קבוצת האחים נאוי - המרווחים הגדולים ממחנק האשראי במשק

צחי קלמין, מנהל השקעות ומחקר MORE בית השקעות, מתייחס לקשיים שמערימים הבנקים על הסקטור העסקי בבקשות אשראי, והפיתרונות החוץ בנקאיים בכלל וקבוצת האחים נאוי בפרט
 |  (3)
בתחילת החודש, פרסמה המחלקה הכלכלית של איגוד התעשיינים את עיקרי ממצאי סקר הציפיות בתעשייה לרבעון הראשון של שנת 2013. הסקר מציג את התפתחויות התעשייה בתחומים נרחבים, החל מתפוקת התעשייה והמכירות ועד גיוס עובדים ומשלוחי הייצוא. ע"פ כלכלני המחלקה הכלכלית, ברבעון האחרון של שנת 2012 המשיכו התעשיינים לדווח על גידול בהוצאות המימון הריאליות, תוך התמתנות ניכרת בקצב הגידול. ההתמתנות הנ"ל, מיוחסת להפחתת במהלך הרבעון האחרון של שנת 2012. לרבעון הראשון של שנת 2013 צופים התעשיינים גידול מיתון נוסף בהוצאות המימון הריאליות. בנוסף, נרשמה התמתנות קלה בדיווחי התעשיינים על קשיי אשראי. כלכלני איגוד התעשיינים, מציינים מס' נקודות מהותיות:

- אחוז התעשיינים המדווחים על קושי בשמירה על מסגרת אשראי הקיימת, ירד בתקופה הנסקרת ל-41% לעומת 46% בסקר הקודם.
- 48% מהתעשיינים שנזקקו לאשראי חדש, נתקלו בקושי לקבלתו, בדומה לשיעור בסקר הקודם (50%), למרות ההקלה המסתמנת ברמת הקושי, עדיין מצביעים דיווחי התעשיינים על קשיי אשראי בלתי מבוטלים איתם מתמודדים התעשיינים.
- 53% מהמפעלים הקטנים והבינוניים (עד 100 עובדים) שנזקקו לאשראי חדש, נתקלו בקושי לקבלתו לעומת 48% שדיווחו כך בסקר האחרון. במקביל, דיווחו 48% מהמפעלים הקטנים והבינוניים כי נתקלו בקושי בשמירה על מסגרת אשראי הקיימת, לעומת 53% שדיווחו כך בסקר הקודם.

גם המגזר העסקי חווה בעיה דומה. ע"פ מחקרי שוק שפרסמה חברת BDI, עולה כי בשנת 2012 נסגרו כ-41,500 חברות ועסקים - נתון זה מהווה עלייה של כ-6% לעומת שנת 2011. הסיטואציה שנוצרה פתחה לחברות העוסקות במימון חוץ בנקאי חלון הזדמנויות להגדלת היקף העסקים שלהן. שכן כעת, אל מול הקשיים וההתניות שמערימים הבנקים בקבלת אשראי, נוצר צורך ממשי לאשראי מצד הסקטור העסקי והתעשייתי.

שוק האשראי החוץ בנקאי הינו חלק בלתי נפרד מפתרונות המימון הקיימים לעסקים. קיומו של שוק זה מחזק את השווקים הפיננסים ותורם לפיזור הריכוזיות, לשיפור התחרותיות ע"י מחירי אשראי נמוכים ולהגדלת פוטנציאל הצמיחה של המשק.

