הציעו לאחד את ישראל לארה"ב כמדינה ה-51
במקום לפתור את הבעיה בשוק ההון המקומי, וללכת אחורה ולהבין מה גרם לירידה התלולה בנפח המסחר - מדברים על לשבור את הכלים. קודם כל צריך להחזיר את המוסדיים להשקיע במניות, בלי לשים חרב על צוואר המחליטים במה להשקיע. שוק ההון המקומי נבחן עשרת מונים לעומק, מאשר כל השקעה אחרת בחו"ל שנעשת ע"י אותו גוף מוסדי.

אין היום מוסדי שלא רואה בשוק ההון המקומי יותר משוק משני, שאין בו תועלת אם רוצים להשקיע סכומים גבוהים במניה, כי שניה אחרי - יכול להיחשב שאולי עברה הרצה. גם אותם גופים שיכולים ליהנות משוק פורה, אין להם סטרטר להדליק את השוק, מעליהם חרב של הרגולציה (שכוונתה הייתה טובה, אבל ייבשה את השוק) שגורמת לחששות כבדים בידי מי שיש לו את המפתח במה להשקיע.

כל הבקרה על המוסדיים היא לטובת הציבור שכספו לא יהיה הפקר. אבל האם קלה של אחוזים בודדים מול 25% בחו"ל במהלך 2012 לא 'מפקירה' את כספו של המשקיע? כאן יש יותר מגבלות בהשקעה מאשר השקעה בחו"ל של אותו מוסדי.

משקיעים זרים לא מבקרים כאן כבר מ-2010 מאז שעברנו לרשימה מכובדת של שווקים שלא סופרים אותנו. לפני 2010 השוק שלנו היה יכול להיות בתיק השקעות של גוף זר, ואחרי זה האטרקטיביות ירדה משמעותית כי עברנו רשימה בחו"ל. אז המחזורים יורדים בהתמדה, ואז הגיעה ועדת טכנטברג עם המלצה להעלות רווח הון ל-25%, כאילו המשקיעים הפרטיים אין להם סיכון בהשקעה, שהם ישר ישלמו מיסים גבוהים יותר מאשר רוב המדינות בסביבה. אז אם המשקיע הפרטי יכול לשים מערכת בבית ולהשקיע בחו"ל, עם מס נמוך יותר, למה לא לסחור שם?

חברים באוצר וגב' לבנון, עם כל הכבוד, לא יעזרו שעה נוספת והצעות איחוד - פשוט לעשות צו שעה ולהוריד מגבלות ומס במיוחד. להשיב בנים לגבולם. להעלות אטרקטיביות למוסדי ולפרטי, ותיראו איך המסחר יהפך לפורה יותר. חבל שאנשים שלא סוחרים הורסים את הבורסה לא פעם עם רעיונות לא טובים, האם זה בעזרת העובדה שלמוסדים משתלם יותר להשקיע בחו"ל או מס גבוה ולא אפקטיבי שלא מדשן את המדינה ברווחים גבוהים?

אם יורידו מס על הבורסה זה יכול לקחת משקיעים מהנדל"ן לשוק ההון. איך מסבירים לציבור שבבורסה מורידים מס? עושים פירסום. העם לא טיפש - לפעמים מס נמוך מזמין רווחים כללים גבוהים יותר, ממס גבוה שלא מניב דבר ופשוט מרחיק משקיעים.

אם ילכו אחורה, יבינו למה השוק מתנהל עם מחזורים נמוכים וממתי זה החל, ידעו לפתור זאת ומן הדין שיזמינו אנשי מקצוע עם נגיעה למסחר ולא אנשים שרגע אחרי ההחלטה לא ידעו איזה נזק הם עושים קדימה. השוק עצמו וסוחרים לא התעכבו על כך השבוע, אולי כבר אין רבים שיהפכו את זה לדו שיח.

