במצב הנוכחי, אפשר לצפות לשיאים במדד המעו"ף

אורי גלאי, מנכ"ל סיגמא בית השקעות, מתייחס על לסיטואציה הכלכלית, ביום שאחרי הבחירות
 |  (1)
אין זה מקרה שביום שלמחרת הבחירות הכלליות בישראל הגיבו מדדי המניות והאג"ח בעליות שערים. אם לא יהיו הפתעות מבנה הקואליציה החדשה נראה די ברור, ועמו גם האג'נדה הכלכלית של הממשלה החדש.

ממשלה הדוגלת בחלוקה שוויונית של הנטל ובאחריות תקציבית בהובלת לפיד ובנט דרוש לכלכלה בשעה זו. החריגה בגירעון הממשלתי חייבת להיפתר ע"י ההנהגה החדשה בדרך של קיצוץ תקציבי נרחב וייתכן אף בדרך של העלאות מיסים נוספות. אלה הם מהלכים קשים אך הכרחיים לכלכלה בריאה וצומחת ולמניעת גלישה מהירה למיתון ולמשבר כלכלי. תוצאות הבחירות מראות בבירור שהעם מעוניין ללכת בדרך כלכלית שונה, שקולה ומאוזנת יותר, ללא קשר למחנה שמאל או ימין.

שוק המניות, כאמור, הגיב בחיוב אך לא רק בשל הבחירות. מדדי המניות סביב הגלובוס ובדגש על ארה"ב ואירופה ממשיכים לעלות ולשבור שיאים, ולהערכתי גם בישראל נזכה לראות עוד השנה שיאים חדשים. ישראל עדיין מפגרת בביצועי הבורסה בשנתיים האחרונות בהשוואה לשווקים המובילים למרות שהכלכלה הישראלית מציגה תוצאות טובות בהרבה ממדינות אירופה וארה"ב.

עם שוך החששות מאירועים ביטחוניים בגזרה הפלסטינית או האיראנית ועם הבנה של חלק מהרגולטורים שהרגולציה של השנים האחרונות חונקת את השוק בניגוד לתפקידה הבסיסי, נראה שהתנאים בשלים לעליות שערים נוספות.

המשך הצמיחה בארה"ב והתייצבות המשבר באירופה וכמובן בניית אמון המשקיעים בממשלה ובתקציב אחראי יובילו ויתמכו בהמשך עליות שערים במדדי המניות.

אין דין אגרות החוב הממשלתיות כדין המניות. באגרות הממשלתיות התשואה הריאלית ממשיכה להיות שלילית בטווחים הקצרים, ומדובר במצב שלא יכול להחזיק לאורך זמן. מדובר בתופעה חובקת עולם הנגרמת מהריביות הנמוכות הנהוגות בשווקים. בארה"ב כבר ראינו מהלך תיקון כשהתשואות לעשר שנים עלו מ-1.4% ל-1.95%. כאשר נשוב, במוקדם או במאורח, למגמת עליה בריביות מחזיקי האג"ח הממשלתיות ייספגו הפסדי הון. בשוק המקומי עשויות האג"ח הארוכות לספוג ירידות שערים גם בלחץ גיוסי חוב חדשים של הממשלה החדשה.

מדד ה-VIX, שהמציא פרופ' דן גלאי בשנות השמונים, נמצא ברמה נמוכה מאוד היסטורית גם בישראל וגם בארה"ב המעידה על רגיעה בשוק המניות ועל הסתברות גבוהה שנותנים המשקיעים לעליות שערים. זהו סימן חיובי נוסף לשוקי המניות בארה"ב ובישראל ויש לעקוב אחר מדד זה כאינדיקטור מובהק לעצבנות השווקים.

לסיכום, קיימים אינדיקטורים חיוביים וניתן בהחלט לצפות להמשך עליות שערים במדדי המניות ואף לשיאים חדשים עוד במהלך שנת 2013.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  היסטורית הvixב12-13$מתחיל גל יורד (ל"ת)
  Dor 27/01/2013 13:19
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור