הסיכון המחושב של ענף רשתות המזון: התחרות שבשטח

יניב עזריה, יועץ בניהול סיכונים בקבוצת דן אנד ברדסטריט ישראל, מתייחס לתחרות ההולכת וגוברת בתחום קמעונאות המזון והשלכתה על המתחרות
 |  (7)
בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחתם של שחקנים קטנים ובינוניים בענף קמעונאות המזון, והפיכתם לשחקנים מהותיים בתחום - הן ברמה הארצית והן ברמה האזורית. כניסת רשת COST365 לאחרונה, מעלה על פני השטח פעם נוספת את הדיון לגבי גבולות השוק והתמורות האפשריות בו. אין ספק כי כניסתה של שחקנית חדשה תהווה, לפחות למשך תקופת החדירה, מגבירה את התחרות בכל איזור בו ייפתח סניף חדש - אין לשכוח כי התרחבויות מתבצעות כל העת גם בקרב רשתות וותיקות, יותר או פחות.

בפתחה של 2013 מרחפות מספר שאלות מהותיות מעל הענף שייתכן והתשובות להן יסמנו את העתיד לבוא: מהם גבולות הצריכה של הציבור הישראלי? מה יהיו ההשלכות על השחקנים בשוק ומהם השינויים הצפויים בזירת המחיר?

בעת שאנו באים לנתח את רמת הסיכון של קמעונאי המזון, אנו חייבים לקחת בחשבון נקודה אחת, עיקרית ומהותית בהשלכותיה על הצפוי להתרחש בענף - הגידול בשטחי המסחר והיצע נקודות המכירה ביחס לגידול השנתי בצריכת מזון ומשקאות. התחרות הגוברת בענף יוצרת מצב בו שטחי המסחר בענף גדלים בקצב גבוה יחסית לגידול גידול באוכלוסיה בישראל. פרמטר זה יוצר מצב בו חלק מהסניפים שנחשבו בעבר לרווחיים מאוד, הופכים לסניפים מפסידים ובכך הופכים לנטל על הרשתות.

חשוב לציין, כי התייחסות לנושא היקף הגידול בשטחי המסחר לא תספק אותנו בבואנו לבחון את הסיכון הגלום בפעילות השחקנים בענף קמעונאות המזון. בחינת הגידול בשטחי מסחר בלבד, ביחס לשיעור הגידול בצריכת מזון ומשקאות (או פרמטרים נוספים של צריכה שמשקפים את הגידול בצריכת המוצרים הנמכרים ברשתות) - הינה חלקית ביותר.

שקלול הבחינה המדוברת, ביחד עם בחינת מיקומי הסניפים של הרשתות - קיימים מול חדשים וכן פרמטרים פנימיים נוספים המצויים בידי ספקי המזון בלבד, הם אלו שיוכלו לסייע למקבלי ההחלטות ו/או מנהלי האשראי בקרב הספקים להחליט היכן עולה הסיכון.

הגורם שיידע לחבר את הפרמטרים הנכונים, בצירוף אינדיקציות נוספות הנמצאות בידי ספקי המזון - הוא אשר יוכל לנהל את הסיכונים שלו בצורה הטובה ביותר ולבצע תהליך של הקטנת חשיפה בהדרגתיות ובמידתיות הראויה עד להתממשות אירוע סיכון של חדלות פירעון של אחת מהרשתות.

כמו כן, חשוב להדגיש כי רמת הסיכון של קמעונאי המזון הגדולים הינה נמוכה יחסית באופן כללי (בהתעלם מקשיים נקודתיים של רשת כזו או אחרת).
רמת הסיכון הנמוכה נובעת ממספר פרמטרים, כאשר העיקריים בהם הינם: הרווחיות הסבירה בענף, תנאי האשראי המובנים בענף, העובדה כי מדובר על ענף אשר כולל בתוכו בעיקר מכירות של מוצרים בסיסיים הנצרכים בכל בית וכן 'מודרניזציה' מובילה מעבר של רכישות לשוק "מודרני" אשר המאופיין בחנויות גדולות ומסודרות, לעומת רכישה בשוק "המסורתי" - שווקים ומרכולים קטנים.

נראה כי המשך תהליך ההתרחבות של קמעונאי המזון ופתיחת נקודת מכירה חדשות היוצרות ויתור מתחמי תחרות לוהטים רק יגבירו את התחרות. תכניות ההתפתחות של הרשתות ידועות ברובן ונקודת האיזון בין התפתחות שטחי המסחר לצריכת המזון והמשקאות שברירית. הרשתות ייאלצו להעמיק את התחרות ולשחוק בטווח הארוך את רווחיותן.

גם הפוגות בתחרות לא יעזרו, מאחר וההיקף של מתחמי התחרות הלוהטים יותיר בכל רגע נתון לא מעט רשתות ששוחקות את הרווחיות - אם לא באזור אחד, אזי באזור אחר. אין ספק כי הגידול במספר הרשתות בשילוב השלכות תכניות ההתרחבות שלהן - מגבירים את התחרות בענף קמעונאות המזון. התמונה המצטיירת הינה שכולם 'במשחק' - אף רשת לא נותרת אדישה ולא רוצה להצטמצם, אלא אם כן מצבה הפיננסי מחייב זאת.

נראה כי רק תהליך קונסולידציה בין מס' גופים מהדרג השני והשלישי, כפי שאמור להתקיים עם רכישת רשת כמעט חינם ע"י יינות ביתן, עשויה למתן את המצב. ענף קמעונאות המזון מצוי בדרכו לחצות את הגבולות ועל ספקי המזון והמלווים הפיננסיים לבחון היטב מי הגורם אשר יידחק מעבר לגבולות הצריכה של הצרכן הישראלי. התהליך לא קצר, אולם הגלגלים כבר החלו לנוע.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הסיכון המחושב
  דגני מ 03/02/2013 08:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נושא מורכב ומעניין מאוד. מחדד את הצורך בבדיקה לעומק של הרשתות הנוגעות בדבר כדי להמנע מהסתבכויות בעתיד.
  סגור
 • 4.
  ההכרה בסיכונים היא זו המאפשרת המתמודדות
  אסף 02/02/2013 23:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההכרה בסיכונים היא זו המאפשרת המתמודדות. תודה.
  סגור
 • צודק בהחלט (ל"ת)
  דני 03/02/2013 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  נהנתי לקרוא. נושא מעניין (ל"ת)
  קרן 02/02/2013 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  נושא מעניין. לא הייתי ער לתחום (ל"ת)
  דני 02/02/2013 15:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מעניין מאוד (ל"ת)
  נתנאל 29/01/2013 20:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אכן נושא מורכב
  שמוליק 04/02/2013 20:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המשחק העדין בין הרצון למכור לבין החשש מנפילה הוא מגרש המשחקים המעניין של התחום הזה
  סגור