מדד המעו"ף המשיך לעלות השבוע בצעדים נאים. הדרך מעלה נראית כמבטיחה, כאשר המחזורים לא מתרחבים בינתיים. 1200 היא התמיכה החשובה לתקופה הנוכחית, ואחרי חודשיים שליליים נראה שהפעם הבורסה יכולה להיות חיובית בפברואר בצורה מרשימה גם כן. ה-sp המשיך לעלות בצעדי צב - רחוק 2% מהשיא של העשור האחרון.

לסיכום:
בורסות העולם ממשיכות להיות במומנטום חיובי. מימוש יכול להתרחש עקב טריגר כזה או אחר. מצב של אופוריה בארה"ב, השוק שם לא מצליח לרדת יממה. גם אצלנו המדד גמע 50 נק' מהירות בשבוע. מה שקרה לפתע - זה בדיוק אותו "לפתע" שבגללו ירדנו. כסף קטן במחזורים נמוכים מחליט על העתיד בתנועות קצרות טווח כבר מס' חודשים, בעוד העולם עלה בחדות הרבה יותר. מתי 1240 תיפרץ בואכה 1300?

הכסף כאן צריך לתת טריגר לבוא לבורסה ולא לקנות דירות להשקעה - שם הרווח בהן, כבר כמה שנים, לא כוללן מס בכלל. בכל העולם קיימים הרבה פרשנים שמדברים על כך שהתיאבון לסיכון עולה, הריביות על 0 - לכן באים למניות. אצלנו לא מדברים על זה, אלא על הנדל"ן שבגלל הריביות 0 רצים אליו. הסיבה היחידה נמצאת בהבדל של המס 0 מול 25.

דולר: פישר אמר שהוא עומד להתערב. אז הספקולנטים ימתינו כמה חודשים.3.67 תמיכה


השבוע כתבו פוטים למכביר. השחקנים משפצים פוזיציות כלפי מעלה. השחקנים בנו על 1190-1200 כאזור מרכזי, אבל בינתיים השוק נידחף מעלה אז נאלצים לכתוב פוטים. אם נבחן את הסיבות למה השוק יכול לעלות הן נעוצות בראש ובראשונה בסיבה שהוא לא ירד. הוא לא ירד בגלל סטנלי פישר, עמוד ענן וסוריה. הוא כן התעכב ולא עלה כמו העולם, אבל הוא לא ירד - זה נותן ריצפת ביטחון למשקיעים ב-1170 לשנת 2013.

אם 1170 תיפרץ מטה נראה מחול שדים. בינתיים השוק כאן שאנן, ממתין לטריגרים. מי יביא את הטריגר, הממשלה? העולם? פישר? הדלת צרה כשרוצים להיכנס, במיוחד במחזורים הנוכחיים. כלפי מטה יצא הרבה כסף בחודשיים האחרונים, ובנוסף, יש מיליארד ש' שורט על מניות. יש מי שמאמין בירידה, כי יש שורט על המניות. אבל עם הטריגר הנכון מעלה - אותם שורטיסטים יהיו הראשונים לרוץ אחרי סחורה במניות. אז 1200 היא התמיכה הקרובה, ונראה לאן השוק יוביל אותנו בסטיות נמוכות כאלה באופציות, שמרמזות על מי מנוחות ברקע. אבל זה יכול להפוך להר געש עם טריגר נכון, לכן שווה לקחת בחשבון זהירות וטריגרים' במיוחד בסטיות נמוכות כמו של התקופה הנוכחית, כאן ובעולם.

הכותב, יונתן קריספין (דוביד), בעליו של חדר מסחר הכולל הכוונה בשוק ההון בירושלים, עוסק באימון אישי מיוחד למשקיעים וסוחרים והרצאות על שוק ההון.

אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  תודה על הסקירה ועלהליווי הנפלא
  מעופית 12/02/2013 20:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  היום במסחר תודה תודה תודה!!!!
  סגור
 • 8.
  קנו פוטים
  שוקה 12/02/2013 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אם כתבו פוטים אז גם קנו פוטים ואם מכרו שורט הרי היה מי שקנה לא? אז מה בעצם אתה אומר?
  סגור
 • הוא לא אומר כלום מחדש כל שבוע (ל"ת)
  אני 12/02/2013 18:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 7.
  תודה וכנסו לפייסבוק
  ד 12/02/2013 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 1
  https://www.facebook.com/LwwyWhksrtSwhrymdLhsgtTwzwt שימו לייק
  סגור
 • 6.
  תודה דוביד
  שגיא טובי 12/02/2013 12:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל הכבוד....המאבק נמשך כמובן ב"קבוצה לארגון הסוחרים הקטנים בבורסה הישראלית".
  סגור
 • 5.
  עודף הרגולציה חונק את שוק ההון ומוריד תוצר ב1% עד 2%.
  פושעי הרגולציה לדין! 12/02/2013 12:23
  הגב לתגובה זו
  5 0
  צריך להתאים שעות מסחר בבורסה לשעות של אירופה/ארה"ב. צריך לטפל בעודף הרגולציה בשני מישורים - מחד הפחתה מסיבית של חוקים, תקנות, ועובדי רגולציה ומאידך הקמת ועדת חקירה שתחקור את האחראים למחדל עודף הרגולציה ותמצה עימם את הדין. גם הבורסה ראוי שהיא תקטין רגולציה מיותרת - מבית - למשל מודל הון חש"ב הנוראי, בו מודל הIT לחש"ב שהוא רע, או התקנות להנפקת ת. סל הנומעות הנפקות מוצרים על מדדים מסויימים (למשל - תל-בונד בנקים).
  סגור
 • 4.
  רגולציית יתר וצד מכשפות
  אני 12/02/2013 11:56
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הייתי אתמול בקורס של פניני, הוא הסביר את הבעיות בצורה מאוד ברורה. למה לא מקשיבים לפעילים ומנסים לתקן את הדברים הנכונים, זו פשוט פגיעה בכלכלה ובכיה לדורות. עוד ילמדו על כך באוניברסיטה לאחר זמן צינון וחילחול הבעיות אל האקדמיה...
  סגור
 • 3.
  לא למדתם כלום מההיסטוריה
  סוחר ותיק 12/02/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שכחתם שהיתה מפולת רצינית בשוק ההון, הציבור הפסיד כסף רב ונעלם. לאט לאט הבורסה בעתיד תחזור לעלות ומחזורי המסחר יעלו והציבור יחזור והחגיגה תחזור.... כך זה תמיד היה וכך תמיד יהיה. כרגע הבורסה לא מעניינת אף אחד כי היא לא עולה, יום אחד גברת כהן מחדרה תשמע שהבורסה עלתה בשנתיים האחרונות בעשרות אחזורים ואז היא תכנס....... מה שהיה הוא מה שיהיה!
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  צודק 12/02/2013 14:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הרבה מילים בסלע!
  סוחר 12/02/2013 10:16
  הגב לתגובה זו
  1 3
  כדאי שהפרופסורים עם המשכורות השמנות באחד העם יקראו את זה! מילים בסלע! שיעור המס הוא לא הדבר העיקרי ואין ולא יהיה לאף אחד האומץ לעשות משהו בנדון. מנגד עניין הרגולציה והשתתפות המוסדיים בשוק צועק לשמיים. זה פשוט דומם את השוק לחלוטין בהינתן שאין כאן זרים.. הרשות הרגה את השוק לגמרי, בקרוב לא יהיו להם הכנסות מאגרה.
  סגור
 • 1.
  מס.מס.מס
  איציק 12/02/2013 09:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אני לא מבין למה בתי השקעות לא מדברים על המס הגבוה . וזה מחסל את הבורסה .כי הם לא משלמים את המס מכיסם כי זה נופל המשקיע הקטן שאין לא בררה. שהכסף נימצא בקופות
  סגור