איך לעשות תשואה סבירה בעולם של ריביות אפסיות?

רוברט כרמלי, מנהל השקעות קרנות חו"ל מגדל שוקי הון, מתייחס לדרך הנכונה בה יכולים הפנסיונרים האמריקנים להבטיח לעצמם רמת הכנסה קבועה שתאפשר להם את רמת החיים אליה הורגלו
 |  (5)
דור "הבייבי בומרס" שהיה אחראי לפריחה הכלכלית הגדולה של שנות ה-80' וה-90' יוצא לגמלאות בהמוניו. כ-45 מיליון אמריקנים יצאו לפנסיה מאז 2011 ועליהם לקבל החלטות השקעה קריטיות שיהוו פקטור מרכזי ברמת החיים שלהם בשליש השלישי של חייהם. בשונה מהוריהם שנהגו לפדות את תוכניות הפנסיה שלהם (401-K) ולרכוש ממשלתיות אמריקניות בתשואות דשנות של 4.5% ויותר - ובצורה זו להבטיח לעצמם רמת הכנסה קבועה ובטוחה, יחד עם שמירה חלקית של ערכה הריאלי של הקרן הפנסיונרים החדשים מתמודדים עם סביבת השקעה מאתגרת בהרבה.

התשואות הנמוכות בעקום הממשלתי מביאה את עולם ההשקעות לחשיבה מחוץ לקופסא ובניית תיק השקעות מגוון יותר שיוכל לעמוד בצורך של השגת ריאלית של כ-3%, יחד עם הצורך לקחת סיכונים גדולים יותר ביחס לעבר.

אסטרטגיית "הכנסה עם צמיחה"
מספר אפיקי השקעה הופכים לפופולאריים מאוד בשנים האחרונות, מגמה שמתעצמת לנוכח השינויים הדמוגרפים בארה"ב וסביבת הריבית הנמוכה. מגמה זו מביאה לזרימת כסף הולכת וגדלה, ירידת תשואות ועליית ערך. להלן כמה אפיקים שכאלו:

- תשתיות . חברות התשתיות בארה"ב ובמיוחד חברות החשמל הגדולות משלמות תשואות דשנות ברמת סיכון נמוכה יחסית. חשיפה אליהן יכולה להיעשות דרך רכישה ישירה של תעודות סל כמו ה-XLU ( ממוצעת של כ-4.5%) או רכישה ישירה של מניות מהסקטור.
- שותפויות הגז . נוהגות לחלק אחוז גדול מרווחיהן כדיבידנד כתוצאה מהמבנה המשפטי והטבות המס הנלוות לכך. גם כאן ישנו מגוון רחב של תעודות סל או רכישה ישירה של חברות שתשואת הדיבידנד שלהן יכולה להגיע עד ל-8% בשנה.
- מניות הדיבידנד הגלובליות . מתוך 10 אלף מניות בארה"ב- 2890 הגדילו את תשלומי הדיבידנד שלהן ורק 275 הקטינו בשנה החולפת. סה"כ הגדילו הפירמות תשלומים אלו בכ-53.4 מיליארד דולרים - שיא של כל הזמנים, כשגם התשואה נמצאת בשיאה. ניתן למצוא מגוון רחב של חברות רב לאומיות מתחומים שונים ומגוונים, שהניבו תשואת דיבידנד של 3.5%-4.5% כגון: MERCK ,INTEL ,PHILIP MORRIS ,CHEVRON או לחלופין תעודות סל או קרנות נאמנות.
- REITS . ההתאוששות בשוק הנדל"ן האמריקני הפכה אפיק זה לאחד הפופולריים ורווחיים ביותר בשנתיים האחרונות. קרנות השקעה אלו המשקיעות בנדל"ן על גווניו ואפיקיו, מניבות תשואות דיבידנד דשנות של עד 7% ויותר, כשגם כאן מגוון רחב של קרנות נאמנות, תעודות סל ורכישה ישירה של ריטים בשוק החופשי אפשרית.
- . תשואות האג"ח נמוכות להחריד וגם באפיק הקונצרני על דירוגיו השונים המרווחים אינם מפצים על הסיכון. השקעה באג"ח להמרה נותנות פיתרון טוב יותר. דרך טובה להיחשף אליו היא דרך רכישה ישירה של ה-CWB - המונפקת ע"י BARCLAYS שנסחרת בתשואה ממוצעת של 3.75%.

כל האפיקים שמוצעים כאן נותנים מענה טוב לבעיה שהועלתה, וזוכים לעדנה מחודשת. אך חשוב להדגיש שהם לא חפים מחסרונות וסיכונים שלבטח עולים על אלו שבאפיק הממשלתי. מניות הדיבידנד יכולות להקטין ואף להפסיק לשלם דיבידנדים בתקופות קשות, שותפויות הגז וה-REITS חשופות לשינויים בסביבת מס ועלולות לרשום הפסדי הון, במידה והקלות המס להן הן זוכות תשתנה וחברות התשתיות חשופות להעלאת שיעור המס על דיבידנד, כמו גם קיטון בביקושים. יחד עם זאת, בעולם ההשקעות הנוכחי בניית תיק מגוון ומפוזר באפיקים המוזכרים יכולה להתברר כהשקעה נבונה.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כתוב נכון
  יאיר 16/01/2013 20:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מאמר כזה צריך פיתוח של כל אחד מהנושאים ביתר פירוט ןאיך ניתן לממש בארץ למי שלא רוצה לצאת לחו"ל
  סגור
 • 4.
  ידידי היקר!..אתה כותב על אמריקה...אנחנו לא חיים שם
  לכותב היקר באדם 16/01/2013 19:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  פה זה ישראל...אתה מכיר את ישראל?...שכונה קטנה במזה"ת גובלת עם סוריה וירדן...הלו?...היי?...אמריקה זה דולרים,ודולרים רק יורדים....אז....שלא ייעבדו עלייכם!!!!
  סגור
 • 3.
  מאמר חזק מאד
  איש השוק 16/01/2013 18:25
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מאמר מתומצת, כתוב נכון,עושה הרבה שכל שילוב של כל אלו יכול ליצור פיזור נכון
  סגור
 • 2.
  מענין
  אנונימי 16/01/2013 17:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ומה עם הפורשים הארץ מה יכול להיות מעניין בסביבת ריבית אפסית
  סגור
 • 1.
  מאמר יפה ויעיל שלא מתעסק בבילבולי שכל של "החוזי בעתיד " (ל"ת)
  22 16/01/2013 17:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור