הנפקות אג"ח בחו"ל, כמכשיר לשיפור תשואת התיק

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ייעוץ ניהול השקעות, מתייחס להנפקת אג"ח בחו"ל
 |  (13)
לאחרונה במסגרת הטורים שלי כאן בביזפורטל עסקתי רבות כיצד יש להשתמש נכון בהנפקות על מנת להשביח את תשואת התיק. אין מה לעשות, בסביבת הריבית הנוכחית ובמחירי האג"ח היום בשוק ,חייבים להיות יצירתיים על מנת, מצד אחד לשמור על זהירות (כפי שציינתי לאחרונה במסגרת הטורים השונים המחירים בשוק גבוהים) ומצד שני להמשיך וליהנות מתשואה סבירה שאינה אפסית. כאמור שימוש בהנפקות אג"ח הינה אפשרות כזאת. השימוש בהנפקות להשבחת תיק ההשקעות אינה המצאה ישראלית היא מקובלת בכול העולם ולכן במסגרת הטור הנוכחי אתייחס להנפקת אג"ח בחו"ל.

ARES CAPITAL
תזכורת: אם שם החברה נראה לכם מוכר, לא לדאוג זה אכן המצב כיוון שכבר כתבתי על החברה פעמיים בעבר. הפעם הראשונה הייתה לפני למעלה משנתיים כאשר החברה הנפיקה את סדרות החוב הארוכות שלה לשנת 2040 עם קופון של 7.75% (סימבול-ARY). הפעם השנייה בה התייחסתי לחברה היה בתחילת 2012 כאשר זו הנפיקה את אגרות החוב ל-10 שנים הנושא קופון של 7% (סימבול-ARN).
היום אני חוזר לעסוק בחברה לאחר שזו הנפיקה סדרה חדשה לעשר שנים הנושאת נקובה של 5.875% וכמו בפעמים הקודמות ניתן לרכוש כיום את אגרות החוב במחיר אטרקטיבי (הנע פחות או יותר סביב בפארי).

מי שמופתע מהירידה החדה בריבית הנקובה ביחס להנפקה מלפני שנה צריך להבין כי מצד אחד אנחנו בסביבת ריבית נמוכה מאוד גם ביחס למחירים שלפני שנה ומצד שני ,לדעתי, ההנפקה לפני שנה תומחרה איך לומר די בנוחות למשקיעים ומכאן שירידת התשואות בהחלט הגיונית.
התשואות שניתן לקבל מהשקעה באגרות החוב של החברה גבוהות משמעותית מהמקובל בחברות ברמת בדירוג דומה. הסיבה העיקרית לכך הוא תחום פעילות החברה שנתפס כמסוכן יותר ביחס לחברות פיננסיות אחרות. בחצי השנה האחרונה ניתן להבחין במגמה של עניין גובר באגרות החוב של חברות הנמנות על החברות מסוג BDC(business development company) עליו נמנית חברת ARES העניין מלווה בעליות במחירי האג"ח של החברות בסקטור. נראה שהמשקיעים מפתחים תיאבון לאגרות חוב אלו ובמיוחד בחלק המדורג בדירוג השקעה שלו, לטווחי השקעה של 10 שנים ומעלה. כנראה שזה מה שקורה כאשר כולם רודפים אחרי תשואות ואלו הולכות ונעלמות. כתוצאה מכך גם המרווחים של אגרות החוב בחברות הסקטור הצטמצמו במקצת ביחס לתשואות באג"ח הממשלתיות אם כי עדיין נשארו אטרקטיביות.

1- תיאור כללי של החברה:
החברה מאורגנת כ-BDC(business development company) הפותר אותה מתשלום מס ברמת החברה בתמורה לכך שהחברה תחלק לפחות 90% מהרווח למשקיעים כאשר חיוב המס כמובן יעבור לרמת המשקיע הסופי. בכך החברה דומה לחברות ריט, אם כי חברות BDC מאופיינות ברווחיות גבוהה יותר שכן אין להן ובנוסף התשואות הממוצעות גבוהות יותר. מכאן נובע שהמשקיעים בחברות BDC נהנים מדיבידנדים גבוהים הנעים בין 8%-12% לשנה. מבין עשרות חברות ה-BDC הציבוריות, החברה (סימבול ARCC) היא הגדולה ביותר בפער משמעותי משאר החבורה.
כהרגלי אתייחס להשקעה באגרות החוב של החברה אשר הונפקו לאחרונה באמצעות של סדרה חדשה.

2- נתונים פיננסים נבחרים:
היקף : 6.3 מיליארד דולר.
: 3.9 מיליארד דולר.
חוב: 2.2 מיליארד דולר.
רווח בתשעה חודשים הראשונים של השנה: 333 מיליון דולר, (136 ברבעון השלישי).

3- פורטפוליו נכסים:
החברה פועלת בתחום המימון לחברות ביניים ע"י השקעה בחוב מובטח, חוב רגיל, חוב נחות, והשקעה בהון בחלקים פחותים שברוב המקרים מתלווה להשקעה בחוב. נכון לסוף הרבעון השלישי החברה משקיעה ב-153 חברות שונות כאשר ההשקעות מניבות תשואה ממוצעת לחברה של 11.4%.
מכיוון שרובן המוחלט של השקעות החברה הן רכישת חוב חשוב לבחון את איתנות החברות בהן החברה משקיעה. הגרף הבא מתאר את יחסי הכיסוי הממוצעים של החברות בהן החברה משקיעה.
הקו הירוק מתאר את יחס החוב ל-EBITDA ובעצם מבטא את היכולת של החברות שנרכשו למממן את החובות שלהן מהרווח שהן מקבלות מפעילותן . הקו הכחול מתאר את יחס ה-EBITDA להוצאות מימון. ממוצע ה-EBITDA של החברות בהם הקרן משקיעה עומד על 45 מיליון דולר לערך. באופן כללי ניתן לומר שאלו יחסים בריאים ביחס לתשואה הממוצעת.4- סדרות האג"ח של ARES CAPITAL
בכדי לבדוק את כדאיות ההשקעה בסדרה החדשה באופן יחסי לסדרות הקודמות נבחן את שלושת הסדרות ונשווה ביניהן ( נכון למחירי הסגירה סגירה ביום שישי ה 18/01).
א- סימבול ARY:
ערך נקוב: 25 דולר.
ריבית נקובה: 7.75%.
מועד פדיון: 15/10/2040, לחברה לפדיון מוקדם החל מ 15/10/2015.
מועדי תשלום ריבית: כל רבעון.
דירוג: BA1/BBB
מחיר בשוק: 27.06.
:7%
תשואה במקרה של פדיון מוקדם: 4.6%
היקף הסדרה: 200 מיליון דולר.

ב-סימבול ARN:
ערך נקוב: 25 דולר.
ריבית נקובה: 7%.
מועד פדיון: 15/2/2022, אופציה לחברה לפדיון מוקדם החל מ-15/2/2015.
מועדי תשלום: כל רבעון.
דירוג: BA1/BBB
מחיר אחרון: 27.24
תשואה לפדיון: 5.88%
תשואה במקרה של פדיון מוקדם: 3%.
היקף הסדרה: 125 מיליון דולר.

ג-סימבול ARU:
ערך נקוב: 25 דולר.
ריבית נקובה: 5.875%.
מועד פדיון: 1/10/2022, אופציה לחברה לפדיון מוקדם חל מ 1/10/2015.
מועדי תשלום: כל רבעון.
דירוג: BA1/BBB.
מחיר אחרון : 25.14
תשואה לפדיון: 6%.
תשואה במקרה של פדיון מוקדם 6%.
היקף הסדרה: 175 מיליון דולר.


5- סיכום:
שלושת הסדרות מתומחרות באופן סביר הן בפני עצמן והן באופן יחסי ביניהן. חשוב לשים לב כי בגלל הריבית הנקובה הגבוהה על שתי הסדרות הראשונות השוק מתמחר את האפשרות של פדיון מוקדם. לכאן נראה כי הסדרה החדשה עדיפה מבין שלושת הסדרות בכך שהתשואה המינימלית בה (התשואה לפדיון מוקדם) היא הגבוה ביותר. ובנוסף היא היחידה המציעה רווח הון אפשרי. כמו כן מכיוון שיש ניכוי מס במקור בכול הסדרות האלו בשיעור של 25% יש העדפה מבחינת מיסוי לסדרה החדשה בה הריבית הנקובה היא הנמוכה ביותר.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  גם בארה"ב מחירי האג"ח מנופחים ...
  אבי 27/01/2013 10:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מה יקרה לאג"ח ל10 שנים ומעלה עם התאוששות הכלכלה וקבלת תשואה של 4 אחוז על אג"ח ממשלתי ל10 שנים?(התשואה הנורמלית)
  סגור
 • 6.
  מה קורה בקמן
  איציק 24/01/2013 22:25
  הגב לתגובה זו
  4 2
  מיכה אתה יכול לעזור לנו לדעת האם ההסכם בקמן אושר ?
  סגור
 • קמן
  מיכה צ'רניאק 25/01/2013 11:09
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ממתינים לתשובת בית המשפט להתנגדויות שהוגשו מטעם בנק הפועלים ואלקואה כנגד ההסדר עם בעלי האג"ח (שאושר על ידי בעלי האג"ח). ובנוסף בית המשפט צריך להתייחס לטענות של הכלכלנים (שבדקו האם ההסדר הינו "הגיוני" עבור בעלי האג"ח) כי אם היו נותנים להם הרבה זמן לבדוק (ובמימון בעלי האג"ח כמובן) אולי הם היו מגיעים למסקנה אחרת שיש כדאיות בהגשת תביעה (ככה זה כשכולם מחפשים עבודה על גבם וחשבונם של בעלי האג"ח). גישה זו הובילה את הרשות לני"ע לדרוש מבית המשפט שיאפשר למעריכים להמשיך ולבחון את ההסדר, למרות שבעלי האג"ח אישרו את ההסדר פה אחד.
  סגור
 • 5.
  סוף הסיפור של צרניאק
  נגמר הסוס 24/01/2013 21:06
  הגב לתגובה זו
  1 8
  בעבר היו מאות תגובות כנראה כבר לא קונים את הסחורה שמתפרסמת בשמו לא יודע אולי גם הקרנות שלו בקרשים מישהו יכול לספר מה המצב שם
  סגור
 • מיכה
  אנונימי 25/01/2013 08:28
  הגב לתגובה זו
  6 1
  הבעיה זה לא ההמלצות שלו אלא העובדה שכבר הוא לא יכול מה שעושה את הכתבות להרבה פחות יעילות, אנשים לא שואלים, הוא לא עונה ואז אין תגובות, כמי שהרויח הרבה מאוד מהמלצות של מיכה (למרות הנפילות) אני מצטער מאוד שהוא כבר לא כאן בשביל להגיב
  סגור
 • דוגמא הממחישה מדוע לא ניתן לענות לשאלות
  מיכה צ'רניאק 25/01/2013 11:15
  הגב לתגובה זו
  5 0
  לא רק שאני לא יכול להגיב גם המעט שאני עונה יוצר עבורי "עימותים" עם מיטב. לפני יומיים קיבלתי ממיטב דו"ח מטעם מבקרי הפנים של מיטב אשר בחנו את התנהלות מנהלי ההשקעות במיטב בנושא "הטוקבקים" ,זו לפחות לשון הדו"ח. כאשר קראתי את הדו"ח התברר לי שכול הביקורת נעשתה בעצם עלי ועבורי על מנת להעביר לי את המסר שמבחינתם כל תגובה היא אסורה. כך שאני בטח יקבל בקרוב שיחה מהיועצים המשפטיים של מיטב שמסבירים לי למה משפטית זה אינו נכון להגיב גם תגובות כלליות . זה מה שקורה כשהפקידים משתלטים על התחום, הוא מאבד מהנשמה שלו.
  סגור
 • אבנר סטפאק מגיב בפורום תפוז
  תגובה 25/01/2013 12:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בעל הבית משתתף מדי פעם בדיונים בפורום תפוז שוק ההון ואפילו מסומן באדום=יקיר הפורום והוא בעל הבית במיטב היתכן
  סגור
 • אברר את הנושא והסבר נוסף
  מיכה צ'רניאק 25/01/2013 17:55
  הגב לתגובה זו
  3 0
  1-אני לא מכיר את הנושא של אבנר סטפק, אברר זאת. ייתכן בגלל שהוא אינו מעורב בהשקעות או בקרנות נאמנות הם החליטו כי מותר לו להגיב מי יודע ? 2- אי אפשר לטעות בנושא, כאשר אני מקבל טלפון ממנהל הקרנות במיטב ועל הקו יחד איתו היועצת המשפטית שמנסה להסביר לי מדוע יש להם בעיה עם התגובות שלי.ואחרי זה מיטב מפיצה למנהלי ההשקעות ממצאי ביקורת פנימית ארוך ויקר ומתברר שהנושא היחיד שנבדק הן התגובות שלי כאן באתר, כאשר הממצאים כוללים בדיקה של כול תגובה שעניתי בחודשים האחרונים והסבר כי רשות ני"ע עלולה לראות בכך יעוץ השקעות שהינו אסור על פי החוק. אומנם בשיחת הטלפון הייתי בטוח שהם מתבדחים אבל מהר התברר לי כי הומור אינה תכונה חזקה של בירוקרטים.
  סגור
 • 4.
  אתה נורמלי ? החלטת לשעמם אותנו למוות ? תחזור לעצמך מהר (ל"ת)
  רמי 24/01/2013 19:45
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 3.
  פטרוכימי
  חיים 24/01/2013 11:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האם לדעתך ישלמו לאגח?
  סגור
 • 2.
  אילו לא אגח , אלא preferred
  אמנן 24/01/2013 11:01
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לא לחינם יש בנירות הללו תשואה גבוהה
  סגור
 • זה אג"ח
  שירן 24/01/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אלו אגרות חוב הרשומות למסחר בשוק הראשי בדומה לרוב מניות הבכורה הרשומות בשוק הראשי, אך הנייר הוא אגרת חוב ולא מניית בכורה.
  סגור
 • 1.
  קמהדע-הנפקה
  קוראת קבועה 24/01/2013 10:58
  הגב לתגובה זו
  3 0
  איך צפויה לדעתך ההנפקה בארה"ב של קמהדע להשפיע על אג"ח קמהדע ג?
  סגור