קבוצת האחים נאוי, נמנית בין החברות המובילות והוותיקות בענף. לחברה ניסיון של כ-25 שנה בתחום המימון החוץ בנקאי. החברה מדווחת כי נכון ליום 30.09.2012, מסגרות האשראי מבנקים עומדות על 650 מיליון ש', כאשר יתרת האשראי מתאגידים בנקאיים עומדת על למעלה מ-490 מיליון ש'. יתרת תיק האשראי ללקוחות הינה 648 מיליון ש'. המח"מ הקצר של תיק האשראי מאפשר לחברה לגלגל את תיק האשראי מספר פעמים בשנה. 73% מתיק האשראי נפרע בטווח של 90 יום וכ-83% מתיק האשראי נפרע בטווח של 120 יום. יתרת ה"מושך" הגדול ביותר הינה 1.58% מיתרת האשראי.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה עמדה התשואה השנתית הממוצעת על תיק הלקוחות על 15.64%. ההפרשה לחומ"ס עומדת על 4.2 מיליון ש' המהווה כ-0.68% מיתרת האשראי (במונחים שנתיים). לחברה בסיס לקוחות המונה למעלה מ-1000 חברות ועסקים המפוזרים על מגוון ענפי המשק. כגון סקטור הנדל"ן 14%, התשתיות 13%, מזון וחקלאות 7% וטקסטיל 10% (נכון ליום 31.12.2011).

כאשר בוחנים את הנתונים החשבונאיים, מגלים כי החברה יודעת לשמור בעקביות על שורת הכנסות והרווח הנקי. בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2012 דיווחה החברה על הכנסות בגובה של 71 מיליון ש', כאשר הרווח הנקי עומד על 39.1 מיליון וההון העצמי עומד על 136 מיליון ש' שמהווים 21% מהמאזן.

השבוע פורסם, כי האחים נאוי אשר מחזיקים כ-90% בקירוב מהון המניות של החברה, פועלים למכירת 15%-20% ממניותיה לגופים מוסדיים תמורת 55-60 מיליון ש' - מחיר המשקף לחברה שווי של כ-300 מיליון ש'. כאמור, קבוצת אחים נאוי נסחרת כיום בבורסה בשווי של כ-180 מיליון ש'. אך שווי זה איננו משקף אופציות שמחזיקים בעלי השליטה ונמצאות עמוק "בתוך הכסף".

מימושן של האופציות למניות ישקף לחברה את השווי לפיו ייכנסו הגופים המוסדיים. חשוב לזכור, האחים נאוי נכנסו לבורסה בתחילת שנת 2011 ע"י רכישת השלד הבורסאי "גולדן אקוויטי", ויציקת פעילותם הפרטית בתחום האשראי החוץ בנקאי לתוכו. בתחילה, החזיקו האחים בכ-70% מהון המניות, ובמקביל קיבלו ללא תמורה אופציות למימוש בעוד 20% מההון. עם פרסום הצעת המכר, הודיעה החברה כי היא מאמצת מדיניות של 25% מהרווח הנקי באופן שתובטח שנתית בשיעור של 5% עד שווי חברה מירבי של 500 מיליון ש'.

לסיכום, הקשיים אשר מערימים הבנקאים המסחריים על הסקטור העסקי והתעשייתי פותחים חלון הזדמנויות רחב עבור תעשיית האשראי החוץ בנקאי. האחים נאוי ידעו להשביח ולהגדיל את תיק האשראי שבראשותם ע"י ניצול הביקוש הער שנוצר לאשראי ומימון. כעת מגיעים אל החברה לקוחות חדשים בעלי מצב פיננסי טוב יותר מבעבר, דבר אשר מאפשר להם להעלות את איכות תיק האשראי.

יחד עם זאת, קבוצת נאוי כחברה ציבורית, מספקת למשקיעים נדבך חשוב בדמות שקיפות, וכן עמידה בדרישות החוקים והתקנות של . החל מוועדת ביקורת ועד דירקטורים חיצוניים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מפתה , אבל.......
  מייק 30/01/2013 18:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מדובר בכל זאת במלווים בריבית
  סגור
 • 2.
  מכיר את האחים נאוי- אנשים הגונים (ל"ת)
  חד עין 30/01/2013 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  קבוצת נאוי- אחת ההנפקות המוצלחות שהולכות להיות.... (ל"ת)
  אחד העם 30/01/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור